Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak robi się współcześnie damast ??


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
43 odpowiedzi w tym temacie

budo_jelec
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 139 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom

Napisano Ponad rok temu

Jak robi się współcześnie damast ??
Tak jak w tytule , proszę o dokładny i szczegółowy opis . o wszystko po kolei będę pytał , będę próbował zrobić damst , z tego co czytałem jest to wykonalne . z tego co zrobiłem zdam fotorelację . proszę o głos tych którzy już robili/próbowali robić . dziękuję z góry za odp.
  • 0

budo_navyseal
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1026 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin/Motaniec

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak robi się współcześnie damast ??
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - Cable Damast

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - A tutaj masz mase linków
  • 0

budo_kubek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 895 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak robi się współcześnie damast ??
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_jelec
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 139 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak robi się współcześnie damast ??
Panowie ! ja ni prosiłem o linki w dodatku po angielsku ... z tych stron mogę jedynie wywnioskować o co chodzi , chodzi mi opis , i nie interesuje mnie metoda drutowa tylko przedkładania ze sobą naprzemian blachy
  • 0

budo_authority
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1851 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z codexu

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak robi się współcześnie damast ??

Panowie ! ja ni prosiłem o linki w dodatku po angielsku ... z tych stron mogę jedynie wywnioskować o co chodzi , chodzi mi opis , i nie interesuje mnie metoda drutowa tylko przedkładania ze sobą naprzemian blachy


bierzaesz płaskowniki z róznego rodzaju blachy.... skłądasz i napierdzielasz po rozgrzaniu ile sie da :lol:

Mnie sie osobiscie metoda drutowa bardzo podoba
  • 0

budo_jelec
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 139 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak robi się współcześnie damast ??
tośmi wytłumaczył ... :lol:
  • 0

budo_guldan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1366 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak robi się współcześnie damast ??
jeszcze sypiesz boraksu po drodze...
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak robi się współcześnie damast ??
Bierzesz sobie płaskowniczki z dwóch gatunków (z doświadczenia wiem że st3 z 50hs słabo się zgrzewa po pierwszym złożeniu) o wymiarach np 30x100x3mm (4jednego gat. i 5 drugiego) układasz je warstwowo naprzemiennie, spawasz po bokach coby się nie rozlatywało, dospawywujesz sobie rączkę (ad. dobrze jest jeśli przejedziesz płaskowniki uwcześnie szliferką aby było widać goły metal). Pakiet wkładasz do paleniska, czekasz aż złapie temperaturę (jeszcze przed tym jak zacznie się świecić na czerwono), wyciągasz pakiet, posypujesz z boku boraxem (do kupienie w sklepach spawalniczych) i wkładasz tak, aby borax rozpuszczając się wpływał w szczeliny, ogrzewasz do tzw. pierwszej gwiazdki (tzn, kiedy stal zaczyna się już prawie palić i ma kolor bardzojasnożółty), kładziesz na duże kowadło (to też ma znaczenie) i napierniczasz dużym młotkiem, (najlepiej wziąźć kogoś do pomocy, aby przesuwał pakiet, lub użyć młota mimośrodowego) najpierw klepiesz tak aby zgrzać warstwy, (w międzyczasie trzeba będzie kilka razy powtórzyć grzanie) a potem tak, aby uzyskać np pręt kwadratowy, teraz możesz go skręcić, złożyć (po złożeniu najlepiej jest odczyścić miejsca zgrzewane, myślę że dobrym pomysłem było by złożyć, nie skuwać, ale rozciąć miejsce zgrzewu cienką tarczą, a dopiero potem zgrzać tak odczyszczone powierzchnie). Życzę miłej zabawy, generalnie samemu dość trudno to zrobić, ale da się.

Pozdrawiam Mrozik
  • 0

budo_shirotatsu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków i okolice :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak robi się współcześnie damast ??
Bierzesz blaszki o jednakowym wymiarze mniej więcej prostokątne (chyba najlepsze) z 2 różnych gatunków stali np: stal 20 i 55 składasz je na przemian jak kanapke ale na zewnatrz niech bedą wysokowęglowe. następnie ściskasz je w imadle i np. w rogach zespawujesz. Dospawujesz rączkę żebyś łatwo mógł tym manipulować. Wsadzasz do paleniska kowalskiego lub innego pieca i nagrzewasz do temp ok.1100 - 1200 st.kiedy twój wsad będzie już miał kolor czerwony ok 600 -700 st wkładasz do boraksu i dalej do pieca azbedzie biało żółte i zaczna sypać się iskry - wtedy szybko na kowadło i walisz młotem zrazu średnio silno a często a potem coraz mocniej. Potem to brabiasz dalej po kowalsku czyli pocienianie, wydłuzanie itp. możesz jaszcze dodatkowo ckręcic na gorąco w świder i znowu do ognia i boraksu aż do białości i znowu walisz młotem. A potem normalnie wykuwasz kształt tego co potrzebujesz tylko bacz czy sie nie rozwarstwia podczas normalnego kucia i nie kuja zaraz po zgrzaniu w zbyt niskiej temp bo ci sie rozwarstwi.
Mniej więcej tak to wygląda teoretycznie i z grubsza. Ale jeśli nie masz jakiejkolwiek praktyki kowalskiej to ci będzie raczej ciężko szło :)

pozdrawiam

ps Mrozik byłes ode mnie szybszy o ułamki sekund Gratuluję :D
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak robi się współcześnie damast ??
Trzeba krótko, zwięźle i na temat ludziom odpowiadać, ja swój damaścik jak złożyłem na pół pierwszy raz to nie odczyściłem miejsc zgrzewanych i huj z tego wyszedł, też sprawa jest taka że mam kowadło z szyny, a ono zamiast oddawać uderzenia to robi brzdęk i potem chodzę przez tydzień i się ciągle ludzi pytam: co? co?, no i pomocnik jest wielkim ułatwieniem, ty sobie klepiesz jak chcesz a on Ci przesuwa ino po kowadełku.
  • 0

budo_jelec
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 139 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak robi się współcześnie damast ??
jakiej grubości mają być te blaszki ? i jak duży stosik muszę z tego zrobić ?
  • 0

budo_wronx
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 460 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak robi się współcześnie damast ??
Grubosc blaszek podal Mrozik (jak bedziesz cierpliwy, to sam sobie opracujesz optymalna), co do "stosiku", to chyba nie zrozumiales - po przecieciu i zlozeniu rozklepujesz toto znowu, nie robi sie stosik, tylko calosc jest wciaz cienka, ale za kazdym razem zwieksza sie ilosc naprzemiennych warstw - ktore rowniez odpowiednio zmniejszaja swoja grubosc w trakcie wyklepywania.

Podobno pan Krzysztof Panas, artysta platnerz wykuwajacy katany, po trzech miesiacach codziennego kucia (kucia/skladania) damastu, otrzymuje 2.5 MILIONA warstw. Podobno. Nie chce mi sie siegac po logarytmy zeby sprawdzic, ile razy musi toto zlozyc... :)

EDIT 2:
Wyszlo mi, ze "tylko" 20-21 razy. Zle sie wyrazilem z tym "codziennym kuciem", chodzilo mi o to, ze musi poswiecic 3 miesiace na wykucie katany. No a damast z 2.5mln warstw to rzeczywiscie jakies 21 zlozen, bo 2^21=2097152, a zakladam, ze nie zaczyna od dwoch, tylko np. od pieciu czy wiecej warstw na starcie :)

EDIT 1:
zerknij na [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - bedziesz mial ogolny zarys ilosci warstw. Osobiscie najbardziej podobaja mi sie ostrza z ok. 150 warstw, przynajmniej z tych tlima.
  • 0

budo_a`te
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 496 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z kątowni.

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak robi się współcześnie damast ??
Eeee... Skoro katana ma powiedzmy 7mm grubości a w tym 2 500 000 warstw, to każda z warstw ma 0,0000028 milimetra, czyli 2,8 nm (dwa i osiem dziesiątych nanometra). Atom żelaza ma średnicę 0,234 nm, więc w każdej warstwie tej katany jest dwanaście atomów żelaza? To już raczej jest równomierny stop, a nie stal damasceńska.
  • 0

budo_molot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak robi się współcześnie damast ??
A'te masz całkowitą rację. Ale dzięki takiej metodzie uzyskuje się długie "nanoigły" twardego materiału ułożone wzdłuż ostrza, a sklejone materiałem miększym, dającym elastyczność. I o to chodziło.
  • 0

budo_a`te
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 496 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z kątowni.

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak robi się współcześnie damast ??
:oops: Wstyd i hańba. Pojęcia nie miałem.
  • 0

budo_shirotatsu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków i okolice :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak robi się współcześnie damast ??
Z nano igłami czyli wydłużonymi ziarnami stali to macie racje
Ale muszę was zmartwic, katany nigdy z damastu nie byłu robione!!!!!!!
Najpierw zgrzewano tylko ten sam gatunek jednej stali twardwj (kawagane wysokowęglowej) a potem zgrzewanio tylko miękki (shingane) gatunek stali ze sobą i dopiero potem owijano twardy na miękki i znowu zgrzewanoze soba, powstawała twarda osnowa ostrza z miękkim rdzeniem. Oczywiście to tylko jeden sposób ale zawsze najpierw zgrzewano ze sobą tylko jeden gatunek stali a dopiero potem z tych zgrzanych pakietów robiono np. rdzeń i aszcz albo rdzań okładziny boczne i ostrze itp.
Z tą ilością warstw też nie należy przesadzać, rzadko zdażały się miecze z taką ilością warstw, przeważnie robiono np. płaszcz głowni (twarda stal) 64000 do 120000 warstw a rdzeń (miękki) 1024 do 32000 warst.

pozdrawiam
  • 0

budo_molot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak robi się współcześnie damast ??
Chciałem tylko zaznaczyć, iż nigdy nie twierdziłem że katana = damast ;)

Poza tym... wierzę iż znasz się na tym co piszesz, jednak z tego co czytałem istniało wiele sposobów robienia katany, i jeden z nich polegał na płaskim skuwaniu 2 różnych stali, np twardą i średnią, na ostrze, miękką i średnią na rdzeń, średnią samą z sobą na boki... i dopiero tego wszystkiego w całość :) Pytanko na ile wiarygodne było to co czytałem. Poza tym - teoria mówi, iż nawet podobne ale różne gatunki stali w warstwach dają trochę lepsze właściwości niż 1 gatunek.

Co do warstw w 1 typie stali - żadna stal nie jest doskonała. Ziarnistość jest naturalna, tak samo jak "zanieczyszczenia". Rozkuwanie także tu powoduje układanie "igiełek" (monokryształków) wzdłuż ostrza, co zawsze jest korzystne.

Damast drutowy
No właśnie, gdzieś tu był link do fotostory o nożu z damastu drutowego... I chciałem zapytać, czy taki twór (w dość pozytywnym znaczeniu tego słowa) ma jakiś sens prócz ozdobnego?
  • 0

budo_shirotatsu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków i okolice :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak robi się współcześnie damast ??
Hmm nie wiem gdzie takie informacje przeczytałeś, poza tym nie jestem mistrzem kowalskim więc mogę się mylić - metalurgii stali uczyłem się kiedyś na studiach a kowalstwa sam się nauczyłem z ksiązek, doświadczalnie i podglądając starych (prawie już wymarłych) kowali. Jednak interesuję się praktycznie tylko i wyłącznie bronią japońską i od kilku lat zgłebiam wiedzę w tej dziedzinie ale jeszcze nie czuję się na siłach żeby powiedzieć że wszystko wiem na ten temat. Moge tylko stwierdzic :
Z tego co się orientuję to miecze japońskie owszem składają się z kilku rodzajów stali od twardej przez średnią do miękkiej, ale zawsze były zgrzewane same ze soba a dopiero potem właśnie np: twarda otulina miękki rdzeń, twarde ostrze srednie boki miękki rdzeń, twarde ostrze średnie boki miękki rdzeń średni grzbiet itp - jak ppisałem jest kilka sposobów
ale jednak nigdy nie zgrzewano ze sobą np twardej ze średnią i z tego roboino bok bo to mija sie z celem.

W japońskim sposobie należy odróżnić przygotowywanie stali na dany element głowni i zgrzewanie tych elementówe ze soba a każdy z tych elementów ma np. po kilkadziesiąt tysięcy warstw.

Tak samo u nas robiono stal dziwerowaną (pisze o tym świetnie zresztą na stronie [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] zgrzewano ze sobą ten sam gatunek stali (a właściwie żelaza dymarkowego) chociaż żelazo dymarkowe miało w różnych częćciach kawałka różną ilosc węgla to jednak właściwie był ten sam gatunek.

Co do damastu to troszkę wiem ale nie za wiele chociaż czytałem wspoaniałe dzieło prof Jerzego Piaskowskiego "O stali damasceńskiej" i miałem możliwość z nim o tym porozmawiać bo tak sie składa, zę znam go osobiście.

Dużo łatwiej jest zgrzać stal miękka z twardą niż np. samą ze sobą twardą.

W ogóle damast tak naprawde to bułat czyli wooz - indyjska stal - a ten damast o którym mówimy to właściwie dla ścisłości powinniśmy nazywać damastem zgrzewanym. I wziął się on stąd ze strasznie podobały się wszystkim wzorzyste wschodnie głownie bułatowe inaczej zwane Damasceńskimi bo do nas z indii trafiły przez Damaszek. Więc zaczęto naśladować te wzorzyste głownie robiąc stal zgrzewaną ze stali miekiej i twardej, skręcajac rozklepując itd. a potem szlifując i wytrawiajac - powstał podobny wzór i stąd nazwa damast (zgrzewany). A np. w prawdziwym bułacie twardość ostzra nadawała wysoka zawartość fosforu co powodowało że trochę te głownie były kruche ale wschodni wojownicy nie uderzali szablą tulko tak jakby przeciagali ostrzem po przeciwniku.

a co do Damastu drutowego to jeśli się nie mylę to jest tylko jeden ze sposobów zgrzewania, tylko tam zgrzewa się nie plaszki tylko skręcone ze sobą druty czy tez pręty.

Aha jeszcze co do tej nie doskonałości stali to nawet stal bezwarstwowa jeżeli jest odpowiednio kuta usyskuje budowę nie ziarnistą a włuknistą (szczególnie ostrze) i dlatego dzięki temu stal kuta jest lepsza po zahartowaniu od stali tylko zeszlifowanej i zahartowanej, przez tą włuknistość ma lepszą udarność.

pozdrawiam
  • 0

budo_molot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak robi się współcześnie damast ??
CO to jest damast drutowy i JAK się go robi było już w tym wątku pokazane (jeden z pierwszych linków). Pytanie moje brzmiało i brzmi CO SIĘ ZYSKUJE przy takowej metodzie. Na pewno wygląd. Czy coś jeszcze?

Robienie noża z liny wydaje się ciekawe, ale stal na liny jest dobierana pod kątem max elastyczności, co dla ostrza nie jest za dobre (bo gdzie tu twardość krawędzi tnącej). Ale najpierw wyciągnięte, a następnie zgrzane druty z pewnością mają włuknistość odpowiednią, zapewniającą sporą elastyczność.
  • 0

budo_kubek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 895 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak robi się współcześnie damast ??
To ja mam bzdurne pytanie. Czy nie jest tak, że jeśli zgrzewamy pakiet, przygotowany z jednego gatunku stali, to na płazach traci on część węgla, stając się w pewnym stopniu innym gatunkiem stali?? Inaczej mówiąc, czy odwęglanie nie powoduje powstawania Damastu ?Skówanego, tudzież Dziweru?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024