Skocz do zawartości


Zdjęcie

Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
68 odpowiedzi w tym temacie

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
[quote]Potem śledziłem wypowiedzi-zawsze jakaś rozrywka.[/quote]

Czytanie tego forum jest dla mnie rozrywką a czasami nawet coś piszę :)

[quote]Na pewno mają więcej niż 9 kyu(a swoją drogą-jak można łatwo się pomylic)i robią sobie po prostu jaja.
[/quote]

Zmień nick na Nostradamus :)

PS. Do trenerów zajrzyjcie troche do takich szkół gdzie ćwiczy sie np. box itp. oraz spróbujcie otworzyć umysły :wink: i niech wasi uczniowe nie piszą głupot takich jak ja i coniektórzy koledzy w tym temacie.[/quote]
  • 0

budo_wieslaw sz
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:lodz

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Miałem się więcej nie produkowac,ale co tam!Moją wypowiedż należy potraktowac całościowo-łącznie z poprzednią.Za moich,starych czasów na lekcjach j. polskiego-jakoś tak w pierwszej,czy drugiej klasie podstawówki-był temat:czytanie tekstu ze zrozumieniem.Może teraz ten temat ,,przerabia się"znacznie póżniej.Trzeba próbowac samemu!
Dobra!Może jestem dziś mniej układny niż zwykle,ale osłabiły mnie Wasze dywagacje.Może zresztą to ja zapomniałem czego się uczyłem w podstawówce.Albo mój pierwszy trener umiał lepiej pokazac o co chodzi w kata,treningu postaw,zawodach sportowych,czy innych,,głupotach".Może to karate,które wtedy cwiczyłem ,było bardziej prymitywne,ale nikt nie teoretyzował,tylko próbował.Czasem wychodziło,czasem nie.Ale jeśli nie wychodziło,to nie szukaliśmy usprawiedliwienia w błędach mistrzów(i nie negowaliśmy dorobku ludzi,którzy walczyli NAPRAWDĘ ,a nie zabezpieczeni regułami).Bez względu na to,co o nich sądzimy dziś-sprawdzali się w najcięższych warunkach i przeżywali.Więc może ich trening nie był taki zły.I może nasza nieskutecznośc wynika nie ze słabości karate(bez względu na styl),tylko z naszej nieumiejętności.
Zawsze jestem taki marudny,jak portenuję,a potem wypiję za dużo piwa.Znajomi znów będą mi dokładac jak to wszystko przeczytają
  • 0

budo_wieslaw sz
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:lodz

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pisząc,,poprzedni",myślałem oczywiście o pierwszym tekście.Żeby nie było nieporozumień.
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Bez względu na to,co o nich sądzimy dziś-sprawdzali się w najcięższych warunkach i przeżywali.Więc może ich trening nie był taki zły.I może nasza nieskutecznośc wynika nie ze słabości karate(bez względu na styl),tylko z naszej nieumiejętności.


Tak ale to co napisałes tyczy się okinawczyków, a założyciel shotokanu (też okinawczyk) żylł już w innych czasach (karet miało zwyczajnie juz inne zadanie niz walka o życie), a następcy (czyli japońscy mistrzowie, w tym synowie) walczący właśnie według bezpiecznych regół w zawodach wypaczyli ten system :wink: Teraz pytanie ćwiczysz Shotokan czy moze Shorin-ryu Goju-ryu czy jakis inny z okinawskich styli? Bo w dwóch pprzednich pozycje są wysokie (jak się myle to poprawcie mnie).

PS. A w Shotokanie chociaż w kumite są a bynajmiej powinny (u mnie można stać w wysokiej pozycji i jak już pisałem chwała za to)
  • 0

budo_wieslaw sz
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:lodz

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nie wiem,czy warto jeszcze raz to wałkowac,bo przecież tyle razy wykazano na tym forum,że wszyscy znają historię karate.Ta wiedzaest niezaprzeczalnie na bardzo wysokim poziomie.Chodziło mi tylko o interpretację faktów.Chodziło o to,że techniki (czy postawy)miały swój sens i były skuteczne,jednak żeby takie były-trzeba by je wykonywac naprawdę na wysokim poziomie.Taki poziom jest często dla nas nieosiągalny.Nie dlatego,że jesteśmy mniej zdolni,ale zwyczajnie brakuje nam czasu na odpowiedni trening.Poza tym niektóre techniki są nieskuteczne dlatego,że w normalnych warunkach nie wykonujemy ich z pełną siłą(pojawia się kwestia odpowiedzialności za ewentualne skutki) .Ogranicza się często trening do technik,które najłatwiej kontrolowac i wypacza się obraz stylu-bez względu na to jaki to styl.I tu po raz pierwszy pojawia się sprawa przydatności kata(jest takich spraw znacznie więcej,ale o tym może kiedy indziej)-nie pozwalają zapomniec technik których nie robi się na ,,bezpiecznych"zawodach.Nie można zaprzeczyc również,że conajmniej większośc-jeśli nie wszyscy uznani mistrzowie deklarowali się:korzystam z tradycji!I chodziło raczej nie o tradycje ostatnich dziesięcioleci.Oczywiście są JEDNOSTKI ,które wprowadzają coś nowego.Robią to jednak opierając się o tradycję i na podstawie wiedzy nabytej raczej nie z książek,tylko na treningu.Wprowadzają rzeczy nowe-i bardzo dobrze-ale nie negują starych.Czasy się zmieniają i do pewnych wartości nie ma powrotu,ale warto o nich pamiętac chociaż po to,żeby urozmaicic swój treningReszta trucia kiedy indziej,bo muszę kończyc.
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
W dużej częsci zgadzam się :wink: dzięki za wyrozumiałość.
  • 0

budo_bodhidarma
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Przemek_W: a nie prościej pójśćna siłownię i nie katować sobie stawów?
Poczyniono pewne postępy w sposobach trenowania i stare metody zastąpiono lepszymi - zamiast stać 5 godzin na ugietych nogach można to samo osiagnąć w 15 minut na atlasie.
To przywiązanie do tradycji, jakkolwiek sympatyczne powoduje , że tzw, style tradycyjne sie cofają.

Jak nie cwiczyles to nie mow. To nie jest stanie. W tych pozycjach wykonuje sie mnostwo cwiczen i to nie tylko kihon. Taki trening ma wiecej celow niz sie wydaje. Poprawienie sily miesni to tylko jeden z efektow. Gdybys chcial poswiecic na kazdy z tych elementow osobno po 15min cwiczac miesnie na atlasie a pozostale rzeczy na inne sposoby, to zajelo by ci to znacznie wiecej czasu. Nie mow wiec, ze karate tradycyjne sie cofa, jesli go nie znasz, bo jeszcze dlugo zajmie ci zrozumienie o co w nim chodzi. Atlas wymyslono dla pakerow. Metody treningowe tradycyjnego karate wypracowano przez stulecia praktyki sztuk walki.
Pozdrawiam

P.S. Za karate tradycyjne uwazam oczywiscie karate okinawskie a nie takie, ktore sie tak nazywa.
  • 0

budo_przemek.w.
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:skierniewice

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
dar75 dla ciebie nowoczesne metody treningu równa się lepsze, a to w przypadku Karate i innych SW nie jest takie oczywiste. Pewnie, że statystyki zdobytych medali za pomoca tych metod wsakzują na ich skuteczność ale Sztuki Walki to przede wszystkim nabywanie umiejętności walki a nie sport.

Pozdro

  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Jak nie cwiczyles to nie mow. To nie jest stanie. W tych pozycjach wykonuje sie mnostwo cwiczen i to nie tylko kihon. Taki trening ma wiecej celow niz sie wydaje. Poprawienie sily miesni to tylko jeden z efektow.


a teraz (pomijając brak wyobraźni iż stanie w niskiej pozycji katuje stawy podobnie jak poruszanie się w niej, kolega niedawno zaczął ćwiczyc i juz nażekał mi na kolana i zarazem cieszył sie niepotrzebnie zresztą że miałnajnizszą pozycję bo i m niższa tym lepsza :) )


Atlas wymyslono dla pakerow. Metody treningowe tradycyjnego karate wypracowano przez stulecia praktyki sztuk walki.


Taa.. na w-fie w jak byłem w LO były zaliczenia na atlasie. A atlas to też efekt rozwoju nauki która rozwija sie równie długo i pzowala nam zwiększać swoje możliwości w coraz większej liczbie dziedzin.

P.S. Za karate tradycyjne uważam oczywiscie karate okinawskie a nie takie, ktore sie tak nazywa.


Co ma piernik do wiatraka? Mowa o niskich pozycjach czyli nie o Tradycyjnych pozycjach :wink: tu się bynajmiej zgadzamy.

Żeby nie było jestem za tradycją, ale w relacjach międzyludzkich i morlaności to co sie wypracowało w dobie setek lat nie powinno być zaprzepaszczana przez psychologów i media (tworzących nowe teorie). Z drugiej strony nie bujmy sie zaplaić światła włączyć komputera czy lodówki to tylko narzędzia będące jednym z efektów rozwijającej sie nauki wiec kożsytajmy z niej, i wprowadźmy skuteczniejsze metody treningowe dzis nie trzeba dźwigać wiader wody i chodzic w ołowianych butach jest chociażby atlas, są też rozwinięte poprawnie formy treningowe, czyli jiu-kumite i jiu-ippon-kumite gdyby tylko skupić sie bardziej na nich a nie na filozwaniu i miec świadomosc że dziś juz ochraniacze to nie metlowe zbroje i mozna sie lać z średnim kontaktem, to myślę że byłoby lapiej a karate nadal byłoby powiązane z tradycją, bo tu w końcu nie chodzi o to czy walisz w tarcze czy w powietrze ale jak to robisz :wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024