Skocz do zawartości


Zdjęcie

Hartowanie w zakładach jelcznskich


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

budo_psychiatrist
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 119 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Hartowanie w zakładach jelcznskich
Czesc. wczoraj zahartowalem nóż z NZ3 w hartowni nalezacej do bylych zakladow jelczanskich. Pojechalem w ciemno, tak dla rekonesansu. Namiary dal mi Mrozik ale okazalo sie, ze gosc, ktory dzierzawil maszyny juz tego nie robi-nie szkodzi. zmienil sie zarzad ale nie pracownicy. Kiedy przyjechalem na miejsce oczom moim ukazala sie wieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelka hala, z napisem NARZĘDZIOWNIA. obok jest hala z piecami. wszystkie te piece obsluguje jeden koleś. Na pierwszy rzut oka jest to "pan Kazio". Spytalem, czy mi nóż zahartuje. "taaaak , nie ma sprawy" i wzial ode mnie noz. Hehe. wiec go pytam o szczególy. skad wie jaka to stal, skad wie jaki proces. wzial noz, zrobil probe iskrowa i mowi: enzetka! nie wiem jak on to wiedzial:| niewazne. spytal jak chce go zahartowac i jak odpuscic. powiedzialem mu ze jak najwyzej. ostrzegl, ze moze byc kruche itd. w sumie pogadalismy troche o stalach i jego synu. mily koleś. wszystko trwalo od godz. 16.30 do 20tej. nie bylem przy procesie bo mialem inne sprawy jeszcze do pozalatwiania. kiedy przyjechalem, noz byl juz zahartowany i odprężony . mial na sobie slady po hartowaniu olejowym, jednak byl czysciutki(nie byl tlusty czy cos-chwali sie)
Hartownia dysponuje roznymi piecam. codziennie chodzi zwykly piec nastawiony na 950 st. raz na miesiac puszczaja piec solny (1050 st) naweglaja i azotuja i azotonaweglaja, i azotonasiarczaja jak ktos chce. maja tez piece z atmosfera.
Hartownia pracuje codziennie oprocz niedziel az do godz 23.00.
za noz wzieli ode mnie 15 zeta. Wiem. powiecie "w visie taniej"-ale ja jeszcze musze to poslac wiec dla mnie i okolic wroclawia to sensowne rozwiazanie.
Łyżka dziegciu: mimo, ze koles przy mnie sprawdzil twardosc, mam wrazenie, ze jednak noz nie ma 58 HRC. czemu? ano temu, ze w domu zarysowalem go pilnikiem i sie dało. moze pilniki rysują 58 HRC-nie wiem. JaPiN sie po hartowaniu juz pilnikiem nie rysowal.
wniosek jaki wyciagnalem: jak drugi raz bede zanosil do niego noz to bede mu patrzyl na rece. bo mily czlowiek ale kontrolowac trzeba.
jesli tylko koles dostanie do reki wytyczne co do procesu to zahartuje wszystko. i mysle sobie, ze pomimo tego, ze pilnik zarysowuje moj noz to jest to tylko choroba wieku dzieciecego i wraz z rozwojem wspolpracy z tym Panem rezultaty beda coraz lepsze.
pozdrawiam Psychiatrist.
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Hartowanie w zakładach jelcznskich
1. melon sprzedał stal zgodnie z zamówieniem:)
2. psych nie wiedział jaką kce twardość
3. next time proszę się załapać na lekkie nawęglanie będzie ekstra
4. wystapił problem z pomiarem twardości - różne wyniki na tym samym materiale, możliwe powody:
a) stal od melona z pasmowością - mało prawdopodobne bo pomiar był na powierzchni rękojeści, stal za mało stopowa (ale w przypadku zgłoszenia reklamacji obejrzymy pod mikro)
B) za krótko austenityzowane (mało prawdopodobne raczej stary fachowiec się zna)
c) olej hartowniczy złej jakości - wg mnie najbardziej prawdopodobne
d) odwęglenie - jest taka mozliwość tym bardziej jeśli pomiary były na różnych stronach przeprowadzane
e) twardościomierz nielegalizowany - bardzo prawdopodobne
5. pilnik bierze klingę o twardości 58 herców:
a) pilniki hartuje się najwyżej jak można zalezy od stali ale i 65herców się zdarzy
B) już kiedyś komuś wspominałem: pomiar hrc najlepiej przeprowadzony na legalizowanym twardościomierzu ma błąd pomiaru +/- 1,5 jednostki, przy rozlegulowanych sprzętach dochodzimy nawet do =/-4 jednostek!!!!!
6. wniosek koncowy: psych ma zahartowaną klingę

pozdro :lol:
  • 0

budo_psychiatrist
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 119 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Hartowanie w zakładach jelcznskich
2. psych nie wiedział jaką kce twardość
ad. 2. jakiej moge przy tej stali żadać aby zachowac jak największą sprężystość?

3. next time proszę się załapać na lekkie nawęglanie będzie ekstra
ad. 3. lekkie nawęglenie? co to znaczy lekkie? domyslam sie, ze chodzi o głębokość, tak? wiec do ilu go poprosic? Nawęglają mieszaniną toluenu i spirytusu yechn.

4. wystapił problem z pomiarem twardości - różne wyniki na tym samym materiale, możliwe powody:
c) olej hartowniczy złej jakości - wg mnie najbardziej prawdopodobne
ad.4.c. jak temu zaradzić? moge sobie życzyć świeży olej? i ile ode mnie za to krzyknie?
d) odwęglenie - jest taka mozliwość tym bardziej jeśli pomiary były na różnych stronach przeprowadzane.
ad. 4.d. pomiary nie byly przeprowadzone na różnych stronach. nacisnął w kilku miejscach na około powierzchni 4cm2(niedaleko od siebie czyli raczej jednorodna struktura) na rękojeści ale po JEDNEJ stronie.
e) twardościomierz nielegalizowany - bardzo prawdopodobne
ad. 4.e. Jesli to cos pomoże to twardosciomierz wskazywał od 57-67(duzo, co nie?)

6. wniosek koncowy: psych ma zahartowaną klingę
ad. 6. tylko czemu inaczej rękojeść a inaczej klinga? bo chyba to, ze pilnik inaczej chwyta te dwie części noża o tym świadczy, prawda?

Dzieki za opdpowiedz. psych
  • 0

budo_obol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 703 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wlkp

Napisano Ponad rok temu

Re: Hartowanie w zakładach jelcznskich
a nie jest czasem tak że koleś ci tylko klinge zahartował ?? bo tak też sie chyba robi
  • 0

budo_psychiatrist
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 119 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Hartowanie w zakładach jelcznskich
klinga jest mieksza od rekojesci(tzn tej czesci metalu)
psych
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Hartowanie w zakładach jelcznskich
ad. 2
odpuszczenie zalecane to 220-320
nie wiem czy wystepuje pik udarności, na oko koło 250 st. C z 1,5 godzinki bym proponował (trza pamiętać że psychiatrist kce jak najtwardszą klingę)
ad. 3 lekkie nawęglenie
tą stal podobno asutenityzuje się kole 880-920st. C
bezpiecznie jak zwykle pośrodku czyli z 900st. C
lekkie nawęglenie - czyli tak koło 0,7%C
czyli potencjał ciupke wyżej
wystarczy podczas austenityzowania czyli jakieś 20-25minut i hartować w oleju, nie trza specjalnie czasu wydłużać
jak bedzie wybór łap się na węgloazotowanie jeszcze lepej, choc trochu płyciej :)
ad. 4 zły olej
d)nic nie poradzisz bo to trza wanne oleju wymienić dla ciebie za dużo kasy na raz :) za 1 kosę (zajrzyj do wanny, olej ma być klarowny, nie mętny, bez dziadostwa na dnie i powierzchni)
odwęglenie nic nie zrobisz, jak atmosfera będzie nawęglająca to tylko trza pilnować by za niski potencjał nie był, i się nie odwęgli :)
e) sprawdź na innym twardościomierzu, jak tyz bedzie latać reklamuj albo stal albo usługę :)
ad. 6
cholera jasna nie wiem, ta stal ma tak dużą hartowność że nie powinno byc różnic tu sie poddaję

pozdro
  • 0

budo_psychiatrist
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 119 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Hartowanie w zakładach jelcznskich
:) melon, jak zwykle jesteś kochany. Dzieki.
czyli: przepis na nóż z nz3 bedzie:
1) 20 minut w 900st
2)hartować w oleju
3)azotonawęglić

skoro azotonaweglanie jest na powierzchni to nóż musze dac do hartowania juz zrobiony na finisz, co nie? coby se tego twardego nie zetrzec.
pozdro
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Hartowanie w zakładach jelcznskich
jo
najlepiej juz naostrzony

pozdro
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024