Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wprawka w Corelu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

budo_-wój-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 788 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Wprawka w Corelu
Wiosna przyszła, wprawdzie zimno, ale warsztacik odmarzł, cosik trza by podłubać.
Tak sobie siadłem i po paru łykach nabazgrałem takie coś. Nie ukrywam (bo się nie da wyprzeć), że myślami byłem przy Valkyrie Stridera...
Co wy na to nożoroby?
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Pzdr.
-wój-
  • 0

budo_wronx
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 460 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Wprawka w Corelu
Nice 8)

Co mi sie nie podoba:
- nie widze jakos plaskiego szlifu na ostrzu i wkleslego na false, ale moze sie przekonam jak zobacze :)
- zakonczenie false edge siakies dziwne... (subiektywnie), moze to przez to, ze na rysunku linie sa grube.

Ogolnie mie sie podobie. Jaka planujesz rekojesc?
  • 0

budo_-wój-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 788 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wprawka w Corelu
Cosik na kształt:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_piteros777
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 571 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Wprawka w Corelu
extra, tylko że strasznie dużo materiału trzeba zjechać żeby taką grubszą gardę zrobić... Ale ogólnie to chciałbym zrobić taki nożyk. Co prawda z tego co zauwazyłem, moje duże projekty niestety cierpią na chorobę wieku dziecięcego (nierówny szlif, itp.), stanowczo łatwiej zacząć od czegoś mniejszego ;)

Pozdrawiam
  • 0

budo_jani
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 609 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bytom 7

Napisano Ponad rok temu

Re: Wprawka w Corelu
Może wywal górną gardę.... właściwie niepotrzebna :wink:
  • 0

budo_fred
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 714 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wa-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Wprawka w Corelu
8.5 cala plaskiego szlifu to spore wyzwanie. Bez tasmowki raczej bedzie trudne, nie niemozliwe ale trudne. Moze na poczatek sprobuj cos mniejszego. Chociaz jak pokazuje marcins da sie robic nawet duze noze tylko recznymi narzedziami. Niemniej jednak zycze powodzenia i cierpliwosci-beda Ci przy tym projekcie bardzo potrzebne.
  • 0

budo_navyseal
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1026 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin/Motaniec

Napisano Ponad rok temu

Re: Wprawka w Corelu
A jak zrobisz wklesły szlif ? bez Contact Wheel raczej nie da rady
A garde lepiej nie z tego samego płaskownika, bo sie zajedziesz bez narzedzi :?
  • 0

budo_trumfel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Wprawka w Corelu
a może tą garde zrobić jako bolstery, oszczędnośc czasu materiału i wogóle

ps. nie wiem czy dobrze posługuje się językiem knifemakerów ale napewno rozumiecie o co chodzi :)
  • 0

budo_-wój-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 788 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wprawka w Corelu
No to coś Wam zdradzę :wink:
BYĆ MOŻE (dlatego bez szczegółów, coby tfu, tfu - nie zapeszyć),
uda się toto wyfrezować na CNC :) - stąd fantazja.
Musiałbym ocipieć (choć lubię wyzwania), coby brać się za takiego bydlaka na żywca...
W topicu chodziło bardziej o uwagi bardziej doświadczonych kolegów co do funkcjonalności tego designu.
A co do górnej gardy - ech... - długo walczyłem ze sobą :) , ale akurat Ten nóż straciłby bez niej charakter całkiem. Jak mnie wkurzy - zawsze można upitolić, bo dorobić później (zdaje mi się) deko trudniej... :D
-wój-
  • 0

budo_ciulkwens
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 923 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Wprawka w Corelu
lasdnie narysowales w corelu strider valkirie
a zrobienie tego to juz inna bajka
  • 0

budo_qkiel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wprawka w Corelu
dolna garda calkowicie nie proporcjonalna do gornej (za mala sie wydaje)
masz plan zrobienia modelu ? chyba to najwiecej ci powie :D
(i moze nazbyt zadziornie zakonczone recurve)

p.s.
tez chce taki :)
  • 0

budo_sabertooth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 356 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wprawka w Corelu
Hej.

zgodnie z prosba pare uwag - rozumiem, ze strider wybral do swoich designow "proste" kszatły w rekojesciach, ale sugerowalbym jednak przy takiej wielkosci noza jednak troszke zakrzywic rekojesc - szczególni w jej dolnej częsci, zdecydowanie poprawia to ergonomie przy takim "rozmiarze". Kolejna rzecz to naciecia na klindze (ponad garda) - maja charakrter jedynie wizualny, bo praktycznych zastosowan tu nie widze - wlasnie przy gardzie...no i po co szlif wklęsy na false-edge? czy chcesz aby spełniało ono rolę drugiego prawdziwego ostrza? jeżeli tak - to po co konstrukcja, tfu - rysunek z false-edge - od razu powiększ szlif na grzbiecie tak, aby na końcu noża był od dwusieczny. tego najbardziej nie rozumiem w tym wszystkim. przemyśl czy ma to sens... a jezeli false-edge, to po co wklesy szlif? wiem, ze mozna, ale.. jezeli nie ma być to stricte ostrze dwusieczne, to.. PO CO?

a poza tym... kurczę ciezko chyba użyć słowa "design" w odniesieniu do tego rysunku, skoro w rzeczywistości to... bardzo ładnie i przypuszczam, ze precyzyjnie przerysowany Strider Valkirie...w Corel-u.. to samo co pisal ciulkwens :(

Osobiście nie rozumiem, po co robić kopię, skoro można ją kupić..? tak, tak - usłyszę teraz stertę opinii, że "przecież to taniej i w ogóle", "ile to trzeba kasy wybulić"... ale już kiedyś o tym pisałem - jestem pewien, ze zrobienie tego bez wykorzystania super znajomości, żę ktoś odwali za nas robotę gratis - kosztuje i do dużo! A dla większości nas (użytkowników forum, co pracują już) koszt zwiększa się o element CZASU, który chyba jest najdroższym składnikiem (!) - pod warunkiem, że w ogóle weźmiemy go po uwagę! :( ... co rzadko zdarza się przy wycenie kosztu zrobienia noża... niestety :(

podsumowując - projekt jest funkcjonalny - przecież taki nóż już istnieje i ... działa, ma się dobrze :D . zrobienie takiego nożyka - to faktycznie wyzwanie, szczególnie dwa różne szlify. jeżlei masz możliwosc wykorzystania obrabiarki cnc dla jednej sztuki :!: noża - to gratuluję "możliwości" - i faktycznie choćby dla sprawdzenia czy się uda - można coś takiego wyrzeźbić...

pozdrawiam
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wprawka w Corelu
saber Valkyrie jesli dobrze pamietam to kilka sztuk rocznie jest robionych i chodza w cenach 4 cyfrowych w dolarach... Wiec jednak jest to cos nieco innego niz kopia Busse NO za 300 dolcow.
  • 0

budo_navyseal
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1026 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin/Motaniec

Napisano Ponad rok temu

Re: Wprawka w Corelu

saber Valkyrie jesli dobrze pamietam to kilka sztuk rocznie jest robionych i chodza w cenach 4 cyfrowych w dolarach... Wiec jednak jest to cos nieco innego niz kopia Busse NO za 300 dolcow.


Niech Marcin_S zrobi taka Valkyrie bedzie o jedna sztuke rocznie wiecej :)
  • 0

budo_-wój-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 788 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wprawka w Corelu
Dzięki Sabertoth (i reszta), za rzeczowe uwagi.
Fakt - masz rację - z tym wklęsłym szlifem trochę się zagalopowałem...
False edge ma być nie całkiem false, choś nie brzytwa.
Nacięcia na klindze mają charakter wyłącznie dekoracyjny, nie mam tak długich paluchów jak Cynik :cry: , coby górną gardę ominąć.
Co do słowa design - nie jest to Valkyrie 1:1, proporcje są nieco inne, ale srał pies, oryginał mi się tak podoba, że nawet jakbym chciał narysować misia czy parowóz, to i tak wychodzi mi... Strider :)
Co do zakrzywionej rękojeści - próbowałem tak i siak - jakoś mi to optycznie się nie komponowało (mówię jeno o estetyce, nie o walorach użytkowych).
Projekt (niech będzie - kopia) powstał, bo - jak mówiłem, jest cień szansy, że w ramach wprawek i zabawy - być może uda się to-to wyfrezować na CNC. Jeśli się uda - ciąg dalszy nastąpi, o czym nie omieszkam koleżeństwa powiadomić, jeśli nie - cóż - dalej sobie będę stridery rysował... :wink:
A dlaczego kopia, a nie oryginał - to już Cynik dobitnie wyjaśnił - brakuje mi co miesiąc dwóch zer przy wypłacie...
Pzdr.
-wój-
  • 0

budo_sabertooth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 356 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wprawka w Corelu

saber Valkyrie jesli dobrze pamietam to kilka sztuk rocznie jest robionych i chodza w cenach 4 cyfrowych w dolarach... Wiec jednak jest to cos nieco innego niz kopia Busse NO za 300 dolcow.


...hmm, niestety nie przekonałeś mnie cynik... ten nóż nie służy do obierania ziemniaków.. niestety (!?), wiec cena tego noża jak dla mnie jest odwzwierciedleniem tego na ile ktoś, kto chce go nabyć... ceni własne życie :D

...choć oczywiście są i modele tańsze, a pewnie albo równie dobre a może i lepsze niż ten model.

to tyle w kwestii cen... czy to bedzie 300usd za nóż do pracy (busse), czy 3000 usd za nóż mogący uratować (bądź odebrać - oczywiście w obronie własnej) życie. a doskonale każdy na tym forum wie, że i zwykłym opinelem można się obronić ...biernie czy aktywnie :)
  • 0

budo_sabertooth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 356 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wprawka w Corelu
-woj- proszę bardzo... :)

pozdrawiam

PS. popróbuj z rekojescia... przy dobrym wyważeniu noża naprawde dużo lepiej się takim "bydlakiem" operuje... :)
  • 0

budo_-wój-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 788 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wprawka w Corelu

PS. popróbuj z rekojescia... przy dobrym wyważeniu noża naprawde dużo lepiej się takim "bydlakiem" operuje... :)


No co Ty?? Napraaaaawdę 8O
:wink:
Pzdr.
-wój-
  • 0

budo_sonny
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Jarocin

Napisano Ponad rok temu

Re: Wprawka w Corelu
To ja może pokarze mój projekćik który będzie niedługo realizowany:

Stal planowana to: HS50(ale może zmienie jak coś leszego znajde)
długość całkowita to ok 23cm
długość ostrza to 12 cm
gróbość ok 5,5 mm
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
czekam na cenne uwagi.(Wzór powstał na bazie kilku popularnych noży)
  • 0

budo_sabertooth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 356 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wprawka w Corelu

No co Ty?? Napraaaaawdę 8O
:wink:
Pzdr.
-wój-


tak, tak... NAPRAWDĘ! :lol:

...ale, rozumiem cie.. człowiek całe życie się uczy...
na zdrowie... :wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024