Skocz do zawartości


Zdjęcie

Sygnowanie głowni katany


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

budo_zagajnik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 771 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z Polski
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Sygnowanie głowni katany
Zbig...masz rację co do faktu, że może to być katana pochodzenia przez Ciebie opisanego. Zapłaciłem za nią w sumie niewielką kasę więc wiem czego się spodziewać. I kupiłem ją li tylko w celu patrzenia, ćwiczę practical katana hanwei i bokkenem.
Jeśli chodzi o kołeczek i osadzenie tsuki to jest ok, choć z własnej winy mam teraz problem z luźną tsubą.
Pozdrawiam Jacek
P.S. Swoją drogą trzymanie oryginalnej katany w łapkach to musi być niezapomniane wrażenie...Zazdroszczę i gratuluję
  • 0

budo_zbig
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Sygnowanie głowni katany
Wrazenie niezapomniane. Problem w tym, ze czlowiek w momencie ogladania nabiera nieodpartej checi posiadania takiego cacka na wlasnosc, a to jest bolesne dla portfela. Na przyklad: w zeszlym miesiacu moglem kupic piekne Wakizashi Norimitsu. Doskonaly stan, oryginalne papiery, dlugosc, waga, profil glowni dokladnie w takim stylu jaki lubie. Shirasaya opisana przez jednego z najbardziej uznanych japonskich specjalistow w tej dziedzinie. Cena nawet niewsoka (jakna warunki swiatowe), ale zbyt wysoka jak na kieszen statystycznego Polaka (7000 zł). Przez kilka tygodni nie moglem potem spac ;-)

Podejrzewam, ze gdyby nie to, ze wlasnie jechala do mnie katana (za ktora musialem sporo zaplacic), to nie wytrzymalbym i waki byloby juz na stojaku.
  • 0

budo_shirotatsu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków i okolice :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Sygnowanie głowni katany
Ładny miecz, ma dobre proporcje głowni.
Tylko troszkę zdjęcia nie ostre :D
Ale jestem skłonny przychylić się do opinni Zbig-a co do oryginalności miecza.
Być może jest stary, ale chyba głownia wykonana nie jest w japonii choć co do tego mogę się mylić.
Efekt hada raczej powstał w wyniku zgrzewania typu damast i głownia została potraktowana kwasem, tak to przynajmniej wygląda ze zdjęć - warstwa ciemniejsza (wysoko węglowa)jest nieco płyciej a jasna (niskowęglowa ) nieco wyżej. pod palcami powinieneś wyczuwać te nierówności jeśli się nie mylę. W głowniach japońskich tej różnicy nie ma i troszkę inaczej to wygląda. Głownia na pewno była hartowana selektywnie - widać hamon (choć też słabo widać żeby coś powiedzieć - nieostre zdjęcia) - i ma ładną krzywiznę taką jaka powstaje przy hartowaniu.
Co do nakago (trzpienia) to wydaje mi się że był dospawany (ale może to tylko tak wygląda na zdjęciu)- sprawdź czy efekt warstw też jest choć troszkę widoczny na nakago. Głownia ma krzywiznę typu bizen - przesunięta bliżej nakago.
Wydaje mi sie że nie jest oryginalny w 100% ale ładnie wygląda (chodzi mi o głownię) oprawa jest jakaś dziwna - tsuba raczej typowa dla Tachi, habaki zresztą też.
No i ta różnica w niesymetrycznym położeniu progów hamachi i munemachi dziwnie to wygląda.
Ale jest się z czego cieszyć jeśli to jeszcze kosztowało nie duże pieniążki bo miecz ma ładne proporcje a tsuba jest fajnie inkrustowana.
Ale oczywiście mogę się mylić co do swoich opinii - nie jestem ekspertem.
Graframolo ma znajomego wysokiej klasy eksperta to może on Ci coś podpowie co do oryginalności.

Pozdrawiam i przepraszam że mogłem przez swoje wypowiedzi pomniejszyć nieco twoją radość z zakupu.

Shirotatsu
  • 0

budo_zagajnik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 771 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z Polski
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Sygnowanie głowni katany
Shirotatsu...dziękuję za opinię i uwagi. Nie, nie pomniejszyłeś mojej radości z zakupu tej katany. W końcu jestem już dużym chłopcem i wiem, że za friko nie dostanę czegoś autentycznego (choć wyjątki się zdarzają, ale one tylko potwierdzają regułę) :wink:
Co do hada masz absolutną rację, da się wyczuć pod palcami wzór co w otrzymanej w wyniku kucia hada byłoby niemożliwe. Ale jestem w sumie zadowolony, bo jak pożądnie umocuję tsubę i trzpień przestanie się ruszać w tsuka to będę miał katanę do ćwiczeń kata:)
No i oczywiście do patrzenia na nią 8)
A swoją drogą muszę Wam powiedzieć, że staranność z jaką wykonano poszczególne elementy zdobienia miecza, czy nawet wykonanie dwóch kogatana (na tsubie srebrne zdobienia są naprawdę ze srebra!) jest bardzo miłym dla mnie zaskoczeniem. Jestem już po wymianie uwag z GrafRamolo i on wyraża się o mojej katanie w podobnym do Waszych uwag tonie (może troszkę bardziej radykalnie :wink: )
Pozdrawiam Jacek
  • 0

budo_kmicic
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to ja sie pytam skąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Sygnowanie głowni katany
mnie sie podoba :D i jak do tego za niewielkie pieniadze to juz calkiem malina :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024