Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wzmacnianie goleni w boksie tajskim i mit kopania drzewa!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Wzmacnianie goleni w boksie tajskim i mit kopania drzewa!
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Tekst powstał na podstawie znakomitej książki Muay thai the art of fighting Autorzy: Yod Ruerngsa, Khun Kao Charuad i James Cartmell

1. Sposoby wzmacniania goleni w boksie tajskim

1. Kop worki bokserskie i/lub thai-pads (tarcze tajskie). Powinieneś wykonać co najmniej 100 technik na każdą nogę dziennie. Zalecane jest wykonanie 500 technik.

2. Kiedy zaczynasz kopać worek, rób to z niewielką siłą. Stopniowo zwiększaj się kopnięć, tak aby kopać z całej siły około 30 techniki.

3. Rób przerwy w trakcie kopania (między dłuższymi seriami) i intensywnie masuj golenie, aby przywrócić krążenie krwi (możesz wykonywać masaż kantem dłoni lub kostkami). To przyspieszy regenerację obitych tkanek i ewentualnych uszkodzeń (mikrourazów) kości. Możesz także zakupić maści rozgrzewające (np. Ben Gay) i wcierać je przed i po wykonywaniu kopnięć.

4. NIGDY nie uderzaj ani nie roluj swoich goleni kijami, butelkami, twardymi przedmiotami! To spowoduje uszkodzenia kości, deformacje, wgłębienia, ubytki - wiele z tych urazów pozostanie na Twoich nogach! Generalnie nie stosuj tzw. utwardzania!

WIĘCEJ O UTWARDZANIU PRZECZYTASZ TUTAJ -> [http]

Tajowie NIE stosują podobnych metod! Spotykany jest mit, jakoby Tajowie w późnych latach swojego życia jeździli na wózkach inwalidzkich, cierpieli z powodu "zmiękczenia" goleni etc. To nieprawda. Rozmawiałem z wieloma tajbokserami którzy dawno zakończyli karierę, ŻADEN Z NICH nie cierpiał na drastyczne dolegliwości związane z wzmacnianiem goleni. Rozmawiałem także ze lekarzem specjalistą i jedyną przyczyną problemów zdrowotnych mogła być osteoporoza, spowodowana niedoborami wapnia w organizmie! Jest to efektem złej diety (Tajlandia pod wieloma względami jest nadal krajem 3-go Świata.

Dlaczego więc Europejczycy robią sobie krzywdę? Bo zaczynają później trenować i starają się szybko wzmocnić golenie, nadrobić braki itp. Przysłowie: co nagle, to po diable - się świetnie sprawdza w takim przypadku. Wielu Tajów rozpoczyna trenować w wieku 12 lat. Kopią oni worki setki razy w ciągu dnia. Oni wręcz mieszkają w obozie w którym codziennie trenują - więc mają "luksus" ćwiczenia w taki sposób. Europejczycy mają prace, szkoły, rodziny, odpowiedzialność. Wszystko to sprawia, że nie mamy czasu na trening i jesteśmy rozproszeni codziennym życiem. Dlatego wielu próbuje przyspieszać proces wzmacniania goleni co kończy się tragicznie!

JEDYNĄ DROGĄ WZMACNIANIA GOLENI JEST KOPANIE W WORKI BOKSERKIE I TARCZE.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


2. Mitologia: kopanie w drzewa

Tak więc pewnego razy przyszedł do mnie początkujący i zapytał "Kiedy będę mógł zacząć kopać drzewa?"

Nie śmiejcie się, on pytał na serio! Dla wielu z was, to głupie pytanie, ale setki ludzi myślą że ten mit Boksu tajskiego jest prawdziwy! Jak w przypadkach wielu mitów, ten oparty jest na fakcie (w każdej plotce jest ziarno prawdy). Tajbokserzy są znani z niezwykłej wytrzymałości, zbudowanej ciężkimi treningami i z posiadania bardzo wytrzymałych goleni. Ale, wbrew obiegowym opiniom, uzyskują to wszystko dzięki współczesnym środkom technicznym i nowoczesnej metodyce treningowej! Tajbokserzy używają sprzętu sportowego - bokserskiego przeznaczonego specjalnie do treningu Muay thai. Budują kondycję trenując na tarczach, walcząć albo wykonując inne ćwiczenia, wzmacniają golenie poprzez ... kopanie w twarde worki. Większość tajbokserów zaczyna trening w wieku 8 - 12 lat i zaczynają profesjonalnie walczyć w wieku 16 - 22 lat. Po 8 latach kopania codziennie w twarde worki ich golenie są niczym z żelaza. Gdy zawodnik tajski nie ma dostępu do worków, kopie w drzewo - ale bananowe.

Bananowiec nie jest twardy jak większość drzew. Posiada miękką strukturę, bardziej przypominającą krzak niż drzewo. W trakcie kopania nie niszczą się więc kości. Co więcej zawodnik nie uderza bananowca z całej siły, a zaczyna delikatnie tak aby przyzwyczaić golenie do obciążenia treningowego. Okazjonalnie drzewa te używane są także współcześnie. Tajbokserzy kopią je słabo skupiając się na dokładności i szybkości

Tak więc moje zalecenie brzmi - NIE PRÓBUJCIE TEGO W DOMU.

Tekst powstał na podstawie znakomitej książki Muay thai the art of fighting Autorzy: Yod Ruerngsa, Khun Kao Charuad i James Cartmell

ZRÓDŁO: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_anabi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 147 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmacnianie goleni w boksie tajskim i mit kopania drzewa!
Rzeczowy tekst.
Lecę pyknąć tysiąc lołasów :)
  • 0

budo_nebir_one
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 209 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:odkręcone miastO

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmacnianie goleni w boksie tajskim i mit kopania drzewa!
ja tesh :) :) :)
  • 0

budo_hszanek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 188 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmacnianie goleni w boksie tajskim i mit kopania drzewa!
500 technik = 500 uderzeń jedną techniką..dobrze zrozumiałem? :D
  • 0

budo_malachi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 325 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Amsterdam/Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmacnianie goleni w boksie tajskim i mit kopania drzewa!
Nie, 500 różnych technik i każda po jakieś 500 razy. :)
  • 0

budo_miron
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 431 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rzeszów

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmacnianie goleni w boksie tajskim i mit kopania drzewa!
Szkoda Combat że nie zabrałeś głosu w jednej z tutejszych dyskusji o wzmacnianiu piszczeli.Była juz taka - byłaby to rzeczowa wypowiedź.
Jeden ze "speców" zalecał obkładania piszczeli deseczką.
Dobry tekst obalający "martwe skamieniałe" mity..
  • 0

budo_hszanek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 188 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmacnianie goleni w boksie tajskim i mit kopania drzewa!
szczerze powiedziawszy mi nietrzeba było wielu mądrości pokazywać, żeby mnie przekonać że wszelkie wałkowanie i kopanie w drzewa, słupki i najlepsze-znaki drogowe- to poprostu szczyt debilizmu :) ,ale tekst i tak jest bardzo dobry :wink:
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmacnianie goleni w boksie tajskim i mit kopania drzewa!
Miron - są setki ludzi których nic nie przekona i dalej będą się kaleczyć. No coż - nie mój problem - niech wałkują golenie, kopią w twarde przedmioty itp. Poza tym zabierałem już udział w przeszłości w takich dyskusjach - wszystko wyłożyłem w artykule o "utwardzaniu" - na stronie - kto chce - to znajdzie.

Można zawsze gościa chcącego się utwardzać odesłać tutaj ->
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmacnianie goleni w boksie tajskim i mit kopania drzewa!

Spotykany jest mit, jakoby Tajowie w późnych latach swojego życia jeździli na wózkach inwalidzkich, cierpieli z powodu "zmiękczenia" goleni etc. To nieprawda. Rozmawiałem z wieloma tajbokserami którzy dawno zakończyli karierę,


Tajowie jezdza na wozkach ale z innych powodow. rozmawialem niedawno z bylym mistrzem swiata w thai na ten temat. on po prostu powiedzial ze Ci ludzie loduja na wozkach bo nie rozumieja zasad regeneracji organizmu :!: oni maja placone za walke wiec wiecej walk wiecej kasy :!: zna takich co nawet robili pare walk dziennie aby wiecej zarobic :!:
dodatkowo styl zycia ze oni te pieniadze wydaja w wiekszosci przypadkow na panienki, prochy, alkohol i ogolnie wesole zycie powoduje skrajne wyniszczenie organizmu :!:
wiekszosc zawodnikow wywodzi sie z biedoty, czesto sa to sieroty, wiec niziny spoleczne ktore marza o super zyciu i majac troche pieniedzy z wygranych zaczynaja szalec. z tego co sie dowiedzialem to ich trening zawodowcow nie jest tak nadzorowany i kontrolowany przez trenera jak u zachodnich krajach wiec nie maja oni kontroli nad poczynaniami zawodnika, na walkach zarabia sie pieniadze i i to glownie chodzi. sma opowiadal ze jest normalne ze czas przerw jest plynny bo zalezy od tego czy zebrano juz wszytskie pieniadze z zakladow i zdazalo mu sie czekac i pare minut az to zrobili :wink:
  • 0

budo_anamarija
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 128 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wzmacnianie goleni w boksie tajskim i mit kopania drzewa!
Combat - poklon
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024