Skocz do zawartości


Zdjęcie

Katana a Tachi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

budo_struś
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Katana a Tachi
Witam.
Jako nowy uzytkownik nie lubie zakładac nowych tematow ale szukełem na forum i nienzalazłem.
Prosze mi powiedziec... jakiej długosci były Tachi? Bo słyszałem ze ich całkowita długosc powinna przekracza 120 cm. Tymczasem gdzies indzien przeczytałem ze od Katany rozniła sie zamocowaniem (rapcie czy jak to sie nazywa) i noszeniem (osztrzem do dołu).
Musashi Miyamoto pisał ze najlepiej (i dosc trudno) jest nauczyc sie władac Tachi jednorącz (przez co uwazam ze Tachi było dwuręczne).
Czym jeszcze Tachi rózniło sie od Katany? Krzywizna? Tsuką?
Sorrka jesli pytanie wydaje sie laikowskei ale raz pisza tak a raz ianczej. A na ofrum duzo osob sie zna wiec Wy odpowiedzcie.
Pozdrawiam - Struś
  • 0

budo_kapral
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jakaś afryka, sam nie wiem
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana a Tachi
zara w mądrych książkach poszukam i ci napisze:P
  • 0

budo_kapral
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jakaś afryka, sam nie wiem
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana a Tachi
Dobra, książki znalejźć nie umiem(kurwa, chyba ją komuś dałem w prezencie) więc jebie z pamięci. Jak coś pomieszałem to prosze mnie poprawić.
Podstawową różnicą między tachi a katana jest taka, że tachi był mieczem starszym niż katana.
Tachi miała rapcie zamocowane w ten sposób, ze ostrze nosiło do dołu a w katanie do góry.
W tachi umieszczało się podpis miecznika po zewnętrznej stronie trzpienia, tj. stronie nie przylegającej do ciała samuraja.
Zaznacze jeszcze, że miecze tachi i katana zmieniały swoją długość, grubość i oprawe w różnych epokach. Tachi największą długość to miały ok 90cm, w okresie muromachi bodajże(ok 1400- 1570 nie pamiętam dokłądnie) Wtedy własnie, po odpowienidm skróceniu pojawiały się pierwsze katany. Ogólnie rozpoczeła sie tendencja do skracania mieczy, jak w kanto czy wakizashi. Popularnym wtedy był miecz nazywany uchikatana albo uchigatana, kurwa nie pamiętam. Wykonany jak katana, jednak noszony ostrzem do góry. Epoką szczytową dla kunsztu mieczników, była epoka Edo, czyli rządy Tokugawów, trwające od 1700 do 1867, kiedy rozpoczeła się epoka Meji. Była to epoka pokoju i rozkwitu wszystkich dziedzin życia, miecz powoli pzrestawał być używany w wojnach, tudzież wśród mieczników pozostali tylko najlepsi. Elementy dekoracyjne sięgały wtedy szczytu.

Pierwsze miecze chokuto, przywiezione z chin czy korei o prostej głowni miały długość ok 70-90c, czyli całkiem spore. Były też egzemplarze o długości 160-180cm. Uzywane były pzrez pieszych samurajów do walki z konnicą itp, noszone na plecach. Tachi, które pojawiły się w epoce Kamakura różnią się od poprzednich użyciem miękkiego elastycznego rdzenia oraz twardych boków i tylca. Klina była ciensza nieco oraz lżejsza, pzresunięto również środek ciężklosci. Pojawiły się wtedy również krótkie miecze o długosci ok 30cm nazywane tanto, noszone zarówno pzrez mężczyzn i kobiety. Mają one podobną konstrukcje jak tachi ale nieco inny kształt głowni. W epoce muromachi miecz stał się krótszy(ok 70cm) i zaczyna być noszony ostzrem skierowanym ku górze, spowodowane było to potzrebą zadania cięcia zaraz po wyjęciu miecza z saya(pochwy). W tym okresie, doceniajac zalety katany w bliskim starciu, wiele mieczów tachi było skracanych. Miecze takie sa nazywane tachi-mei. Generalnie rzecz biorąc, katana pozostawała tą samą bronią, jednak ciągle ją udoskonalano, głownia zmieniała swoją długość od kilku do kilkunastu centymertów, różne były szlify hamon oraz wzory tsub. Zmieniała się długość sztychu, krzywizna i grubość głowni. O ile na początku okresu Muromachi katana miała długość 60 cm, to po pod koniec tego okresu miały długość ok 60cm. W drugiej połowie XVIw. jednak długość głowni rosnie jednak ponownie do ok 73cm.
W okresie pod koniec okresu Momoyama do połowy okresu Edo pojawiają się miecze Shinto i ShinShinto czyli miecze nowe i nowe nowe :P
Rewolucyjną zmianą stał się zwyczaj noszenia pary mieczy, czyli daisho. Miecz długi wtedy zaczyna być nazywany katana a miecz krótki, dłuższy jednak od tanto wakizashi.
Zmienia sie wtedy jakość stali, techniki kucia, faktura mieczy. Własnie wtedy miecz coraz bardziej staje się dekoracyjny, zwłaszczza mieczy shinshinto, kóre były produkowane od 1780 do okresu Meji. Znacza część znawców uważa ten okres za koniec miecza samurajskiego, to pzrez porzucenie zawodu pzrez wielu mieczników(brak zapotrzebowania) czy ustawa o zakazie publicznego noszniea mieczy.
Miecze współczesne, czyli Gendaito były już troche zdegenerowane, zwykle robione taśmowo, rękojesć była odlewana z aluminium itp. Kształt był uregulowany pzrez regulamin wojskowy. W latach 1045 do 1953 obowiązywał nałożony przez amerykanów całkowity zakaz produkcji mieczy. Po tym okresie zaczęto produować miecze nazywane shinsakuto. Mogą one być produkowane tylko pzrez mieczników posiadających odpowiednie licencje, wykonywane tradycyjnymi metodami.

troche to pomieszane, ale myśle że pomogłem
ufff, ale sie napisałem kurwa
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana a Tachi
Az mi sie nie chce wierzyc ze zostales Kapral expertem od mieczow japonskich 8) :)
  • 0

budo_kapral
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jakaś afryka, sam nie wiem
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Katana a Tachi
nie ekspertem, ino za młodu trocha ksiązek zbierałem.
a teraz to się jeszcze w iaido wkręciłem.
poza tym pilnie czytałem sobie usagi yojimbo :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024