Skocz do zawartości


Zdjęcie

Filozofia SW


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

budo_vigo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 374 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Filozofia SW

Nie zgadzam sie z Toba. Sztuki walki uczą samodyscypliony, odpowiedzialności samozaparcia i tak odbieram ich filozofie wiec sadze ze sa w stanie coś zaoferowac przecietnemu czlowiekowi o ile tego przecietnego czlowieka stać na ciezki trening


"uczą tego" w wojsku.

Właściwie tych trzech cech człowiek nie może się nauczyć. Musi je wykształić w sobie.

Słowo "filozofia" to z gr. "umiłowanie mądrości", a nie "nauka samodyscypliny, odpowiedzialności i samozaparcia" :wink: .

Jeżeli człowieka "stać na ciężki trening" to już wykształcił w sobie samozaparcie i samodyscyplinę. No i po co mu teraz ta "filozofia SW" jak już ją posiada :?: Bo jeżeli nie posiada jej to SW mogą jej nie nauczyć wogóle... i jaka watość SW w tym względzie? Żadna. Nawet tak rozumiana "filozofia " nie ma żadnej wartości dla "przeciętnego człowieka" .
  • 0

budo_mate
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2646 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Filozofia SW

Nawet tak rozumiana "filozofia " nie ma żadnej wartości dla "przeciętnego człowieka" .


bo my jesteśmy nieprzeciętni ;p
  • 0

budo_ray_luka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 205 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Filozofia SW
[quote name="Andy"Jakbym sie chcial zajmowac jakas filozofia to bym wstapil do klasztoru buddyjskiego a nie klubu SW.Sztuki walki sluza do walki[/quote]
No a w klasztorach buddyjskich trenowali sztuki walki. Nie wiem czy było ich dużo ale jeden znam ;)

Ja ćwiczę w Pszczyńskiej Akademi Sztuk Walki co zresztą pisałem w podobnym wątku (Wiara a sztuki walki). Jest to szkoła bardzo związana, jeśli chodzi o światopogląd, z chrześcijaństwem i widać to po ćwiczących w niej ludziach (są też księża), po wymaganiach na egzaminy (część teoretyczna of course) albo po organizowanych obozach z rekolekcjami. Oczywiście nie twierdzę, że wszyscy są wierzący i chodzą z brewiarzami - nie ma przymusu i nikt się nie pyta o wyznanie.

Uważam, że rozwój fizyczny powinien iść w parze z duchowym, bo istnieje niebezpieczeństwo złego wykorzystania swoich umiejętności. Zresztą silny duch jest ważny bo pozwala być konsekwentnym i wytrwałym. Bez niego można być silnym fizycznie ale łatwym do pokonania.
  • 0

budo_vigo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 374 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Filozofia SW
Ja jakbym chciał się "zajmować filozofią" to poszedł bym na studia na tym kierunku, a nie do klasztoru i to na dodatek buddyjskiego. :roll:
  • 0

budo_thinspoon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 795 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Filozofia SW

Ja ćwiczę w Pszczyńskiej Akademi Sztuk Walki co zresztą pisałem w podobnym wątku (Wiara a sztuki walki). Jest to szkoła bardzo związana, jeśli chodzi o światopogląd, z chrześcijaństwem i widać to po ćwiczących w niej ludziach (są też księża), po wymaganiach na egzaminy (część teoretyczna of course) albo po organizowanych obozach z rekolekcjami.


Ja tam chyba nigdy nie zrozumiem filozofi PASZW. Oparta o religię chrześcijańską? A jak ma się zasada nadstawiania drugiego policzka do combatowych technik? Skierowanych w dużej mierze na oczy, stawy, krtań? Trochę to naciągane. Nie wiem jak to wygląda w Twojej sekcji, ale z tego co ja widziałem rytuał powitania w PASZW zaczerpnięty jest z karate (siadanie w zazen, japońskie komendy). A na koszulkach emblematy kung-fu. No i bądź tu mądry. Nazwy kopnięć japońskie (mae-geri, yoko-geri, i tak dalej) a nauczane kata noszą chińsko?? brzmiące nazwy w stylu "chan shaolin si". :roll:
Gdyby znalazł się ktoś, kto mi to choć troszkę rozjaśni i pokaże ukryty w tym, z pewnością pozornym, chaosie porządek i sens, będę bardzo wdzięczny.
  • 0

budo_kenku
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 130 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Filozofia SW
witam!

jezeli chodzi o aspekty filozoficzne i kulturowe to ja wtrace 2 grosze :)

po 1 nie ma sensu mowic o "filozofii sztuk walki"
czemu????
sztuki walki nie maja jednego rdzenia kulturowego (chyba ze przyjmiemi teorie ze wyszlismy z afryki i strasznie za nia tesknimy:)) trzeba skorygowac to ze europejczycy postrzegaja "orient" jako jedna calosc i upychaja go czesto w zgrabne szufladki banalow
fakt faktem ze wiekszosc orientalnych sztuk walki wyrosly z buddyzmu taoizmu i shintoizmu ale nie mozemy zapominac ze mnogosc interpretacji tych filozofii/religii nie pozwala nam na wrzucenie tego do jednego wora
tak jak w religiach europejskich powstawaly odlamy/sekty ktore calkowicie inaczej postrzegajacey i odczuwajace swiat
a sztuki walki to nie tylko orient! (bo zauwazylem ze jak sie slyszy filozofia sztuk walki to widzimy smiesznego siwego skosnookiego mistrza ktory uczy amerykanskiego chlopca z astma stylu zurawia [zapewne bierze sie to z ignorancji banalnych ikon popkulturowych i samego negatywnego nastawienia europejczykow do slowa filozofia])
nie mozemy zapominac ze sztuki walki rozprzestrzenily sie po calym swiecie i w roznych czesciach tego zroznicowanego swiata powstaly calkiem inne systemy walk (choc mogly sie opierac na jakis obcych systemach) i tak jak to kultura ma w zwyczaju( a sztuki walki podlegaja tez kulturze) wymieszla sie z regionalnymi pogladami i wierzeniami ,przystosowala sie do srodowiska (lub przystosowala srodowisko do siebie) tworzac unikalna hybryde jakiej nie bylo
czy istnieje cos co mozemy jednoznacznie nazwac "filozofia sztuk walki" moim zdaniem mozedy zadac pytanie jaki jest poglad ludzkosci na smierc?
jak widac nie ma jednej odpowiedzi bo nasze myslenie nie uleglo jeszcze az takiej globalizacji
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Filozofia SW

witam!

(...)?
jak widac nie ma jednej odpowiedzi bo nasze myslenie nie uleglo jeszcze az takiej globalizacji


no popatrz, wreszcie w czymś się zgadzamy
:) :) :)
  • 0

budo_kenku
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 130 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Filozofia SW
:)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024