Skocz do zawartości


Zdjęcie

Porando Battodo TaiKai


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

budo_kuma
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 68 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Porando Battodo TaiKai
Mam zaszczyt zaprosić na

>PORANDO BATTODO TAI KAI
czyli
spotkanie praktyków japońskiej szermierki
z hanshi Mitsuo Hataya 8 dan i renshi Bob Elder 5 dan

Mistrz Mitsuo Hataya jest prezydentem Zen Nihon Toyama ryu Iaido Renmei i jednym z największych na świecie specjalistów w tameshigiri.
Renshi Bob Elder to prezydent Amerykańskiej Federacji Battodo.

ściągnij zwiastun Tai Kai (6 MB) z http://www.battodo.pl/TaiKai zwiastun.mpg

Miejsce: Warszawa
Data: 15-17 Kwietnia 2005
Organizator: sensei Tomasz Piotrkowicz, prezes Polskiego Stowarzyszenia Batto-do, szef Szkoły Samurajów

Program:

Piątek, 15 kwietnia
seminarium Toyama-ryu kata (bokken lub iaito)
seminarium Seitei batto-do kata (iaito)
seminarium Batto-do kumitachi (iaito)

Sobota, 16 kwietnia
seminarium ken-jutsu (bokken)
seminarium tameshigiri (ostry miecz)
uroczysta kolacja

Niedziela, 17 kwietnia
zawody w kata, kumitachi i tameshigiri
pokazy mistrzów


Udział w Tai Kai wymaga wcześniejszego zgłoszenia. Ilość miejsc ograniczona.

Kontakt: tel/fax (0-22) 6725561, E-mail: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Więcej informacji można znależć na [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Wszelkie pytania proszę kierować pod email [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_wallace
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 567 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Porando Battodo TaiKai
No no ..... bardzo bardzo miła propozycja na kwiecień ...
Chyba się wybiorę i może jeszcze kilka osób przyprowadze 8)
  • 0

budo_maciek1230
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 87 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Porando Battodo TaiKai
Witam.

Taikai zapowiada sie bardzo ciekawie.
Jezeli moglbym wiedziec jaki jest koszt uczestniczenia w seminarium.
  • 0

budo_kuma
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 68 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Porando Battodo TaiKai
wyślij e maila na [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] a dostaniesz szczegółowe informacje
  • 0

budo_pro8e
  • Użytkownik
  • Pip
  • 36 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Porando Battodo TaiKai
Ja sie wybieram. Bylem juz na jednym seminarium z Senseiem Bobem Eldeem i duzo z niego wynioslem. Mistrz Hataya jest jednym z najlepszych (jezeli nie najlepszym) ekspertem w tameshigiri. Warto bedzie przyjsc na takie zgrupowanie.
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: Porando Battodo TaiKai

Mistrz Hataya jest jednym z najlepszych (jezeli nie najlepszym) ekspertem w tameshigiri.


skąd wiesz? co to znaczy: być ekspertem w tameshigiri?
  • 0

budo_kuma
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 68 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Porando Battodo TaiKai
Dlatego że niektóre cięcia potrafi wykonać oprócz niego tylko kilka osób na całym świecie.
Przyjedź na Tai Kai to sie przekonasz.
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Porando Battodo TaiKai
Czy można przyjść na to seminarium w charakterze widza ?
  • 0

budo_kuma
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 68 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Porando Battodo TaiKai
Nie można oglądać treningów, można na nich ćwiczyć - do czego zachęcam. Przez samo oglądanie niczego sie nie nauczysz.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Porando Battodo TaiKai

Nie można oglądać treningów, można na nich ćwiczyć - do czego zachęcam. Przez samo oglądanie niczego sie nie nauczysz.

No popatrz, a jeszcze paredziesiat lat temu, niektorzy mistrzowie skrzetnie zatykali wszelkie dziury w scianach swojego dojo, zeby nikt obcy nie podejrzal technik i nie obmyslil sposobu na skontrowanie :? :?

Ja tam nawet jak ogladam to sie ucze :P
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Porando Battodo TaiKai
ja też bo potem mam trening i moge cos niecoś powtórzyć z tego co widziałem. :-)
  • 0

budo_kuma
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 68 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Porando Battodo TaiKai
e tam, prościej przyjść i przećwiczyć na miejscu zamiast bawić się w szpiegów :D
  • 0

budo_gambit
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bardzo dziki wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Porando Battodo TaiKai

e tam, prościej przyjść i przećwiczyć na miejscu zamiast bawić się w szpiegów :D

.....
I zostać wyniesonym w czarnym foliowym worku :)
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Porando Battodo TaiKai

Nie można oglądać treningów, można na nich ćwiczyć - do czego zachęcam. Przez samo oglądanie niczego sie nie nauczysz.

Wiem, wiem, ale ja nie mam pojęcia o szermierce. Natomiast chętnie bym takie seminarium obejrzał.
Szkoda… może inną razą.
  • 0

budo_yanoosh
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice, Warszawa, Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Porando Battodo TaiKai
Zawsze to samo pytanie:
-Czy można tylko popatrzeć (nie płacić)
I zawsze ta sama odpowiedź:
-Seminarium jest po to, żeby na nim ćwiczyć


W sumie się zgadzam, jeśli jest organizowany trening, to służy on trenowaniu. Do patrzenia i słuchania są organizowane odczyty...

A Pani w dziekanacie by mnie chyba na pal nabiła, gdybym powiedział, że będę patrzył przez okno na ćwiczenia z mikrobiologii, więc niech odliczy te zajecia od czesnego :wink:
  • 0

budo_wallace
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 567 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Porando Battodo TaiKai
Byłem widziałem... niestety tylko w piątek - choc sobotniej relacji udalo mi sie juz wysluchac...
Co napisze na początek ...
A to, że naprawdę miło oglądało mi się i ćwiczyło pod okiem naprawdę rewelacyjnych nauczycieli. Dla mnie było to coś zupełnie innego niż ćwiczę na codzień, inne pozycje, poruszanie, cięcia... czułem się jak kompletny laik... :)
Nie chciałbym się wypowiadać o zawartości merytorycznej seminarium, bo się po prostu na tym nie znam - lepiej niech osoby lepiej znające się na tematyce Battodo coś napiszą ..
ale i tak kilka rzeczy podobnych do szkoły Kashima shin ryu rzuciło mi się w oczy.
Chciałbym też zadać kłam niektórym wypowiedziom z forum - zostaliśmy (bo poza mną była jeszcze jedna osoba z Wawy z poza szkoły Battodo) przyjęci bardzo serdecznie, zero bufonady, udowadniania kto i co jest lepsze ... Panowało atmosfera skupienia i nauki...
Co mnie zdziwoło, to brak osób reprezentujących inne szkoły miecza - nie wiem czym ten fakt był spowodowany, ale na pewno odebrałem go w sposób negatywny ... cóż widocznie nadal w Polsce panuje przekonanie o wyższości swojej szkoły nad innymi i całkowity brak poszerzenia wiedzy o coś innego niż "nasz" dobrze znany światek.
To na razie tyle.. Mam nadzieje, że relacja ze strony szkoły Battodo będzie dużo bogatsza technicznie niż moje wypociny :)
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Porando Battodo TaiKai
bylem w niedziele. Oto wnioski: podczas czegosc co trwa ponad 3 godziny warto zrobic przerwe; drewniane trybuny sa cholernie niewygodne; mistrz Hataya to prawdziwy mistrz.
Pozdrawiam
  • 0

budo_kuma
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 68 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Porando Battodo TaiKai
no i juz po Tai Kai :cry:
Było super, na seminariach było wyjaśniane duzo szczegółów i pokazane sporo nowości. Piątkowe seminaria były poświecone kata i kumitachi czyli elementom technicznym, jednak mozna sie było na nich nieźłe zmęczyć. Sobota zaczęła się treningiem ken-jutsu, który bardzo mi sie podobał. Techniki pokazywane przez Sensei Hataya to maksimum skuteczności przy minimalnych ruchach. Na deser odbyło się popołudniowe seminarium tameshigiri. To co pokazali na nim Sensei Hataya i Sensei Elder trudno opisac słowami. Nigdy nie widziałem takiego mistrzostwa w tameshigiri. Jeszcze do dzisiaj nie moge ochłonąć po tym co zobaczyłem. W niedziele odbyły sie zawody w kata, kumitachi i tameshigiri. Poziom był wysoki i dość wyrównany. Odbyły sie również pokazy japońskich sztuk walki i pokazy mistrzów. Podsumowując Tai Kai było świetne, nie mogę sie doczekać następnego. Wyniki zawodów i zdjęcia będą na stronie [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_kuma
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 68 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Porando Battodo TaiKai
Wklejam obszerną oficjalną realcję z [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]



Dai Ikkai Porando Battodo Tai Kai
Pierwsze w Polsce spotkanie praktyków szermierki samurajskiej.
Warszawa 15-18 kwietnia 2005 r.



Szkoła Samurajów po raz pierwszy gościła mistrza japońskiego, Mitsuo Hataya 8 dan, prezydenta Zen Nihon Toyama-ryu Iaido Renmei, prezydenta urzędującego Zen Nihon Battodo Renmei. Towarzyszył mu jego uczeń, sensei Sumida. Z USA przybył sensei Bob Elder 6 dan, prezydent US Battodo Federation, prezydent US Toyama-ryu Iaido Federation.
W piątek odbyły się trzy półtoragodzinne seminaria na hali ursynowskiego dojo Szkoły Samurajów. Pierwsze poświęcone było nauce ośmiu kata Toyama-ryu. Są to podstawowe formy batto-do. Uczestnicy ćwiczyli mieczami mozoto (iaito) lub bokkenami. Sensei Hataya zwracał uwagę na najdrobniejsze szczegóły wykonania, poprawiając wyciągnięcie miecza, sposoby zadawania cięć i sposób schowania ostrza do pochwy (noto). Dzięki tłumaczowi bardzo dużo objaśniał, prezentując techniki ze swoim asystentem. Do szczegółowego ćwiczenia kata podzielono wszystkich na trzy grupy. Logika i szczerość wypowiedzi mistrza urzekła wszystkich, dobry humor senseja Eldera pozwalał pozbyć się nieśmiałości. Drugie dotyczyło Seitei Battodo Kata poziomu shoden (pierwszego). Są to formy ponadstylowe, przygotowujące do tameshigiri. Precyzja cięć mistrzów była szokująca. Trzecie seminarium dotyczyło Toyama-ryu kumitachi, które wykonuje się mieczami. Nawet pary, które wcześniej tego nie ćwiczyły całkiem dobrze sobie radziły. Zawdzięczały to skupieniu i szczegółowym uwagom, których nie szczędziła trójka gości Tai Kai i sensei Piotrkowicz. Mistrz Hataya prezentował kumitachi z sensejem Elderem.
W sobotę trening ken-jutsu, wykonywany bokkenami zgromadził wszystkich uczestników seminariów. Siedemdziesiąt osób to była optymalna ilość ćwiczących na hali. Tego dnia było bardzo gorąco, a trening był dynamiczny. Wszyscy byli zlani potem, ale szczęśliwi. Pod nieobecność tłumacza wskazówki Mistrza objaśniała sensei aikido Alicja Klubek. Trening tameshigiri zgromadził posiadaczy shinkenów, czyli prawdziwych mieczy. Było to kilkanaście osób ze Szkoły Samurajów. Nie stawił się nikt z innych klubów. Czyżby nie mieli ostrych mieczy, czy też oni tylko nauczają i nie mają się czego uczyć nawet od największych mistrzów? Sensei Hataya pokazał kilka cięć w locie, których nikt dotąd w Polsce nie widział. Na palcach jednej ręki można policzyć ludzi na świecie, którzy potrafią tak ciąć. Szybkość i precyzja użycia miecza były powalające. Sensei Bob także nie próżnował i pokazał pełnię swoich umiejętności. Dwa lata temu sensei Elder prowadził w Szkole Samurajów seminarium tameshigiri. W porównaniu z tamtymi cięciami miało się wrażenie, że ogromnie rozwinął swoje umiejętności. Mistrz Elder zapewniał , że to samo wrażenie odniósł w stosunku do adeptów Szkoły Samurajów. Młody Sumida popisał się również, tnąc gyaku inazuma (odwrotną błyskawicę). Niektórych uczestników zawiodły nerwy i cięli poniżej swoich możliwości. Sensei Hataya prezentował techniki jak i typowe błędy przy cięciach. Było to o tyle zdumiewające, że pierwszy raz w życiu ciął maty ze słomy żytniej, które tnie się trudniej niż ryżowe. Z japońskim humorem przekonywał póŸniej, że tatami tnie się trzykrotnie trudniej.
Niedziela była dniem zawodów i pokazów. Wszyscy uczestnicy Tai Kai otrzymali już w piątek drukowane ośmiostronicowe programy imprezy formatu A4. Losowanie kolejności startów odbyło się na treningu tydzień wcześniej. Do zawodów mieli prawo zgłosić się uczestnicy seminariów. Nie zgłosił się nikt spoza Szkoły Samurajów. Można mieć nadzieję, że w przyszłych Tai Kai wystartują także przedstawiciele innych szkół. Zawody zaczęły się z półgodzinnym opóznieniem, które wynikało z przyczyn technicznych i zbyt małej ilości osób pomagających sensejowi Piotrowiczowi, który tego dnia musiał niekiedy odgrywać rolę człowieka orkiestry. Mistrzowie przybyli również z niewielkim opóznieniem. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że było to ogromne zadanie organizacyjne (samo namoczenie i przywożenie w poszczególne dni stu kilkudziesięciu mat było poważnym problemem). Poza sensejem Piotrowiczem i zaproszonymi mistrzami nikt dotąd nie widział jak wygląda organizacja Tai Kai. Doświadczenia nabywa się poprzez praktykę i następne Tai Kai będzie z jednej strony łatwiej zorganizować, z drugiej trudniej ze z względu na wysoko postawioną poprzeczkę tej pierwszej imprezy, jak stwierdził to prowadzący Szkołę. Widownia składała się z osób zaproszonych i liczyła grubo ponad dwieście osób. Nie wolno było fotografować i filmować zawodów i pokazów z kilku przyczyn: nie autoryzowanego używania zdjęć mistrza i obawy przed nielegalnym rozpowszechnieniem filmów obrazujących techniki mistrzów. Materiał filmowy jest własnością dydaktyczną Szkoły Samurajów i tylko uczniowie tej Szkoły będą się z nim zapoznawać. Wyznaczone osoby robiły zdjęcia podczas seminariów i zawodów. Fotografie te są dostępne uczestnikom imprezy. Błyskanie fleszami i wcelowywanie dwudziestu obiektywów w osobę ćwiczącą ostrym mieczem może spowodować nawet nieszczęśliwy wypadek. Zawody otworzył sensei Tomasz Piotrkowicz, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Tai Kai. Po odebraniu przysięgi od startujących, rozdał im pamiątkowe hachimaki, opaski na czoło, które założyli wszyscy uczestnicy zawodów. Trzeba tu wyjaśnić, że są to wewnętrzne zawody dla uczestników seminariów. Absolutnie nie należy ich mylić z zawodami sportowymi czy też pokazami za pieniądze. Tutaj każdy reprezentuje siebie walcząc w duchu bushido i przegrywając lub wygrywając z uśmiechem. Osoby dobrze po pięćdziesiątce walczą z osiemnastolatkami. Fakt, że sędziowali zagraniczni goście i to wysokie autorytety w batto-do pozwolił uniknąć teorii spiskowych. Zawody odbywały się w trzech kategoriach: kata czyli form, kumitachi i tameshigiri. Prowadzono je w systemie pucharowym z repasażami - dwóch startuje, sędziowie typują zwycięzcę. Po konkurencji kata odbyły się pokazy japońskich sztuk walki w wykonaniu uczniów senseja Piotrowicza z Warszawskiego Centrum Karate i Szkoły Samurajów. Mistrz Piotrkowicz z synami dali pokaz walki bokkenami oraz użycia broni Riukiu kobudo, także przeciwko mieczowi. Wielokrotni mistrzowie Polski seniorów w karate, Mariusz Zieliński 3 dan i Maciej Mrozek 2 dan oraz aktualny mistrz i wicemistrz Polski w Karate Gosoku-ryu chłopców: Adam Stasiulewicz 1 kyu oraz Sambor Slifirski 1 kyu dali pokaz możliwości karate. Ewa Sitarska i Milena Olczak z sekcji kobudo zademonstrowały układ walki kijami i tonfami. Ale wszystkie pokazy przyćmił pokaz mistrza Hataya. Kata, cięcia w locie, przecięcie pięciu mat zwiniętych razem jednym eleganckim kesa-giri to po prostu wirtuozeria użycia miecza samurajskiego. Bob Elder dołożył jeszcze kilka mistrzowskich cięć do tej kolekcji. Pokazy nagrała telewizja i emitowała wraz z krótkim wywiadem z sensejami: Hataya i Piotrkowiczem w programie III tego samego dnia o 22.00. Na zwycięzców Tai Kai oczekiwały medale i nagrody rzeczowe; katana, wakizashi, hakamy, tsuby i film Zatoichi na DVD (na tydzień przed jego premierą). Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali hachimaki i dyplomy. Na stoisku firmy goods.pl były do kupienia akcesoria z wiązane z ken-jutsu i pamiątkowe koszulki z Tai Kai.

Oto zwycięzcy Tai Kai:
Kata (trzy dowolne Toyama-ryu)

1. Michał Piotrkowicz

2. Piotr Lipowiecki

3. Andrzej Nowak


Kumitachi (trzy Toyama-ryu)

1. Piotr Lipowiecki, Jakub Piotrkowicz

2. Maciej Chotecki, Szymon Chrobak

3. Ryszard Fudali, Michał Piotrkowicz


Tameshigiri (eliminacje trzy cięcia, druga runda cztery, finały godangiri)

1. Jakub Piotrkowicz

2. Tomasz Malicki

3. Michał Piotrkowicz


W poniedziałek odbył się egzamin na stopnie mistrzowskie w batto-do pod kierunkiem mistrza Hataya. W jego efekcie Ryszard Fudali, Jakub Piotrkowicz i Michał Piotrkowicz zdobyli shodan. Egzamin był bardzo szczegółowy i trwał ponad dwie godziny. Ta trójka to pierwsi uczniowie Tomasza Piotrkowicza, którzy zdobyli stopnie mistrzowskie w batto-do. Mistrz Piotrkowicz wyszkolił ponad stu posiadaczy stopni mistrzowskich w karate. W Szkole Samurajów jest na razie czterech sensejów.
  • 0

budo_pro8e
  • Użytkownik
  • Pip
  • 36 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Porando Battodo TaiKai
Tai kai bylo super- i seminaria i zawody :) . Nie bede sie rozpisywal bo juz same dobre rzeczy zostaly powiedziane. Fajny byl klimat bardzo. Mistrz Hataya wie jak podejsc do sprawy nauczania tak by wyniesc z jego nauk jak najwiecej. Sensei Elder rowniez dobrze tlumaczy na ten swoj humorystyczny sposob. Co do samej idei zawodow to nie przepadam :? - poca i trzesa sie rece, czlowiek zapomina najprostszych rzeczy, ale nie liczylo sie kto wygral liczylo sie ze byl fajny klimat imprezy i ze wszyscy z checia pisaliby sie na cos takiego jeszzcze raz :D
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024