Skocz do zawartości


Zdjęcie

Mały przegląd latarenek


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

budo_adiblue
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Mały przegląd latarenek
Jako,że interesuję sie tematem dobrego światła mieszczącego się w kieszeni i poszukuję wciąż świetlistego absolutu pomyślałem,że podzielę się zdobytym do tej pory doświadczeniem-może komuś przyda się ten topic..Teraz zamieszczę fotki latarek w akcji natomiast zdjęcia samych latarek później.
Wszystkie opisywane sprzęty należą do najtańczej grupy latarek osobistych.
A są to:
1 surefire G2 P60
2 Inova T1
3 Nuwai 3W
4 Gerber IU
5 Streamlight KeyMate
W założeniu miał to być topic pomocny w wyborze odpowiedniej dla siebie latarki choć jak teraz widze z perspektywy jest to raczej pokaz roznic w mocy i mozliwosciach miedzy latarkami edc i tactical-do wyboru:albo czas swiecenia i mala moc,albo duza moc i baterie znikajace w oczach.W zasadzie jedynymi porownywalnymi latarkami sa tu Gerber i Streamlight.Nuwai mimo wiekszej mocy od Inovy z powodu o wiele szerszego strumienia ma znaczaco mniejszy zasieg.Ma to tez dobre strony-latarka znakomicie oswietla bliskie otoczenie-trzymana w luzno zwisajacej rece potrafi oswietlic ziemie pod nogami dla mnie i idacej obok mnie dziewczyny.Gerber i Streamlight tez od biedy sie do tego nadaja ale subiektywnie sa za slabe.Inova w takich warunkach daje zbyt skupiona wiazke swiatla.Ale ma za to duzy zasieg niedostepny dla Nuwai.Dobrze oswietla oddalone obiekty.Skuteczny zasie okreslilbym na okolo 30metrow.I na takich dystansach oswietla juz obszar na dosc duzej powierzchni.I wreszcie Surefire...ta latarka jest tak wyjatkowa,ze az trudno znalezc w niej slabe punkty-swietna do przyswiecenia w zamknietych pomieszczeniach,lepiej oswietla droge pod nogami niz Nuwai,a do tego zasieg...spokojnie oswietla obiekty oddalone o 50-60 metrow a wyrazny odblask mozna zaobserwowac na budynkach oddalonych nawet o 100metrow.A pro pos wad....jest jedna-koszt eksploatacji.Ale za jakosc sie placi.Moj zestaw na dzis to nuwai do oswietlania bliskiego pola,surefire na dalsze odleglosci oraz gerber w pomieszczeniach,namiocie czy oswietlenia skrzynki na listy.Powod?Powod jest taki,ze w danych zastosowaniach slabsze latarki(czytaj nie surefire :wink: )takze sobie radza.Za to koszt godziny swiecenia z gerbera-1bateria AA /okolo20godzin full mocy;nuwai 1bateria CR123/okolo 3,5godziny dobrego swiatla;surefire 2baterie CR123 (+ koszt zarnika P60/okolo12 zmian baterii)-bo swieci na nich godzine :D
A teraz foty
1 sciana oswietlona lampa-ekspozycja identyczna dla wszystkich zdjec-odleglosc latarek od sciany 0,5metra;aparatu od sciany 1m.Aparat Olympus Camedia C-720 UZ(wziety z muzeum :) )
Ogniskowa 6,4mm(eq dla malego obrazka40mm);przyslona 2,8 ;czas 1/3sek

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_adiblue
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Mały przegląd latarenek
2 keymate


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

3 gerber

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


4 inova


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


5 nuwai


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


6 surefire


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_adiblue
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Mały przegląd latarenek
oraz fotki porownawcze

1 nuwai vs gerber

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

2 nuwai vs streamlight

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

3 nuwai vs inova

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

4 surefire vs nuwai

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

5 surefire vs inova


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_adiblue
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Mały przegląd latarenek
I jeszcze uwaga odnosnie barwy swiatla.Streamlight ma barwe o odcieniu niebieskim.Gerber rowniez ma barwe lekko niebieska ale w znacznie mniejszym stopniu.Inova i nuwai to juz barwy bardzo zblizone do bialego.Natomiast barwa zarnika surefire jest wyraznie zolta-IMHO wlasnie surefire najlepiej oddaje naturalna barwe oswietlanych przedmiotow.Ale moze jest to zwiazane z tym,ze wiekszosc zycia po zmroku spedzilem w swiecie zarowek domowych :wink: a do swietlowek energooszczednych nadal nie moge sie przyzwyczaic.I tu wlasnie przyszla mi do glowy refleksja: niektore przedmioty w swietle tych ostatnich mialy bardzo nienaturalne barwy.Czy tak jest tez z ledami latarek nie wiem-ale od teraz zwroce na to uwage :-)
  • 0

budo_kapral
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jakaś afryka, sam nie wiem
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Mały przegląd latarenek
poklon poklon
dobre do poczytania,bo ja w sumie o latarkach to malo wiem :)
  • 0

budo_adiblue
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Mały przegląd latarenek
ze niby ja to wiem duzo?.... :lol: ale dziekuje jesli sie ten moj wywod podobal
pogadamy za pol roku po wydaniu kolejnej gory kasy :wink:
  • 0

budo_adiblue
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Mały przegląd latarenek
a tu fotki latarek:

1 razem

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

2 surefire w rece

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

3 surefire wlacznik

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

4 inova w rece

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

5 inova wlacznik

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

6 nuwai w rece

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

7 nuwai wlacznik

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

8 gerber w rece

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

9 streamlight w rece


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_kapral
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jakaś afryka, sam nie wiem
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Mały przegląd latarenek

ze niby ja to wiem duzo?.... :lol: ale dziekuje jesli sie ten moj wywod podobal
pogadamy za pol roku po wydaniu kolejnej gory kasy :wink:


ja z ochota czytam wsio o latarkach. A tutaj tak wsio w pigulce.
:-)
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mały przegląd latarenek
Przyjedz sie napic kapo to ci poopowiadam 8) I Ultre moja obmacasz, ot co.
  • 0

budo_adiblue
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Mały przegląd latarenek
w kwestii ergonomii IMHO najlepiej wypada Inova.Takze jej wlacznik oceniam najlepiej.Jakbym mial kiedykolwiek uzyc latarki do samoobrony to chcialbym miec w tedy w rece wlasnie ja.Wlacznik swiatla chwilowego i po docisnieciu do konca(klik) swiatlo stale.Wlacznik na tyle twardy ze nie ma obaw co do samoczynnego zapalenia sie latarki lezacej w kieszeni.Inaczej jest z surefire.Tu wlacznik chwilowy jest bardzo miekki-wygodniejszy w uzyciu przy swietle chwilowym,ale w celu uzyskania swiatla ciaglego musimy przekrecac tylna czesc latarki.Do tego jest prawdopodobienstwo uruchomienia latarki(swiatlo chwilowe)lezacej w kieszeni(tylko model G2 ktory nie ma blokady wlacznika).NAjmniej taktyczny jest wlacznik nuwai.Nie ma trybu swiatla chwilowego.Aby wlaczyc latarke trzeba wcisnac do konca wlacznik i zwolnic go.Swiatlo chwilowe mozna uzyskac podczas wylaczania latarki popuszczajac lekko wlacznik az do zgasniecia latarki-wciskajac ponownie mamy ponownie swiatlo-ale jest to niepraktyczne rozwiazanie. Wiec z uzyciem latarki do oslepiania napastnika uzyta z zaskoczenia latarka w jej wypadku odpada.Gerber i streamlight uruchamiamy poprzez dokrecenie glowicy z dioda do resztu latarki.Swiatlo chwilowe mozliwe do uzyskania poprzez niepelne dokrecenie glowicy(tak by latarka pozostala nie wlaczona) i mocne jej dociskanie do korpusu(w celu uzyskania styku).Sprawdzone w praktyce :)
  • 0

budo_adiblue
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Mały przegląd latarenek
i jeszcze troche fotek :D

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


Oraz mój zestaw na codzień :)


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


I przepraszam za jakość fotek,ale robiłem je "z ręki" z czasem 1/2 sekundy przy świetle zastanym-no cóż,brak statywu...
  • 0

budo_logan3
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 726 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Jarosław

Napisano Ponad rok temu

Re: Mały przegląd latarenek
Swietne porównanie,rzuciło odrobinę swiatła na sprawę latarek :) jak i na kolejny potencjalny zakup

A tak jeszcze w kwestii formalnej ,czy jakies pochlebne lub nie słowko o Photonie Micro Light
  • 0

budo_adiblue
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Mały przegląd latarenek
w tej kwestii odsyłam już do innych vortalowiczów-albowiem nie miałem okazji zetknąć się z tą latarką.
  • 0

budo_piteros777
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 571 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Mały przegląd latarenek

...poszukuję wciąż świetlistego absolutu...

dobre :) Dzięki za naświetlenie sprawy poklon A masz może doświadczenie z normalnymi latarkami, a właściwie żarówkami - halogen, krypton, xenon i ich charakterystykami?

Pozdrawiam
  • 0

budo_math.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mały przegląd latarenek
Świetny topic!

Jedno pytanie:
jak oceniasz ergonomię tego surefire? Chodzi mi o to, jak leży w dłoni (gołej i ubranej w zimową rękawiczkę) , gdy jest mokra, gdy się ją szybko wydobywa z kieszeni, etc.
Napisałeś, że wolałbyś inovę do samoobrony, ale to przecież LED. Czy LED może być w tej roli dobry? Nie oślepia chyba tak dobrze...

ps. Jak się miewa Malec? Ma już jakieś ostrze :wink: ?
  • 0

budo_borsoock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 563 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze złości

Napisano Ponad rok temu

Re: Mały przegląd latarenek
Baaardzo fajne i przydatne! Aleś tego sprzętu nakupił :) .
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Mały przegląd latarenek
miałęm na chałupie T1, T2, T3 (t3 sie pozbył), c2
i fakt że t1 mimo "tylko" 32 lumenów przeciwko 60 z c2
daje go garach ze uuu moze to kwestia innej czułości oka na inną długość fali (więcej pod fiolet i nadfiolet)
z resztą się zgadzam poza jednym dla mnie edc to T2 bo mniej "żłopie" bakterii, dłuzsza a do moich dziecięcych łapek jak kubotan, a że za długa się przyzwyczaiłem i nie noszę w kieszeni ino w tojebce na pasie z tyłu, zawsze jej łeb prawie wystaje tak więc jest zawsze pod reką bez doddatkowych manipulacji (rzep/zatrzask)
c2 nosiłem na pasie (ma klipsika) i tu jest lepsza od T

pozdro
  • 0

budo_adiblue
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Mały przegląd latarenek
a ja mam inny patent na inove...sznurek zwiazany w dwóch miejscach tworzacy pętle tak by można było zmieścic w niej nadgarstek.I taka latareczka lezakuje sobie w kieszeni(np tylnej kieszeni jeansow).Jeden ruch i latarka jest pod ręką.A dlaczego inova do samoobrony??.....a no dla tego,ze daje po oczach w bezpośrednim otoczeniu nie gorzej od surefire,ale ma IMHO lepszą ergonomię chwytu(agresywnie moletowane aluminium),jest zbudowana jak czołg i nada się nie tylko do oślepiania napastnika,ale także możemy nią później odpowiednio potraktować zbira np. ciosem w mostek.I fakt,jak ktoś ma wielkie łapy lepiej nada się T2 lub T3,ale na moje dłonie T1 jest idealna.A chwyt do samoobrony przedstawiłem na fotce "Inova włącznik"latarka trzymana w zamkniętej pięści z kciukiem na włączniku.Jak to aluminium jest bardzo sztywna i ma małą sprężystość,a więć znakomicie przekazuje energię podczas zadawania ciosu.A surefire leży w ręce dobrze,ale już nie tak dobrze.Powodów jest kilka.Tworzywo z jakiego jest wykonana jest rownież mocno teksturowane i zapewnia dobry chwyt,ale już nie tak dobry jak moletowane aluminium.Poza tym latarka ma glowice o wiekszej srednicy niz korpus.I korpus jest za krotki by wypelnic cala dlon tak by jednoczesnie kciuk oparl sie o wlacznik.Wiec musimy trzymac ja albo w z korpusem pomiedzy dwoma palcami i kciukiem na wlaczniku,albo cala dlonia ale wtedy latarka nie wypelni rownomiernie dloni wiec chwych jest umiarkowanie pewny i srednio wygodny.A mokre dlonie plus tworzywo sprawdza sie tak samo jak suche...tu nie widze roznicy.To samo tyczy sie rekawiczek.Podsumowujac G2 to swietna latarka,ale pod wzgledem ergonomii mozna lepiej i tu przykladem jest wlasnie Inova czy chocby aluminiowe surefire ktore sa o wiele wygodniejsze w chwycie pomiedzy dwoma palcami dzieki plaskim panelom na korpusie (lub nawet dzieki specjalnemu kratonowemu pierscieniowi jak w C2)a moletowanie zapewnia takze doskonaly chwyt w zamknietej dloni.Ale nadal majac do wyboru np. C2 lub Inove-do starcia ze zbirami wybieram Inove :)
  • 0

budo_adiblue
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Mały przegląd latarenek
a maluszek ma sie znakomicie :D ma juz swoj nozyk,dostal od mamusi jesterka SS :-)
na razie smieje sie tylko przez sen (ale jakie banany wali... :) )
A moje doswiadczenia z halogenami,kryptonami i ksenonami sa raczej skromne.Mialem i uzywalem namietnie maglighta mini AA,4D,akumulatorowego halogenowego Mactronica,kilka latarenek halogenowych i kryptonowych "firmówek"(philips,duracell,gillette :wink: )
Krypton jak dla mnie za szybko tracił parametry.Nowa żarówka działała dobrze,ale juz po jednej-dwóch zmianach baterii swiatlo bylo slabsze i stawalo sie zolte.Aby utrzymac dobre parametry trzeba bylo czesto zmieniac zarowki.Halogen z kolei palil baterie szybciej niz ksenon przy IMHO slabszej wiazce.I tu sprawa ciemniejacych zarowek rowniez miala miejsce.I najwazniejsza sprawa-zanim kupilem swoja pierwsza markowa latarke(gerber)nie wiedzialem co to dobre swiatlo.Nawet Maglight 4D przy optymalnym skupieniu wiazki nie uzyska tak idealnego beama jak latarki z wyzszej polki.Kiedys idac przez ciemny park swiecac sobie pod nogi mini mag musialem wytezac wzrok i wyobraznie by domyslic sie czy to co widze to dziura czy tylko czarna plama rzucana przez odblysnik.Jak tylko masz mozliwosc dozbierac to kupuj wasc latarke firmowa.Oczywiscie nieomieszkaj wczesniej wypytac kolegow o to i o tamto tez :) tak by nie kupic tandety z wyzszej polki cenowej :wink:
  • 0

budo_akme
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1650 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Mały przegląd latarenek

Czy LED może być w tej roli dobry? Nie oślepia chyba tak dobrze...

Sprobuj ktoregos z LEDow od SF... np. E2e z glowica KL1 (II gen) oslepia IMHO calkiem przyzwoicie :twisted:


Adi - fajowy tescik poklon
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024