Skocz do zawartości


Zdjęcie

Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
68 odpowiedzi w tym temacie

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Tutaj macie bardzo dużo o postawach w Karate:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

nie zauwazylem, zeby tam ktos podal zrodlo skad wzial rysunki. poza tym wystarczy kupic pierwsza z brzegu ksiazke milkowskiego i juz mamy wiecej informacji
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

No w sumie masz racje ale samo poruszanie się w ten sposób wymusza przybranie specyficznej pozycji, tak czy inaczej wiadomo o co mi chodziło.


ale ta pozycja polega tylko na tym, zeby jedna noga byla z przodu a druga z tylu i nic poza tym. :-)
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ahhh.. ok no coment żałuję że sie odzywałem.
  • 0

budo_washi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 773 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

no chyba że karate powstało w Tokio i stwożył je syn Gichina Funakoshiego


A czy Funakoshi przestal byc okinawanczykiem??

a karate sportowe (czyli chyba większośc shotokanu ) ma juz i tak niewiele wspólnego z duchem karate do.


Uogolniasz, chcesz wywolac tym samym jakas wojne?? Karate sportowe to tylko wycinek...
  • 0

budo_klebber
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 99 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jak ktos ma watpliwosci ze Funakoshi nie przestał być Okinawczykiem to niech przeczyta jego autobiografie :D Tam wyraznie pisze ze codziennie rano składał ukłon w strone Okinawy.
  • 0

budo_meikyoan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

nie zauwazylem, zeby tam ktos podal zrodlo skad wzial rysunki. poza tym wystarczy kupic pierwsza z brzegu ksiazke milkowskiego i juz mamy wiecej informacji

Zaróno rysunki jak i tekst pochodzą z "Karate" Jerzego Miłkowskiego. Książka jest bez problemów dostępna np. na Allegro.
Swoją drogą jeśli chodzi o podstawy karate, to chyba najlepsza polskojęzyczna pozycja na rynku.
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Wracajac do apsektu "jaka pozycje przyjac na ulicy" Ja bym polecal Reno-ichi-dachi (nie wiem czy tak to sie pisze,ale wymawia sie renoidżidaczi). Jest to naturalna swobodna pozycja, mozna z niej zrobic wszystko.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Wracajac do apsektu "jaka pozycje przyjac na ulicy" Ja bym polecal Reno-ichi-dachi (nie wiem czy tak to sie pisze,ale wymawia sie renoidżidaczi). Jest to naturalna swobodna pozycja, mozna z niej zrobic wszystko.


nie wszystko, bo zeby podskoczyc to trzeba ugiac nogi ...
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

no chyba że karate powstało w Tokio i stwożył je syn Gichina Funakoshiego


A czy Funakoshi przestal byc okinawanczykiem??


Był mam jego biografię, zaś co do syna to nie mam pojęcia, a potrzebowałem jakiegos przykłądu fakt że chociażby Nakyama byłby tu lepszym rozwiązaniem.


a karate sportowe (czyli chyba większośc shotokanu ) ma juz i tak niewiele wspólnego z duchem karate do.


Uogolniasz, chcesz wywolac tym samym jakas wojne?? Karate sportowe to tylko wycinek...


Możliwe że masz rację, dlatego też dodałem wytłuszczone "chyba", nie orientuję się na tyle dobrze i możliwe że mogę się mylić.
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

nie wszystko, bo zeby podskoczyc to trzeba ugiac nogi ...


No racja.

W takim razie prawie wszystko :)
  • 0

budo_klebber
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 99 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jego syn urodził się na Okinawie wiec chyba czul sie Okinawczykiem.Przemawia za tym fakt ze zona mistrza nigdy nie byla w Tokio ( z powodu na to iz prochy zmarlych przodkow musialy by zostac przeniesione w inne miejsce ),tak wiec syn musial urodzic sie na Okinawie.
  • 0

budo_pai mei
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 119 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
te zdjecia mogą być z książki pana nakayamy Best Karate, to są chyba cztery tomy.
a niskie pozycje tak wogóle się ćwiczy po to, żeby po pierwsze nabrać w nogach wielkiej siły, ci co je ćwiczyli to wiedzą jak wchodzi w uda i jak kopnięcia z niskich pozycji ćwiczą mięśnie brzucha i wogóle, a dwa, jak się nauczysz walczyć w trudnej pozycji bo jednak nisko się trudno stoi ze względu właśnie na obciążenie mięśni, nie mówiąc już o poruszaniu się, to w czasie walki jak sobie staniesz wyżej to jest ci o niebo łatwiej i w praktyce jesteś ogólnie mówiąc lepszy.
jeśli jesteś dobry na treningach ćwicząc i walczac nisko, to w czasie prawdziwej walki jesteś bardzo dobry, jeśli się oczywiście nie wysypiesz psychicznie :wink:
nie wspominam o wspominanych już przez kolegów zaletach. a kikboksingu nie lubię, bo kojaży mi się z brakiem nauczania postaw moralnych. ale to tak na marginesie. pozdro jo!
  • 0

budo_pai mei
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 119 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
o niedoczytałem, widzę że zdjęcia już znalazły włąściciela. :)
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
A w praktyce na ulicy albo chociażby bardziej przyjacielskim sparingu będziesz i tak schodził do takiej pozycji odruchowo jak na treningu gdy masz kumite, ja jestem za prądem który niweluje niskie pozycje (wracając tym samym do korzeni karate), są lepsze sposoby wzmacniania nóg i innych mięśni. Pozatem już się kiedyś na niskich pozycjach żałośnie przejechałem (i zatrzymywaniu techniki przed przeciwnikiem + brak ćwiczeń na makiwarze i innych przyrządach żeby się nauczyć uderzać na dwa sposoby).

PS. Oczywiście w praktyce też są tacy co w niskich pozycjach potrafią wymiatać, ale to efekty wielu lat treningu (bo zawody i wymagania robią swoje).

PS. Mnie do niskich pozycji w kumite nie przekonacie. :wink: (na treningu i tak robię co każą, a bynajmiej staram się to robić poprawnie)
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

, ja jestem za prądem który niweluje niskie pozycje (wracając tym samym do korzeni karate), są lepsze sposoby wzmacniania nóg i innych mięśni...


jak dobrze pomyslec, to definicja niskiej pozycji jest taka (np. dla pozycji wykrocznej; zenkutsu dachi), ze jest to pozycja w ktorej srodek ciezkosci jest umieszczony jak najnizej ale postawa jest wyprostowana i tylek nie jest wypiety jak to ma miejsce na zdjeciach kata w ktoryms watku obok. wowczas taka pozycja wcale nie jest ekstremalnie niska bo sie po prostu nie da zejsc nisko bez wypinania tylka, ale daje optymalne mozliwosci przeniesienia sily reakcji podloza do ciosu (np. gyaku zuki)
  • 0

budo_brat pit
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 992 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:stolyca i okolyca

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
polecam sparring w pełnym kontakcie na zasadach K-1 lub MT z kimś co coś w tym temacie wie. Wybije wam to z głowy (dosłownie) tego typu herezje.
pozdrawiam
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

polecam sparring w pełnym kontakcie na zasadach K-1 lub MT z kimś co coś w tym temacie wie. Wybije wam to z głowy (dosłownie) tego typu herezje.
pozdrawiam


:roll:
  • 0

budo_maxximus
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 92 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Wielu japońskich Mistrzów Karate juz dawno dostrzegło wady niskich pozycji.
Niesądze by szkoły Karate specjalizujące sie w kumite preferowały niskie pozycje do walki.
Są po prostu nieskuteczne. Można je ćwiczyć w kata ale walka a kata to niestety dwie rózne rzeczy. Tam wszystko jast uporządkowane i ma swoje miejsce można napewno wyćwiczyć technike ale walka kaciarza z obitym kumiciarzem byłaby krótka. W teori wszystko wygląda pięknie ale czasem warto zejść na ziemię!!!
A niskie pozycje mają na celu porządne wyniszczenie kolan!!!
  • 0

budo_wieslaw sz
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:lodz

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Odnoszę wrażenie,że osobie rozpoczynającej dyskusję w tym temacie chodziło o coś innego,niż o wypowiedzi ludzi,którzy nie potrafią odróżnic pozycji niskiej,ale prawidłowo wykonanej,czyli takiej,która zapewnia zarówno stabilnośc,jak i możliwośc szybkiego przemieszczania się, od zbyt niskiej.Niestety ,wydaje mi się,że osiągnięcie takiego zrównoważenia wymaga długiego treningu,na który stac(z różnych względów-żeby nie obrazic nikogo-np. z braku czasu)niewielu cwiczących.Kiedyś taki żmudny trening miał (chyba-przynajmniej tak mi mówiono)eliminowac różnych nieodpowiedzialnych oszołomów.Rezygnowali gdy od razu nie uczono ich bic się,a wymagano ciężkiej pracy.Dlatego również od razu nie uczyło się ludzi walki na noże,czy kamy.Niskie pozycje rzeczywiście nie do wszystkiego są dobre,ALE JEŚLI KTOŚ POTRENUJE TROCHĘ TO ZAUWAŻY ,ŻE W SHOTOKANIE STOSUJE SIĘ RÓWNIEŻ POZYCJE WYSOKIE(oczywiście w porównaniu z np.kiba dachi).Odnoszę niezdrowe wrażenie,że zwykle jakiś styl jest krytykowany,gdy krytykujący nie daje sobie w nim rady.Jedni-ci nieskoczni i słabo rozciągnięci- atakują TAEKWONDO.Inni-którzy np. nie wytrzymali uderzeń w korpus-wykazują nieskutecznośc KK(chociaż to nieprawda,że trenujący ten styl nie potrafią uderzyc ręką w głowę-widziałem,więc nazwę kłamcą każdego,kto mówi inaczej)w starciu,,ulicznym".Przykłady można mnożyc,ale jak we wszystkim-umiar .I zdrowy rozsądek.Chociażby po to,żeby uniknąc posądzenia,że sobie nie dajemy rady aż tak bardzo,że musimy sobie szukac usprawiedliwqień,że odpuściliśmy.Sorki.Bez urazy.
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sorki ale nic ani o mnie ani o innych nie wiesz, a ja akurat co trening w niskich pozycjach ćwiczę bo sam ćwiczę shotokan :wink: (w kumite powyzej kihon-ippon fakt można trzymać dowolnie wysoką pozycje i chwała za to). Zaś w PZKT chyba sie juz odeszlo od niskich pozycji całkowicie i to chyba za sprawą Nishiyamy :wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024