Skocz do zawartości


Zdjęcie

Atak na dłoń.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

budo_madsun
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 200 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Atak na dłoń.
Interesuje mnie temat cięć na palce i samo śródręcze zarówno w szermierce Japońskiej jak i europejskiej. Istotność takich technik, różnice przy różnych rodzajach broni białej, zastosowanie i jego celowość.

Jakie jest wasze zdanie i doświadczenia w tym temacie?
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Atak na dłoń.
hej
doswiadczenie mam male na szczescie - nikomu nic jeszcze nie obcialem :)sen tego jest raczej prosty, reka trzyma bron, odciecie dloni powoduje brak mozliwosci jej (broni) trzymania:)

jesli jest to ciecie na paluszki lub wiezch dloni,
to uniemozliwia prawidlowe jej trzymanie,
a w przypadku broni trzymanej jednoroacz takze jej trzymanie wogole

w przypadku bronijaponskiej prawidlowe wykonywanie ciec jedna reka jest w zasadzie niemozliwe, dlatgo duza wage maja ciecia na reke, zwlaszcza ta trzymajaca koniec miecza.

a kurde spac juz mi sie chce...:)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Atak na dłoń.
Jesli chodzi o miecz japonski, to ciecia na nadgarstki to jedno z podstawowych ciec, uczy sie tego zaraz na poczatku, przynajmniej u nas. Cwiczymy to przy okazji cwiczenia zmiany dystansu i timingu przy cieciach raz na glowe, raz na nadgarstki. Idealnie, za kazdym razem nalezy trafiac w to samo miejsce na nadgarstku.

Przewaga ciecia na nagdarstek nad cieciem na palce jest to ze latwiej trafic w ruchu. Za to w warunkach treningowych, nawet przypadkowe ciecie np. bokenem w nadgarstek nie jest takie tragiczne, za to jak wejdzie na palce ktore trzymaja rekojesc, to zwyczajnie je miazdzy. Co za parszywa kontuzja... :twisted:

Cwiczymy tez ciecia/bloki slizgajace sie w kierunku dloni, ale poniewaz jest tsuba to tutaj wazny raczej sam kierunek ciecia niz cel ciecia.

Jesli chodzi o jo przeciw jo, to jest tu troche inaczej. Na poziomie podstawowym uderzenia sie blokuje, ale po pewnym czasie te bloki zamienia sie w kontrataki, rowniez poprzez zmiane dystansu, i kontra wchodzi czesto bezposrednio na dlonie trzymajace jo.

Rownie parszywe sa uderzenia slizgajace sie po broni, one wchodza bezposrednio w palce, i w zasadzie nie ma na to zabezpiecznia na treningu. Niektorzy uzywaja specjalnie przystosowane rekawice hokejowe, ale to tylko iluzja ze bedzie mniej bolalo. :twisted:

Przy pracy miecza przeciw jo, jo usiluje w zasadzie kontrolowac nadgarstki, szukanie palcow jest zbyt ryzykowne.
  • 0

budo_krzesimir
  • Użytkownik
  • Pip
  • 31 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Grodziec k/Będzina

Napisano Ponad rok temu

Re: Atak na dłoń.
Jak trenowałem kiedyś w Signum Polonicum (miecz europejski) to tam też występowało coś takiego jak "cięcia wręczne" wykonywane w przedramiona. Zastosowanie - wiadomo :twisted:
Poza tym ręce jako najbardziej wysunięte do przodu mogą być niezłym celem, tak w mieczu jak i w nożu.
  • 0

budo_hakas
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 481 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zachodniopomorskie

Napisano Ponad rok temu

Re: Atak na dłoń.
Cięcia w Kiść inaczej w dłoń, ja praktykuję wyprowadzam z nadgarstka, szczególnie dobrze wychodzą przy karabeli polskiej , husarska też jest super. No zależy wiele od wyważenia broni(szabli) . Bardzo skuteczne cięcie szczególnie w pojedynkach do pierwszej krwi. Gdzieś czytałem jak ktoś bodajże któremuś z Sapiehów czy też Potockich dwa palce odcioł. Pozdrawiam.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024