Skocz do zawartości


Zdjęcie

Cold Steel Warrior Katana


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

budo_gwyn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 825 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Cold Steel Warrior Katana
Temperatura wody jest zależna od rodzaju stali, od rodzaju stali zależy też chłodziwo- woda, alej, solanka, mocz :) Metalurgiem nie jestem, ani praktykiem kucia, więc nic konkretnego ci nie powiem, pewnie Shirotatsu prędzej. Samą temperatur bada się po kolorze rozgrznego metalu. Słownictwo metaforyczne- słomkowa, wiśnia itp. Powodzenia i pozdrawiam
Gwyn
  • 0

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Cold Steel Warrior Katana

Jak mam nagrzac stal ,nie wiem jak sprawdzic temp no i ile stopni ma miec woda przy hartowaniu chociaż jakieś drobne rady mile widziane.Pozdr... :wink:


Odpowiedzi na takie pytania znajdziesz w dziale "Masters Of Steel". Wiele tam powiedziano konkretów o hartowaniu różnych stali. Poszukaj, albo tam popytaj. Bywa tam wielu ludzi, którzy się naprawdę znają na obróbce stali. Pozdr. Loth.
  • 0

budo_jian
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 68 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Choszczno

Napisano Ponad rok temu

Re: Cold Steel Warrior Katana
Odpowiedzi na takie pytania znajdziesz w dziale "Masters Of Steel". Wiele tam powiedziano konkretów o hartowaniu różnych stali. Poszukaj, albo tam popytaj. Bywa tam wielu ludzi, którzy się naprawdę znają na obróbce stali. Pozdr. Loth.[/quote]

Wiem wiem czytałem tam i nie tylko,chodziło mi o jakies praktyczne porady a to tak na marginesie po prostu,opisałem sytuacje wiec jak nikt nic nie wniesie do tematu to i tak bede musiał zrobic według swoich umiejetnosci (które raczkuja w tym temacie).
:oops:

Pozdrawiam... :wink:
  • 0

budo_xx
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Cold Steel Warrior Katana
Skoro już mamy offtopic, to pozwolę sobie zadać jedno pytanie - czy to prawda, że przy jednym nieumiejętnym cięciu (maty) katana, nawet dobrej jakości, może po prostu pęknąć?
  • 0

budo_yagyu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Cold Steel Warrior Katana
To musiałoby być nie tyle nieumiejętne co całkowicie pechowe cięcie.

Hipotetycznie wszystko może się złamać, ale dobrej jakości katana, wykonana tradycyjnymi metodami, powinna być na tyle sprężysta że wytrzymałaby bardzo duże naprężenia centralne i boczne.

Oczywiście trzeba się wystrzegać generalizacji, dlatego może się tak zdarzyć że miecz się złamie, jednak to są raczej marginalne przypadki w przypadku mieczy dobrej jakości. To by musiałabyć bardzo duża siła i pechowy kąt....


Rozmawiałem ostatnio z kolesiem studiującym inżynierie materiałów na temat wytrzymałości stali (bo to jest jego konik) i mieczy japońskich. Koleś powiedział mi że praktycznie taka stal jeśli nie ma wad... to nie ma możliwości aby człowiek sobie ot tak ją złamał. Do tego trzeba albo pecha albo jakiś nadludzkich czynników.
  • 0

budo_xx
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Cold Steel Warrior Katana
To mnie uspokaja.
Nie trzeba być Musashim, żeby pomachać taką Warrior Kataną z dala od osób postronnych bez obawy o jej zniszczenie.
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Cold Steel Warrior Katana
Poprawnie wykonany miecz przy cieciu mat nie powinien sie zlamac, jesli juz to wygiac to jak najbardziej ale zlamanie jest czyms prawie niewykonalnym.
  • 0

budo_yagyu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Cold Steel Warrior Katana
Jednak musisz pamiętać o innym problemie.

Bo o tyle o ile miecz nie powinien się złamać to jednak Twoje nadgarstki nie są z hartowanej stali...

A nieumiejętne cięcie maty, przy zbyt dużej sile może sprawić że nabawisz się poważnej kontuzji.

Jeśli chcesz bawić się w cięcia, to rób to uważnie i spokojnie bez wolnej amerykanki bo jeśli coś Ci nie wyjdzie a nie będziesz miał przygotowania technicznego, to nie chcę Cię straszyć ale nadgarstek albo łokieć może pójść do wymiany.

Miecz to kawałek stali która przenosi naprężenia, pomyśl o tym...
  • 0

budo_jian
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 68 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Choszczno

Napisano Ponad rok temu

Re: Cold Steel Warrior Katana

Poprawnie wykonany miecz przy cieciu mat nie powinien sie zlamac, jesli juz to wygiac to jak najbardziej ale zlamanie jest czyms prawie niewykonalnym.


Tak tez sądze...

Panowie tu mowa chyba o nihonto a przecież główną cechą tych mieczy była wytrzymałość więc katany które pękają przy cięciach mat sa do dupy jednym słowem..

Pozdr... :wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024