Skocz do zawartości


Zdjęcie

Noz do lasu po raz kolejny.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
61 odpowiedzi w tym temacie

budo_wysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1649 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Noz do lasu po raz kolejny.
Ja tam za każdym razem jak zabiorę ze sobą Fiskarsa to mam go ochote wypieprzyć w krzaki. Łazić z siekierą? Nieeeee....

W samochodzie albo w obozie - zgadzam się. Ale w góry więcej z toporkiem nie pójdę. Każdy zbędny kilogram po kilku godzinach marszu to dla mnie kandydat do lotu koszącego w pokrzywy i maliny...w przypadku Fiskarsa udało mi się kilka razy powstrzymać w ostatniej chwili. Ale więcej swojego przywiązania do sprzętu testować nie chcę. ;)

Do większości prac wystarcza mi nóż 4-6 cali. A drewno na ognisko można zazwyczaj połamać na kolanie albo poskakać po nim. Potem ewentualnie porozszczapiać nożem.

BTW - jedzie do mnie do testów składana piła surwajwalowa od Pitera. Sprawdzimy na Trekkingu MS co toto warte (piła, nie Piter :) ).
  • 0

budo_qkiel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Noz do lasu po raz kolejny.
zawine pile fiskarsa, wreszcie sie moze przyda :)
a i porownanie bedzie
  • 0

budo_robin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 472 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Noz do lasu po raz kolejny.

E Xiao !! to Ty nie znasz możliwości udzwigu Hakasa [...]Np. 50 km z 25 kg na plecach.


Co kto lubi Panocku, co kto lubi :wink:

A wlasnie, Wysz wspomnial o pile. Nie musi byc nawet specjalna serwajwelowa, wystarczy druciana (taka do kosci dla mysliwych) a jak ktos nie ma to w ostatecznosci brzeszczot do metalu. Nic nie wazy, latwo oprawic i duzo zrobic mozna. Zreszta noszenie narzedzi (np. stolarskich :D ) w teren, na rozne kampingi itp, to osobny temat, nie chce to offtopowac, ale niektore sa baaaardzo przydatne (pila, dluto, gwozdzie, male kombinerki). A drut i jakis tool to podstawa :-)
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Noz do lasu po raz kolejny.
Wysz, poszła dziś rano... lekka, składana, kanadyjska... fajna :)

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_wysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1649 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Noz do lasu po raz kolejny.
Dzięki men.
Przetestujemy na tysiąc dwieście sposobów. I udokumentujemy.

:D
  • 0

budo_wojtas13
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1573 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olesno

Napisano Ponad rok temu

Re: Noz do lasu po raz kolejny.
Tylkonie rzucajcie w drzewo, bo to ostatnio modne... ;)
  • 0

budo_mithrandir
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 880 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Noz do lasu po raz kolejny.
Hmm Wyszu, pieprznąć Fiskarsa w krze? A jakiego? No mojej 600 nigdy w życiu w górach nie żałowałem a nie raz zaoszczędziła mi wiele czasu kiedy trzeba było co poważniejszego zdziałać.
Od biedy (o zgrozo) to ona zstąpi nóż, trudniej ją zastąpić jakimkolwiek moim nożem.
Wojtas, z tą 10/20% mniejszą wydajnością - hmm z moich doświadczeń wynika, że to jest co najmniej 50 %... Co nie przeszkadza mi uwielbiać rąbanie SH, ale drzewko tak nie pójdzie...

Pozdr
Mithr

PS W temacie - Głosowałem na SwampRata, uważam że RTAK jest świetny, BK9 raczej nie polecam...

J
  • 0

budo_ld
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 171 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Danzig

Napisano Ponad rok temu

Re: Noz do lasu po raz kolejny.
najbardziej sie obawiam tej grubosci RTAKA, ale jesli mowicie ze jest wystarczajaca to chyba narazie najlepszy wybor dla mnie bedzie...
  • 0

budo_iching
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 128 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rzeszów

Napisano Ponad rok temu

Re: Noz do lasu po raz kolejny.
Ja noszę ze sobą taki drobiazg:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Nigdy nie wydał mi się zbyt ciężki - a to maleńkie ostrze jest bardzo poręczne.
W niezbędniku (czytaj: EDC...) mam 30 cm linkowy brzeszczot wolframowy i dwa kółka na palce... Jakoś nigdy nie miałem trudności w piłowaniu... 8)
  • 0

budo_wysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1649 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Noz do lasu po raz kolejny.
Mithru - dokładnie. Fiskars/Gerber 600. Super sprzęt, ale nie w góry na miłość boską....
I tak go pewnie zabiorę, ale na wszelki wypadek zostawię w tipi. Coby nie kusiło...
  • 0

budo_cin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 163 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Noz do lasu po raz kolejny.
Duży nóż... Mini Gurkha Kukrii, rąbie, tnie, wbija gwoździe... a i jako łopatka się sprawdza. Dobry na krótkie jednodniowe wypady - lekki, a na dłuższych sprawdza się we wszystkim - kroił bułeczki i chlebek, rozsmarowywał masełko, szyneczka w cienkie plasterki... proszę bardzo :) , później budowa podestu-tarasu do przyczepy - 10 cm beleczki docinał do odpowiedniej długości i z lenistwa, młotek za daleko, wbijał gwoździki :oops: . Wieczorne ognisko to już tylko mały szczegól, pieńki rozszczepić, kijki zaostrzyć... Tak mijał dzień z Mini Gurkha Kukrii.
  • 0

budo_eugene
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Moskwa/Rosja

Napisano Ponad rok temu

Re: Noz do lasu po raz kolejny.

Ja tam za każdym razem jak zabiorę ze sobą Fiskarsa to mam go ochote wypieprzyć w krzaki. Łazić z siekierą? Nieeeee....
W samochodzie albo w obozie - zgadzam się. Ale w góry więcej z toporkiem nie pójdę. ...

Są góry i Góry. Na wspinaczkę na oblodzone szczyty toporek nie potrzebny. Chyba nie o to chodziło?

Duży nóż... Mini Gurkha Kukrii, rąbie, tnie, wbija gwoździe... a i jako łopatka się sprawdza. Dobry na krótkie jednodniowe wypady - lekki, a na dłuższych sprawdza się we wszystkim...

Na piknik - czemu nie. A na dłuższsze wypady w odludzie bez choć jednego toporka na grupę - to prawdziwy extream. Chyba, że chodzi o spływ w miescowości, gdzie drzewa nie uświadczysz.
BTW, jeśli masz transport do miejsca i nie daleko do osiedli, błędy w wyposażeniu nie straszne - możesz wziąść ze sobą cokolwiek pobawić się, lub obejść się znalezionym kawałkiem szkła, dowolnym znalezionym żelastwen naostrzonym o kamyk. Khukuri, prawie kopii Mini Gurkha, chińskiej produkcji, ostatnio sprowadza rosyjska firma ze skandynawską nazwą Viking Norwey [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] .
Dołączona grafika
Ten model z grubą 20 cm klingą nawet z przyzwoitej 440A. Ich nożyki w każdym kiosku w cenie ekwiwalentnej ~$8-20 i są dość popularne. Dobrze się sprawdza na wilgotnym drewnie, grubości 3-6 cm. Toporka jednak nie zastąpi.
  • 0

budo_jawor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 946 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zza winkla

Napisano Ponad rok temu

Re: Noz do lasu po raz kolejny.
Wysz, piła fajowska ale jeśli o noże chodzi to ja tradycyjnie SRK CS, lub S1 Fallknivena :)
Piter ten Ubejane CR jest zarabiasty. Podziwiam szczerze Crisa za jego ,,subtelne,,(nie znalazłem innego słowa) wyczucie i tworzenie noży, które może na pierwszy rzut oka nie są ,,piękne,, Są wirtuozersko przemyślane i w tym tkwi ich piękno. THINK TWICE CUT ONCE, bo NÓŻ MA BYĆ NÓŻ :!: :!: :roll: :)
  • 0

budo_blacha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: Noz do lasu po raz kolejny.
eugene
a jak to jest z wysłaniem z rosji noża w paczce jako prezent ??
i z ewentualnym przewiezieneim z moskwy do polski noża pociągiem jako pamiątkę ??
bo w wakacje chyba wyskocze do moskwy i pewnei jakas pamiątke bede chciał kupić


dobra a tak wprost to dałbyś rade takie nibykukri wysłać :wink: ??
  • 0

budo_eugene
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Moskwa/Rosja

Napisano Ponad rok temu

Re: Noz do lasu po raz kolejny.

eugene
a jak to jest z wysłaniem z rosji noża w paczce jako prezent ??
i z ewentualnym przewiezieneim z moskwy do polski noża pociągiem jako pamiątkę ??
bo w wakacje chyba wyskocze do moskwy i pewnei jakas pamiątke bede chciał kupić
dobra a tak wprost to dałbyś rade takie nibykukri wysłać :wink: ??

Niestety, poczta nie przyjmuje. Pociągiem, sądzę, że możliwie. Chociaż, w Białorusi po drodze pytania być mogą. Dla nich rosyjskie certyfikaty nie obowiązują, i mogą to uznawać za broń Jako kuchenniak takie żelastwo nie przejdzie - to jest naprawdę mocne.
  • 0

budo_kopeć
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Noz do lasu po raz kolejny.
witam,też mam eka w11 i jest cacy.Ponieważ mam małe gable to rękojeść jest OK jak dla mnie.Do rąbania to faktycznie on się raczej nie nadaje.
  • 0

budo_rejs
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 269 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Noz do lasu po raz kolejny.
Z przywieziem nozy z Rosjii nie ma zadnych problemów. Tylko nie przez Baiorus. Tam celnicy, milicjanci lubia rekwirowac wszytko co popadnie. Ja przewoziłem noze samochodem przez Ukraine i nie było zadnych problemów. A jak jest szczegółowa kontrola to zawsze sie mozesz dogadac.

W Rosii nie wolno posiadac nozy z ostrym false edge. Ale w moim przypadku wystarczyło przy celniku stepić false edge i juz było ok.
  • 0

budo_eugene
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Moskwa/Rosja

Napisano Ponad rok temu

Re: Noz do lasu po raz kolejny.

W Rosii nie wolno posiadac nozy z ostrym false edge. Ale w moim przypadku wystarczyło przy celniku stepić false edge i juz było ok.

Nie. Wg prawa dla noży o przeznaczeniu gospodarczym falszywe ostrze być ostre do 2/3 długości klingi. Od czerwca znoszą ograniczenia na folderki z blokadą, z długością klingi 90-150 mm.
  • 0

budo_rejs
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 269 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Noz do lasu po raz kolejny.
To tym razem ja mam jeszcze pytanie.

Jaka jest definicja noza godpodarczego? Albo jak rozpoznaje sie noze nie gospodarcze? Pytam bo myslałem ze znajomymi nad małym wypadem do Rosji.
  • 0

budo_eugene
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Moskwa/Rosja

Napisano Ponad rok temu

Re: Noz do lasu po raz kolejny.
Jest sporo standartów dla różnynych noży. Osobne dla ogólnie-gospodarczych, rzeźnickich, skinerów, turystycznych, sportowych, survivalowych, dekoracyjnych, myśliwskich, bojowych, wyrobów konstrukcyjnie podobnych... Każdy produkowany lub sprowadzany nóż ma przechodzić ekspertyzy kryminalistyczne i jakościowe oraz być dopuszczony do obrotu. Zakazane całkiem obusieczne, surikeny, bumerangi (żeby śmieszniej było), broń miażdżąca, drzewkowa. Bojowe dopuszczone dla służb mundurowych lub z ubraniem narodowym (n.p. kindżały kaukazskie, szable kazackie, i t.p.) z rejestracją. Myśliwskie wpisuje się do licencji na broń palną. Do 90 mm klingi ograniczeń prawie nie ma (oprócz sztyletów). Dla dłuższych, zeby nie był uznany za broń, ma mieć niebezpeczną rękojeść (brak gardy, wycięcia pod palcy mniej 5 mm, lub kilka do 4 mm, lub rozszerzenia rękojeści do 8 mm)
Dołączona grafika
lub wygięcie "h" ponad 15 mm,
Dołączona grafika
lub podniesiony czubek ponad 5 mm,
Dołączona grafika
lub hak,
Dołączona grafika
lub wygięcie klingi (ponad 5 mm, dla klingi do 180 mm; ponad 10 mm dla dłuższych,
Dołączona grafika
lub kąt ostrza ponad 70 stopni, lub brak czubka (n.p. śrubokręt na końcu), lub mieć twardość poniżej 25 HRC, lub osłabione mocowanie rękojeści, lub grubość klingi mniej 2,4 mm, lub ponad 5-6 mm dla klingi do 220 mm.
Mogłem coś pominąć, ale z grubsza tak. Aha, niektóre wymagania są powiązane.
Jednoznaczną gwarancją że nóż nie jest bronią jest tylko kopia certyfikata lub orzeczenia biegłego eksperta. Trochę certyfikatów można znaleźć w sieci, mieć kopii wydruków i spokój (n.p. tu - [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] ). Ale otkryte noszenie noży nie jest mile widziane.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024