Skocz do zawartości


Zdjęcie

TSUBA - pomóżcie ją zaklasyfikować


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

budo_zagajnik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 771 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z Polski
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

TSUBA - pomóżcie ją zaklasyfikować
Witam
Nabyłem ostatnio okazyjnie coś co przypomina zdezelowanego do granic możliwości wakizashi, nie posiadającego tsuka, ani saya. Miało jedynie poniżej przedstawioną tsubę. Na głowni jest habaki, jakieś dziwne?, jest zrobione z tego samego metalu jak głownia-tak to wygląda.
Proszę jednak o opinie dotyczące samej tsuby, której fotki przedstawiam poniżej. Poprzedni właściciel prawdopodobnie usiłował ją doczyścić - niestety- wszystkim, zaczynając od pilnika, a kończąc na papierze ściernym.
Tsuba wykonana została-jak sądzę-z żelaza, otwory ozdobne na pewno nie są wywiercone (raczej wybite) ponieważ ich kształt jest nieregularny, a krawędzie otworów nie są prostopadłe do osi otworu, są też pokryte grubą warstwą patyny-nie rdzy-wyglądają jak utlenione żelazo. Na tsubie są mocno starte ideogramy japońskie? ich odwzorowanie jest na 1 zdjęciu (prawie dokładne).
Pod spodem widać zarys podkładki seppa, która pewnie kiedyś tam się z tsubą stykała.
Szerokość otworu na trzpień głowni wynosi około 20 mm. Tsuba nie jest idealnie płaska, jej powierzchnia przypomina - w dużym uproszczeniu - wierzch kuli o bardzo dużym promieniu tworzącym.

Oto fotki:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników][/b]


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Będę wdzięczny za każdą sugestię.
Pozdrawiam Jacek
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: TSUBA - pomóżcie ją zaklasyfikować
Podczas rebeli satsuma w uzyciu byly takie bardzo, bardzo proste oprawy (jako bunt przeciw wybujalej i rozrzytnej kulturze dworskiej) tsuby byly to zwykle kawalki blachy, menuki robiono z guzikow a oploty z byle tasmy zawijanej na okraglo. Ta tsuba przypomina mi nieco ten styl. Tylko nakago ana wyciete jest dosc nieprecyzyjnie i malo krztaltnie jak na japonskie dzielo.
  • 0

budo_zagajnik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 771 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z Polski
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: TSUBA - pomóżcie ją zaklasyfikować
Dzięki za wyjaśnienie. A możesz uściślić w jakim roku była ta rebelia i podać jej dokładną nazwę? Nic z googli nie mogę znaleźć :oops:
A swoją droga to ta tsuba jest śliczna w tej swojej prostocie...
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: TSUBA - pomóżcie ją zaklasyfikować
Rebelia satsuma i mlode lwy shishi (bo to oni chcieli zerwac z dotychczasowa kultura) to restauracja mieji. czyli lata 1900.
  • 0

budo_pkacz
  • Użytkownik
  • 1 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: TSUBA - pomóżcie ją zaklasyfikować
Pozwolę sobie doprecyzować nieco wypowiedź przedmówcy. Rebelia prowincji Satsuma (seinan-sensoo - "wojna na południowym zachodzie") miała miejsce w 1877 roku, i wywołana zostałe niezadowoleniem samurajów z kierunku zmian wprowadzanych przez rząd Meiji... Chodziło między innymi o podatki od gruntu i wprowadzony w 1876 roku haitoo-rei - dekret zakazujący samurajom noszenia mieczy. Trwającej 9 miesiecy rebelii przewodził Saigo Takamori - jedna z najważniejszych postaci okresu Meiji Ishin. Rebelia stanowiła niejako punkt zwrotny w historii Japonii, ponieważ pokazała że nowoczesna armia jest skuteczniejsza od samurajów...

Mam nadzieję że wybaczycie młodemu userowi ten off topic ale poczułem się zmuszony do doprecyzowania wypowiedzi Grafa... W istocie większość tego co ciekawe w Meiji Ishin wydarzyło sięw latach 1800tnych ;)
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: TSUBA - pomóżcie ją zaklasyfikować
Dzieki za wyreczenie.
  • 0

budo_zagajnik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 771 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z Polski
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: TSUBA - pomóżcie ją zaklasyfikować
A ja bardzo dziękuję za wyjaśnienia. Czyli tsubka moja jest jeszcze troszkę historyczna. Cieszę się bardzo. To co napisaliście, a zwłaszcza GrafRamolo na temat prowizorycznego wykonania broni z okresu rebeli tłumaczy mi wygląd tsuby i klingi wakizashi. Zastanawia mnie jeszcze rękojeść wykonana z rogu? i zakończona żelaznym, płaskim czopem..ale ona chyba nie jest od "kompletu"-zresztą to już inna bajka:)
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: TSUBA - pomóżcie ją zaklasyfikować
Klingi nie byly wykonywane niestarannie, wrecz przeciwnie. A co do autentycznosci tsuby niemam pewnosci tylko to sa moje przypuszczenia.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024