Skocz do zawartości


Zdjęcie

O mundurach slow kilka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

budo_kapral
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jakaś afryka, sam nie wiem
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

O mundurach slow kilka
Dwa teksty, niedokonczone zreszta, o mundurach US mojego autorstwa.
gdzieniegdzie, da sie na nie napotkac.
enjoy

Artykul Podzieliłem na dwie części, jedna zdecydowanie dłuższa, traktująca stricte o mundurach. Druga natomiast, natomiast jest trochę uboższa w tekst, za to traktuje o równie ważnych rzeczach, takich jak kontrakty na mundurach, obszywanie ich i datowanie. Będę tu opisywał tylko i wyłącznie mundury regulaminowe i oryginalne, kopii i podrób nie biorę pod uwagę;)
Siły Zbrojne USA mają bardzo zróżnicowane mundury zarówno polowe jak i garnizonowe i wyjściowe. W tym tekście niestety wiele z nich pominę, ale uznałem, że nie jest potrzebny ich opis, mając pod uwagą czysto praktyczny cel tego tekstu, a nie kolekcjonerski. Każdy pion Sił zbrojnych USA(US Army, US Marine Corps, US Air Force i US Navy) ma swój odmienny mundur regulaminowy, mimo że mogą być drobne różnice, to inaczej się też je obszywa.

Najpopularniejszym mundurem polowym Sił Zbrojnych USA, jest używany od 1982r. BDU(Battle Dress Uniform; nie ma nic wspólnego angielskimi drugowojennymi „battledressami”), wywodzi się on w prostej Linii od munduru ERDL(Engineer Research and Development Laboratory), wprawdzie, był pomiędzy nimi używany mundur przejściowy RDF, ale dosyć krótko(od 74r. do 81.r). BDU produkuje się lub produkowano w kilku kamuflażach; woodland, black, OG, Desert Tri-color, Desert Six-color, Urban i T-Pattern(eksperymentalny kamuflaż miejski USMC). BDU ogólnie rzecz biorąc to krój munduru, choć troszkę się on różni od mundurów w kamuflażu pustynnym, dlatego te czasami się wyróżnia nazwą DCU(Desert Camouflge Uniform). Ktoś może powiedzieć, że mundury BDU black i urban to kopie, ale tak nie jest. Fakt, że nie ma ich na rynku cywilnym(patrz sklepy militarne i giełdy) nie determinują ich oryginalności. Mundur Urban był wykorzystywany przez USMC w kilku odmianach przez krótki czas jak również T-Pattern. Obecnie ma wyprzeć go mundur MARPAT w kamuflażu miejskim.
BDU składa się ze spodni, bluzy i nakrycia głowy(popularna rangersówka, Utility Cap, czyli marineska i boonie-hat; czyli używany powszechnie od wojny w Viet Namie kapelusz dżunglowy).
BDU woodland jest szyte w dwóch typach. Pierwszy szyty z materiału 50/50 bawełna/nylon tzw. NYCO i 100% Cotton tzw. Rip-stop lub tropik. Pierwszy to grubszy, szybkoschnący materiał w mundurze całorocznym, ale rip-stop jest bardziej charakterystyczny dla mundurów US Army, używany od czasów wojny w Viet Namie, wyróżnia się swoistą „krateczką”, czyli ściegiem materiału. Powoduje on dużą odporność na rozdarcia przy dużej przewiewności materiału i szybkim wysychanie. W roku 1995 wprowadzono nowe typy mundurów BDU, przede wszystkim zrezygnowano z regulatorów pasie i dodano szersze mankiety. Zmienił się też skład rip-stopu, z 100% bawełny wprowadzono 50% nylon i 50% bawełna. Mundury NYCO produkuje się dalej, ale już w nowszym kroju. Od przełomu lat 80/90 da się zauważyć pewną tendencje u sił specjalnych
US Army czy USMC. Mianowicie przeszywanie dolnych kieszeni bluzy na ramiona pod pewnym skosem i zastąpienie guzików taśmą „velcro” czyli popularnymi rzepami. Tak zmodyfikowana bluza, nazywa się „Raid Jacket”. W USMC Force Recon zaczęto również przeszywać kieszenie cargo spodni, z ud na golenie, spowodowane jest to, przykryciem przez niektóre elementy oporządzenia(np. pokrowiec na maskę p-gaz czy kaburę udową) owych kieszeni. Co stwarza je zupełnie bezużytecznymi, a wiadomo, że US Army lubi nosić ze soba dużo sprzętu;))
Osobiście zrobiłem na swoim starym BDU owy Raid Jacket, Jacket musze stwierdzić, że jest to szalenie praktyczny sposób. Można wyjąć rzecz znajdującą się w kieszeni po przez dwa ruchy ręką, a nie mocować się z guzikami w kieszeni na udzie, gdzie często jest przykryta przez elementy oporządzenia. Jeżeli chodzi o bluzę, to jej krój zmienił się diametralnie w stosunku do starszych mundurów, spodnie natomiast zmieniły się minimalnie. Została dodana tylko dodatkowa warstwa materiału na dupie i kolanach, żeby uniknąć przetarć materiału. Tą samą cechę ma też bluza BDU, na łokciach dodano takie same ”łaty”.
Mundur BDU w kamuflażu Desert 6 lub 3-color różni się troszkę w swojej nowszej wersji od BDU. Mianowicie posiada on bardziej pojemne kieszenie(wspomnieć tu należy, że kieszenie w mundurach SU Army mają strukturę „harmonijki: na bokach, przez co mogą zmieścić więcej rzeczy), szerszy kołnierz oraz podwójną warstwę materiału na plecach(potem zarzucono owy pomysł). Gruby materiał NYCO miał w założeniu chronić przed upałem pustynnego słońca a w nocy przed niskimi temperaturami. Obecnie produkuje się bluzy Tri-color również z rip-stopu. Kamuflaż Desert 6-colors, został wymyślony pod koniec lat 60tych, w zamyśle był przystosowany do skalistych gór Ameryki Północnej, ale został odstawiony na półkę aż do Ćwiczeń 5th SFGA(Special Force Group Airborne) „Bright Star” w Egipcie 1982’ oraz operacji Desert Shield/Storm. Zwany był popularnie „chocolate chip”, czyli czekoladowy płatek, brązowe paski na mundurze przypominały takowy;)
Mundur Desert 3-color zaczęto w ograniczonych ilościach wprowadzać w 1991/92 r. Osobiście posiadam bluzę starszego typu Desert Tri-color z kontraktem na 1991 r., ciekawostką jest, ze zamiast guzików ktoś wszył taśmę „velcro”. W chwili obecnej, nie spotyka się już mundurów typu 6-colors, żołnierze mają na stanie 3-color lub pustynne MARPATy(w przypadku części USMC). Choć widać jeszcze elementy wyposażenia w woodlandzie. Takie jak plecaki, parki i spodnie gore-texowe ECWS, ładownice itp. Tri-colory można zobaczyć na każdym żołnierzu US Army, stacjonującym w Afganistanie bądź w Iraku. Żołnierze noszący kamizelki przeciwodłamkowe PASGT(Personal Armour System for Ground Troops) mają pokrowce w kolorach Desert Tri i Six colors.
Przeglądając zdjęcia US Marine Corps z operacji „Enduring Freedom” i „Iraqi Freedom” oraz z Boot Camp’ów, możemy się natknąć na nowe, dziwne mundury, które noszą Marines. Wzór na pierwszy rzut oka, wydają się być jakimiś rozmytymi plamkami. Ale gdy przyjrzymy się bliżej, ukazuje się pełnia MARPAT’u. Marine Pattern; Marine Corps Combat Utility Uniform, w skrócie MARPAT MCCUU, lub też sam MARPAT jest najnowszym mundurem USMC. Marine Pattern to zarówno nowy kamuflaż i krój munduru. Sam kamuflaż został zapożyczony od Kanadyjczyków(CADPAT). Opracowali za pomocą komputerowej analizy różnych terenów wzór składający się z małych pikseli, co powoduje lepsze rozmycie się sylwetki, oraz nie możność skupienia wzorku na obrazie. Różni się on od BDU zasadniczo. Na pierwszy ogień rzućmy bluzę, bardzo dobrym rozwiązaniem jest powrót do starego typu kieszeni, czyli umieszczeniem ich pod skosem, tak jak to miało miejsce w TCU czy ERDL a także wzięto pod uwagę rozwiązanie z „Raid Jacket”, czyli fabrycznie naszyto kieszenie na ramiona. Kieszenie na piersiach są zapinane na taśmę velcro, natomiast te znajdujące się na ramieniu na guziki. Ciekawym jest fakt, wszycia na wewnętrzną stronę łokcia, swoistej kieszeni, umożliwiającej włożenie do rękawu ochraniacza. Z raportu opublikowanego przez Army Special Operations Battle Lab, wynika, że żołnierze bardzo sobie cenili ta cechę munduru. MARPAT nie posiada dolnych kieszeni. Wszystkie guziki, także te na rękawie są zasłonięte, kolejnym nowym rozwiązaniem jest zakrycie również tych znajdujących się na rękawie, są one po prostu odwrócone, guzik jest na tasiemce a nie na rękawie. Kołnierz MARPATu jest lekko zaokrąglony, i z łatwosicią można go postawić w ‘stójkę’. Na przestrzeni całego munduru znajdują się rozmieszczone małe loga USMC(tzw. EGA- Earth Globe Anchor) co jest chyba najbardziej charakterystyczne dla tego munduru. Na lewej piersi jest wyhaftowany również EGA w nieco większej wersji. W poprzednich mundurach USMC były one nanoszone jako kalkomanie.
Spodnie są krojem prawie identyczne z spodniami BDU oprócz faktu posiadania wewnętrznych kieszeni na ochraniacze oraz wstawienie ściągaczy zamiast regulatorów pasie oraz sciagaczy do kieszeni, czyniac je bardziej uzytecznymi. Kapelusz to również typowy boonie-hat, tyle że z przedłużonym rondem, tak jak miało miejsce to w kapeluszach EREDL(mam oba kapelusze, i stwierdzić mogę, że z praktycznego punktu widzenia to nie jest najlepszy pomysł). Krój Marineski, czyli tzw. Utility Cap nie zmienił się zupełnie, jeśli nie liczyć naszywanego loga EGA a nie przyklejanego.
MARPAT jest wykonany z lekkiej mieszanki 50/50 Nylon Cotton, jednak o wiele cieńszej i wytrzymalszej oraz odporniejsze na spieranie sie niż NYCO. Wersje pustynne są wykonane natomiast jeszcze cieńszej tkaniny. Występują trzy rodzaje kamuflażu MARPAT; woodland, desert oraz Urban(nie wprowadzony do sluzby, sa w obiegu cywilnym, podroby). Te pierwsze była okazja zobaczyć na zdjęciach z interwencji w Liberii, pustynne są natomiast używane w Iraku i Afganistanie po 2003r. Nadmienić należy, iż cały personel Korpusu nie został jeszcze wyposażony w MARPATy. Ostatnio widziawszy statek z Marines na pokładzie mieli go tylko oficerowie. Na zdjęciach widać również tą prawidłowość, prawidłowość tym ze jednostki specjalne(FAST, FR, MEU(SOC)) albo wybrane również dostają nowe mundury. Produkowane są także pokrowce na hełmy PASGT w MARPAT. Marines noszą także kamizelki Interceptor Interceptor kolorze brązowym, tzw Coyote Brown. Również oporządzenie MOLLE zaczyna wchodzić w nowym kamuflażu.
Ostatnimi czasy, w światku paramilitarnym i ASG zapanowała moda na SFOD(Special Forces Detechment Delta) i jednostki pokroju SWAT(Special Weapons & Tactics). Na różnorakich zdjęciach często widać operatorów takich jednostek oliwkowo-zielone kombinezony. Są one używane z kilku powodów, po pierwsze, stanowią jedną bardzo praktyczną całość, mają dużą ilość dobrze rozmieszczonych kieszeni, większość z nich a także wszystkie regulatory są zapinane na zamek błyskawiczny lub taśmę „velcro” velcro przede wszystkim są niepalne, zrobione z nomexu, aramitu lub mieszanek w/w materiałów. W specyfice tych oddziałów są to dosyć ważne cechy. Na pierwszy rzut oka, można zauważyć jeden rodzaj kombinezonu, ale prawda jest taka, ze są dwa. Lotniczy(CWU-27/P) i czołgowy. Mimo, iż wyglądają dosyć podobnie, jest sporo różnic. Pierwszy z nich jest wykonany z nomexu. Lekka, przewiewna, niepalna tkanina. Idealna wręcz dla siedzącego w przytulnym, klimatyzowanym kokpicie pilota. Czołgowy natomiast jest wykonany z cięższego aramitu, również niepalnego. Aramit jest trochę wytrzymalszy i grubszy. Należy pamiętać, iż czołgiści pracują w trochę cięższych warunkach niż piloci. Kombinezony mają też trochę inne rozmieszczenie kieszeni i regulatorów. Kombinezon czołgowy, posiada ściągacz w pasie a nie regulator zapinany na taśmę velcro jak w lotniczym. Całość Kombinezonu czołgowego posiada 7 kieszeni; dwie na klatce piersiowej umieszczone pod skosem, jedna na lewym ramieniu, dwie przy pasie jak w standartowych spodniach, dwie na udach, podobnie jak kieszenie cargo w zwykłych mundurach oraz dwie na goleniach. Wszystkie zapinane na zamek błyskawiczny. Są również dwa odpinane na taśmę velcro otwory, jeden umożliwiający wyciągnięcie rannego z pojazdu(odpina się otwór na plecach i chwyta za specjalny, wszyty po wewnętrznej stronie uchwyt) oraz drugi, umożliwiający oddanie stolca;). Zamek główny jest rozpinany z dwóch stron, również z wiadomych przyczyn. Na końcu nogawek i rękawów zostały wszyte również zamki błyskawiczne, aby umożliwić szybkie wkładanie kombinezonu. W obu kombinezonach, na kołnierzu znajduje się rzep, dzięki któremu można postawić go na „stójkę”.


Zaznaczyc, chce, ze tekst ma dwa lata(kilka zdan tylko upodatowalem)
Wszelkie uwagi oraz prostowanie niedopowiedzen mile widziane, coby budowicze mogli sobie czytac
  • 0

budo_kapral
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jakaś afryka, sam nie wiem
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: O mundurach slow kilka
A teraz troche o rozmiarowkach mudnurow amerykanskich(napwno sie przyda) oraz o obszywaniu owych mudnurow:

Dołączona grafika

Wszystkie rozmiary są podane w centymetrach. centymetrach przypadku mundurów dotyczą one: BDU, TCU, ERDL, M-65 kombinezonów, skafandrów. Nakrycia głowy US Navy i USMC maja inne rozmiary; tj. S, M, L i tym podobne; to nie wymaga głębszego wnikania. Mundury Garnizonowe M-51 i ich wersja rozwojowa M-65(nie mylić z mundurem polowym M-65 Cold Weather), Mundur wyjsciowy US Army Green, miała inne rozmiarówki, ale ich już nie będę podawał;).

Metki na mundurach US Army w formie obecnej, mają formę kawałka woskowego papieru, przyszywanego na wewnętrzną stronę kieszeni munduru i za kołnierzem. Zwykle jest ona koloru zielonego, ale na mundurach Desert ma ona postać piaskową. Mundury z przed 1982r. mają kolor biały, lub też żółty na garnizonówkach M-51z pierwszej połowy lat 60, i garnizonówkach M-65 z lat 80.
Na bluzach i spodniach polowych US Army metki są zwykle dwie. Tzw. Rozmiarówka i kontraktówka. Na pierwszej jest podany rozmiar(tabela wyżej) w kodzie US Army(czyli np. Medium-Long) i w calach. Niżej mamy Stock No.; czyli numer magazynowy. Każdy element wyposażenia czy munduru Armii NATO ma swój Stock no. Ułatwia to prace kwatermistrzostwu, nikt nie pisze pełnej nazwy itp, tylko „100pcs 8415-01-327-531” i od arzu wiadomo, że chodzi o 100 sztuk munduru Deert 3-color, NYCO w rozmiarze Medium X-Long. Jeszcze poniżej na kontraktówce US Army mamy NATO Size, co to jest, tłumaczyć chyba nie trzeba, po prstu rozmiar w kodzie NATO.
Przykładowa rozmiarówka wygląda następująco(Foto1)

Mediun X-Long
Height:Above 75
Chust: From 37 to 41
Stock No. 8415-01-390-8547

Kontraktówka składa się z dwóch części, czyli z kontraktu i „Washing Instructions”. Kontrakt zawiera pełną nazwę munduru, np. „Coat, Desert Camoufage Pattern (3 colour); Cobat”. Numer kontraktowy, czyli np. “DLA100-91-C-0337”, każdy mundur jest w zaopatrzony w owy numer. Określa on kilka informacji o zawartym kontrakcie przez US Army z firmą która mundur wytwarza. Z kontraktu można wyczytać min. Date zakontraktowania munduru, który dosyć często pokrywa się z datą produkcji. Np. DSA100-69-C-1174 gdzie 69 to data kontraktu, czyli rok 1969. Na kontraktówce znajduje się też skład materiału, czyli 100% Cotton lub 50% Nylon 50% Cotton(tzw. NYCO). Na samym dole umieszczona jest także nazwa firmy, produkującej dany mundur, np. Lion-Vallen Industries. Przykładowa kontraktówka wygląda następująco: (foto 2)
Coat, Desert
Camoufage Pattern (3 colour); Cobat
DLA100-91-C-0337
50% Nylon 50% Cotton
Workwear Corporation.

Spotkałem się też z kontraktem Bluzy RDF(kamuflaż przejściowy pomiędzy ERD a BDU woodland) pochodzącej z korpusu Margines: (foto3)
Coat, Hot Weather
Camouflage Pattern
Contract no. 9102-79
Defense Personnel Suport Center


OBSZYWANIE MUNDURÓW US ARMY

Każdy regulaminowy mundur US Army powinien być prawidłowo obszyty. Oczywiście, przewidzieć można, że jednostki specjalnego przeznaczenia takie jak US Navy SEALs, SOG, USMC Force Recon, czy SFGA nie będą ich obszywać z kilku względów. Podczas wojny w Viet Namie, problem był tego rodzaju, że kolorowe naszywki były bardzo widoczne w dżungli, przykładowo dystynkcja „Sergant Major of The Army” miała dobre 12 cm długości i bardzo intensywną żółtą barwę, typowy żołdak VC widział na ty napis „Strzelaj Tutaj”. Problem ten został wyeliminowany, przez odpruwanie dystynkcji lub bardziej humanitarny sposób, produkcja naszywek tzw. Subdued, czyli zgaszonych. Nie były one już kolorowe tylko czarno oliwkowe (Foto 1) (Foto 2). Drugi powód, dlaczego takie jednostki czasami nie noszą obszycia, to chęć dezinformacji wroga podczas np. schwytania. Jeżeli wróg złapie SEALa obwieszonego specjalnościami, crestami, przeszkoleniami jak choinka, widomo co się z nim stanieJ Jeżeli jednak taki mały Irakijczyk czy Koreańczyk dorwie żołnierza z czystym mundurem, jest jeszcze dla niego nadzieja, że nie zdradzi siebie ani swoich towarzyszy. Jednak obserwując Ostatnie zmagania w Iraku i Afganistanie, możemy zobaczyć całkiem ładnie obszyte mundury dywizji takich jak: 10th MD, 101stAbn, 3th InfD, 173rd ABD i innych. Wyróżnić możemy 3 rodzaje obszyć. Kolorowe, które się nosiło podczas wojny w Korei czy Viet Namie. Zgaszone, które się nosi na BDU woodland(czasem spotyka się je na mundurach Desert 6-colors i Desert 3-colors) oraz zgaszone desert. Te ostatnie są w kolorze piaskowo-czarnym i piaskowo-brązowym, umieszcza się je na mundury pustynne.
Wyróżniamy kilkanaście typów naszywek, które mogą znaleźć się na mundurze US Army:

Crest- Jest to emblemat jednostki, czasami nosi się go wraz z łuczkami(np. dywizje Airborne, bataliony rangersów czy 10th MD). Przyszywa się go na lewym ramieniu, 0,5 cala poniżej szwu. W identycznym miejscu, na prawym ramieniu, naszywa się jednostkę, w której się służyło poprzednio, jeżeli taka była.
Oznaka kwalifikacji- Są to oznaki przyznawane żołnierzowi po skończeniu np. kursu EOD(Explosive Ordiance Disposal; Saper), po oddaniu skoków, zołnierz otrzymuje oznake spadochroniarza itp. Jest wiele rodzajów tych odznak, jedne bardzo popularne; takie jak CIB(Combat Infantry Badge), export Infantryman skoczek, jak i mniej znane takie jak Pathfinder, recondo, Combat Medical Badge czy Technik łodzi atomowej;) Naszywa się je tuż nad tasiemką US Army(we US Marine corps, US nawy czy US Air Force) Oznaki takie jak Pathfinder, combat diner czy Recondo na klapie lewej kieszenii pod tasiemką US Army
Łuczek- jest to oznaka kwalifikacji, niezbędna do funkcjonowana w danej jednostce, np. Airborne, Mountain, Tanger, Special Forces. Bardziej rzadkie łuczki to: Viet Nam(dla weteranów z Namu;), Raider, Sniper, Recondo, LRRP, Pershing. Naszywa się je bezpośrednio nad emblematem jednostki.
Flash- Jest to oznaka, przyszywana na beret US Army. Wyróżnamy 3 typy beretów: w Kolorze Airborne Maroon(noszą dwie dywizje: 82nd ABN i 10th MD) w kolorze Green(oczywiście SFGA) oraz ogólnowojskowy Czarny(taki jak ma gen Tommy Franks). Flasze są bardzi różne, generalnie spotyka się czerwono czarny dla beretów czerownych i niebieski dla czarnych. SF mają inne Flashe dla każdej ze swoich grup(1,5 i 7 SFGA mają taki sam). Więcej o jednostkach SFG w książce „Zielone Berety; Siły Specjalne Armii USA 1952-84” Nakładem wydawnictwa Ospray.
Dystynkcje- Podczas konfliktu Wietnamskiego, podoficerowie nosili inaczej dystynkcje niż oficerowie. Mianowicie, podoficer naszywał dystynkcję na rękawie pod crestem, natomiast oficer na lewej części kołnierza wraz z korpusówką. W czasach dzisiejszych wszystkie stopnie są naszywane na kołnierzy. Z ta różnicą, że stopnie podoficerskie są naszywane jako komplet na kołnierzu(czyli dwie sztuki;) a oficerskie jedna sztuka i korpósówka.
Korpusówki- Jest to oznaka rodzaju wojsk, przyszywana na konierz, obok dystynkcji oficerskiej. Np. Inżynier, MP, Signal Corps, Infantry, Special Forces, Wariant Officers czy Civil Affairs.
Oznaki instruktorskie/jungle expert- Nosi się je na lewej kieszeni. W przypadku Drill Instuctora US Army i Jungle Experta.
Nametape/ branchtape- Tasiemki z Nazwiskiem i US Army/US Navy.US Marine Corps. US Air Force. Branchtape nosimy nad prawą kieszenią(patrząc od przodu na mudnur) natomiast nametape nad lewą kieszenią

Thanks to ImageShack for [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_bulva
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 101 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:moje miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: O mundurach slow kilka
doskonałe i niezadługie Kapral. u mnie piątka, wracaj do ławki :)
  • 0

budo_yanq33
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 139 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: O mundurach slow kilka
Super. Dzięki kapral szczególnie za "OBSZYWANIE MUNDURÓW US ARMY" :idea:
  • 0

budo_piteros777
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 571 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: O mundurach slow kilka
great txt kapral, tnx :wink: Cholerka, będę teraz patrzył na kolor metek kontraktowych, diabeł tkwi w szczegółach :) A rozmiarówka też się przyda bardzo 8) Nie wiedziałem też że Urban Camo nie jest wojskowe, już się spierałem o to z gościem w sklepie (chciałem żeby mi takie spodnie sprowadził, a on na to że nie ma takiego wzoru), teraz widzę że miał rację :lol:

Pozdrawiam
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: O mundurach slow kilka
Kurde a ja glupi juz 2 lata czekam az skonczysz pisac te dysertacyjki :)
  • 0

budo_bio`[m]a[dma]x
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 54 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:B.R.V. / Burkina Faso / New Reno

Napisano Ponad rok temu

Re: O mundurach slow kilka
bezwzglendnie intieligientne, u mnie A+ :)
  • 0

budo_kapral
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jakaś afryka, sam nie wiem
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: O mundurach slow kilka

Nie wiedziałem też że Urban Camo nie jest wojskowe, już się spierałem o to z gościem w sklepie (chciałem żeby mi takie spodnie sprowadził, a on na to że nie ma takiego wzoru), teraz widzę że miał rację :lol:

Pozdrawiam


Marines testowali to na poczatku lat 90tych. Mozna tez zapewne takie cus zobaczyc u SWATowcow, bo uzywaja roznych dziwnych kamuflarzy.
  • 0

budo_waldi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 154 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z leju po bombie.

Napisano Ponad rok temu

Re: O mundurach slow kilka
A ten T-Pattern? Macie może tego zdjęcie? Co to w założeniu miało dokładnie byc(do jakich zadań mialo służyć)?
  • 0

budo_bio`[m]a[dma]x
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 54 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:B.R.V. / Burkina Faso / New Reno

Napisano Ponad rok temu

Re: O mundurach slow kilka
proponuje coś takiego: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

IMHO bardzo ładne i takie jakies szkolne :))))))
pozdr
  • 0

budo_kapral
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jakaś afryka, sam nie wiem
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: O mundurach slow kilka
u Szaslzyka wsio opisane,
po co ja sie w ogole mecze :roll:
  • 0

budo_bio`[m]a[dma]x
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 54 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:B.R.V. / Burkina Faso / New Reno

Napisano Ponad rok temu

Re: O mundurach slow kilka

u Szaslzyka wsio opisane,
po co ja sie w ogole mecze :roll:


no niby tak ale kawał dobrej roboty sarmata sznowny wykonał bez dwóch zdań :)
  • 0

budo_wysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1649 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: O mundurach slow kilka
WELCOME BRO!

BIO, witaj czarnuchu!

PS: Kapral - uważaj na niego. To pijak, kravmager i kurwiarz. :)
  • 0

budo_kapral
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jakaś afryka, sam nie wiem
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: O mundurach slow kilka

WELCOME BRO!

BIO, witaj czarnuchu!

PS: Kapral - uważaj na niego. To pijak, kravmager i kurwiarz. :)

Wysz, ja jestem thai boxerem a nie kravmagerem... 8) reszta sie w sumie zgadza
  • 0

budo_wysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1649 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: O mundurach slow kilka
Kapral, naprawdę? Zaskoczyłeś mnie niemożebnie. :wink:
Już ja wiem co ty jesteś.
  • 0

budo_bio`[m]a[dma]x
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 54 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:B.R.V. / Burkina Faso / New Reno

Napisano Ponad rok temu

Re: O mundurach slow kilka
Good God where's my sleigh:)

PS: wysz, mój ty prajwet dżud i bycz :))
  • 0

budo_kapral
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jakaś afryka, sam nie wiem
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: O mundurach slow kilka

Kapral, naprawdę? Zaskoczyłeś mnie niemożebnie. :wink:
Już ja wiem co ty jesteś.

no co jeste? :?:
  • 0

budo_bio`[m]a[dma]x
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 54 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:B.R.V. / Burkina Faso / New Reno

Napisano Ponad rok temu

Re: O mundurach slow kilka

Kapral, naprawdę? Zaskoczyłeś mnie niemożebnie. :wink:
Już ja wiem co ty jesteś.

no co jeste? :?:


wysz chyba mnie chciał przedstawić i oczernić tu tobi dobry cżłeku, i sie kurnia szybko zmył, to w jego stylu... :)
  • 0

budo_wysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1649 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: O mundurach slow kilka
Bio: Bez offtopiców tutaj! Bez ad hominem i bez dysleksji.
Wieczorem się napijem to pogadamy (szykuj gore-texa bo będziesz w majty robił) :)

Kapral: Co ty jesteś? Zmrol jesteś. Przeca wiesz, ze cie lubie. :)

:rofl:
  • 0

budo_kapral
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jakaś afryka, sam nie wiem
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: O mundurach slow kilka

Bio: Bez offtopiców tutaj! Bez ad hominem i bez dysleksji.
Wieczorem się napijem to pogadamy (szykuj gore-texa bo będziesz w majty robił) :)

Kapral: Co ty jesteś? Zmrol jesteś. Przeca wiesz, ze cie lubie. :)

:rofl:

zajbe ci 8)
:)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024