Skocz do zawartości


Zdjęcie

biwakowiec


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

budo_rufles
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 139 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bialystok

Napisano Ponad rok temu

biwakowiec
witam
mam nadzieje ze nie bede przeklinal tego dnia. przesadny nie jestem i postanowilem wziac sie za cos duzego. potrzebny mi noz pod namiot co to ciezkiej pracy by sie nie bal. zdobylem kilka kawalkow stali D2 poszedlem sfrezowac na odpowiednia grubosc i stalo sie. projekt juz byl kawalek stali jakby idealnie pod niego tez...
pozostaje miec tylko nadzieje ze starczy mi cierpliwosci i go ukoncze.
eee! co ja mowie cierpliwosci to mi pewnie i starczy najwazniejsze zeby nie popsuc czegos narazie wzorem Marcinas wycialem samo ostrze i bede je obrabial (moj patencik na prowadzenie linii ostrza nie sprawdzil sie niestety przy tak duzej glowni).
wymiary:
dlugosc - 21,5cm
szerokosc - 3,4cm
grubosc - 6mm
szlif mam nadzieje ze uda mi sie i bedzie pelen plaski
okladziny hm cos trwalego ale zobaczymy narazie nie myslalem nad tym za bardzo
prosze o jakies rady wskazowki co bym na koniec mogl pokazac ze mi sie udalo i mam w pelni uzytkowy noz ktorego nie musze sie wstydzic...
pozdrawiam.
PS. dolaczam tez zdjecie tego pomagacza przy szlifowaniu ostrza. ma ono postac malego imadelka (dawno dawno temu zrobilem sobie je do wiazania muszek wedkarskich)
teraz zaciskajac to na klindze w miejscu w ktorym chcemy co by konczylo sie ostrze i za dolna szczeke wkrecam to w imadlo w taki sposob co by klinga byla pod katem. niewiem jak dla Was ale milatwiej jest prowadzic pilnik poziomo. a to imadelko calkiem niezle mi w tym pomaga...
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Thanks to ImageShack for [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_-simon-
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bielsk Podlaski

Napisano Ponad rok temu

Re: biwakowiec
hmm...fajny pomysl z tym imadelkiem w imadle:)
Powodzenia i udanej pracy.
czekam na wynik koncowy.
pozdrawiam
  • 0

budo_rufles
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 139 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bialystok

Napisano Ponad rok temu

Re: biwakowiec
witam
robotka idzie caly czas do przodu chociaz pojawila sie watpliwosc. przed szlifowaniem zaznaczylem srodek grubosci plaskownika. i z jednej strony prawie go osiagnalem zostawilem troszke mniej niz 1mm i zaczalem "klasc" szlif na glowni. zastanawiam sie czy nie lepiej teraz dojsc blizej srodka i skupic sie na "kladzeniu" czy tez kontynuowac to tak jak jest teraz i szlifujac boki dochodzic do linii srodka.
yh mam nadzieje ze da sie cosik z tego zrozumiec ;)
a oto foteczka z miejsca boju:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Thanks to ImageShack for [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
praca posuwa sie naprzod jeszcze troche i... odpoczynek :)
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
sorki za jakosc i te dziwna perspektywe (czubek wyglada jak by mimo szlifowania mial dalej z 6mm a on jest juz prawie gotowy)
pozdrawiam
  • 0

budo_rufles
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 139 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bialystok

Napisano Ponad rok temu

Re: biwakowiec
zamiast odpoczac zabralem sie za druga strone... na paluchu plaster ale to nie przeszkadza w szlifowaniu za bardzo ;) a po za tym trza byc twardym no ni?
szlifuje te druga strone szlifuje i mi wyszlo ze zamiast 0,5mm wychodzi ok 1mm grubosc ostrza przed oddaniem do hartowania. w sumie to moge je zeszlifowac ale czy nie lepiej w wiekszym/grubszym nozu dac grubszej krawedzi? jak to z tym jest?
pozdrawiam
  • 0

budo_navyseal
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1026 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin/Motaniec

Napisano Ponad rok temu

Re: biwakowiec
1 mm na szlif roboczy bedzie ok wszysto zalerzy jak noz bedzie hartowany np. Busse Steel Heart ma grubosc klingi 7 mm , to na szlif roboczy zostawiono 2 mm , ale to juz inna bajka :)
  • 0

budo_a`te
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 496 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z kątowni.

Napisano Ponad rok temu

Re: biwakowiec
A ja ci dam inną radę. Nie szlifuj tego na biurku z klawiaturą i komórą. Opiłki przewodzą prąd i raczej trudno się je wyjmuje z tego typu miejsc. Poprzykrywaj klawiaturę gazetą, a komórę odłóż. Chyba że się chciałeś pochwalić :D :wink:

Sorry za OffTopic.

Na swoich na szlif roboczy zostawiam mniej niż milimetr. Ale to twoja sprawa. Poza tym nie robię pełnych płaskich szlifów bo nie umiem. Roboczy będziesz musiał wysoko pociągnąć żeby miał odpowiedni kąt i ostrość. Twój to projekt? Niezły. Tylko trochę rzeźniczy.. No i respect za pomysł z prowadnicą.
  • 0

budo_rufles
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 139 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bialystok

Napisano Ponad rok temu

Re: biwakowiec
komorka to akurat pod reka byla wpadla w kadr pomyslalem ze bedzie jakies odwzorowanie wielkosci i zostalo.
co do pilowania przy klawiaturze to mozesz byc spokojny czego ja w pokoju nie robilem (maszynka cnc i inne dziwne zabawki) piluje na koncu biurka, a z obudowy od kompa mam cos w rodzaju opilkochwytu, mam tez magnes neodymowy w pudelku z plastiku ktorym dodatkowo sprzatam podloge - bez dywanu. wiec wszystko jest pod kontrola.
projekt moj, ze rzeznicki coz mialem kawalek stali o takiej szerokosci i nie moglem sobie pozwolic na nic innego. a ze grubosc 6mm wiec padlo na cos max duzego. po za tym to moj pierwszy powazny nozyk wiec i tak szlo to na ewentualne straty. a ze wyszlo tak ze jestem zadowolony no to coz. staralem sie i mam nadzieje ze nie popsuje w dalszej czesci obrobki (czyt. jutro)
pozdrawiam
  • 0

budo_rufles
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 139 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bialystok

Napisano Ponad rok temu

Re: biwakowiec
witam
itym razem to juz nawet przypomina noz. szlif wyprowadzony, ksztalt wyciety, teraz to tylko jakies drobne poprawki (chetnie poslucham jak by to cus poprawic) no i papierkowanie... co do okladzin to jeszcze nie wiem z czego zrobie. planuje dac 2 piny (moze jakies ladne ozdobne - jak ktos zna jakis tutek jak je robic badz sam robil to bardzo prosze o jakies info) i 1 otworek na linke z rureczka w srodku. zastanawiam sie czy okladziny dalo by sie wyciac za pomoca rozgrzanego drutu oporowego - napewno sie da w drewnie - tak juz kiedys wycinalem tylko czy pozniej da sie to ladnie wyszlifowac czy beda zweglone slady. zobaczymy
oto foteczki:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Thanks to ImageShack for [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_jawor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 946 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zza winkla

Napisano Ponad rok temu

Re: biwakowiec
Koniecznie daj zdjęcia jak będzie gotowy. Ja też cos w tym temacie dłubię :)
  • 0

budo_fred
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 714 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wa-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: biwakowiec
Sympatyczny uzytkowy noz sie szykuje. Ja w takim outdoorowym nozu bym zrobil okladziny z czegos co stosunkowo latwo da sie utrzymac w czystosci-rezotekst (tekstolit) albo jesli uda ci sie zdobyc z polskiego odpowiednika G10 (plyty TSE-1 lub TSE-2). Wadami tych materialow jest nieco ograniczona kolorystyka-rezotekst to tylko odcienie brazu a TSE to taki kolorek budyniu waniliowego :D . Drewno tez jest fajne ale wymaga nieco wiecej dbalosci i zabiegow, gdyz po prostu latwiej lapie brud. Sam preferuje okladziny z laminatow gdyz jestem dosc leniwy i nie zawsze chce mi sie dbac o noz.
Co do pinow mozaikowych to w sieci jest sporo tutoriali, ale tak naprawde nie jest to jakas specjalna filozofia, wystarczy odrobina cierpliwosci i precyzji przy robocie (no i odpowiednie materialy). Kup sobie na poczatek cienkosciennne rurki mosiezne ktore beda baza dla pinow
(znaczy tym co bedzie trzymac pin w kupie i co wypelnisz zywica epoxy). Z mojego doswiadczenia wychodzi ze najbardziej optymalna srednica zewnetrzna to 6 mm. Do tego kupujesz kilka metrow drutu miedzianego/mosieznego o roznych grubosciach, przycinasz kawalki do wymaganej dlugosci + nadddatek na spolerowanie (po osadzeniu w rekojesci)
i zaczynasz zabawe w puzzle :wink: :) . Pierwsza para jaka zrobisz moze nie bedzie idealna, przy drugiej bedziesz juz wiedzial o co chodzi.
Jakby brakowalo Ci pomyslow na wzorki to tu masz mala sciagawke
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

pozdr
Fred
  • 0

budo_kubek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 895 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: biwakowiec
Albo tutaj
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
I tutaj
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_rufles
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 139 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bialystok

Napisano Ponad rok temu

Re: biwakowiec
baaardzo Wam dziekuje za pomoc.
tak jeszcze co by nowego topica nie zakladac, a badz co badz jest to zwiazane z tym nozem (chyba ze bedzie zainteresowanie)
mam mozliwosc zdobycia plyty rezorteksu za jakies smieszne grosze
tyle ze jest jedno ale ta plyta to ma wymiary 1,5mx1,5mx10cm tych plyt jest kilka zastanawiam sie czy da sie to jakos fajnie pociac... no i mozna by jakas skladke zrobic bo nie wiem nawet ile to wazy...
pozdrawiam
  • 0

budo_rufles
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 139 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bialystok

Napisano Ponad rok temu

Re: biwakowiec
witam
troche to trwalo ale inne okolonozowe prace (ronbienie tasmowki, pinow mozaikowych itp) przeszkadzaly w dokonczeniu nozyka ;) ale dzis sie wzialem i to juz zaczyna cos przypominac... fakt jestes sporo poprawek i pieszczenia papierkiem ale mi juz sie to strasznie podoba. :)
okladziny rezorteks, piny mojego dziela. nozyk zlozony do fotki i do pomacania.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
na fotce widac jakby okladzina kolo choila byla zle spasowana ale to zludzenie...
PS. oczywiscie prosze o jakies wskazowki co i jak poprawic...
pozdrawiam

Thanks to ImageShack for [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_sonny
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Jarocin

Napisano Ponad rok temu

Re: biwakowiec
Normalnie masakra! tylko jeszcze te piny tam dopracuj i dokończ, i jest git.
Naprawde piękny nóż o pięknym zastosowaniu
  • 0

budo_rufles
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 139 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bialystok

Napisano Ponad rok temu

Re: biwakowiec
witam dziekuje za mile slowa :oops:
te piny to tylko tak na teraz jak go do konca wyszlifuje, zahartuje, dam czerwone przekladki (jeszcze wybadam temat i moze kupie u Jumbo) i dopiero dopieszcze piny... mysle tez co by kilku otworkow odciazajacych rekojesc nie zrobic bo jednak kozik swoje wazy.
pozdrawiam
  • 0

budo_-simon-
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bielsk Podlaski

Napisano Ponad rok temu

Re: biwakowiec
moim zdaniem jest git! zawalisty nozyk. Mysle ze bedzie Ci dobrze sluzyl.
  • 0

budo_mat s
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 652 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Freistadt Warschau

Napisano Ponad rok temu

Re: biwakowiec
otworkow... hehe dobre sobie... przeciez w tym kawale mela pod okladzinami mozna zrobic taka dziure, ze dwa koty przechodzac nie beda sie potracac... (copyright by Lysiak)
  • 0

budo_rufles
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 139 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bialystok

Napisano Ponad rok temu

Re: biwakowiec
witam
i wlasnie sie obawiam czy jak zaduzo wybiore to mi przy hartowaniu szlag tego nie trafi (zakladam ze bedzie to hartowane w jakims niezlym zakladzie) no i nie znam sie zupelnie na wywazeniu do czego dazyc? w tym momencie wywazenie jest idealnie na wypustce za choilem...
pozdrawiam
  • 0

budo_kubek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 895 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: biwakowiec
Nie wiem, jaka jest grubość klingi po szlifowaniu, ale biorąc pod uwagę rodzaj stali i wielkość noża, myślę, że rąbanie nie będzie jego podstawową funkcją. Punkt równowagi ustawił bym więc gdzieś na ricasso, albo nawet cofnął bym go troszkę w stronę rękojeści. Jeśli będziesz hartował w renomowanym zakładzie, nie powinno być obaw o całość noża.
  • 0

budo_lubomir
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 621 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:stolyca (zapraszamy uprzejmię)

Napisano Ponad rok temu

Re: biwakowiec
wg mnie najlepiej ustalić środek ciężkości noża bez okładzin na choilu. wtedy sam chodzi w ręce
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024