Skocz do zawartości


Zdjęcie

Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
68 odpowiedzi w tym temacie

budo_rifek
  • Użytkownik
  • Pip
  • 42 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dużo osób wypisuje rzeczy tj. niska pozycje jest do du**y bo . . . . .. . . . . i podobne teksty mi się wydaje, że tym którzy tak uważają nie powiodło się w karate shotokan(byli za wolni i w semi kontakcie byli wypunktowywani przez młodzszych dłużej ćwiczących, ponieważ nie chciało im się ćwiczyć kata chcieli od razu kumite, a nie byli do tego odpowiednio przygotowani brakowało im szybkości i zwinności co zdobywa się po przez intensywne ćwiczenie kata. I też niektórzy piszą, że zawodnik shotokanu jest CIOTĄ, że np. kick boxer (do którego nic nie mam ) łata bez problemu wszystkich zawodników shotokanu bo, w kicku są lepsze pozycje(w shotokanie, chodzi mi o kumite pozycję są trochę szersze ponieważ w karate są wycięcia, ale nie aż tak bardzo gdzieś około 80cm), ma lepszą gardę(w shotokanie jest garda, która ma za zadanie chronić splot i trzymać dystans do zawodnika co nie wyklucza, że jest to zła garda, przecież w karate jest masa bloków jeżeli ktoś je w pełni opanuje to powinien sobie poradzić w razie zagrożenia). W kicku jest więcej sparingów z czym się zgodzę i wiadome jest to, że ten kto zaczyna trenować KS(karate shotokan) nie ma od razu sparingów, bo nie jest do tego przygotowany i może dostać od krócej ćwiczącego kick boxera. Nie chcę przez to co napisałem robić wojny na forum przeciwko kick boxerom, ale ich podałem jako przykład. Wrócę do tego o co mi chodziło na początku czyli niskie pozycje.

Dlaczego pozycja ma być niska?
Niska postawa jest kanonem charakterystycznym dla stylu shotokan. Argumenty dla takiej postawy są następujące:
1. Niska postawa zapewnia dużą stabilność. W obronie pozwala skutecznie bronić się przed próbami powalania na ziemię, w kontrataku pozwala na wykonywanie bardzo silnych technik „napędzanych” ruchem bioder. Przy wykonywaniu technik nożnych niska postawa pozwala zarówno zachować równowagę, jak i nadać technice odpowiednią siłę.
2. Niska postawa umożliwia lepszą ochronę powierzchni ciała, niejako zmniejszając frontalną powierzchnię. Podbrzusze jest cofnięte w tył, chronione pozycją kolan. Uda, ustawione bardziej równolegle niż prostopadle do kierunku ataku, są niewrażliwe na kopnięcia w linii prostej.
3. „Długość” linii między stopami umożliwia przenoszenie ciężaru ciała i zmiany położenia tułowia bez ruchów stóp. Pozwala to panować nad blisko metrowym fragmentem dystansu bez odciążania stóp.
4. Ugięte kolana umożliwiają wykonanie wyskoku bez żadnych dodatkowych ruchów przygotowawczych.
5. Karateka pozostający w niskiej postawie jest bliski środka ciężkości rywala – łatwiej mu zniwelować dystans oraz ewentualne przewagi płynące z odchylania tułowia.

Jest oczywiste, że aby wykorzystać wymienione zalety niskiej postawy stylista shotokanu musi opanować szereg umiejętności technicznych i dysponować odpowiednią sprawnością fizyczną. Mięśnie nóg muszą być dość wytrzymałe, aby długotrwałe pozostawanie w niskiej postawie nie męczyło, a technika przemieszczania była opanowana nienagannie.


KTO SIĘ ZGADZA Z TYM CO NAPISAŁ MÓJ KUMPEL NIECH COSIK NAPISZE !!!!!!
  • 0

budo_piotr85
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
W shotokan w czasie walki nie stoi sie w niskiej pozycji, niskie pozycje moga wystapic podczas wykonywania ataku jak np przeciwnik jest poza zasiegiem, poza tym niskie pozycje sa typowo treningowe aby wzmocnic miesnie.
  • 0

budo_perminator
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 433 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
W ogole sie nie zgadzam. Nie wiem tez co ma rzeczy to ze ludzie, ktorych punktuja w shotokanie ida na KB. Przeciez w KB tez liczy sie szybkosc!!! Wolny czlowiek nie ma szans zarowno w jednym jak i w drugim... KB ma tez formule light contact, gdzie licza sie tylko trafienia, a nie nokauty.

Dla informacji twojego kumpla: w KB sa tez podciecia, dlatego argument o tym ze nizsza pozycja jest tym spowodowana jest bezzasadny. A pozycja nie powinna byc ani przsadnie za niska, ani nie mozna stac na wyprostowanych nogach.

Poza tym tez nie widzialem zeby shotokanowcy w czasie walki (oczywiscie ci lepsi) stali w jakiejs duzo nizszej pozycji niz kick bokserzy, chyba ze stoja z dwa metry od przeciwnika...
  • 0

budo_mxc78
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 59 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mannheim

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

W ogole sie nie zgadzam. Nie wiem tez co ma rzeczy to ze ludzie, ktorych punktuja w shotokanie ida na KB. Przeciez w KB tez liczy sie szybkosc!!! Wolny czlowiek nie ma szans zarowno w jednym jak i w drugim... KB ma tez formule light contact, gdzie licza sie tylko trafienia, a nie nokauty.

Dla informacji twojego kumpla: w KB sa tez podciecia, dlatego argument o tym ze nizsza pozycja jest tym spowodowana jest bezzasadny. A pozycja nie powinna byc ani przsadnie za niska, ani nie mozna stac na wyprostowanych nogach.

Poza tym tez nie widzialem zeby shotokanowcy w czasie walki (oczywiscie ci lepsi) stali w jakiejs duzo nizszej pozycji niz kick bokserzy, chyba ze stoja z dwa metry od przeciwnika...


calkowicie sie zgadzam, a tak poza tym to skad Rifek przepisales te zalety niskich pozycji, gdyz w Twoim poscie widac dwa rozne style konstrukcji zdan :D

pozdrawiam!!
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Taaa.... niskie pozycje mam kolege który jak stanie w niskiej pozycji to go sie za cholere nie wytnie (bardzo dobra technika), ale za to można go nieźle sprać bez przewracania ot człowiek posąg, dwa zacznijcie kopać low-kicki dojdzeicie szybko do ciekawych spostrzreżeń :wink: .

Tak proro niskich pozycji, w karate od zawsze były wysokie pozycje, w shotokanie początkowo również dopiero syn funakoshiego wprowadził niskie do kihon i kata żeby wzmocnić nogi, co do sparingów sensowne kumite zaczyna sie moim zdaniem od jiu-ippon-kumite .

Trzy, nie jestem jakiś wymiataczem, ale potrafie samodzielnie myśleć, patrzeć jak robią to co ja robię mądrzejsi i lepsi odemnie.
  • 0

budo_rifek
  • Użytkownik
  • Pip
  • 42 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Te zalety niskich pozycji skopiowałem z pliku napisanego w wordzie zresztą to wszystko skopiowałem, ale nie jestem ich twórcą, a skąd wziął je mój kolega nie wiem. Wiem, że miał jakąś pracę do napisania i zbierał różne informacje. Chciałem się dowiedzieć czy to jest prawdą czy nie. Miał coś napisane w kilku plikach, ale nie udostępnił mi ich udostępnił tylko jeden przypadkiem, bo jesteśmy razem na sieci, a w tamtych pozostałych zrobił jakichś zbiór porównawczy różnych styli z shotokanem(znaczy nie wszystkich, ale porównał ponad 10 a brał informacje z różnych stron i odwiedził też różne fora).
  • 0

budo_matgaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Poznania

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
W czasach kiedy jeszcze chodziłem do gimnazjum czasem "biliśmy" się z kumplami dla jaj. Z tego co pamiętam, to bardzo lubiłem wtedy niskie pozycje, bo było mniej miejsca do trafienia mnie i ogólnie parę tych zalet które wymienił przedmówca działało ;)

Więc myślę że niska pozycja to może być zaleta...
  • 0

budo_maxximus
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 92 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
W Shotokanie a przynajmniej w JKA od dawna odchodzi się już od niskich pozycji i wielu mistrzów JKA uważa je za błąd. Co do walki w niskich pozycjach to chyba jakiś absurd!
Walka polega w olbrzymiej mierze na szybkości w ataku jak i w kontrowaniu. Chciałbym zobaczyc jak szybko atakujecie podczas walki sportowej swojago przeciwnika z niskiej pozycji. Owszem kiedy się zawodnik nastawia na kontre można nieco pozycje obniżyć, ale atakować w niskich pozycjach to samobójstwo. Co do wycięć to zapewniam że stojąc nawet w niskiej pozycji można zostać skutecznie wyciętym!!!
  • 0

budo_przemek.w.
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:skierniewice

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Myślę ze spór o to czy niskie i długie postawy są skuteczne jest bezcelowy. Karate jako Sztuka Walki w zaleznosci od stylu rzadzi się swoimi prawami. Walka sportowa karate rządzi się prawem regulaminu i skuteczności w zdobywaniu punktów.
Ćwiczący Karate do muszą znać swój styl i powinni umieć walczyć zgodnie regułami sportu.
Ćwiczący pod kątem sportu nie muszą znać Karate do.
Wniosek chcesz być dobrym w tym co robisz trenuj Karate do i poznawaj techniki walki sportowej. Mając warsztat możesz ładnie prezentowac swoje karate w trakcie wykonywania kata oraz skutecznie porywalizować zkolegami znając zasady walki.
Maxximus
Sztywny podział jest błędem a odchodzenie od korzeni stylu też nie wróży niczego dobrego.
Pozdro

  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sztywny podział jest błędem a odchodzenie od korzeni stylu też nie wróży niczego dobrego.
Pozdro


Otórz to japończycy wprowadzając na niskie pozycje odeszli tym od kożeni (karate wywodzi się z okinawy) :wink: no chyba że karate powstało w Tokio i stwożył je syn Gichina Funakoshiego (ale i wówczas niskie pozycje miały służyć czemu innemu). Kata też zostały uproszczone, a karate sportowe (czyli chyba większośc shotokanu ) ma juz i tak niewiele wspólnego z duchem karate do.
  • 0

budo_mxc78
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 59 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mannheim

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sztywny podział jest błędem a odchodzenie od korzeni stylu też nie wróży niczego dobrego.
Pozdro


Otórz to japończycy wprowadzając na niskie pozycje odeszli tym od kożeni (karate wywodzi się z okinawy) :wink: no chyba że karate powstało w Tokio i stwożył je syn Gichina Funakoshiego (ale i wówczas niskie pozycje miały służyć czemu innemu). Kata też zostały uproszczone, a karate sportowe (czyli chyba większośc shotokanu ) ma juz i tak niewiele wspólnego z duchem karate do.


w pelni popieram :)

pozdrowienia!!
  • 0

budo_klebber
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 99 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Powszechnie wiadomo (chocby ze zdjec mistrza) ze Funakoshi nie przyjmowal niskich pozycji rowniez popieram WNUKa.Ciekaw jestem jakie pozycje byly nauczane za czasow np. Matsumury...wydaje mi ze sie ze wysokie ,a napewno nie tak niskie jak bodajze w Fudokanie.
  • 0

budo_rifek
  • Użytkownik
  • Pip
  • 42 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mam pytanie do was ćwiczących karate, jakbyście się z kimś bili tzn. chodzi mi o uliczną bójkę(czyli ktoś was atakuje) to w jakiej pozycji byście stanęli w zenkutsudaczi(czy jak się to pisze) kibadaczi czy w innej, albo może w takiej jaka jest w kumite sportowym ???????
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jeżeli chodzi o shotokan i podobne to:

Nie wiem jak to wztłumaczyć, ale żadna z tych które podałeś nazywa się ona Yori-ashi (jakby co nie bic za pisownie) jak ja opisać nie wiem ale chyba nie odbiega to daleko od bocznej bokserskiej (poza piętą zawsze przy ziemi, i karatecka jest niższa ale to się zmienia).

W kyokushinie, niech się ktos inny wypowie ale napewno nie niskie.
  • 0

budo_rifek
  • Użytkownik
  • Pip
  • 42 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dołączona grafika
to o tą chodzi pozycję ??(jestem początkującym jeżeli chodzi o znajomość pozycji i technik to jeszcze mało znam)
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
to o tą chodzi pozycję ??(jestem początkującym jeżeli chodzi o znajomość pozycji i technik to jeszcze mało znam)


yori ashi to nie pozycja tylko rodzaj kroku
  • 0

budo_klebber
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 99 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
apropo co to za ksiazka z ktorej jest ten skan ??
  • 0

budo_rifek
  • Użytkownik
  • Pip
  • 42 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nie wiem z jakiej książki szukałem kiedyś różne pozycje na necie i adresów kilka mi zostało. Na googlach dużo tego jest
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

yori ashi to nie pozycja tylko rodzaj kroku


No w sumie masz racje ale samo poruszanie się w ten sposób wymusza przybranie specyficznej pozycji, tak czy inaczej wiadomo o co mi chodziło.
  • 0

budo_matgaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Poznania

Napisano Ponad rok temu

Re: Niskie pozycje w shotokan i nie tylko !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Tutaj macie bardzo dużo o postawach w Karate:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024