Skocz do zawartości


Zdjęcie

Latarki składaki - długie i dużo zdjęć


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

budo_borsoock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 563 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze złości

Napisano Ponad rok temu

Latarki składaki - długie i dużo zdjęć
Jakiś czas temu, zachęcony postępem technicznym w dziedzinie emiterów LED oraz zainspirowany dyskusjami o modyfikacjach latarek, postanowiłem zmienić moje światełka na inne, w domyśle lepsze ;-) . Od długiego czasu byłem ogólnie zadowolonym użytkownikiem SureFire E1e ze „starym” modułem LED KL1 oraz żarnikowej SureFire E2e, a to stawiało poprzeczkę wysoko. Postanowiłem, zatem częściowo pozostać wierny sprawdzonym rozwiązaniom i nową latarkę złożyć z modułu SF KL1 najnowszej generacji, ale osadzić go na „body” azjatyckiego producenta VitalGear. Takie rozwiązanie z jednej strony gwarantowało doskonałą jakość głowicy, przy lepszej niż miałem dotychczas funkcjonalności, i to za znacznie bardziej atrakcyjną cenę, niż „czyste” SureFire.

Głowica SureFire KL1:
Dołączona grafika
Najnowsza głowica KL1 została całkowicie zmodyfikowana . W zasadzie do tego stopnia, że może producent powinien zmienić jej nazwę. Inna jest nawet konstrukcja obudowy – teraz wygląda dokładnie jak KL4. Jednak prawdziwa rewolucja zaszła wewnątrz. Przede wszystkim jako emiter zastosowano mocną diodę nowej generacji - Luxeon III z optyką wykorzystującą kolimator zamiast dawnego odbłyśnika. Takie rozwiązanie powoduje, że znacznie większy procent światła emitowanego przez diodę jest koncentrowany w głównej wiązce i jest ona bardziej zwarta. W efekcie tych zabiegów światło stało się znacznie mocniejsze a „zasięg” wzrósł bardzo istotnie. Tym samym usunięto cechy, które najbardziej mi przeszkadzały w „starym” modelu. Według mojego subiektywnego odczucia nowy KL1 oświetla oddalone przedmioty tak samo skutecznie, a być może nawet trochę lepiej niż 60 lumenowy żarnik E2e. Być może sprawia to oślepiający, zimnobiały i zupełnie odmienny niż z żarnika, kolor światła. Niestety szeroka wiązka „boczna” jest znacznie słabsza niż w konstrukcjach z odbłyśnikiem. Takie oświetlenie raczej nie najlepiej nada się do nocnej jazdy rowerem po nieznanym terenie, na szczęście jest również dalekie od skrajności Inovy X1.
Wraz ze wzrostem mocy emitera, czas pracy na maksymalnej jasności uległ skróceniu z 90 do ok. 55 minut na jednej baterii CR 123 oraz do ok. 2 godzin na dwóch bateriach, ale potem dostajemy jeszcze przez długi czas światło o całkiem użytecznym natężeniu.
Z testów wynika, że KL1 poprawnie pracuje również na 3xCR123 czyli 9 V, choć producent wspomina tylko o zakresie 3- 6V. Także ilość 15 lumenów podawana oficjalnie przez SureFire wydaje się mocno zaniżona z niewiadomego powodu (chyba, że Inova, dla odmiany z wiadomego powodu, mocno zawyża ten parametr w danych swoich produktów ;-) . Niestety nie można tego zweryfikować bez aparatury pomiarowej za kilka tys. $.
Jasność świecenia na dwóch bateriach CR teoretycznie jest większa niż na jednej, jednak wizualnie to różnica trudna do zauważenia. Już na jednej baterii, ilość światła jest imponująca szczególnie w stosunku do rozmiarów latarki.

VitalGear Flashlight body
Produkowane 3 modele: VB1 mieści 1xCR123, VB2- 2xCR123, VB3-3xCR123 lub, uwaga, 2x AA. Są kompatybilne z głowicami LED SureFire KL1 i KL4, Aleph oraz innymi z pasującym gwintem. Zakupiłem wszystkie trzy, celem przetestowanie i wybrania najbardziej dla mnie odpowiedniego.
Body są wykonane z lotniczego stopu aluminium Al. 6061-T6 pokrytego z zewnątrz powłoką HA III o odcieniu prawie identycznym jak u SF. Wnętrze, oraz inne powierzchnie nie pokryte HA są niklowane. Przy przełączniku oraz gwincie głowicy znajdują się O-ringi uszczelniające. Umiejscowienie i konstrukcja klipa umożliwia (w przeciwieństwie do SF) wygodne i dyskretne noszenie latarki zarówno w kieszeni spodni, jak i przy pasku.
Posiadając mniejszą długość, niż body SF na analogiczną ilość baterii, VG w standardzie oferują dosyć miękki wyłącznik działający jako chwilowy przy lekkim wciśnięciu bądź stały (z „klikiem”, ale cichutkim) przy mocnym wciśnięciu. Do SureFire to bardzo słono płatna opcja dodatkowa. Dla mnie, taka konstrukcja okazała się odczuwalnie wygodniejsza niż wciskano-kręcone wyłączniki znane z SF, Inovy i innych. Na uwagę zasługuje specyficzna „korona”:
Dołączona grafika
Dzięki niej wyłącznik jest chroniony, a latarkę można postawić na tylnym końcu, w miarę stabilnie nawet na niezbyt równej powierzchni. Takiej możliwości bardzo mi brakowało w SF, szczególnie w pomieszczeniach, gdzie w ten sposób postawiona latarka, może oświetlać całe pomieszczenie światłem odbitym od sufitu:
Dołączona grafika

Wyfrezowane łuki znacząco poprawiają ergonomię – dzięki nim, wyłącznikiem daje się wygodnie operować nie tylko czubkiem palca, ale też opuszką. Ponadto dodają latarce dodatkowe walory w aspekcie użycia jej jako narzędzia samoobrony.

SF KL1 z VG VB1
To najmniejsze z rodziny body, na jedną baterię CR 123. W komplecie z KL1 stanowi doskonałą, mocną i wygodną do noszenia latarkę EDC. Niestety z uwagi na czas świecenia na jednej baterii, raczej do przyświecania, niż długotrwałego świecenia.

Dołączona grafika

Oto przykładowe możliwe sposoby noszenia latarki:

Dołączona grafika

SF KL1 z VG VB2
Głowica i średnie body na 2xCR123. Niestety nieco zbyt duże do wygodnego noszenia w kieszeni dżinsów, ale stanowi ciekawy kompromis dla tych, którzy potrzebują dłużej poświecić, a nie chcą VB3. Zdecydowałem, że dla mnie to jednak jest najmniej atrakcyjna opcja.
Dołączona grafika

SF KL1 z VB VG3
Bardzo ciekawe, największe body na 3x CR123 lub 2xAA.
Dołączona grafika

Zamówiłem VB3 z zamiarem zastosowania w latarce outdorowej do dłuższego świecenia poza miastem, widać jednak, że z powodzeniem może służyć również mieście jako latarka „obronna” i to moim zdaniem wcale nie gorsza niż E2d (jeśli nie lepsza)
Latarka outdorowa nie powinna być zbyt mała, żeby np. przez upuszczenie w wysoką trawę czy krzaki nie wpędzić właściciela w poważny kłopot. Powinna długo świecić, i 3xCR123 dostarczą energii na długie godziny światła. Powinna być odporna na zamoczenie a jeszcze lepiej wodoodporna – zaraz sprawdzę! Dobrze, gdyby była tania w eksploatacji i na łatwo dostępne baterie. Nic prostszego! Jeśli zechcę (albo skończą się CRki lub kasa na nie :) , do VB3 mogę załadować ogólnodostępne nawet w największej głuszy ;-) , tanie „paluszki” AA! Niby wszystko fajnie, ale trzeba to dokładnie przetestować!

Postanowiłem przeprowadzić test 2w1, czyli zbadać jak KL1 będzie świecić zasilany przez 2xAA … pod wodą. Najpierw przygotowałem latarkę. Baterie AA są „chudsze” od CR, więc przy pomocy Gazety Wyborczej wykonałem adapter, aby się nie „telepały” :-) (choć bez niego też działa OK). Latarka miała nurkować, więc zabezpieczyłem dokładnie obydwa O-ringi smarem silikonowym:

Dołączona grafika

I… CHLUP!!

Dołączona grafika

Po czym wyłączyłem automatykę w cyfrówce i zacząłem robić zdjęcia:

Dołączona grafika

Na powyższych zdjęciach robionych marną Minoltą sąsiada niewyraźnie widać różnice. Dlatego muszę powiedzieć, że w 64 minucie po odpaleniu regulator przełączył diodę na nieco mniej intensywne, ale ciągle całkiem jasne świecenie.
Niestety po 90 minutach zostałem zmuszony przerwać test wodoodporności, gdyż szanowna Małżonka zaczęła bardzo gwałtownie domagać się dostępu do łazienki, wyrażając jednoczenie niepochlebnie opinie o stanie mojej psychiki: „Jaki normalny facet przez 1,5 godziny kąpie w łazience latarkę !?”.
Niezrażony tym incydentem świeciłem dalej, ale po 4 godzinach ok. 0:30, poddałem się i postanowiłem pójść spać, na dobranoc robiąc jeszcze zdjęcia beamu z Arcem AAA i MiniMagiem:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Wnioski z testu:

• Latarka jest całkowicie wodoodporna do głębokości ok. 40 cm :) .
• Albo baterie alkaliczne mają mizerną wydajność energetyczną, albo charakterystyka regulatora KL1 nie bardzo pasuje do takiego zasilania – spodziewałem się dłuższego świecenia na maksymalnej jasności.
• Generalnie nie wyszło jednak źle. Nawet po 4 godzinach światło było subiektywnie jaśniejsze od Maglighta Mini na bateriach nówkach, wciąż na jak najbardziej użytecznym poziomie.
• Ostatni wniosek przestroga – lepiej nie kąpcie swoich latarek, kiedy Żona jest w domu ;-) .

Teraz czas na łyżkę dziegciu, czyli wady:
Gwint body jest nieco zbyt długi dla nowego KL1, czoło dochodzi do końca i zostaje ok. 0,3-0,4 mm szparka, przez którą widać O-ring. To jest trochę czepianie się na siłę, bo test niezbicie udowodnił, że to niema negatywnego wpływu na wodoszczelność. Ale gdybym miał szlifierkę, to i tak bym to „zreperował” ;-) .

Prawdziwa wada, to konstrukcja kontaktów baterii przy wyłączniku. Okazało się że 3xCR123 i 2xAA różnią się nieco długością. Ponadto po rzuceniu latarki na tylną część (tak, rzuciłem nią, a co!), blaszki przygięły się pod wpływem siły bezwładności ciężkich baterii i powstał niekontakt.
Po chwili medytacji i drugiej chwili potrzebnej na rozebranie niedziałającej bateryjnej zabawki syna, postanowiłem zaaplikować modyfikację. Wstawiłem coś, co moim zdaniem powinno tam być od początku:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

I tym sposobem w ok. 5 minut oryginalna konstrukcja została udoskonalona a problem przestał istnieć.

Podsumowanie
Jeśli, drogi Czytelniku, dobrnąłeś do tego miejsca mojego długiego i nudnego tekstu, to znaczy, że chyba naprawdę „kręcą” Cię latary ;) . Aby to zainteresowanie nie zrujnowało twojego budżetu, wybierz zestaw SF KL1 z VG VB1 i VB3. Otrzymasz funkcjonalność, ergonomię i swobodę konfiguracji nieosiągalną inaczej w takiej cenie. Zyskasz możliwość wyboru odpowiedniej do aktualnych potrzeb wielkości, czasu świecenia, rodzaju baterii i kosztów eksploatacji latarki, nie rezygnując jednocześnie z jakości i niezawodności SureFire.


Na zakończenie tradycyjne:
Thanks to ImageShack for [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarki składaki - długie i dużo zdjęć
Post roku.

poklon
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarki składaki - długie i dużo zdjęć
Świetnie zrobione !!!!
  • 0

budo_ghostek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarki składaki - długie i dużo zdjęć
Popieram przedmówców - kawał świetnej roboty :D
  • 0

budo_kotwic
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 285 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Giżycko

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarki składaki - długie i dużo zdjęć
Doskonałe porównanie. poklon
Oświecenie i oświetlenie idą w parze :)
  • 0

budo_navyseal
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1026 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin/Motaniec

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarki składaki - długie i dużo zdjęć
Świetny post, oby tak dalej :)
  • 0

budo_suseł
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań / Londyn

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarki składaki - długie i dużo zdjęć
Oj cos czuje, ze trzeba bedzie wprowadzic nagrody jak Post Miesiaca, czy Post Roku, bo tutaj to by obie przypadly bez wahania :-) Dzieki za piekny opisik.


Pozdro,
  • 0

budo_dr prozac
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1492 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Planet Earth

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarki składaki - długie i dużo zdjęć
Bardzo fajny art.
  • 0

budo_uspcomp
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 127 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warmia

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarki składaki - długie i dużo zdjęć
Świetne!
Dla osób zainteresowanych latarkami,jest to artykuł obowiązkowy. Tak dalej, czekamy na dalsze recenzje. :D
  • 0

budo_kostek.ok
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 140 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Janów Podlaski

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarki składaki - długie i dużo zdjęć
Super !!! świetnie się czytało i sporo się dowiedziałem dzięki poklon :)
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarki składaki - długie i dużo zdjęć
rewelacja, wielkie dzieki!
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarki składaki - długie i dużo zdjęć
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Ta fota mnie po prostu rozlozyla. Niezla moc oswietlenia...


Coz... czas zbierac kase? ;)
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarki składaki - długie i dużo zdjęć
Borsoock jakbyś tak jeszcze podał koszt tego zestawu z dwoma boody to byłbym Ci niezmiernie wdzięczny :) :)
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarki składaki - długie i dużo zdjęć
Świetna robota man!
  • 0

budo_borsoock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 563 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze złości

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarki składaki - długie i dużo zdjęć
Dziękuję wszystkim za słowa uznania i prosze o wybaczenie niedoskonałości warsztatowych. Polonista był ze mnie raczej kiepski ;-) .

Koszty:
Może przypomnę, że "body" ściągałem z [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Koszt przesyłki "registered AirMail" to 3-4$ zależnie od wagi. Nie przyjmują e-kart, tylko "normalne" karty. No i muszę uczciwie przestrzec, że na 4 przesyłki w jednej grzebali celnicy (może dlatego, że odlepiła się karteczka z deklaracją) a jedna przyszła z całkowicie rozerwaną kopertą ale kompletna. Zawartość nie zniknęła chyba tylko cudem. Pewne ryzyko zatem istnieje i trzeba mieć tego świadomość.

Nie licząc przesyłek i zakładająć, że nie zapłacimy cła i VATu to koszt zestawu wynosi 56$ KL1+ 31,50 VB1 + 37 VB3 = 124,50 $. W moim przypadku na przesyłki wydałem dodatkowo ~13$. Wyjaśniam, że KL1 przywózł mi w kieszeni kolega wracając z US. Aha i pouch na latarkę za ~10$. Bardzo "pancerny" i wygodny, polecam (będą dostępne u Pitera ;) . Biorąc pod uwagę jakość, możliwości i koszty eksploatacji takiego zestawu, uważam, że to bardzo dobra cena.
  • 0

budo_math.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarki składaki - długie i dużo zdjęć
Świetny tekst!!! poklon
respect Stary, pełne poświęcenie dla sprawy, a test waterproof i fotka w pokoju mnie rozwaliły :D
  • 0

budo_rejs
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 269 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarki składaki - długie i dużo zdjęć
Gratuluje tekstu.

Kiedy zabierasz sie za komercyjne przeróbki i upgrady latarek?
  • 0

budo_borsoock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 563 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze złości

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarki składaki - długie i dużo zdjęć
Hehe, Rejs, możemy o tym pogadać, jak się wreszcie wybiorę do Ciebie w wiadomej sprawie, pewnie szybciutko bo marzec za pasem ;-) .
  • 0

budo_wardog
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 229 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Tarnów

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarki składaki - długie i dużo zdjęć
Szacunek.
Jest o czym poczytać.
  • 0

budo_lob
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 79 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Emilin (centralna Polska)

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarki składaki - długie i dużo zdjęć
Gratuluję konsekwencji i skompletowania ciekawego zestawu.

Pytanie: Czy po złożeniu zamówienia dostałeœ fakturę "pro forma"( ja tu zakończyłem kontakt z nimi) i jeœli tak to co dalej , czy po podpisaniu przefaksowałes do nich.? Mnie zaproponowano ~30$ za przesyłkę.

Ukłony.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024