Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pomóżcie nowemu... :P


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

budo_smoku
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 800 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroków....

Napisano Ponad rok temu

Pomóżcie nowemu... :P
dzień dobry! :)

Gosciem tutaj jestem i wreszcie postanowilem cos zadziałać samemu...

Przygotowalem sobie taki oto projekcik:

Dołączona grafika

Oczywiście obiekt końcowy bedzie znacznie odbiegał od złożeń, jak znam zycie, ale taki jest ogólny zarys.
Szlif ma być płaski, wysoki. Sam nożyk to ma być taki "dwu-palcowiec", maleństwo do cięcia papieru itd.

Ale jako, że robie to pierwszy raz w życiu - nie wiem jak się do tego zabrać... :(

Z jakiej stali, skąd ją wziąć, jakim pilnikiem, jak nie przegrzać, gdzie zahartować (no, to akurat w sumie wiem - w Visie, tyko nie wiem gdzie to i czy się zgodzą na takie maleństwo odpalać całą maszynerię...), itd.

innymi słowy - potrzebuję FAQ, krok po kroczku - od czego zacząć, jak szlifować, kiedy zabrać się za dziurkę, a kiedy za szlif itd.

Aha - dość ważna adnotacja - z kasą ostatnio u mnie krucheo, więc jeśli to mozliwe - raczej pilniki niz szlifierka itd.

jakieś porady dotyczące projektu, techniczne poprawki, wątpliwości - mile widziane.

Prodżekt jest mój, wymyslony osobiscie, nie chciałem zrzynac designu z Loco, bo to można różnie odebrać.


PZDR,
Smoku
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Pomóżcie nowemu... :P

Z jakiej stali, skąd ją wziąć, jakim pilnikiem, jak nie przegrzać, gdzie zahartować (no, to akurat w sumie wiem - w Visie, tyko nie wiem gdzie to i czy się zgodzą na takie maleństwo odpalać całą maszynerię...), itd.

IMHO powinienes poczytac dzial :)
Stal: malenstwo to to wiec moze da sie z jakis scinkow ktore albo dostaniesz za friko albo kupisz za grosze. Wieksze plaskowniki zamawia sie hurtowo wspolnie, umawia stal i kazdy wybiera sobie ilosc. Oczywiscie mozesz tez kupic sam. Stal musisz wybac.
Z tego co czytgam to widze za najpierw robi sie wszystko czyli szlif i dziurki a dopiero potem hartuje. Potem moze polerka czy wytrawianie.
Pilnik: kazdy. Diamentowym szybciej innym wolniej. Niska gradacja wiecej zdziera, wysoka do wykanczania.
Robisz makiete z tektury, potem obrysowywujesz na stali, wycinasz, wkrecasz w imadlo i do roboty. Na koniec moze polerka, w zaleznosci czy ma byc mirror czy jakie inne wykonczenie.

Nie znam sie, ale moze dobrze poradzilem :)
Powodzenia
P.S. Dobrze ze sie wreszcie za cos bierzesz :)
  • 0

budo_smoku
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 800 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroków....

Napisano Ponad rok temu

Re: Pomóżcie nowemu... :P
no to cool...tylko, że troche za ogólnie jak dla mnie :P

GDZIE kupic tą stal. Bo, że można, to ja wiem :) I jak stal bedzie najlepsza do tego projektu?

pilniki - Wiem, ż nie TOPEX, ale w takim razie, które naprawde są warte polecenia.Gdzie kupic, to raczej wiem :P

wiem też, że powinno się wycinać z 1-2 mm. zapasem. I o takie "ciekawostki" mii chodzi.

PZDR,
Smoku
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Pomóżcie nowemu... :P
Jako że pomogłeś mi ze syderco police ss to i ja Ci pomogę.

1.Na początek przerobiłem ci projekt - skalujesz go do swoich wymagań rozmiarowych, drukujesz i wycinasz.

Dołączona grafika

2. Wycięty projekt przyklejasz przy użyciu super glue na kawałek D2 który ktoś Ci może odsprzedać za grosze. (jak nie masz skąd wziąźć to ja mam).
3. Wycinasz obrys piłką do metalu w miarę możliwości i obrabiasz go pilnikiem na "ładnie", tak aby obrys stali był taki jak obrys na kartce. Pilnikiem szlifujesz w poprzek materiału, tzn . łapiesz nożyk w imadło i pilnikiem prostopadle do nożyka
4. Przy użyciu papieru ściernego wykańczasz powierzchnie grzbietowe (te które wcześniej pilnikiem obrabiałeś) ruchami wzdłuż materiału. Do tego bierzesz jakiś kawałek czegoś prostego i sztywnego (płaskownik, linijka etc.) podkłądasz pod to papier, łapiesz w ręce i jeździsz wzdłuż obrysu aż usyskasz powierzchnię bez śladów pilnika. W miejscu wklęsłym na palce zamiast płaskownika bierzesz rurkę lub coś w tym stylu.
5. Bierzesz punktak i robisz punkt w miejscu gdzie ma być otwór. Wiercisz otwór.
6. teraz zrywasz kartkę z nozyka i drukujesz znów projekt, tyle że wycinasz sobie sam kształt szlifu. Przykładasz go w miejscu gdzie ma sie znajdować i odrysowywujesz (ja to robię korektorem szkolnym białym) linię szlifu.
7. Tam gdzie będzie ostrze musisz zaznaczyć środek płaskownika, tak aby szlif był równy, bez "koszenia" na jedną stronę. Najlepiej zrobić to cyrklem ślusarskim, ale można też inaczej to wymyśleć.
8. Bierzesz pilnik do łapy i jedziesz ze szlifem. Najlepiej jest jechać od krawędzi tnącej w kierunku grzbietu noża. Gdy już będzie gotowy szlif ale lekko Convexowaty możesz go wyprostować jeżdżąc pilnikiem wzdłuż krawędzi tnącej. Pamiętaj aby krawędź tnąca przed hartowaniem miała z 0,5mm grubosci - czyli nie dojeżdżasz pilnikiem do samego środka materiału.
9. Tak samo robisz z drugą stroną szlifu.
10. Teraz podładasz pod pilnik papier ścierny i tak samo jak robileś szlif teraz usuwasz ślady po pilniku - robisz aż do skutku.
11. naklejasz papier ścierny na deskę i usuwasz "zendrę" (ten taki nalot na stali) z powierzchni bocznych noża, ąż do uzyskania porządanego efektu.
12. Zanosisz nóż do VIS-u, czekasz - nóż masz gotowy, ostrzysz i enjoy.

Pozdrawiam Mrozik

Edycja:

Ja używam pilników Bahco - dobre są i dobrze biorą. Jak nie miałeś wcześniej pilnika w łapkach to napisz a ja ci jakiegoś wideo tutka podeślę.
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pomóżcie nowemu... :P
Mrozik swietny tutorial dla manualnych debili takich jak ja :) na video tutka tez bym sie pisal jakby co bo od roku lezy u mnie kawalek stali od Piterosa z narysowana setka projektow ale pilnik jedyny w domu jaki mam to matki - do paznokci :)
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Pomóżcie nowemu... :P
Wideotutorial to o tym jak trzymać pilnik, jak stać i w jaki sposób utrzymymywać kąt piłowania bo to jest ważne, nawet to jak stoisz w stosunku do przedmiotu jest ważne. Dzisiaj w miarę możliwości zrobie.

edycja:

Weź to Cyniku przyklej może i usuń ten suwmiarka tutorial. Zmień temat i będziemy newbies odsyłać do niego, fajnie by było jakby się jeszcze Marcin_s i inni fachowcy wypowiedzieli nt. tego wszystkiego.
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pomóżcie nowemu... :P
Mrozik spoko ale ja tu nie jestem modem od pol roku chyba ;) Bylem jednym z inicjatorow tego dzialu ale niestety poziom merytoryczny mnie przerosl i sie glupio czulem na tym stanowisku :)
  • 0

budo_smoku
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 800 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroków....

Napisano Ponad rok temu

Re: Pomóżcie nowemu... :P
DZIĘKI wielkie Mrozik :!: :)


Co ja bym bez was zrobił..... :wink:

PZDR,
Smoku
/edit/

Zapomniabym na smierć - ma ktos użyczyć skrawek D2 owego? tak mniej wiecej 100*50 mm :?:

jestem z Warszawy, więc do Mrozika raczej nie podjadę... Ale jeśli ktoś z Wawy ma zbedny skrawek - możemy się spotkać i chetnie odkupię.

PZDR,
Smoku
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Pomóżcie nowemu... :P

Mrozik spoko ale ja tu nie jestem modem od pol roku chyba ;) Bylem jednym z inicjatorow tego dzialu ale niestety poziom merytoryczny mnie przerosl i sie glupio czulem na tym stanowisku :)


Acha. Ok. To jak się sytuacja rozwinie to Seiken zrobi co trzeba.
  • 0

budo_smoku
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 800 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroków....

Napisano Ponad rok temu

Re: Pomóżcie nowemu... :P
jeszcze jedno - naciecia pod kciuk itd. robic przed czy po hartowaniu?

I czy ma jakies znaczenia dla procesu hartowania wykończenie ostrza? tzn. czy jhest sens polerowania ostrza przed hartrowaniem?

PZDR,
smoku
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Pomóżcie nowemu... :P
JAk hartujesz w Visie to robisz na prawie gotowo - tzn powierzchnię wykańczasz tak jak ostatni etap przed polerką - bo lekko się może zmatowić. Wszystki nacięcia pod kciuk, ozdobniki robisz przed hartowaniem.
  • 0

budo_jelec
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 139 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom

Napisano Ponad rok temu

Re: Pomóżcie nowemu... :P
ile płacisz z hartownie w Visie ??
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Pomóżcie nowemu... :P
10zł/nóż
  • 0

budo_authority
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1851 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z codexu

Napisano Ponad rok temu

Re: Pomóżcie nowemu... :P
Mrozik a nie myslales zeby samemu Hartowac ? mozna niezły piecyk 8 KW samemu zrobic to wystarczy zeby wyjsc 30-50^C nad A3 i zahartowac w wodzie ...

Mrozik genialny Tutorial....ja jutro zrobie model ..i bede szukal plaskownika :) Wole jednak model z pianki modelarskiej miec zeby nie kupiowac do konca kota w worku ;-)
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Pomóżcie nowemu... :P
Witam. Jak mam D2 to wolę oddać do hartowania bo:

a) mam twardość dokładnie taką jaką chcę
B) zrobią to tak jak należy, bez pogięć etc,
c) nie powstaje zendra w hartowaniu w atomsferah
d) jo się nie znom na hartowaniu tych woszych kosmicznych stalów
  • 0

budo_ciulkwens
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 923 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pomóżcie nowemu... :P
w wodzie to D2 by pewnie na kawlki popekala
  • 0

budo_coondelboory
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 64 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pomóżcie nowemu... :P

Mrozik a nie myslales zeby samemu Hartowac ? mozna niezły piecyk 8 KW samemu zrobic to wystarczy zeby wyjsc 30-50^C nad A3 i zahartowac w wodzie ...


Bagatela 8kW! Pod warunkiem ze ma taki przydzial mocy. Z reguly przydzielali gora 5kW i na tyle sa wstawiane bezpieczniki na przylaczach. Jak to przekroczy, to raz - wylaczy mu bezpiecznik przy liczniku, dwa - jezeli zadrutuje ten bezpiecznik, to wywala mu korki na przylaczu i bedzie mial ciemno w chalupie, dopoki elektrycy nie przyjada.

C.
  • 0

budo_authority
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1851 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z codexu

Napisano Ponad rok temu

Re: Pomóżcie nowemu... :P

Mrozik a nie myslales zeby samemu Hartowac ? mozna niezły piecyk 8 KW samemu zrobic to wystarczy zeby wyjsc 30-50^C nad A3 i zahartowac w wodzie ...


Bagatela 8kW! Pod warunkiem ze ma taki przydzial mocy. Z reguly przydzielali gora 5kW i na tyle sa wstawiane bezpieczniki na przylaczach. Jak to przekroczy, to raz - wylaczy mu bezpiecznik przy liczniku, dwa - jezeli zadrutuje ten bezpiecznik, to wywala mu korki na przylaczu i bedzie mial ciemno w chalupie, dopoki elektrycy nie przyjada.

C.


Mój gosc od Metali na Uczelni pokazal nam jaki piec sam skonstruował i ze hartował w nim przez 4 lata zanim go na uczlenei przywiozł.... :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024