Skocz do zawartości


Zdjęcie

pytanie o stretching PNF.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

budo_wilkacy
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 87 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:N 53°02' E 18°37'

Napisano Ponad rok temu

pytanie o stretching PNF.
Witam,
czy stostuje ktoś tą metodę ? Moze ktoś opisac jakie ćwiczenia w jakiej kolejnosci wykonywac po treningu ?? Kiedyś dawno temu będąc w jako takiej formie na treningach KM istruktorzy stosowali ten sytem i był zadziwiająco skuteczny szególnie u osób słabo rozciągniętych. Miałem małą dwuletnią przerwę i wracam sobie do formy ale zapomiałem jakie tam były cwiczenia - pamiętam moze ze 3 a było ich sporo.
Na sieci znalazłem informacje jedynie tylko o tym co to jest i takie tam ale nie było nigdzie ćwiczeń.
pozdrawiam
wilku
  • 0

budo_archi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 466 postów
  • Pomógł: 0
2
Neutralna
  • Lokalizacja:ABADA Białystok/Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie o stretching PNF.
Baaaardzo ciekawe pytanie.
Dołączam sie do niego , też wracam do formy po przerwie ( kontuzja + matura , nie wiadomo co gorsze :wink: )
  • 0

budo_mumineq
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 66 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kunowice
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie o stretching PNF.
ja też chcem, bo ostatnio tak jakoś sie ściągnąłem troche a na sieci tylko jakieś reklamy i książki :P
  • 0

budo_archi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 466 postów
  • Pomógł: 0
2
Neutralna
  • Lokalizacja:ABADA Białystok/Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie o stretching PNF.
Coś odzewu brak... :?
  • 0

budo_wilkacy
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 87 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:N 53°02' E 18°37'

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie o stretching PNF.
Widocznie nikt się w ten sposób nie rozciągał, a szkoda bo medo jest skuteczna i oprócz rozciągania jest duuuzy postęp siłowy, cóż pozostaje robić cwiczenia jakie zapamiętałem - albo zagadam z trenerem kravki i wypytam czy nie ma jakiś sensownych materiałów.
pozdr.
  • 0

budo_archi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 466 postów
  • Pomógł: 0
2
Neutralna
  • Lokalizacja:ABADA Białystok/Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie o stretching PNF.
Jak coś znajdziesz to wrzuć albo daj namiary, byłbym wdzięczny 8)
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie o stretching PNF.
Niektórzy rozróżniają rozciąganie metodą PNF od izometrycznego, ale jakoś nie spotkałem się z przekonującym wyjaśnieniem tych różnic. :)

Zakładając, że jest to ta sama metoda wygląda to tak:
1) statyczne rozciągnięcie mięśnia przez kilka-kilkanaście sekund
2) napięcie mięśnia na kilka-kilkanaście sekund (tu długość należy dobrać indywidualnie wg obserwacji)
3) rozluźnienie i niemal natychmiastowe zwiększenie stopnia rozciągnięcia (oczywiście płynnie, bez szarpania)
4) to samo co w 1)
Kiedy osiągniemy maksymalne rozciągnięcie, ostatnie napięcie mięśni powinno trwać dłużej niż pozostałe.
Potem minuta przerwy, to samo ćwiczenie wykonujemy 3-5 razy. Rozciągania izometrycznego nie ćwiczymy codziennie, a 3-4 razy w tygodniu ze względu na to że jest ono ćwiczenie mocno obciążającym mięśnie.

O szczegółach można poczytać w literaturze fachowej (patrz Ciekawe tematy) lub tutaj, jeśli zmotywujecie mnie do napisania. :-)
  • 0

budo_archi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 466 postów
  • Pomógł: 0
2
Neutralna
  • Lokalizacja:ABADA Białystok/Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie o stretching PNF.
O żesz ze mnie ****
Thx slaszysz, przegapiłem w ogóle ten temat Ciekawe tematy , nawet sam chciałem coś takiego założyć :oops:
:wink:

Na razie poszperam w tym, niech motywują Cię inni 8)

Pozdrawiam
  • 0

budo_gubrin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1323 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie o stretching PNF.

O szczegółach można poczytać w literaturze fachowej (patrz Ciekawe tematy) lub tutaj, jeśli zmotywujecie mnie do napisania.


To ja moze zaczne motywowac ? :] Powoli kontuzja mija i przydalo by sie powolutku brac spowrotem za siebie. Ogolne zasady znam, chodzi bardziej o przyklady cwiczen :)

Pozdrawiam.
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie o stretching PNF.

To ja moze zaczne motywowac ? :] Powoli kontuzja mija i przydalo by sie powolutku brac spowrotem za siebie. Ogolne zasady znam, chodzi bardziej o przyklady cwiczen :)

Ale w tej metodzie można wykorzystać praktycznie każde ćwiczenie rozciągania statycznego biernego jakie znasz. :-) Najtrudniejsza jest kontrola nad mięśniami - tak aby napinać właściwe (i rozluźniać antagonistyczne). Bo jeśli usiądziesz w siadzie prostym, pochylisz się do przodu i napniesz wszystkie mięśnie nóg to efektu oczywiście nie będzie.

A jeśli miałeś jakąś kontuzję, co skutkuje brakiem ruchu to nie polecam brać się za rozciąganie izometryczne. Najpierw wróć do poprzedniego poziomu, a potem spróbuj tej metody. Nie jest ona dobrym pomysłem przy osłabionych mięśniach, bo przecież są one mocno angażowane.
  • 0

budo_gubrin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1323 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie o stretching PNF.
Dzieki, jak mysle o tych cwiczeniach to wsumie fakt, ze moglbym sobie syzbko kontuzje odnowic.

Ale w tej metodzie można wykorzystać praktycznie każde ćwiczenie rozciągania statycznego biernego jakie znasz.


Nie tak kazde, w wielu nie wyobrazam sobie dodatkowego napinania wybranych grup miesniowych. Na chlopski rozum cwiczenia powinny byc tu nie skomplikowane, stabilne i "rozluznione", ale moze musial bym sprobowac co z reszta zrobie za jakis czas :]

Dzieki za odpowiedz i pozdrawiam.
  • 0

budo_wilkacy
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 87 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:N 53°02' E 18°37'

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie o stretching PNF.
No właśnie o ćwiczenia mnie chodzi, np:
stajemy w "rozkroku" rozciągnieci do pierwszego bólu (nie iwem jak to określić-opisać:P) ale nie na 100%, i tak przez ileś tam sekund (15 chyba) ale to pewnie jest dowolne, nastepnie nastepuje faza napięcia - próbujemy złączyć stopy by napinać tylko rozciągane mięśnie, czas napięcia podobny do rozciągnięcia. Nastepnie relaks - czyli rozluźniamy mięśnie i rozciągamy troszkę mocniej (15 sek) znowu napięcie, znowu rozciągnieceie i relaks, teraz napięcie dłuzej (około 30 sekund) a potem już całkowicie rozluźniamy mięśnie oczywiście powoli.
Ćwiczeń nie powtarzaliśmy tylko robiliśmy około 5 ćwiczeń na rózne grupy po treningach KM (trenerzy: Tomasz Krajewski Jędrzej Przeniosło kujawsko - pomorskie), ale było to jakiś czas temu teraz już podobno nie robią tego stretchingu (nie iwem gdyż od dwóch lat nie trenuje KM). W internecie znalazłem tylko opis i zasadę oraz zaproszenia do kursów. Dzisiaj się przejdę to pogadam moze wyciągne jakieś dane :P

pozdrawiam
  • 0

budo_tsu
  • Użytkownik
  • 1 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wro

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie o stretching PNF.
Czy to to samo co relaksacja poizometryczna?
  • 0

budo_niedziel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2844 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze wsi jestem
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie o stretching PNF.
Skurcz mięśni powinien trwać tyle samo co jego naciąganie, czyli jeśli naciągasz czworogłowy 40 sek ( tak jest zalecane w literaturze mi dostępnej ) to wcześcniej napinasz go przez to 30-40sek.
Po każdym skurczu następuje moment relaksacji ( czyt. rozluźnienia ), który trwa i ma moc porównywalną ( żeby nie mowiedzieć proporcjonalną ) do poprzednio wykonanej pracy.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024