Skocz do zawartości


Zdjęcie

Prawdy i mity o tanto


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

Prawdy i mity o tanto
Czytam ciągle na forum wypowiedzi, że tanto (a właściwie, to geometryczny kształt ostrza) tak właściwie nadaje się tylko do jednego - zabijania, przebijania itp. Że nie nadaje się, a właściwie nadaje się dużo gorzej, do pracy np. w terenie od innego typu ostrzy. Otórz chciałbym poddać w wątpliwość to stwierdzenie na pewnym przykładzie. Oto dwa noże. Tej samej firmy, wielkości (prawie, recon jest nawet dłuższy ociupinę), grubości, z tego samego materialu, nawet cena ta sama. Praktycznie takie same noże w dwóch odmianach. Jeden jest mniej popularnym "tanto", a drugi jest bardzo popularną (i bardzo chwaloną, za właściwości użytkowe!!!) odmianą stosowaną w survivalu, obronie itp., ale szczególnie w survivalu. Mówię o nożach Cold Steel Recon Tanto i SRK. Trochę danych:

- Recon Tanto:
Blade: 7"
Handle: 4 3/4"
Overall: 11 3/4"
Thick: 3/16"
Weight: 9oz.
Material: Carbon V

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

- SRK
Specifications:
Blade: 6"
Handle: 4 3/4"
Overall: 10 3/4"
Thick: 3/16"
Weight: 8.2oz.
Material: Carbon V
(nie chce mi się przeliczać, kto chce niech sam to zrobi, albo uwierzy mi na słowo :-) )

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Tak więc powiedzcie mi "tantowi" malkontenci" na przykładzie tych dwóch noży (I TYLKO TYCH DWÓCH NOŻY, bo są podobne wszystkimi parametrami i nadają się do porównania bardzo dobrze), dlaczego tanto ma być gorsze w terenie / survivalu od SRK? Wydaje mi się, że powinno nawet ciąć lepiej - krzywizna ostrza, której w SRK brak - a rąbać też się nim da pewnie nie gorzej. Poza tym jest podobno wytrzymalsze. Więc? Pozdrawaiam. Ż.W.
  • 0

budo_wysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1649 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawdy i mity o tanto
No to spróbuj Wilku coś wystrugać, np. łyżkę, przy pomocy Recona. ;)
Albo wyciąć okragły fragment ze skóry rozpiętej na desce.
  • 0

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawdy i mity o tanto
Wysz. A dlaczego nie? Spójrz na te dwa noże. Myślę, że jednym i drugim można by z powodzeniem ( i pewnie tak samo dobrze i z takim samym nakładem sił) wykonać podane przez Ciebie czynności. Dlaczego nie? :-)
  • 0

budo_eugene
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Moskwa/Rosja

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawdy i mity o tanto
Wspomniane zadania lepiej wykonują inne noże. Amerykańskie tanto z japońskim nie ma wiele wspólnego.
Dołączona grafika
Dłuto i nóż z założenia nie to samo.
  • 0

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawdy i mity o tanto
Eugene. Toto wiemy i nikt temu nie zaprzecza. Postawiony problem jest innego rodzaju. Poza tym CS Recon Tanto ma dwustronny szlif (nawt wyższy trochę niż SRK).
  • 0

budo_eugene
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Moskwa/Rosja

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawdy i mity o tanto
Zasadniczej różnicy nie ma, bo długość KT, dzięki większej długości głowni Recon, jest praktycznie równa.
  • 0

budo_wysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1649 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawdy i mity o tanto
Żeby to nie była akademicka dyskusja - Ma ktoś Recona? Do czwartku jestem w Warszwie, na Boże Ciało jadę na trzy dni do Białowieży a od 1 czerwca w Bieszczadach. Można by było porównanie mozliwości zrobić. Coby nie gdybać na temat "American Tanto Vs. Clip-point", tylko niedestrukcyjnego testa przeprowadzić.

Hm?
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawdy i mity o tanto
Kusiło mnie swojego czasu właśnie omawiane tanto. Odpuściłem sobie zakup właśnie z powodu kontrowersji dotyczących użyteczności noża. Jeżeli udało by się zrobić praktyczny test i jego wyniki potwierdziłyby Wilkowe przypuszczenia to warto by się tym tantem zainteresować ponownie.
  • 0

budo_-wój-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 788 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawdy i mity o tanto
Tanto chisel = dłuto - zróbta se dłutem kanapkę....
Tanto - z dwustronnym szlifem = taktyczne (dzień dobry Cynik :wink: ) i baaaardzo praktyczne.
Tzw. "american tanto" = maszynka do otwierania czołgów (kanapka z czołgu = brzyyyyydak).
Tantoit = Col Moshin - ZAJEBIŚCIE (nadużywam nowomowy) praktyczne..
Takie tam moje przemyślenia...
  • 0

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawdy i mity o tanto
No, jakiś teścik, byłby jak najbardziej na miejscu:)
  • 0

budo_lukaszki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1032 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawdy i mity o tanto
no tak tylko kto by to kupił ;-) a zajebiście to już nie nowomowa tylko kanon :)
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawdy i mity o tanto

no tak tylko kto by to kupił ;-)

I tu właśnie jest pies pogrzebany...
  • 0

budo_mr_twinkle
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 655 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wielkopolska

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawdy i mity o tanto
Ja mam nóż o kształcie ostrza takim samym właściwie jak w RT, tylko o cal dłuższym. Z podstawowymi pracami radzi sobie całkiem nieźle ma dość wysoki wklęsły szlif dwustronny. Schody zaczynają się jak trzeba co
  • 0

budo_mr_twinkle
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 655 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wielkopolska

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawdy i mity o tanto
Przepraszam, kliknąłem przypadkowo Wyślij ...
Wracając - problemem są precyzyjne prace, szczególnie przy użyciu końcówki. No i pchnięcia do niczego, ale to już w dziedzinie walki. Wolę swój SRK, bez dwóch zdań. Ale jeko terenowy tanto, RT nie jest chyba taki przegrany.
  • 0

budo_hakas
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 481 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zachodniopomorskie

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawdy i mity o tanto
Do pchnięć w wykonaniu tanto trzeba się przyzwyczaić ma bardzo dobre parametry pchnięć. Gorzej jest gdy chcemy sprawić zwierzaka lub rybę a o precyzyjnych pracach to można zapomnieć do rągania to owszem ale test rąbania nie jest testem miarodajnym. Nóż słóży do ciecia a nie rabania.
  • 0

budo_robin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 472 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawdy i mity o tanto

No, jakiś teścik, byłby jak najbardziej na miejscu:)


Witam,
tescikow nigdy dosc, ale najlepszym tescikiem jest wedlug mnie historia knifemakingu. Noze z ostrzem podobnym do SRK znane sa juz z wykopalisk, naprawde - oszlifowac tylko, oprawic i mamy wspolczesny clip point czy tez drop point... Tego typu ostrza spotyka sie w skandynawskich finkach, nozach mysliwskich, japonskich tanto (foto powyzej) nawet w wiekszym sprzecie do rabania i klucia.
Gdyby bylo cos lepszego pojawiloby sie juz dawno i wyparlo takie ostrze z "brzuszkiem" (tak jak powiedzmy katana wyparla dluzsze, ciezsze i proste wczesnosredniowieczne miecze japonskie). Moim zdaniem noz jest na tyle prostym narzedziem, ze wszystko co bylo do wymyslenia juz dawno wymyslono, roznily sie ksztalty i wykonczenia rekojesci, stale, caly folklor ale ksztalt ostrza byl zazwyczaj podobny. Jesli pojawiaja sie jakies modyfikacje, dotycza one grzbietu tak jak w nozach novaja albo bowie.
Tymczasem american tanto :lol: jest proba jakiejs totalnej rewolucji - przydatny "brzuszek" probuje sie zastapic scieciem. Nie wiem po co. Gadka - szmatka producentow o zwiekszonej wytrzymalosci ostrza nie przekonuje mnie - mozna skrocic czubek w drop poincie - wytrzymalosc wzrosnie bez utraty wlasciwosci tnacych. Jesli dodamy do tego kawalek falszywego ostrza bedzie przebijac lepiej niz "tanto". American tanto moze groznie wyglada w porownaniu z nozami ktore sie nam opatrzyly (bo jednak skinner i kuchenniak babuni maja cos wspolnego :-) ) ale na tym sie koncza jego zalety uzytkowe - reszta zalet jest juz na koncie bankowym producentow, a ci wymyslaja coraz bardziej cudaczne dizajny zeby sprzedac je ludziom, ktorzy nie musza pracowac nozem na codzien.
Bo ci ktorzy tysiace lat pracowali nozem na codzien wybrali drop point
:peace: poklon :peace:
Aha, mam tantopodobnego customa (14 cm ostrza z brzuszkiem) - fajter, kuchenniak i piescidelko w jednym :)
Nie zamienilbym go na dluto.
Howgh!
  • 0

budo_eugene
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Moskwa/Rosja

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawdy i mity o tanto

...Tymczasem american tanto :lol: jest proba jakiejs totalnej rewolucji - przydatny "brzuszek" probuje sie zastapic scieciem. Nie wiem po co. Gadka - szmatka producentow o zwiekszonej wytrzymalosci ostrza nie przekonuje mnie - mozna skrocic czubek w drop poincie - wytrzymalosc wzrosnie bez utraty wlasciwosci tnacych. Jesli dodamy do tego kawalek falszywego ostrza bedzie przebijac lepiej niz "tanto". American tanto moze groznie wyglada w porownaniu z nozami ktore sie nam opatrzyly (bo jednak skinner i kuchenniak babuni maja cos wspolnego :-) ) ale na tym sie koncza jego zalety uzytkowe - reszta zalet jest juz na koncie bankowym producentow, a ci wymyslaja coraz bardziej cudaczne dizajny zeby sprzedac je ludziom, ktorzy nie musza pracowac nozem na codzien...Howgh!

Całkowicie się zgadzam. Zabawy marketingowców. Bo sprzedają nie noże - mity. I umieją je tworzyć. Nic lepszego od noży etnicznych nie wymyślą. Postęp jest możliwy w kieruku tworzenia materiałów z zadanymi właściwościami.
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawdy i mity o tanto

Wolę swój SRK, bez dwóch zdań. Ale jeko terenowy tanto, RT nie jest chyba taki przegrany.

No i do tego sprowadza się cała sprawa. Jak masz wydać pieniążki, to chyba lepiej na SRK niż na RT.
  • 0

budo_wronx
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 460 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawdy i mity o tanto
Czy to wszystko sprowadza american tanto do roli przebijaka ksiazek telefonicznych? :)
  • 0

budo_guldan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1366 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawdy i mity o tanto
a ja lubie takie geometryczne tanto bo fajnie wyglada.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024