Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy warto zdrowow sie odzywiac ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy warto zdrowow sie odzywiac ?

z europejskich, najlepszy sposow odzywiania to srodziemno-morski. tylko, ze polska jest w zupelnie innej strefie klimatycznej.

Czytalem ostatnio taki artykol gdzie pan dowodzil ze obecnie wszyscy zyjemy w klimacie srodziemnomorskim, bo wiekszosc ludzi- oprocz pracowitych rolnikow moze - spedza czas w domu, biurze i aucie gdzie temperatury wynoasz mniej wiecej tyle samo i sa zblizone do klimatu srodziemnomorskiego...
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy warto zdrowow sie odzywiac ?
W zasadzie w pierwszym akapicie, choc napisales to zawile przyznales mi racje - szympans jest wszystozerca i nie trudno sobie wyobrazic, ze tak wlasnie zachowywal sie praprzodek czlowieka. A mieso glownie jadl jak cos zdechlo, albo jak krzykami odgonil od niego jakiegos drapieznika, co sie zapewne czesto nie zdarzalo.

Jelita krotkie? W stosunku do kogo - krowy, czyli trawozercy? W stosunku np. do takiego miesozercy jak np. pies, mamy labirynt w brzuchu.

Ostatnie 20 pokolen w naszym kregu kulturowym jadlo mieso? Chyba zartujesz. Mam kumpla archeologa, ktory prowadzi badania na terenie Polski i wynika z tego, ze nasi przodkowie zywili sie glownie pokarmem roslinnym, a podstawa byly kasze, owoce lesne. Mowi sie o diecie ludzi z Biskupina.

Mieso zawsze bylo pokarmem elit, odkad sie one wytworzyly - w Polsce: bogatej szlachty i magneterii, dowodza tego zapisy dawnych kronikarzy. W roznej formie goscilo na stolach - zreszta przewaznie niedopieczone, na wpol surowe i zalatujace - a do zabicia tego zapachu stosowano wlasnie mnostwo przypraw. Choroby "odmiesne" nie byly rzadkoscia.

W diecie ludu bylo ono w sladowych ilosciach. Dowodza tego opisy, takze i literackie. Wystarczy jeszcze raz przeczytac np. "Chlopow" S.W. Reymonta, wynika z nich jasno, a sa wiernym zapisem tamtejszych obyczajow (a jest to przeciez juz wiek XIX) - lud mieso widzial dwa razy do roku w niewielkich ilosciach - na Boze Narodzenie i Wielkanoc, w formie nienajwyzszych lotow kielbas, salcesonow.

Jeszcze w latach 80. minionego wieku (odbywalem wowoczas tzw. sluzbe wojskowa), zdarzalo mi sie spotykac zolnierzy z malych wioseczek, ktorzy mimo 18-19 lat nigdy nie jedli miesa, czesciej niz raz, dwa razy w roku i za nim nie tesknili, anwet patrzyli z obzrydzeniem. A przejscie na diete miesna bylo dla nich szokiem, nie tylko kulturowym, ale i "estetycznym i "zoladkowym". Wspomne, ze przewaznie byly to chlopaki naturalnnie "byczaste", typy urodzonych atletow.

Tak wiec wegetarianizm nie jest wymyslem azjatyckim.

Mieso jadano w malych ilosciach chocby z dwoch zasadniczych powodow - bylo relatywnie trudne do uzyskania (w lasach to mogl sobie popolowac magnat, a nie chlop, za co grozila mu czapa) i bardzo drogie, a po drugie ciezko je bylo przechowywac. Wbrew pozorom w dawnych wiekach byl deficyt przestrzeni mimo zaludnienia, iles tam razy mniejszego niz teraz, a glod byl codziennoscia! Znaja go jeszcze z autopsji nasi dziadkowie. Zapomnialem juz, ale w jakiejs czesci Hiszpanii, znanej z lasow debowych, glodu nie doswiadczano, nie ze wzgledu na bogacatwo miesiwa, ale rodak maki, ktory uzyskiwano z mielonych zoledzi.

A teraz dygresja....

Jeszcze w latach 80. XX wieku, kiedy bylem w Belgii, bylem zdziwiony, ze nie czestuja mnie miesem, ktore jako czlowiek PRL uwazalem za szczyt kulinarnej doskonalosci i symbol dobrobytu (dzis sklonni jestesmy za taki bardziej uwazac np. wysokogatunkowe ryby), ale np. serami, ktore nota bene byly - ku mojemu zdziwieniu - drozsze od miesa.

Tak wiec do dzis poklosiem PRL-owskiego niedoboru miesiwa - jest jego kult w polskim domu, a schabowy szczytem wg wiekszosci nas - kulinarnej doskonalosci i najzdrowszym pozywieniem jakie wymyslila ludzkosc.

K_P


K_P
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy warto zdrowow sie odzywiac ?
Acha... znam ludzi, ktorzy cale zycie uprawiaja diete typu - warzywa ryz i czasami owoce moza. Sa biali i zyja w zdrowiu.
K_P
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy warto zdrowow sie odzywiac ?
Hi K_P,

tylko jedna uwaga - jesli piszesz o Biskupinie w kontekscie "polskich przodkow", to akurat to nie bardzo pasuje ;)
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy warto zdrowow sie odzywiac ?
To fakt. Rozpedzilem sie. :wink:
K_P
  • 0

budo_hmjf
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 258 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olsztyn

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy warto zdrowow sie odzywiac ?
To zależy od nas albo zdrowo albo kolorowo hehe. Tylko żeby czasem osiągnąć to co się chce, trzeba zrezygnować z czegoś dobrego innego. Mi to rezygnowanie różnie wychodzi, bo jestem wielkim amatorem tetraniezdrowych czipsów (choć swego czasu wymyśliłem sobie teorię, że dzięki nim rosną mi mięśnie i to w ogóle 5g białka 60g węgla i 30 g tłuszczy, więc taka odżyweczka :) ale te konserwanty wszystko psują, i jakby je robili jeszcze na oleju z orzecha włoskiego...). Choć ostatnio trochę mi się znudziły, to może dam sobie z nimi spokój.
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy warto zdrowow sie odzywiac ?
Ustalmy jedno - nie ma jednej i dobrej diety dla wszystkich!
K_P
  • 0

budo_tae tad
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2258 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy warto zdrowow sie odzywiac ?
Ja tam wpier**m bialko i troche wegli i dobrze jest :)
  • 0

budo_campo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 905 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rybnik
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy warto zdrowow sie odzywiac ?

Ja tam wpier**m bialko i troche wegli i dobrze jest :)

a gdzie tłuszcze? :D
  • 0

budo_tae tad
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2258 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy warto zdrowow sie odzywiac ?
Tluszcze sa prawie wszedzie niestety :roll: zjadam te "przypadkowe" udajac ze nic o nich nie wiem :wink: :wink:
  • 0

budo_bambucha
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 50 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tyskie

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy warto zdrowow sie odzywiac ?
Dobre odżywianie jest bardzo wazne w SW uwierz mi ..
  • 0

budo_archery
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RP - Republiq of Paragwai

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy warto zdrowow sie odzywiac ?
W zdrowym odżywianiu najgorsze jest to że wielu popada w jedną lub drugą paranoję...jedni żyją po to żeby jeść, zamiast jeśc po to żeby żyć. Inni znowu jak by mogli to by kupę sobie suwmiarką mierzyli czy aby za dużo błonnika nie zjedli :D znam dziewczynę co nie zje nawet jednego chipsa bez zbadania jego składu, no i zapisywanie w notesie poprzednich posiłków to też jej jeden z wielu schizów związanych z zdrowym odżywianiem. Moje zdanie jest takie należy jeść wszystko (oczywiście bez przesady 8) ) jedyne ALE to zachować umiar, kiedy można sobie pozwolić na golonę z piwem albo 3 schabowe wielkości patelni to można. Trzeba zachować odpowiednie proporcje, troche mięsa, troche owoców, trochę mleka, nie można powiedzieć że mięcho jest beee bo wtedy to będzie nie wiele lepsze niż znowu za dużo mięcha wchrzaniać. Ale to sie tak fajnie pisze...jeden człowiek ma dużo ruchu..inny tylko wyciera palce na pilocie...znowu inny ma taką przemiane materii że wp....a jak słoń a wygląda jak patyk. Takze temat jak i co powinno się jeśc jest bardzo względny :) 8)
  • 0

budo_kamasz666
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 276 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy warto zdrowow sie odzywiac ?
Po mojemu to najlepszą dietą jest spożywanie wszystkiego w odpowiednich ilościach, tzn takich po których nie mamy kaca, nie jesteśmy przeżarci, nie chce się żygać, ewentualnie nie boli nas nic :) . Każdy powinien sobie tak wywarzyć żarcie żeby nie był ani tłusty/ani nie był zgredem. Np za duża waga -->> więcej ruchu, ból brzucha -->> lekkostrawne potrawy, osłabienie -->> dużo węgli i witaminek, cholesterol -->> pij wódkę, alkohol -->> nie pij wódki :twisted: . Jedząc na tej zasadzie prawie na pewno nie umrzesz z powodu złej diety.

Nawiązując do alkoholu to naukowo udowodnione jest że przy użyciu różnych napojów zawierających ten niezwykły związek chemiczny można poprawiać prace organizmu.
  • 0

budo_dr prozac
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1492 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Planet Earth

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy warto zdrowow sie odzywiac ?
Oczywiscie ze warto sie racjonalnie i zdrowo odzywiac. Byle nie popadac w obłęd i przesade - wszystko z głową.

A szpinak nie jest zly z czosnkiem i smietaną (nie za duzo).
pzdr
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024