Skocz do zawartości


Zdjęcie

Fajna technika!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
83 odpowiedzi w tym temacie

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Fajna technika!
technika jest abstrakcyjna, dziala przy bezmyslnym uke i ruchowo jest malo ekonomiczna. motoryka uke przed przelozeniem reki i po jest przeciez inna, a uke nie powinien byc kukla.
poza tym technika niesie ze soba sporo otwarc, co zostalo juz wytkniete. Tak wiec ladne Scheinaikido.
  • 0

budo_petrus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa/Bielsko Biała

Napisano Ponad rok temu

Re: Fajna technika!
a ja powiedzialbym tak: aikido jak aikido - takie samo w USA, Kanadzie jak i w Europie. Jakos nie widze na tym filmie przewagi aikido z ameryki nad tym z europy - pad taki jakich widzialem setki w dojo gdzie sie ucze - czyli tez nic odkrywczego.

Bledy - no coz, nie mi krytykowac (za cienki jestem na krytyke innych) ale w odbiorze wizualnym wyglada to malo przekonywujaco. Znacznie bardziej przekonuja mnie rzuty wykonywane przez Mifune Kyuzo (w sensie wizualnym), ale to mój problem. Generalnie taki rzut jak Koshinage w wykonaniu aikido jest jakis dla mnie z lekka metnawy
  • 0

budo_petrus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa/Bielsko Biała

Napisano Ponad rok temu

Re: Fajna technika!
uprzedzajac - Tak wiem ze ten rzut na filmie to nie Koshinage :D
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Fajna technika!
Dzieki za wszystkie komentarze! :)
Co do nieznajomosci padu w Polsce, to pisalem to opierajac sie na kilku moich pobytach w Polsce, glownie cwiczac w W-wie z Pajakiem, Jezem, Labedziem, Garrym, Pancerem i kilkoma innymi fighterami oraz w dojo Romka i Bogdana Rumasa. Oraz obejrzalem sobie pare video z polskim aikido, lacznie z ze slynnymi egzaminami na 20 lecie.

Nie zauwazylem zeby ktokolwiek tak padal, ale musze przyznac ze moja generalizaja byla troche na wyrost. Moze ktos tak umie padac faktycznie. To co widzialem, to to,ze zawsze ludzie padajac uderzaja jednym kolanem o drugie rozgniatajac sobie przy okazji przyrodzenie, oraz padajac sflaczali, brak jest kompletnie sprezystosci i uzycia silu rzutu do natychmiastowego podniesienia sie do nastepnego ataku.

Nastepnym razem jak przyjade, moze sie uda cos zorganizowac, jakies cwiczenie razem to sie przekonamy fizycznie i naocznie. :twisted:

Co to techniki, to kluczowe slowa to " tori moze rzucic atakujacego z calej sily" a przy tym uke pada bezpiecznie. Ile technik aikido "klasycznego" mozecie tak wykonac? Normalnie w aikido tori NIGDY nie odwazy sie zrobic techniki z calej pary, w obawie zeby nie uszkodzic uke.
Techniki Kanai sensei sa wlasnie tak skonstruowane, ze z jednej strony wymagaja od tori maxymalnego wysilku zeby naprawde kogos rzucic, z drugiej strony wymagaja od uke maksymalnego wysilku, bo pada sie tak przez caly trening na okraglo. Jest to podobne do tego z zrobil J.Kano w judo, pozwolil on wykonywac techniki z calej sily.

Co do realnosci ataku i tym podobnych, to myslalem ze juz dawno sie zgodzilismy ze w aikido nikt nie uczy sie streetfightingu? 8O

Po trzecie, jakiekolwiek wejscie w atak jest rownoznaczne z atemi, tylko ze w momencie wejscia zamiast uderzyc wybieramy przekierowanie i rzut. tutaj akurat sensei nie pokazuje atemi, ale jest ich co najmniej 4 PRZED rzutem.

W tej akurat technice od momentu pierwszego kontaktu, uke jest wychylony z rownowagi nie tylko w kierunku kontynuacji jego ruchu ale tez do gory i nieco do srodka inaczej nie sposob go naprawde rzucic. W momencie kontaktu reka uke jest naciagnieta na maxa, nie ma tam zadnego luzu, inaczej uke nigdy nie stracilby rownowagi. To powoduje przesuniecie ciezaru ciala na przednia noge atakujacego. Wlasnie te naciagniecie powoduje rzut i jest utrzymywane ciezarem ciala tori przez caly czas trwania techniki.

Zgadzam sie ze na tym video atakuje rutynowo, ale jest to pokaz jak ktos juz wczesniej zauwazyl. Mniej rutynowy atak nie zmienia nic, sam sprawdzilem na najblizszych uczniach senseia 8) Po prostu technika staje sie mniej bezpieczna :twisted:
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Fajna technika!
[quote name="budo_Szczepan"]Pady...
[/quote]
Uznajmy, pierwszy ustęp o padach to był dowcip 8)

[quote name="budo_Szczepan"]
Co to techniki, to kluczowe slowa to " tori moze rzucic atakujacego z calej sily" a przy tym uke pada bezpiecznie. Ile technik aikido "klasycznego" mozecie tak wykonac? Normalnie w aikido tori NIGDY nie odwazy sie zrobic techniki z calej pary, w obawie zeby nie uszkodzic uke. [/quote]
Nie wiem jak robi sie to w klasycznym, ale wiem że tak robi sie techniki z H.K. Stawiałeś zarzut że uke biega i że to tresura. Własnie dlatego "biega" - musi się wyrabiać bo inaczej by sie połamał.

[quote name="budo_Szczepan"]
Techniki Kanai sensei sa wlasnie tak skonstruowane, ze z jednej strony wymagaja od tori maxymalnego wysilku zeby naprawde kogos rzucic, z drugiej strony wymagaja od uke maksymalnego wysilku, bo pada sie tak przez caly trening na okraglo. Jest to podobne do tego z zrobil J.Kano w judo, pozwolil on wykonywac techniki z calej sily.
[/quote]
To nic niezwykłego, zawsze tak ćwiczę. Kilkadziesiąt padów to sie robi w ramach rozgrzewki.

[quote name="budo_Szczepan"]
Co do realnosci ataku i tym podobnych, to myslalem ze juz dawno sie zgodzilismy ze w aikido nikt nie uczy sie streetfightingu? 8O
[/quote]
I setki razy powtarzałeś że atak ma byc mocny, stabilny, na krawędzi, uke ma przeszkadzać, wyciągać błędy tori itp. Beształeś także ludzi, choćby po obejrzeniu filmu ze sażu z G. Savegnago, że słabo atakują. Że atak nie ma byc "realny" czyli niekoniecznie "użytkowy" to zgodzilismy się. To nie kravmaga, inna konwencja, tradycja - może tak być. Ale ma byc sensowny, nie naruszac podstawowych zasad tej zabawy.

[quote name="budo_Szczepan"]
Po trzecie, jakiekolwiek wejscie w atak jest rownoznaczne z atemi, tylko ze w momencie wejscia zamiast uderzyc wybieramy przekierowanie i rzut. tutaj akurat sensei nie pokazuje atemi, ale jest ich co najmniej 4 PRZED rzutem.
[/quote]
Nie do końca się zgodze z pierwszym, ale może tak byc. W końcu to inna szkoła. Zgadzamy się w tym, że brakowało zamknięć. Ok.

[quote name="budo_Szczepan"]
W tej akurat technice od momentu pierwszego kontaktu, uke jest wychylony z rownowagi nie tylko w kierunku kontynuacji jego ruchu ale tez do gory i nieco do srodka inaczej nie sposob go naprawde rzucic.
[/quote]
Tak powinno byc, ale na tym filmie uke stał stabilnie przez połowę techniki.
[quote name="budo_Szczepan"]
W momencie kontaktu reka uke jest naciagnieta na maxa, nie ma tam zadnego luzu, inaczej uke nigdy nie stracilby rownowagi. To powoduje przesuniecie ciezaru ciala na przednia noge atakujacego. Wlasnie te naciagniecie powoduje rzut i jest utrzymywane ciezarem ciala tori przez caly czas trwania techniki. [/quote]
Część mozna by przyjąc, ale dlaczego uke czeka? Ja jak jestem wychylony to z wychylenia uciekam, czyli odzyskuję równowagę, a nie czekam aż tori wychyli mnie jeszcze bardziej. kazdy normalny człowiek jak sie potknie to od razu reaguje odpowiednim ruchem by wychylenie skompensować. To automatyka, gdyby nie ten system to bysmy sie przewracali bez przerwy jak na solidnej bani 8) Tu znów powinno ci się rozświetlić "bieganie". To co uke prezentuje, zdaje się, bardziej się zaparł niż wychylił. A jak sie zaparł, to trza zmienic kierunek, ale to insza inszość. 8)


A tu mi się przypomniało...
[quote name="budo_Szczepan"]
Zgadzam sie ze na tym video atakuje rutynowo, ale jest to pokaz jak ktos juz wczesniej zauwazyl. Mniej rutynowy atak nie zmienia nic, sam sprawdzilem na najblizszych uczniach senseia 8) Po prostu technika staje sie mniej bezpieczna :twisted: [/quote]
[quote name="budo_W dyskusji o Chiba]
[quote name="budo_Randall"]
Dalej unikasz odpowiedzi - jaki widzisz cel dydaktyczny w rozwaleniu komus stawu podczas demonstracji [/quote]

U senseia nie ma zadnej roznicy czy to pokaz czy normalne cwiczenie. On w kazdym wypadku uczy goscia z ktorym cwiczy. Wszystko co robi sluzy do nauki, nawet jego sposob wejscia ma mate. dlatego napisalem ze jest Nauczycielem z duzej litery. Niewatpliwie biorac ja na srodek sensei chcial ja czegos nauczyc, bo ona jest jednym z jego bliskich uczniow na wschodnim wybrzezu i od lat cwiczy jego styl. Zawsze sa oni brani na uke jak sensei przyjezdza tutaj. [/quote]
Przecież Kanai to prawdziwy nauczyciel, Sensei przez duże S, nieprawdaż? To jak to jest w końcu? Bo mnie sie wydaje że dorabiasz czasem ideologie i wytrząsasz te dziwne argumenta z rękawa, a w praktyce robicie swoje. I ta praktyka jest daleka od głoszonych postulatów. Ale nie dręcz się, to normalne. :wink: :)


Pozdrawiam i podbudowany konstruktywną wymianą zdań udaję sie na trening.
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Fajna technika!

Nastepnym razem jak przyjade, moze sie uda cos zorganizowac, jakies cwiczenie razem to sie przekonamy fizycznie i naocznie. :twisted:


Pod warunkiem, że poprawiłeś swoich umiejętności o jakieś 1000% od ostatniej wizyty :rofl:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Fajna technika!

Pod warunkiem, że poprawiłeś swoich umiejętności o jakieś 1000% od ostatniej wizyty :rofl:

Troche nie rozumiem o co ci chodzi :? Ja tam padac to tak potrafie, z kazdego rzutu, bede niezmiernie ciekawy zobaczyc to w twoim wykonaniu :P :lol:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Fajna technika!

Nie wiem jak robi sie to w klasycznym, ale wiem że tak robi sie techniki z H.K. Stawiałeś zarzut że uke biega i że to tresura. Własnie dlatego "biega" - musi się wyrabiać bo inaczej by sie połamał.

No widzisz, a u nas nie musi biegac, tylko musi umiec upasc :)

To nic niezwykłego, zawsze tak ćwiczę. Kilkadziesiąt padów to sie robi w ramach rozgrzewki.

Nic niezwykjlego robic techniki z calej sily??? 8O :? Robisz tak zawsze? :wink:
Expertem od meguri nie jestem, ale z tego co znam wasz styl, to nie da sie robic waszych technik z calej sily bez polamania uke, zeby nie wiem jak szybko biegal :)

I setki razy powtarzałeś że atak ma byc mocny, stabilny, na krawędzi, uke ma przeszkadzać, wyciągać błędy tori itp. Beształeś także ludzi, choćby po obejrzeniu filmu ze sażu z G. Savegnago, że słabo atakują. Że atak nie ma byc "realny" czyli niekoniecznie "użytkowy" to zgodzilismy się. To nie kravmaga, inna konwencja, tradycja - może tak być. Ale ma byc sensowny, nie naruszac podstawowych zasad tej zabawy.

I to jest prawda, ale nie jak atakujesz shihana kiedy on pokazuje technike. Trening z shihanem tej klasy co Kanai sensei nie ma nic wspolnego z tym co mozesz doswiadczyc od innych instruktorow. Jesli ktos probuje kontrowac czy przeszkadzac technika dla niego staje sie niebezpieczna.

Poza tym jak mozesz latwo zauwazyc, atak jest solidny i uke nie biegnie do przodu, tylko daje jeden krok. Potem dalej nie biegnie tylko jest rzucony. Sam sie nie wychyla, tori go lapie i rzuca, nie pada sam, nie ma zadnych rzutow "bezdotykowych" bazujacych na sztucznym strachu przez "atemi".

Tak powinno byc, ale na tym filmie uke stał stabilnie przez połowę techniki.

hehe, wychylenie nie polega na tym zeby sie uke slanial po macie czy zgnal w pol. Wystarczy jak oderwie sie jego piety na 2-3 milimetry w odpowiednim kierunku. Jak wychylisz za mocno to moze dac krok zeby zrekompensowac i odzyskac rownowage. Ale faktycznie na filmie dokladnie nie widac tego.

Część mozna by przyjąc, ale dlaczego uke czeka? Ja jak jestem wychylony to z wychylenia uciekam, czyli odzyskuję równowagę, a nie czekam aż tori wychyli mnie jeszcze bardziej. kazdy normalny człowiek jak sie potknie to od razu reaguje odpowiednim ruchem by wychylenie skompensować. To automatyka, gdyby nie ten system to bysmy sie przewracali bez przerwy jak na solidnej bani 8) Tu znów powinno ci się rozświetlić "bieganie". To co uke prezentuje, zdaje się, bardziej się zaparł niż wychylił. A jak sie zaparł, to trza zmienic kierunek, ale to insza inszość. 8)

Przeciez to jest pokaz 8O Oprocz naszego dojo i NEAikikai nikt tego tak nie cwiczy, ludzie maja klopoty z zobaczeniem podstawowych kierunkow przemieszczania sie. Dlatego uke tak robi, zeby ludzie mogli zobaczyc technike "ogolnie". Myslisz ze sensei nie byl w stanie sie dostosowac spontanicznie do jakiejkolwiek reakcji atakujacego? :? A moze tylko ty takie rzeczy potrafisz? :wink:
To co sensei pokazuje to jakby "kihon" u nas. Potem jak cwiczysz w parach to nie wyglada tak klasycznie , wlasnie ze wzgledu na to jak atakujacy reaguje.

Przecież Kanai to prawdziwy nauczyciel, Sensei przez duże S, nieprawdaż? To jak to jest w końcu? Bo mnie sie wydaje że dorabiasz czasem ideologie i wytrząsasz te dziwne argumenta z rękawa, a w praktyce robicie swoje. I ta praktyka jest daleka od głoszonych postulatów. Ale nie dręcz się, to normalne. :wink: :)


Pozdrawiam i podbudowany konstruktywną wymianą zdań udaję sie na trening.

Jasne, dlatego sensei pokazuje tak, aby kazdy, nawet najbardziej powolny umyslowo cwiczacy mogl sie nauczyc. Nie robi show off, a przeciez moglby. NIe robi z siebie magika czy innego iluzjonisty. Pokazuje czysty mechanizm fizyczny techniki, bez zadnych "upiekszen" zeby zaszpanowac i zachwycic widownie.
  • 0

budo_usagi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:'znienacka'

Napisano Ponad rok temu

Re: Fajna technika!


Pod warunkiem, że poprawiłeś swoich umiejętności o jakieś 1000% od ostatniej wizyty :rofl:

Troche nie rozumiem o co ci chodzi :? Ja tam padac to tak potrafie, z kazdego rzutu, bede niezmiernie ciekawy zobaczyc to w twoim wykonaniu :P :lol:


no to bedzie dym!!! :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace:

Szczepan przyjezdzaj i walcz . :twisted:
Jezyk musisz zrzucic 3/4 masy bo przy wazeniu odpadniesz. :)
tak przynajmniej wynika ze zdjecia hehe

choc mysle ze jak Szczepan przyjedzie i jak pokaze naszemu Jezykowi "sławetną krawedż" to Jezyk popadnie w taka depresje ze schudnie straszliwie.
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Fajna technika!


Pod warunkiem, że poprawiłeś swoich umiejętności o jakieś 1000% od ostatniej wizyty :rofl:

Troche nie rozumiem o co ci chodzi :? Ja tam padac to tak potrafie, z kazdego rzutu, bede niezmiernie ciekawy zobaczyc to w twoim wykonaniu :P :lol:


Jeżeli bedziesz robił tak techniki jak podczas swojej ostatniej wizyty na Karowej, to rzeczywiście nie zobaczysz w moim wykonaniu żadnego padu :lol:
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Fajna technika!

choc mysle ze jak Szczepan przyjedzie i jak pokaze naszemu Jezykowi "sławetną krawedż" to Jezyk popadnie w taka depresje ze schudnie straszliwie.


No przestań 108kg, to żadne wyzwanie dla technik na krawędzi :lol:
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Fajna technika!

Nic niezwykjlego robic techniki z calej sily??? 8O :? Robisz tak zawsze? :wink:
Expertem od meguri nie jestem, ale z tego co znam wasz styl, to nie da sie robic waszych technik z calej sily bez polamania uke, zeby nie wiem jak szybko biegal :)

Logicznie rzecz ujmując użycie kwantyfikatora ogólnego było błedne. :wink: Ale myśląc pragmatycznie, niekoniecznie.
Jeśli uke upadnie za wcześnie to też się połamie. 8)
Widzisz, dlatego kiedyś napisałem że trzeba ćwiczyć ostro, ale nie tak żeby łamać uke. Uke się przydaje do ponownego użytku ;) Z całej siły nie znaczy łamać, znaczy na 100% możłiwości w danym momencie. Zależnie od stopnia zaawansowania uke. Poza tym wyrobić sie da w wielu, pod warunkiem że znasz dobrze mechanikę techniki i wiesz jak uciekać. Połamać uke z zaskoczenia czy złośliwie to nigdy nie jest problem. Koniec końców techniki w aikido robi sie tak żeby nie zrobić krzywdy, pamiętasz?

Sam sie nie wychyla, tori go lapie i rzuca, nie pada sam, nie ma zadnych rzutow "bezdotykowych" bazujacych na sztucznym strachu przez "atemi".
hehe, wychylenie nie polega na tym zeby sie uke slanial po macie czy zgnal w pol. Wystarczy jak oderwie sie jego piety na 2-3 milimetry w odpowiednim kierunku. Jak wychylisz za mocno to moze dac krok zeby zrekompensowac i odzyskac rownowage. Ale faktycznie na filmie dokladnie nie widac tego.

Uwierz mi że strach nie jest sztuczny :twisted: aczkolwiek bezdotykowo nie rzucam, i nigdy tego nie widziałem na żywo/całe szczęście/, kontakt jest. Oderwanie pięt o 3 mm nie nazwałbym wychyleniem. Nie nazwałbym go też to co nie raz można zaobserwować w róznych szkołach - że uke biegną podpierając sie ręką.
Ale ale, jeśli robisz technikę w dobrym tajmingu, nie dajesz możliwości odzyskania równowagi, i nie robisz akurat czegoś "na raz", to chyba jesteś w stanie pomyślec ze uke musi cały czas stawiać kroczki by się nie przewrócic? Tak jakby był, używając twoich słów, jakby zbyt mocno wychylony przez cały czas. Poćwicz, może ci wyjdzie :wink: 8)

Myslisz ze sensei nie byl w stanie sie dostosowac spontanicznie do jakiejkolwiek reakcji atakujacego? :? A moze tylko ty takie rzeczy potrafisz? :wink:

Nie, ja nie potrafię bo raczej nieczesto mi to wychodzi, dopiero sie uczę. Na razie jak mi coś nie wyjdzie to kompensuję to "wjazdem w gościa", takim zasygnalizowanym rzecz jasna, mało to aikidocke, ale na bezrybiu...
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Fajna technika!

Jeżeli bedziesz robił tak techniki jak podczas swojej ostatniej wizyty na Karowej, to rzeczywiście nie zobaczysz w moim wykonaniu żadnego padu :lol:

Cos tam wykombinujemy, klient nasz pan! :wink: :lol:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Fajna technika!

Połamać uke z zaskoczenia czy złośliwie to nigdy nie jest problem. Koniec końców techniki w aikido robi sie tak żeby nie zrobić krzywdy, pamiętasz?

Znakomita wiekszosc technik aikido (i nie chodzi mi tu o kokyunagi!) jest oparta o takie dzwignie ktore uniemozliwiaja zastosowanie ich z calej sily i na pelnej szybkosci bez uszczerbku dla nawet dobrze wycwiczonego uke. Nie chodzi tu o nic osobistego, zlosliwosc, czy zaskoczenie. Po prostu taka jest konstrukcja fizyczna technik.
W zwiazku z tym, kazdy shihan (a zatem styl aikido) nieco inaczej rozwiazal problem bezpieczenstwa cwiczenia, stad sie wziely rozne schematy reagowania, kazdy styl tresuje uke na swoj sposob.

Kanai sensei mial pomysl, ze badziewiarstwo aikido rozwija sie m.inn. wlasnie dlatego ze tori ciagle waha sie, ciagle sie boi przypakowac technike na full, i robi technike ostroznie i z szacunkiem. No wiec uke pada sobie komfortowo i nie ma zadnego wysilku ani ze strony tori ani ze strony uke, bo coraz wiecej rzeczy zaczyna byc "umowne". Tori popada w coraz wieksza zaleznosc od uke.
Techniki ktore sensei rozwinal pozwalaja sie wyrwac z tego zamknietego kregu. Bo z jednej strony nie jest latwo naprawde rzucic kolesia co wazy 108 kg bez "umawiania sie" kiedy ma upasc, bez atemi, bez parszywych dzwigni.
Z drugiej strony ten ponad stukilowy koles musi sie nauczyc bezpiecznie padac, bo jak choc raz technika wejdzie to musi umiec sie pozbierac zeby technike odebrac bezpiecznie.

Mi sie zdarzylo 2 razy byc tak pewnym siebie ze zlekcewazylem tori ze mnie nie rzuci, a sie okazalo ze polecialem jak rakieta. Przy zwyklej rzutowej technice, bez dzwigni, tylko dlatego ze nie bylem przygotowany, nacignalem sobie sciegno na wewnetrznej stronie uda. 3 miesiace dochodzilem do siebie.

Taki sposob cwiczeni rozwija przekonanie, ze nie nigdy nie jestes bezpieczny, nawet jak tori nie chce cie specjalnie skrzywdzic. I wlasnie tego brakuje podczas cwiczenia ludycznego aikido w formie "luziku".
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Fajna technika!

technika jest abstrakcyjna, dziala przy bezmyslnym uke i ruchowo jest malo ekonomiczna. motoryka uke przed przelozeniem reki i po jest przeciez inna, a uke nie powinien byc kukla.
poza tym technika niesie ze soba sporo otwarc, co zostalo juz wytkniete. Tak wiec ladne Scheinaikido.

Doskonale rozumiem Bujin twoje zaskoczenie i obrzydzenie na widok czegos, co w zadnym stopniu nie przypomina zabojczej techniki niezginalnej reki :lol: Usilujac zgiac reke, uke z cala pewnoscia nie tylko duzo mysli, ale i wykonuje niezwykle ekonomiczne ruchy. Mozna powiedziec ze osiagnal w tym mistrzostwo, bo sie w ogole nie rusza :)

Faktycznie masz racje ze zmiana motoryki uke, przedtem stal a teraz lezy. Aczkolwiek sa style aikido w ktorych uke nigdy nie zmienia motoryki ruchu, bo nigdy nie pada. :P
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Fajna technika!

Szczepan przyjezdzaj i walcz . :twisted:

Nie lubie zadymiarzy, Usagi :twisted:
nadal nie rozumiesz ze w aikido nie ma zadnej walki???? 8O A zreszta jak mialbym walczyc przeciwko mojemu kochanemu koledze Jezykowi???

choc mysle ze jak Szczepan przyjedzie i jak pokaze naszemu Jezykowi "sławetną krawedż" to Jezyk popadnie w taka depresje ze schudnie straszliwie.

Jezo ma za dobra kucharke w domu, takie rzeczy nigdy sie nie zdarza!
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Fajna technika!
A najgorsze jest to, że mi się nie chce nawet o tym wszystkim pisać i to kolejny raz :wink: ale będe obserwował dyskusję. :)

Pancer (chyba szczęśliwy, że nigdy nie był w Hameryce :wink: )
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Fajna technika!
Podsumowując:

- technika żadna rewelacja
- wykonanie, normalne
- pad, normalny

Miły filmik miły do ogladania, normalne aikido.

Dla mnie dużo ciekawsze były filmiki z technikami bokken w wykonaniu Mastera Kanaia
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Fajna technika!


W zwiazku z tym, kazdy shihan (a zatem styl aikido) nieco inaczej rozwiazal problem bezpieczenstwa cwiczenia, stad sie wziely rozne schematy reagowania, kazdy styl tresuje uke na swoj sposob.


Dokładnie tak, włącznie ze stylem Kanaia i Chiby, każda metoda jest kolejna formą tresury :twisted:
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Fajna technika!
Kurna, napisałem ładnego posta, a w międzyczasie na klatce jakiś elektryk grzebał w korkach i wszystko mi diabli wzięli. W dodatku imć Jeżyk w międzyczasie użył bata którego nakręciłem na Szczepana. A miało byc tak pieknie. 8)

Instant: to co zrobił Kanai to po prostu kolejna konwencja, wystarczy z niej wyjść i też przestanie działać. Robienie na siłe jest fajne dla gości co ważą 108 kg, a bardzo niefajne dla tych co mają 75, bo okaże się że nic im nie zadziała na tych pierwszych.
Jeżeli wszystko jest konwencją, a sam to Szczepan powiedziałeś, to brakuje kryterium do określenia co to "badziewiarstwo" w aikido. Musi to być kryterium ogólne i zewnętrzne wszystkim systemom, bo inaczej wyjdzie że badziew to to co robią inni.
Ja bym proponował utylitarne podejście - dobre to co działa i nie wnikamy w drobiazgi.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024