Skocz do zawartości


Zdjęcie

Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
68 odpowiedzi w tym temacie

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Co do niskich pozycji to jedno muszę przyznać - kopnięcia z nich wyprowadzane wychodzą mi dużo silniejsze (mocne "włożenie" biodra do przodu) niż z wysokich - np. mocne
mae-geri-kekomi (z kime) zamienia się w coś ala szybki frontkick...

...ale z moich doświadczeń treningowych wynika że "najwolniejsze" jest przemieszczanie w niskich pozyjach na całych stopach - tzn. sam ruch jest juz szybki, ale po ciężkim starcie...
zaś "najszybsze" jest poruszanie się w pozycji na półpalcach - przy ugiętych kolanach - coś podobnego do "pozycji z gardą" w JKD z tym że tak silne skręcenie stóp w bok mnie przynajmniej opóźnia - stopy i kolana muszą być skierowane w kierunku ruchu!

Generalnie walcząc w tej wyższej pozycji mógłbym bezkarnie punktować kogoś (o podobnej szybkości i umiejętnościach) walczącego w klasycznej pozycji pozostając poza jego zasięgiem, choć treningowi niskich pozycji poświęciłem duuuzo lat...

Pozdr!

ps. Nie neguję że są gdzieś mistrzowie Shotokanu którzy walczą w klasycznych pozycjach - różne rzeczy widziałem w życiu - ale...
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
jedno pytanie: wprawdzie w sprawach karate jestem raczej mało obeznany, ale z tego co widziałem i kiedys tam próbowałem wychodzi mi jedno pytanie:
czy jest możliwe, że genezą (przynajmniej częściową) pozycju niskich nie mogłybyć konfrontacje z grapplerami - rozumiem, że na Okinawie takowych kiedys ciężko było spotkać, ale pewnie od czasu do czasu ktoś komus robił wjazd w nogi?
a doswiadczenie wykazuje, że pozycje wysokie do obrony przed wjazdem w nogi czy inszą próbą obalenia nadają się średniawo.
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Co do niskich pozycji to jedno muszę przyznać - kopnięcia z nich wyprowadzane wychodzą mi dużo silniejsze (mocne "włożenie" biodra do przodu) niż z wysokich - np. mocne
mae-geri-kekomi (z kime) zamienia się w coś ala szybki frontkick...


Nie tylko tobie :)
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zaś w PZKT chyba sie juz odeszlo od niskich pozycji całkowicie i to chyba za sprawą Nishiyamy


chyba jednak nie. rzeczywiscie co innego prawidlowa niska pozycja, a co inego za niska czyli pozycja bez sensu.
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Więc nadal zależy to od trenera.

PS. A jaka jest prawidłowa niska pozycja ? Znaczy sie na treningu każą nam robić bardzo nisko czyli nieprawidłowo? Na poważnie pytam.
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Prawidlowa niska pozycja to jest taka, ze jak poprowadzisz linie z gory przez kolano nogi wykrocznej to musi ona wpasc ci na palcach.

Teraz juz wiadomo?
  • 0

budo_przemek.w.
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:skierniewice

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Bardzo niskie postawy przyjmuje się w treningu po to aby zwiększyć obciążnie dla mięśni i stawów w trakcie wykonywania ćwczeń stojąc lub w czasie przemieszczania się celem jest zwiekszenie siły nóg. Wykonywanie kata w niskich pozycjach z zachowaniem tempa i rytmu pozwala na zwiększenie siły eksplozywnej mięśni, która już bezpośrednio przekłada się na skuteczność techniki w walce.
Wnuk kwestionowałeś wcześniej przydatność kata do walki, być może teraz spojrzysz na to inaczej :D

Karate_koks nie badź taki pewny swego na Okinawie nikt tak nie uczy przyjmować postawy zenkutsu dachi.

Natomiast u japończyków i w europie jest to standart.
Pozdro

  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Karate_koks nie badź taki pewny swego na Okinawie nikt tak nie uczy przyjmować postawy zenkutsu dachi.


Ja nie pisalem jak na okinawie ucza przyjmowac niska pozycje, bo nigdy tam nie bylem i nie wiem.

Pisalem jaka to jest poprawana niska pozycja u nas w polsce, bo taka jest na bank :)
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Przemek_W: a nie prościej pójśćna siłownię i nie katować sobie stawów?
Poczyniono pewne postępy w sposobach trenowania i stare metody zastąpiono lepszymi - zamiast stać 5 godzin na ugietych nogach można to samo osiagnąć w 15 minut na atlasie.
To przywiązanie do tradycji, jakkolwiek sympatyczne powoduje , że tzw, style tradycyjne sie cofają.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Prawidlowa niska pozycja to jest taka, ze jak poprowadzisz linie z gory przez kolano nogi wykrocznej to musi ona wpasc ci na palcach.

Teraz juz wiadomo?


pozwole sobie zacytowac co napisalem wczesniej:

[...] definicja niskiej pozycji jest taka (np. dla pozycji wykrocznej; zenkutsu dachi), ze jest to pozycja w ktorej srodek ciezkosci jest umieszczony jak najnizej ale postawa jest wyprostowana i tylek nie jest wypiety jak to ma miejsce na zdjeciach kata w ktoryms watku obok. wowczas taka pozycja wcale nie jest ekstremalnie niska bo sie po prostu nie da zejsc nisko bez wypinania tylka, ale daje optymalne mozliwosci przeniesienia sily reakcji podloza do ciosu (np. gyaku zuki) [...]

i dodam:
podudzie nogi wykrocznej prostopadle do podloza, noga zakroczna daje mozliwosc przeniesienia nacisku na podloge do przodu a nie w gore (czego w duzym stopniu nie daje pozycja wysoka)
takie jest moje zdanie
  • 0

budo_przemek.w.
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:skierniewice

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
dar75 co do stania w postawie to masz rację mozna się posiłkowac treningiem siłowym.
A co z kata :?: , oprócz kształtowania siły mięśni nóg wyrabia koordynację i orientację przestrzenną oraz uczy pracy z oddechem. Właściwy rytm kształtuje zwinność i uczy kontroli siły bloków, zadawanych uderzeń i kopnięć oraz uczy taktyki walki.

Nie jestem przeciwnikiem wprowadzania nowy metod i środków treningowych mamy przeciez XXI wiek ale złoszczę się :evil: gdy te metody zaczynają wypaczać istotę systemu.

Pozdro

  • 0

budo_perminator
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 433 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

A co z kata :?: Właściwy rytm kształtuje zwinność i uczy kontroli siły bloków, zadawanych uderzeń i kopnięć oraz uczy taktyki walki.
Pozdro[/color]


Mozesz mi dokladniej wjasnic jak KATA nauczylo Cie taktyki walki ???
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


A co z kata :?: Właściwy rytm kształtuje zwinność i uczy kontroli siły bloków, zadawanych uderzeń i kopnięć oraz uczy taktyki walki.
Pozdro[/color]


Mozesz mi dokladniej wjasnic jak KATA nauczylo Cie taktyki walki ???


wlasnie tak jak bylo napisane tj. wlasciwy rytm kata obrazuje najbardziej typowe taktyki jak go-no-sen; ukewaza czy amashi waza lub inne
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sen, a to dobre skoro uważasz że mozna się tego nauczyć rypiąc kata, no to.... . Zaś co do ich przydatności, interpretacje miałem już okazje wykożystać w praktyce :) (a znam ich gożej niż mało)
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sen, a to dobre skoro uważasz że mozna się tego nauczyć rypiąc kata, no to.... . Zaś co do ich przydatności, interpretacje miałem już okazje wykożystać w praktyce :) (a znam ich gożej niż mało)


jesli wykorzystales interpretacje to znaczy, ze wykorzystales strategie. ciekawe jaki sens ma wedlug ciebie technika bez strategii?
  • 0

budo_przemek.w.
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:skierniewice

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Panowie ja może za stary dla was jestem :) Żeby było śmieszniej to jestem po Ju Jitsu,
Aiki Jitsu i Okinawa Kobudo a Karate traktuję jako uzupełnienie wiedzy i umiejętności.
Co do taktyki walki i kata to przemyślcie sami co w kata jest zawarte i nie zadawjcie takich pytań bo pomyślę, że jesteście na poziomie 9 kyu :D

Pozdro

  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nie jesteś przypadkiem prawnikiem? :) (to znaczy ze skoro wykozystałem strategie to znaczy że dzięki temu coś mi wyszło? Raczej znaczy to iż dopsaowałem ja do sytuacji i wykożytsałem jedną z znanych mi technik czyli "interpetację", inną technika może być np. gyaku-zuki )
  • 0

budo_wieslaw sz
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:lodz

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Panie Przemku W !Jak Pan może zauważył odezwałem się w tym dziwacznym temacie tylko raz.Potem śledziłem wypowiedzi-zawsze jakaś rozrywka.Ale niech Pan nie bierze poważnie tego,co tutaj się wypisuje!Przecież nikt(może prócz paru niedoszkolonych teoretyków)nie może wypisywac takich rzeczy na poważnie!Ci ludzie na pewno mają jakieś pojęcie o karate,tylko sobie żartują.Na pewno mają więcej niż 9 kyu(a swoją drogą-jak można łatwo się pomylic)i robią sobie po prostu jaja.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Panie Przemku W !Jak Pan może zauważył odezwałem się w tym dziwacznym temacie tylko raz.Potem śledziłem wypowiedzi-zawsze jakaś rozrywka.Ale niech Pan nie bierze poważnie tego,co tutaj się wypisuje!Przecież nikt(może prócz paru niedoszkolonych teoretyków)nie może wypisywac takich rzeczy na poważnie!Ci ludzie na pewno mają jakieś pojęcie o karate,tylko sobie żartują.Na pewno mają więcej niż 9 kyu(a swoją drogą-jak można łatwo się pomylic)i robią sobie po prostu jaja.


zachecam szanownych panow do zalozenia arcyciekawego tematu i poprowadzenia w nim rzeczowej merytorycznie dyskusji. w powyzszej wypowiedzi, niestety tych aspektow brakuje.
  • 0

budo_przemek.w.
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:skierniewice

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
risk :D spokojnie rozumiem sens wypowiedzi wieslawa sz . Nie mniej jednak forumowiczów traktuję jako partnerów do dyskusji i chętnie czytam wasze wypowiedzi bo w jakimś stopniu przedstawiają obecny poglad na trening SW a ja bedąc czynnym instruktorem nie chcę zostawać w tyle. :D . Poziom i sposób prowadzenia dyskusji jest różny ale przecież ludzie są różni więc ... gadamy dalej :)

Pozdro.

  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024