Skocz do zawartości


Zdjęcie

naprawa Practical Plus Katana


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

naprawa Practical Plus Katana
hej,

W ostatnią sobotę jak co jakiś czas zrobiliśmy sobie sesyjke z tameshigiri. Wszystko było fajnie, ale kumpel tak niefortunnie "ciachnął", albo raczej rąbnął mieczem że klinga wykrzywiła się lekko w lewo... nie dużo, ale teraz miecz ma krzywiznę wzdłuz i w bok :)

Mam pytanie - czy wiele zachodu będzie wymagało odkrzywienie tej klingi. Mam na myśli - czy normalny kowal jest w stanie mi to żelastwo rozgrzać, rąbnąć młotkiem i naprostować? Czy musiałbym udać się do jakiegoś 'miecznika'.

Dodam jeszcze że miecz to Practical Plus Katana, tak że nie żadne cudo, dlatego drogie naprawy nie wchodzą w grę, bo po prostu sie to nie będzie opłacać. Poza tym nie chciałbym człowiekowi co to porzadne miecze kuje głowy zawracać tym to ustrojstwem:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

O radę się dopraszam :)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: naprawa Practical Plus Katana
Do prostowania mieczy potrzebne jest ci specjalne urzadzenie co "wyciaga" stal, ale mysle ze tylko specjalisci co kuja miecza moga cos takiego posiadac, np. Howard Clark 8)
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: naprawa Practical Plus Katana

Howard Clark


taaaa
:wink:
  • 0

budo_kuma
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 68 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: naprawa Practical Plus Katana
Co? Wciaganie stali?
Jezeli miecz odgiał sie nieznacznie to prostuje sie go owszem przy pomocy specjalnego przyrządu ale robi sie to "ręcznie". Trudno mi to opisać ale trzeba poprostu odgiąć w drugą stronę miecz. A i nie wypada tego robić nogą:)
  • 0

budo_madsun
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 200 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: naprawa Practical Plus Katana
LM, co cięliście?
  • 0

budo_shirotatsu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków i okolice :)

Napisano Ponad rok temu

Re: naprawa Practical Plus Katana
Absolutnie odradzam jakiekolwiek rozgrzewanie głowni i prostowanie na gorąco, to spowoduje rozhartowanie ostrza a w najlepszym przypadku wysokie odpuszczenie co jest niewskazane. Jeśli już to można próbować młotkować głownię położoną częścią shinogi na rozgrzanym bloku miedzi. Ale najbardziej polecam metodę prostowania w takich specjalnych drewnianych strzemionach, tak robią profesjonaliści :

Dołączona grafika

Jeśli głownia jest dobrze zahartowana selektywnie, co w waszym przypadku chyba ma miejsce bo odkształcona część ostrza nie powróciła na swoje miejsce ani nie pękła tylko odkształciła się trwale to powinno się wam udać ją naprostować.

pozdrawiam i życzę udanego prostowania :)
  • 0

budo_authority
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1851 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z codexu

Napisano Ponad rok temu

Re: naprawa Practical Plus Katana
JAk rozgrzejesz i zaczniesz tłuc to raz odpuscisz stal a dwa wprowadzisz naprezenei i moze raz peknac przy hartowaniu a dwastraci twardosc
  • 0

budo_kuma
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 68 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: naprawa Practical Plus Katana
Shirotatsu pokazał to o co mi chodziło.
Zdziwiło mnie zreszta to pytanie bo miecze czasami sie wyginają - ja wygiąłem kilka razy nawet swoje mozoto (iaito) a do głowy by mi nie przyszło żeby iść z tym do kowala. Umiejetność prostowania miecza jest niezbędna jeżeli cwiczy sie tameshigiri.
  • 0

budo_authority
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1851 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z codexu

Napisano Ponad rok temu

Re: naprawa Practical Plus Katana
A ja mam pytanie czy hartowanie selektywne daje włąsnie taki efekt ze mozna prostowac katany czy tez zalerzy to od materiału ?
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: naprawa Practical Plus Katana

LM, co cięliście?


tatmi omote :)

wszystkim wielkie dzieki za informacje...
poklon poklon

pogadam z ludziami i może poprostujemy...

:wink:
  • 0

budo_gwyn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 825 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: naprawa Practical Plus Katana
Od materiału i hartu. Zasadniczo to co się krzywi a nie pęka powinno dać się naprostować. Czasem ciężko jednak przywrócić kształt wyjściowy. Troszkę inaczej jest z głowniami sprężystymi (Europa), które się wyginają i same wracają do pierwotnego kształtu. Mój miecz można zgiąć o kilkadziesiąt stopni, wraca do pierwotnego kształtu bez śladu i uszczerbku. Pozdrawiam
Gwyn
P.S. Wszelkie rozgrzewanie kompozytowej głowni, gdzie naprężenia są różne w zależności od użytego materiału powoduje właściwie potrzebę przekucia sprawy od zera.
  • 0

budo_gegan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 119 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: naprawa Practical Plus Katana

Troszkę inaczej jest z głowniami sprężystymi (Europa), które się wyginają i same wracają do pierwotnego kształtu. Mój miecz można zgiąć o kilkadziesiąt stopni, wraca do pierwotnego kształtu bez śladu i uszczerbku. Pozdrawiam.
Gwyn


Tak też powinno być z mieczami samurajskimi (mniej więcej), ale toto to przecież practical plus katana od hanweii, więc nie ma co się dziwić . :D
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: naprawa Practical Plus Katana
Gwyn miecz japonski tez daje sie wygiac i wraca do pierwotnego krztaltu zalezy oczywiscie jaki to miecz. Pozatym w japoni bardzo czesto z racji drewnianej zabudowy miecze podczas pozarow palily sie wraz z domostwami, jednak nie oznaczalo to, ze taka spalona glownia nadaje sie do przekucia, pozatym przekucie nic by nie dalo bo zmieszaly by sie gatunki stali o roznym stopniu naweglenia i otrzymano by juz zupelny misz masz. Jesli glownia byla warta zachodu poddawano ja procesowi ponownego hartowania, lecz jest to proces nie oplacalny w przypadku tanich mieczy (mowa o japonskiej broni nie wspulczesnych kopiach) zatem tylko najleprze ostrza starano sie przywracac.
Oczywiscie slady sa widoczne odrazu, matal staje sie matowy tepy bez glebi, zaciera sie hada, hamon matowieje, struktora stali zamiast glebokiej soczystej ihady jest plaska i jakby spocona, zatraca sie bezpowrotnie wiele efektow.
  • 0

budo_struś
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: naprawa Practical Plus Katana
Witam
mam małe pytanko do GrafRamolo...
Nie znam sie zbyt na broni białej japońskiej. Widziałem Twoje posty tu i na Twoim forum. WIem ze znasz sie na rzeczy. Moze moglbys mi powiedziec (bardzo mnie to ciekawi) co by sie stało gdyby dwoch ludzi uderzyło Katanami o siebie (cos jak ciecie zablokowane cieciem). Czy miecze by sie zniszczyły? Czy znbiszczyłby sie tylko słabszy? Moze jakies wygiecia itp. ale nadajace sie do naprawy?
Jeszcze jedno: o ile "spalony miecz' o ktorym pisałes jest słabszy od normalnego niezniszczonego miecza? Czy roznica w walce byłaby "przepasicą" czy po prostu drobna niedogodnoscią ??
Pozdrawiam
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: naprawa Practical Plus Katana
Nie jestem znawca tematu, dlatego powstrzymam sie od wlasnych spekulacji i przytocze tylko prawdziwa historie.

"Kapitam Shinsen-gumi nijaki Kondo Isamu byl wyslany do Kyoto przez Shogunat Tokugawa w celu odnalezienia i pozbycia sie potajemnych zebran samurajow. Nabyl tuz przed wyjazdem katane sygnowana jakoby przez Kotetsu (wysmienity platnerz) od nieuczciwego handlarza z Edo. Podczas nocnego ataku na gospode Ikedaya w dzielnicy Sanko on i jego ludzie wdali sie w bardzo ciezkia i dluga walke, wiele katan mialo powazne uszkodzenia, wiele mialo glebokie szczerby i ukruszone kissaki ponoc nawet jakies Yari zostalo sciete ale katana Kondo miala tylko kilka nieznacznych rys i malutkich wyszczerbien. Mozna sie domyslac jak Kondo byl rad ze swego miecza.Odrazu po powrocie do Edo odszukal handlarza, ten jednak kryl sie przed nim w obawie iz Kondo bedzie chcial go zabic za sprzedanie oszukanego miecza. Lecz gdy zobaczyl uradowanego klijeta przyjol go z ulga. Okazalo sie, iz byl to miecz Minamoto Kiyomaro innego znakomitego platnerza lecz nie sygnowany a w celu podwyzszenia kwoty ktos podrobil sygnature."

Pragne zwrocic uwage ze w powyzszym tekscie mowa jest o mieczach japonskich a nie wspulczesnych podrubkach ktore moze i do ciecia mat sie nadaja ale zycia bym im nie powierzyl.

Tak na marginesie takie ciecie zablokowane cieciem zwie sie Kurai Tachi.

O ile jest spalony i naprawiony miecz slabszy hmm sadze, ze znacznie ale poniewaz naprawiano tylko te naprawde naj naj to sadze, ze jakis koto po naprawie i tak byl nadal leprzy niz przecietny shinto. Ale tracil swoj urok i piekno a to w japoni duza wada.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024