Skocz do zawartości


Zdjęcie

Phenian


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

budo_dxa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 386 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Phenian
Mam takie pytanie :
Stolica Korei Pn
Phenian (polska wersja)
Pyongyang (angielska wersja)

Jak wymawiaja koreanczycy nazwe tego miasta.
Jesli ktos wie i moglby to fonetycznie napisac bylbym bardzo wdzieczny. (Moze nawet wie skad "Phenian" wzielo sie w naszym jezyku, czy to nasze rodzime dzielo , czy tez zapozyczenie z innego jezyka)
  • 0

budo_pa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 144 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Phenian
Przypuszczam, że wymawiają tak: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Pzdr
  • 0

budo_muyo
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Phenian
Wymawia się [pyonyan(g)]. Ostatniego "g" nie wymawia się do końca. To jest taka głoska "ng", która dla nas jest bardzo trudna do wymówienia. Jednak trzeba delikatnie na końcyu ją zaznaczyć. Dla Koreańczyków to duża różnica czy wymawia się głoskę "n" czy "ng". W niektórych wyrazach może to nawet zmienić znaczenie. :D

Phenian pochodzi z języka rosyjskiego. Phienian :) :)
Z wiadomych względów i historycznych zaszłości nazwa ta się kiedyś przyjęła w Polsce i tak zostało. :-)
  • 0

budo_pa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 144 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Phenian
Wiem, że jesteś specjalistką, ale czy masz przekonanie co do rosyjskiego pochodzenia zapisu "Phenian"? Bo jeśli tak, to dlaczego pisane przez "ph" na początku? Nie jest to przypadkiem stary zapis angielski, od którego anglojęzyczni odeszli na rzecz transkrypcji bliższej brzmieniu oryginalnemu? Tak samo jak przestali pisać "Pekin", a zaczęli "Beijing".

Pozdrawiam
  • 0

budo_rip_dorey
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 450 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:POZNAN

Napisano Ponad rok temu

Re: Phenian
A tak z czystej ciekawości, do czego ci to jest potrzebne? :-)
  • 0

budo_picachu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 660 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk megalopolis

Napisano Ponad rok temu

Re: Phenian
Zapewne do czystej ciekawosci :) i satysfakcji z nabytej wiedzy.
  • 0

budo_dxa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 386 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Phenian
Prawde mowiac czesciowo dlatego co napisal Picachu, a czesciowo z powodu takiego niewielkiego wykladu jak "kultura jezyka polskiego" na ktory chodze i pojawila sie taka kwestia czy wymawiac Phenian z angielskiego przez "f" - co jest bledem wedlug slownikow, czy tez przez "Ph" co jest dziwne poniewaz w naszym jezyku nie ma rodzimych slow posiadajacych te dwie litery kolo siebie (no moze "phi" to wyjatek :P ). Z zalozenia czytamy slowa obcego pochodzenia tak jak brzmia w orginale , czyli jesli Phenian przejelismy od anglikow powinnismy czytac przez "f", jesli od rosjan to nie wiem jak to sie czyta ;)
  • 0

budo_muyo
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Phenian
Nigdy nie zajmowałam się badaniem pochodzenia wymowy tego wyrazu. Starzy koreaniści twierdzili zawsze, że polska nazwa "Phenian" pochodzi z języka rozyjskiego. Nawet niektórzy starsi ludzie w Polsce nie czytają tej nazwy przez F (Fenian) tylko tak jak się pisze. Może to być wskazaniem tego, że jednak zaczerpnęliśmy wymowę od Rosjan.

Sprawdziłam radziecką książkę o towarzyszu Kimie i tam wszędzie występuje nazwa "Phienian".

Najlepiej wymawiać Pyonyang i cały świat zrozumie :) . Nigdzie indziej niż w Rosji (byłych republikach, może jeszcze w Bułgarii) i w Polsce nazwa Phenian nie funkcjonuje.
  • 0

budo_pa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 144 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Phenian
Musisz jednak mieć rację, co do tego rosyjskiego pochodzenia naszego Phenianu. Rzeczywiście piszą to na początku przez "nx". Znalazałem [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] z nazwą Phenianu (albo Pyongyangu, jak kto woli) w różnych językach. Co ciekawe, wymowa zbliżona do tego nieszczęsnego "Phenian" oprócz języków byłych demoludów jest jeszcze w... perskim - "pehenyan" (na ile oczywiście ta transkrypcja oddaje perskie brzmienie, bo perskich robaczków to ja czytać nie umiem). Ciekawe, jakimi drogami ta wersja tej nazwy wędrowała po Azji...
  • 0

budo_dxa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 386 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Phenian
Dzieki wielkie za pomoc :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024