Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kąty ostrzenia w praktyce.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
46 odpowiedzi w tym temacie

budo_wojtas13
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1573 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olesno

Napisano Ponad rok temu

Kąty ostrzenia w praktyce.
No właśnie ilu z was ostrzy noże na konkretny kąt?

Tzn. konkretnie 20, 23, 17 czy Bóg wie ile, a ilu z was ostrzy z wolnej ręki (inaczej) ale na oko. I jakie wg was ma to znaczenie użytkowe?

No i ilu z was stara się zachować fabryczny kąt ostrzenia, a ilu z was wogóle nie zwraca uwagi na kąty ostrzenia?

Zaznaczyć można tylko jeden wariant.

Ja osobiście ostrzę z ręki i nie ma dla mnie znaczenia konkretny kąt. Niektóre noże ostrzę bardziej "płasko", żeby lepiej cięły, a niektóre "stromiej" żeby były mocniejsze (krawędź tnąca).

Po chwilowym namyśle dodałem opcję : Nie ostrzę sam. Tu też prosiłbym o krótkie uzasadnienie.
  • 0

budo_blacha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: Kąty ostrzenia w praktyce.
M21 ostrze na czymś co ma stały kąt
na X ostrzyłem długi czas ale jak sie nadarza okazja to na triangle czyimś wyciągam
ostatnio mam problemy z kątem i lanskim

kukri ostrzyłem brzuch z wolnej ręki i czasem na kamieniu w lesie jak nie było na czym


teraz UWK mam tępe bo na lanskim nie umeim kąta utrzymać albo chuj wie co ale nei ostrzy mi
z wolnej nei chce bo nie chcce porysować powłoki bo na sprzedaż idzie.

także różnie
folderka szkoda poryzować tymbardziej że recurve i płaski kamień odpada
roboczy w teren to już wyglądać nie musi a rysy i tak ma wiec płaski kamien i jechanka z wolnej
  • 0

budo_obol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 703 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wlkp

Napisano Ponad rok temu

Re: Kąty ostrzenia w praktyce.
zachowuje określony kąt. Dlaczego?? ano fabryczne kąty są różne i różniaste, często miałem tak jak Blacha, czyli zamiast ostrzyć jeszcze tępiłem nóż. Teraz dla większości noży trzymam trianglowe 30' dla ER z racji walorów klingi ograniczyłem się do przeprofilowania na 40'. Poza tym bardzo drażni mnie firmowe ostrzenie z ręki albo przedobrzenie bo z moich doświadczeń wynika, że Pająki są ostrzone grubo poniżej 30', ich fabryczna ostrosc dosc szybko znika, a zdesperowany właściciel za chiny ludowe do niej nie wróci. No i w razie odsprzedazy noża nowy właściciel może mieć niezłe kłopoty :)
  • 0

budo_psycho
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 101 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kąty ostrzenia w praktyce.
Ja staram sie zachowywać fabryczny kąt ostrzenia - to chyba najlepszy pomysł w przypadku porządnych noży. Robie tak w przypadku Ambusha , i wczesniejszego Herbertza, bo Wz 92 ma nieco inny szlif - bardziej "płaski"
Ambusha , Herbertza i inne porządniejsze noże ostrze na Lansky Mini Crock stcik , zamiennie ze starym marmurkiem do ostrzenia brzytew
Wz92 , Kukri i inne noże które nie muszą być niesamowicie ostre na prętach kupionych na bazarze( różne ziarnistości i kształty) są tanie i jak do takiego ostrzenia wystaraczają


P.S Czemu nie moge głosować w ankiecie ????
  • 0

budo_wysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1649 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kąty ostrzenia w praktyce.
Z łapy, kąt na oko.
Niestety nadal wychodzi mi to kulawo (choć noże golą, to jednak krawędź krzywa i nierówna).
  • 0

budo_wojtas13
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1573 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olesno

Napisano Ponad rok temu

Re: Kąty ostrzenia w praktyce.

Z łapy, kąt na oko.
Niestety nadal wychodzi mi to kulawo (choć noże golą, to jednak krawędź krzywa i nierówna).


Ale czy w praktyce zauważasz róznicę między róną krawędzią, np. w nowym nożu, a tym co sam osiągasz?
  • 0

budo_wysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1649 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kąty ostrzenia w praktyce.
Szybciej się tępią, np. przy rąbaniu drewna i używaniu noża jako klina.
Poza tym - nie narzekam.
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kąty ostrzenia w praktyce.
Ja tam generalnie wszystko ostrze na 40 stopni i backbeavel na 30. W koncu po to ten triangle jest ;)

Ale ostatnio mnie wciagac zaczelo sotrzenie na plaskim, srednio mi to idzie ale np. A2 mi sie lepiej ostrzy w ten sposob niz na debila ;)
  • 0

budo_qkiel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kąty ostrzenia w praktyce.
mnie golenie nie spedza snu z powiek wiec na X napieram wszystko jak leci nie patrzac na orginalne katy
potrzebna mi ostrosc robocza, uzytkownik ze mnie mierny wiec "nie zwracam uwagi"
  • 0

budo_thorneb
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 512 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Już Warszawa :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Kąty ostrzenia w praktyce.
Ja wszystko ostrze na spyderco na 40 stopni. Jeszcze żadnego noża nie brałem na 30. W sumie, to czy ostrzenie najpierw na 40 a potem na 30 nie ściera zbytnio krawędzi tnącej?

W sumie to każdy mój nóz jest ostrzony na 40 i z czasem krawędź tnąca się przeprofiluje i ładnie dostosuje do triangla, a wtedy wszystko ostrzy się łatwo, szybko i przyjemnie (choć takie przeprofilowanie trwa niestety dłuuugo :cry: )
  • 0

budo_macieq
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 330 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kąty ostrzenia w praktyce.
Ja ostrze ręki , ale i tak mi za dobrze nie wychodzi , jeszcze mi się nie udało tak naostrzyć żeby golił :( ale jak będe miał czas poćwiczyć to napewno nóże będą golić :-)
  • 0

budo_lukaszki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1032 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kąty ostrzenia w praktyce.

teraz UWK mam tępe bo na lanskim nie umeim kąta utrzymać albo chuj wie co ale nei ostrzy mi


pewnie nie ostrzy jeżeli fabryczny kąt jest inny, ja mam to samo z Ontario Marine Combat ze zjechaną krawędzią, męcze go już nie wiem ile na CrockSticku na prętach medium i dalej nie jest ostry...

btw jak z fałszywym ostrzem w UWK? jest naostrzone?
  • 0

budo_rejs
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 269 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kąty ostrzenia w praktyce.
Ja ostrze gdzie się da na kamieniach z reki. Ale staram się zachować kat 30 lub 40 stopni. Na trianglu w trakcie pierwszego ostrzenia doprowadzam tylko kat do jakiejś normalnej wartości ( najczęściej 40stopni). Triangle jest rewelacyjny do małych i cienkich ostrzy z którymi nie radzę sobie na kamyczkach.

Różnicy w trzymaniu ostrości nie zauważyłem.
  • 0

budo_diabelek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 387 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kąty ostrzenia w praktyce.
Z reki na wlasnorecznie uczynionej oselce z papieru 1000, staram sie jednak trzymac kat ktory wyprowadzil mi Super na Trianglu. Noz prawie goli wystarczy pociagnac potem ze 3 razy na strone na oknie samochodu i mozna zamiast brzytwy stosowac :)
  • 0

budo_robin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 472 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kąty ostrzenia w praktyce.

Z łapy, kąt na oko.
Niestety nadal wychodzi mi to kulawo (choć noże golą, to jednak krawędź krzywa i nierówna).


A u mnie odwrotnie; ostrze z lapy i kat oraz plaszczyzne przy krawedzi tnacej jakos mi sie udaje utrzymac, ale noze nie gola za nic.
Najwiekszym problemem jest zaokraglanie sie tuz przy krawedzi, wystarczy minimalny blad...
  • 0

budo_gab3d
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1572 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z lasu

Napisano Ponad rok temu

Re: Kąty ostrzenia w praktyce.
A ja z reki na rowna krawedz i golace :P :P:P

Kat na oko.
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kąty ostrzenia w praktyce.
Dopoki ostrze fabryczne wystarczy tylko lekko przejechac na jakim kamyku, zeby znowu straszylo, to nic nie ruszam.

Potem noze czesto uzywane ida na triangla, jesli 40 stopni z jakichs wzgledow mnie drazni, to dla poprawy wlasnosci przy cieciu przerabiam noz na diamentach na 30 stopni back bevel i 40 krawedz.

Glownie chodzi mi o to, zeby rozsadny ksztalt zachowac krawedzi i zeby mozna bylo szybko podostrzyc - bo jesli sie cos spierniczy z reki podostrzajac przez dluzszy czas, to potem jest troche za duzo roboty z doprowadzeniem noza do porzadku.
  • 0

budo_arbuz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 168 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Kąty ostrzenia w praktyce.
Ja najcześćie ostrze z reki...

Ostatnio znalazłem u mamusi w kuchni ostrzałke firmy Zepter wkłada sie ostrze noża w wycicie gdzie są wstawione takie dyski czy coś (ogulnie takie V) i sie siągnie.. ostrzy szybko i goli włosy... ma ktoś z Was takie (lub podobne) ustrojstwo?
  • 0

budo_diabelek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 387 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kąty ostrzenia w praktyce.

Ja najcześćie ostrze z reki...

Ostatnio znalazłem u mamusi w kuchni ostrzałke firmy Zepter wkłada sie ostrze noża w wycicie gdzie są wstawione takie dyski czy coś (ogulnie takie V) i sie siągnie.. ostrzy szybko i goli włosy... ma ktoś z Was takie (lub podobne) ustrojstwo?


ja mialem ale nie Zeptera tylko ZSSR i po kilku przejazdach dyski sie zrobily troche kwadratowe :wink: ogolnie zalozenie fajne bo dyski nie byly prostopadle do ostrza co powodowalo ich obracanie sie przy ostrzeniu ale wykonanie nie ten tego :)
  • 0

budo_diabelek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 387 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kąty ostrzenia w praktyce.
zesz wredny brak edycji sorry

teraz zrobilem sobie oselke do wykanczanie po papierze 1000 a mianowicie 3 na 7 cm szyby zwyklej okiennej ( choc lepiej klejonka z auta ) i krawedz wyszlifowac na polokraglo papierem

efetk po przejechaniu na tym:
prawa reka test nowego depilatora ( oczywiscie mojej kobiety ), lewa Socom - roznicy nie ma zadnej a mniej boli :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024