antybiotyk dla każdego :/
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
A antybiotyk to szkodliwy dla zoladka niekiedy, efekty uboczne tez sie zdarzaja (niestrawnosc), dobrze robisz Saku.
Szybkiego powrotu do zdrowia!
Napisano Ponad rok temu
Antybiotyk jak sama nazwa mówi, ma działać przeciwko bakteriom; a niekoniecznie u ciebie musi to być infekcja bakteryjna.
Idź do specjalisty laryngologa...
Napisano Ponad rok temu
generalnie antybiotyki to genialny wynalazek, ale w wiekszości przypadków sa źle stosowane.
1. wielu pacjentów dostaje (często na własne żądanie) antybiotyki zupełnie niepotrzebnie. grypa, przeziębienie i od razu magiczna pigulka, która w tym przypadku ni ch..a nie pomoże. ale lekarze, czy to z niewiedzy, czy żeby spławic natretnego pacjenta (który nie przyjmie do wiadomości, że jedyne co może mu pomóc to odpocząć, wyspać się, najeść się i pozwolić w spokoju wzmocnionem tymi zabiegami organizmowi zwalczyć infekcję) przepisują antybiotyki
2. (przypadek Saku) ~90% lekarzy w Polsce zapisuje antybiotyki nie robiąc podstawowej w tym przypadku rzeczy jaką jest badanie lekowrazliwości bakterii wywołujacej infekcję. niestety (co nawet w do niedawna było widać w ulotkach informacyjnych) wielu lekarzy zna antybiotyki na zasadzie "ten na gardło, a ten na pęcherz" i to jest największy błąd.
ANTYBIOTYK DZIAŁA NA BAKTERIE WYWOŁUJĄCĄ INFEKCJĘ, A NIE NA ZAINFEKOWANY ORGAN
z prostej logiki wynika więc, że podstawa to wiedzieć z jaką bakterią walczymy, a dopiero potem zastanowic się na jakim polu stoczymy pojedynek (oczywiscie to jaki organ jest zainfekowany też ma znaczenie przy doborze antybiotyku ze wzgledu na rózne własciwości farmakokinetyczne róznych środków)
Mało tego. z powodu naduzywania antybiotyków rosnie liczba bakterji odpornych na niektóre z nich. nie wystarczy więc zidentyfikować z jaką bakterią mamy doczynienia. trzeba jeszcze zbadać na jakie antybiotyki jest wrazliwa. do tego słuzy antybiogram.
w skrócie (i wieeeeelkim uproszczeniu) podstawowa metoda wyglada tak: na podłoże, na którym posiana jest równomiernie uprzednio zidentyfikowana bakteria nakłada sie krążki nasączone róznymi antybiotykami. ten, który wybije wokół siebie najwieksza dziure działa najsilniej (rany jakbym to tak opisał na egzaminie z mikrobów to by dr Starościak chyba umarł ze śmiechu , ale w końcu to nie forum naukowe )
3. następny kwas to przerywanie kuracji przed zjedzeniem całej przepisanej dawki (lub przepisanie za małej ilości [sory wkurzuł mnie w sobote na treningu kumpel z medycyny i musze teraz troche podokopywać lekarzom :twisted: ]) istnieje duze prawdopodobienstwo, że po nawrocie infekcji bakterie bedą odporne na uzyty antybiotyk...
Saku: z tego co mówisz wyglądałoby, że sie po prostu przeziębiłes - dopisuje sie do metody Vincae + sok malinowy (nawet jesli to tylko placebo - to bardzo smaczne ) i herbatka z prądem :wink:
Słaszysz: Z ogólną myslą jak najbardziej się zgadzam (Saku do laryngologa!) ale nie śmiej się prosze z biseptolu. nierzadkie są przypadki, że bakterie odporne na wiele innych syfów daje się zdiąć biseptolem.
przepraszam wszystkich dobrych lekarzy, którym zebrało sie na zasadzie odpowiedzialnosci zbiorowej.
Napisano Ponad rok temu
Ja się nie śmieję, tylko sobie przypominam jak to było. Katar - to biseptol, zapalenie oskrzeli - biseptol, nagła gorączka - biseptol itd. To coś jak podstawowy lek w wojsku czyli trampki.Słaszysz: Z ogólną myslą jak najbardziej się zgadzam (Saku do laryngologa!) ale nie śmiej się prosze z biseptolu. nierzadkie są przypadki, że bakterie odporne na wiele innych syfów daje się zdiąć biseptolem.
Napisano Ponad rok temu
To coś jak podstawowy lek w wojsku czyli trampki.
i witamina C
Napisano Ponad rok temu
Nie biorę nic innego jak mam przeziębienie bądź grypę.
I nic innego nie potrzeba.
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
no więc jako farmaceuta musze się wypowiedziec w obronie antybiotyków... i niestety przeciw lekarzom (a przynajmniej takim u jakiego był Saku)
generalnie antybiotyki to genialny wynalazek, ale w wiekszości przypadków sa źle stosowane.
1. wielu pacjentów dostaje (często na własne żądanie) antybiotyki zupełnie niepotrzebnie. grypa, przeziębienie i od razu magiczna pigulka, która w tym przypadku ni ch..a nie pomoże. ale lekarze, czy to z niewiedzy, czy żeby spławic natretnego pacjenta (który nie przyjmie do wiadomości, że jedyne co może mu pomóc to odpocząć, wyspać się, najeść się i pozwolić w spokoju wzmocnionem tymi zabiegami organizmowi zwalczyć infekcję) przepisują antybiotyki
Święte słowa, ale ludzie tego nie słuchają, tak było z moim dzieciakiem lekarka zawsze na początku dawała parę dni aby organizm dziecka sam zwalczył infekcję, ale moja teściowa była mądrzejsza i zawsze dogadywała że ten lekarz jest do kitu bo powinien być antybiotyk. Więc saku połóż się wypocznij wypoć się i powinno przejść. Natomiast ja zawsze jak czuję że mnie coś "bierze" piję herbatę po góralsku. Zazwyczaj pomaga
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Ale tobie Saku radzę się wyspać, wygrzać troszkę wzmocnić wit. C.
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Patrzcie na sklad leku, jesli zawiera kwas acetylosalicylowy (znajdziecie go np. w polopirynie, aspirynie i tych roznych gripexo-podobnych)- bingo.
Gripexpodobne to akurat maja glownie paracetamol.
ASA jest w (m.in.) polopirynie, aspirynie, bestpirynie, encopirynie, upsarinie.
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Poza tym herbatka z miodem i z cytrynka, czosnek, aspirynka.
Co do antybiotykow - kiedys dostalem dobra rzecz, bioparox sie chyba zwala. Takie do psikania do gardla/nosa. Bardzo skuteczna rzecz.
Napisano Ponad rok temu
Anilina, czyli amino-benzen jest aminą cykliczną silnie toksyczną dla organizmów. W wyniku XIX-wiecznych syntez na bazie aniliny otrzymano liczne substancje barwnikowe, nasercowe, pierwotniakobójcze, wykrztuśne oraz przeciwbólowe. Dodanie do rdzenia anilinowego rozmaitych grup chemicznych zmniejszyło na tyle jej toksyczność, że można było ją zastosować w lecznictwie i oczywiście nadało tej substancji określone właściwości farmakologiczne.
Jedną z najstarszych substancji przeciwbólowych (stosowana od 1887-1888 roku) pochodnych aniliny jest fenacetyna (Phenacetinum). Był to najpopularniejszy składnik mieszanek przeciwbólowych w postaci tabletek, proszków i zawiesin. Jeszcze 10-15 lat temu wchodził w skład znanych leków: Coffedon (aminofenazon + fenacetyna + kofeina + fenobarbital), Tabletki od bólu głowy (kwas acetylosalicylowy + fenacetyna + kofeina), Antineuralgiae (kwas acetylosalicylowy + fenacetyna + karbromal). Dziś już nie są produkowane. Współczesny Antineuralgiae (spolszczone - Antineuralgin) zawiera etenzamid (amid kwasu orto-benzoesowego = etoksybenzamidum) zamiast omawianej fenacetyny. Oczywiście nowa Antineuralgina (oznaczana obecnie literką E) nawet w połowie nie dorównuje starej wersji tego leku pod względem siły działania przeciwbólowego.
Fenacetyna była stosowana najczęściej w dawce 300-500 mg 1-3 razy dziennie (max dawka jednorazowa 1 g). Najwyższa dopuszczalna dawka dobowa fenacetyny wynosi 3 g.
Działanie lecznicze fenacetyny: przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, napotne, uspokajające. Uważano ją za lek skuteczny i wartościowy, dlatego chętnie była zapisywana przez felczerów i lekarzy. Działanie przeciwbólowe związane jest z hamowaniem cyklooksygenazy prostaglandynowej. Nie działa przeciwzapalnie. Wykazuje wpływ euforyzujący.
Od początku wiedziano jednak o działaniach niepożądanych i ubocznych fenacetyny. Wiedza ta pogłębiała się wraz z rozwojem toksykologii, biochemii i fizjologii.
Działania uboczne fenacetyny: methemoglobinemia – czyli przekształcanie hemoglobiny zdolnej do przenoszenia tlenu w methemoglobinę niezdolną do przenoszenia tlenu (spowodowane to jest zmianą stopnia utlenienia żelaza z +2 do +3), uszkodzenie nerek i wątroby (zmiany zwyrodnieniowe i martwicze), uzależnienie od leku, hemoliza krwinek (pękanie błony komórkowej erytrocytów), wysypki skórne (pokrzywka, rumień, świąd skóry), uszkodzenie słuchu (objawem tego jest uczucie zatkania i szumu w uszach).
W związku z tymi działaniami ubocznymi fenacetyna została wycofana, najwcześniej z krajów zachodnich, potem (lata dziewięćdziesiąte) również w byłych krajach socjalistycznych.
W 1893 roku wprowadzono do lecznictwa modny obecnie paracetamol – hydroksyacetanilid (acet-aminophen, acetylo-aminofenol) znany pod rozmaitymi nazwami handlowymi. Przede wszystkim powiedzmy sobie jasno, że paracetamol jest metabolitem fenacetyny. W Polsce za czasów socjalistycznych znany był pod nazwą Acenol i produkowany przez firmę Galena. Acenol jest do dziś produkowany w formie tabletek 300 mg i jako Acenol Forte – tabletki 500 mg. Oczywiście jest mało obecnie popularny ponieważ został zagłuszony przez ogrom nazw zagranicznych preparatów o identycznym składzie, ale oczywiście - o wiele droższych.
Pamiętam to dawne opakowanie Acenolu, na którym widniał wyraźny napis ‶Nie podawać dzieciom”. I teraz powstaje pytanie. Czy wraz z wkroczeniem kapitalizmu i zagranicznych firm farmaceutycznych do naszego kraju stał się cud i paracetamol jest mniej toksyczny i można go podawać dzieciom, lecz pod innymi nazwami. Zastanówmy się nieco nad tym zagadnieniem.
We wszystkich dawnych farmakologiach jest wyraźnie napisane – nie stosować paracetamolu u dzieci !!! Skąd więc nagła odmiana? Polski przemysł farmaceutyczny jest na tyle uczciwy, że wyraźnie o tym informował na opakowaniach. Nie można tego powiedzieć o zagranicznych firmach i oczywiście firmach polskich wykupionych przez zachodnie koncerny. Ale nie wnikajmy w politykę i zagrywki komercyjnej farmacji. Skupmy się na faktach naukowych.
Przede wszystkim powiedzmy sobie jasno: Abenol, APAP, Anadin, Acetalgin, Acenol, Antigrippine, Atasol, Benuron, Calpol, Captin, Claradol, Codipar, Contac, Dafalgan, Demogripal, Doliprane, Doloreduct, Duracetamol, Efferalgan dla Dzieci!!!, Enelfa, Febrectol, Fensum, Finiweh, Grippostad, Lekadol, Mono-praecimed, Nina, NovoGesic, Panadol, Pandol Baby, Panadol Soluble, Paracetamol (w dziesiątkach pseudoodmianach firmowych), Paralyoc, Pyromed, Robigesic, Rounox, Tabcin, Tazamol, Tempra, Treupel, Treuphadol, Tylenol, Algotropyl A la promethazine – dla niemowląt!!! (hydroksyacetanilid + prometazyna) - czopki, Analget (hydroksyacetanilid + propyfenazon + kofeina) – tabl., Antidol (hydroksyacetanilid + kodeina) – tabl., Atasol (hydroksyacetanilid + kofeina + kodeina) – tabl., Cefalgin (hydroksyacetanilid + propyfenazon + kofeina) – tabl., Cefaline(hydroksyacetanilid + kofeina) – proszek w saszetkach, Claradol(hydroksyacetanilid + kofeina) – tabl., Codespan (hydroksyacetanilid + kodeina) – tabl., Codoliprane (hydroksyacetanilid + kodeina) – tabl., Coffalon (hydroksyacetanilid + salicylan + jodek + kofeina) – tabl., Coldrex – we wszelakich odmianach (hydroksyacetanilid + fenylefryna + wit. C + aromaty i smaki, w niektórych odmianach kofeina, prometazyna, terpen) – tabl., syrop. proszek, Dafalgan Codeine (hydroksyacetanilid + kodeina) – tabl., Demogripal C (hydroksyacetanilid + wit. C) – proszek w szaszetkach, Dolo-neurobion... (hydroksyacetanilid _ wit. B1, B6, B12) – tabl. lub draż. (zależnie od odmiany), Dolores (hydroksyacetanilid + kofeina) – tabl., Efferalgan Codeine (hydroksyacetanilid + kodeina) – tabl. musujące, Efferalgin Vitamin C(hydroksyacetanilid + wit. C) – tabl. musujące, Exdol (hydroksyacetanilid + kodeina + kofeina) – tabl., Fervex (hydroksyacetanilid + feniramina + wit. C) – granulat w torebkach do rozpuszczenia w wodzie, Fibrex(hydroksyacetanilid + salicylan) – tabl., Gripex (hydroksyacetanilid + dekstrometorfan + pseudoefedryna), Grippostad C (hydroksyacetanilid + wit. C + kofeina + chlorfenamina) – kaps., Grypolek (hydroksyacetanilid + gwajafenezyna + pseudoefedryna + dekstrometorfan) – tabl. powl., Guaralgan (hydroksyacetanilid + kofeina + guarana) – tabl., Hedalgan (hydroksyacetanilid + kofeina) – tabl., Husten und FieberSaftRatiopharm... (hydroksyacetanilid + dekstrometorfan) - płyn, Hycomine Compound(hydroksyacetanilid + kofeina + fenylefryna + hydrokodon + chlorefenamina) – tabl., Kolton Grippale N(hydroksyacetanilid + etenzamid + piprynhydrynat) – draż., Migrane-Kranit (hydroksyacetanilid + propyfenazon, kodeina) – tabl.; czopki zawierają zamiast kodeiny - etaverynę, Nedolon P (hydroksyacetanilid + kodeina) – tabletki,Neopyrin forte (hydroksyacetanilid + kofeina) – kaps., Pabitan (hydroksyacetanilid + kofeina) – tabl., Panadol Codeine (hydroksyacetanilid + kodeina) – tabl. musujące, Panadol Extra (hydroksyacetanilid + kofeina) – tabl. powl. , Paranalgin (salicylan + hydroksyacetanilid + kofeina) – tabl., Rhinophebral (hydroksyacetanilid + chlorfenamina + wit. C) – kaps., Saridon (hydroksyacetanilid + propyfenazon + kofeina) – tabl., Solpadeine (hydroksyacetanilid + kodeina + kofeina) – tabl. musujące i kaps., Tabcin N... S... (hydroksyacetanilid + pseudoefedryna + chlorfenamina – Tabcin S; hydroksyacetanilid + dekstrometorfan + doksylamina + pseudoefedryna – Tabcin N) – kaps., Talvosilen... (hydroksyacetanilid + kodeina) – tabl. --- wszystkie te leki zawierają jedną i tę samą substancję chemiczną ---4`hydroksyacetanilid (czyli N-acetylo-p-aminofenol; pochodną p-aminofenolu, metabolit fenacetyny; czyli paracetamol).
Jak działa paracetamol (N-acetylo-p-aminofenol, czyli hydroksyacetanilid) ?
Działa przeciwbólowo przez hamowanie cyklooksygenazy prostaglandynowej, działa przeciwgorączkowo. Nie działa przeciwzapalnie i nie działa przeciwreumatycznie. Oczywiście nie działa też przeciwwirusowo, zatem używanie w nazwie wszystkiego co kojarzy się z grypą czy inna chorobą wirusową jest nadużyciem i wprowadza w błąd pacjentów. Działanie przeciwbólowe tej substancji nie jest silne w związku z czym wielu pacjentów po zażyciu w razie bólu jest rozczarowanych brakiem efektu leczniczego.
Lek ulega wchłonięciu z jelit do krwi w ciągu 45-60 minut. Wydalany jest wraz z moczem w powiązaniu z cysteiną, siarczanami i kw. glukuronowym. Przy niewydolności nerek paracetamol zalega we krwi łącząc się z białkami. Jednym z metabolitów N-acetylo-p-aminofenolu jest toksyczny N-acetylo-p-benzochinon, który działa przede wszystkim nefro- i hepatotoksycznie (uszkadza nerki i wątrobę). Deacetylacja i hydroksylacja leku zachodzi w wątrobie. Lek może wywoływać leukopenię, nudności, pokrzywkę i rumień na skórze. Działanie toksyczne leku ulega nasileniu pod wpływem alkoholu. Nie wolno go podawać w przypadku chorób wątroby, pęcherzyka żółciowego, nerek i krwi. Lek może powodować methemoglobinemię (u dzieci objawia się to sinicą). N-acetylo-p-aminophenol może maskować rzeczywistą temperaturę ciała – silną gorączkę, wymagającą bardziej zaawansowanego leczenia i przy pomocy silniejszych leków (np. antybiotyków). Jest to szczególnie istotne w przypadkach samoleczenia, kiedy to matki niczego nieświadome podają dzieciom pochodne p-aminofenolu i cieszą się z pozornego obniżenia gorączki przy rzeczywistym zaawansowanym postępie choroby, np. bakteryjnej.
Dawkowanie N-acetylo-p-aminofenolu: 300-600 mg 1-3 razy dz.
Nie podawać dzieciom !!!Dawka toksyczna wynosi 5 g. Dawka około 16 g paracetamolu jest śmiertelna. Działa przeciwbólowo 4-6 godzin. Dodatek kodeiny i kofeiny do leku wzmaga jego działanie przeciwbólowe.
Leki doskonale nie istnieja.
Użytkownicy przeglądający ten temat: 1
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych
10 następnych tematów
-
cygara
- Ponad rok temu
-
przedramiona, nadgarstki,
- Ponad rok temu
-
Waga mi spada
- Ponad rok temu
-
przeskok "czegoś"
- Ponad rok temu
-
Zamykanie naczyn krwionosnych ?
- Ponad rok temu
-
Hot Point
- Ponad rok temu
-
Przychodnia Wrocław
- Ponad rok temu
-
Polska&Białoruś
- Ponad rok temu
-
ospa wieczna
- Ponad rok temu
-
herbatka BIO-POWER z bio-active - ktos probowal?
- Ponad rok temu