Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy coś nie zostało zatracone ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
46 odpowiedzi w tym temacie

budo_sajan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 220 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Czy coś nie zostało zatracone ?
Odrazu na wstępie powiem że nie trenuje bjj lecz tradycyjne JJ i to że wiem jeszcze nie wiele o bjj (może to mnie usprawiedliwi :wink: ), ale czy nie uważacie ze bjj to tylko sam sport bez tego czeos co przybyło do nas z Japonii brak tego duch, checi doskonalenia sie tak w bjj też sie doskonalicie ale tylko do zawodów . Prosze wyprowadzcie mnie z błedu , a i nikogo nie chcialem uzazić :P
  • 0

budo_kocyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 996 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy coś nie zostało zatracone ?
chodzi ci o cala filozofie i mistycyzm :) w bjj filozofia jest to, aby wygrac walke przed czasem. doskonalenie sie do startu w zawodach wymaga takze, budowania mocnej strony psychicznej, nie ma dobrego zawodnika ze slaba psychika. dla mnie chec rywalizacji i wygranej jest duchem bjj :)
  • 0

budo_niedziel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2844 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze wsi jestem
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy coś nie zostało zatracone ?

ale czy nie uważacie ze bjj to tylko sam sport bez tego czeos co przybyło do nas z Japonii brak tego duch, checi doskonalenia sie tak w bjj też sie doskonalicie ale tylko do zawodów

nie tylko sam sport. co przybylo z japonii? ja sie samodoskonale, po polsku :P
chodzilem na tkd i tam tez teoretycznie powinno cos byc z medytacji a przez pare lat nic takiego tam nie bylo.


dla mnie chec rywalizacji i wygranej jest duchem bjj :)

o wlasnie :-)
  • 0

budo_wiraha
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 227 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy coś nie zostało zatracone ?

Odrazu na wstępie powiem że nie trenuje bjj lecz tradycyjne JJ i to że wiem jeszcze nie wiele o bjj (może to mnie usprawiedliwi :wink: ), ale czy nie uważacie ze bjj to tylko sam sport bez tego czeos co przybyło do nas z Japonii brak tego duch, checi doskonalenia sie tak w bjj też sie doskonalicie ale tylko do zawodów . Prosze wyprowadzcie mnie z błedu , a i nikogo nie chcialem uzazić :P


pytanie brzmi - czy wg Ciebie bez glebokiej znajomosci wschodniej kultury, religii, stosunkow spolecznych i historii jestes w stanie tak naprawde skorzystac z tego, co wschodnie SW niosa? Bo ja watpie. To tylko takie pobiezne niby-czerpanie. Amerykanie sie w tym specjalizuja (niby-czerpaniu)

pozd
WiRAHA
  • 0

budo_sajan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 220 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy coś nie zostało zatracone ?
o nie chdzi mi o by być zaraz tma rodowitym japończykiem o "baldym ubarwieniu" :) ale czym jest bjj sztuką czy sportem ? Bo samo trenowanie dla medali i takich tam jest faje( bo ładnie na scianie wygląda:) ale mnie to jakoś nie przekonuje . Moze jak zaczne trenować to zmienie zdanie :wink:
  • 0

budo_niedziel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2844 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze wsi jestem
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy coś nie zostało zatracone ?

ale czym jest bjj sztuką czy sportem ? Bo samo trenowanie dla medali i takich tam jest faje( bo ładnie na scianie wygląda:) ale mnie to jakoś nie przekonuje .

bjj jest sportem. mnie bawi trenowanie dla medali. mnie nie przekonuje pseudo filozoficzna otoczka niektorych ma. po prostu mnie to nie bawi ani nie pociaga. w koncu jeden lubi czekolade, a inny jak mu nogi smierdza.
  • 0

budo_atomowy2
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Stargard Szczeciński

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy coś nie zostało zatracone ?
chyba bjj to nie przyszlo z japoni.

a ze to nowy sport czy sztuka to ma nowa filozofie. na treningach bjj jest zupelnie inna atmosfera. moze komus brakowac tego ze jego sensei to wspanial osoba ktorej o nic nie wolno zapytac bo to co trzbe ato juz powiedzial. (potem sie ludzi epytaja na forum). u mnie bynajmniej mozna pogadac normalnie z trenerem. z reszta jest moim bardzo dobrym kolega :P poznanym przez trenowanie bjj. pozdrawiam tomka
  • 0

budo_krecik
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KMK

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy coś nie zostało zatracone ?
Jako ze trenuje tylko BJJ to zechciej mi powiedziec co moglo zostac zatracone. Jaka "otoczke" masz Ty na treningach? Co to jest dokladnie "chec samodoskonalenia sie"? Bo jesli bycia dobrym to jest w kazdym sporcie, jesli cos wiecej to... no wlasnie co wiecej mozesz dostac na treningu?(to nie jest pytanie retoryczne zeby nie bylo :wink: )
  • 0

budo_singlaub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1465 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy coś nie zostało zatracone ?
To właśnie na bjj jest silne motywowanie do rozwoju.
Na tych "zwykłych", "głębokich" SW jest na ogół tylko odpykiwanie kolejnych technik bez głębszego celu.
  • 0

budo_sajan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 220 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy coś nie zostało zatracone ?
Jak to nie rozumiesz co znaczy chęć samodoskonaleniesie? Jak nie to cwicz ,cwicz to zobaczysz:) a "otoczka" np ceremonia jset u was rei do mistrzów itp. A tak to ja treningu JJ nie teaktuje jak pilke nozną czy cos takiego :) Pozdro dla was Wszystkich :)
  • 0

budo_paeł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 942 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy coś nie zostało zatracone ?

a ze to nowy sport czy sztuka to ma nowa filozofie. na treningach bjj jest zupelnie inna atmosfera. moze komus brakowac tego ze jego sensei to wspanial osoba ktorej o nic nie wolno zapytac bo to co trzbe ato juz powiedzial. (potem sie ludzi epytaja na forum). u mnie bynajmniej mozna pogadac normalnie z trenerem. z reszta jest moim bardzo dobrym kolega :P poznanym przez trenowanie bjj. pozdrawiam tomka


Zgadzam sie w 100% umnie jest tak samo :) !!!
  • 0

budo_niedziel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2844 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze wsi jestem
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy coś nie zostało zatracone ?

a "otoczka" np ceremonia jset u was rei do mistrzów itp. A tak to ja treningu JJ nie teaktuje jak pilke nozną czy cos takiego :)

nie ma mistrzow, sa trenerzy. smiesza mnie wszyscy mistrzowie, co sie zaslaniaja stopniem, zeby tylko nie walczyc ;) u mnie trener ( michal teraz, bo dudu mn kontuzje ) na sparingach wchodzi na mate i walczy. to jest michal a nie sensej, wielki mistrz michal :-) Pozdrawiam wszystkich mistrzow :twisted: Ceremonia :? no raczej szpaler jak ktos sie spaznia ( czasem jest ;) ).
bjj nie jest jak pilka nozna. ale nie musze sie klaniac ani medytowac, zeby do tego dojsc.
  • 0

budo_macias
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 932 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy coś nie zostało zatracone ?
Sajan-uwazam, ze cala ta pseudomistyczna otoczka, ktora cechuje wiele sekcji tradycyjnych SW to sciema i zwykly chwyt na dajacych sie na to zlapac. patrzac na rozne afery, zgrzyty itd. w srodowisku "tradycyjnych" ciezko stweirdzic jakas duchowa wyzszosc, czy doskonalosc.
  • 0

budo_krecik
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KMK

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy coś nie zostało zatracone ?

Jak to nie rozumiesz co znaczy chęć samodoskonaleniesie? Jak nie to cwicz ,cwicz to zobaczysz:)

Cwicze cwicze pytalem jednak wlasnie o roznice miedzy samodoskonaleniem a treningiem bo tego drugiego na BJJ miewam czasem w nadmiarze:).
Ceromonia no coz.... co kto lubi.
Tylko ze wszyscy mowia o samodoskonalaniu sie duchowym, medytacji a sam tu podajesz przyklad na to ze w Polsce na "wschodnich" SW jedyne co z tego zostalo to ceremonialne opakowanie :? .
Ja tam osobiscie wole cwiczyc niz uczestniczyc w ceremoniach czy przedstawieniach. Choc nie odmawiam im uroku,zastanawiam czy naprawde w ten sposob cos trace?
Co do mistrzow to hmmm powiedzmy ze wole jak trener chce mnie uczyc tego na czym sie zna (nie od razu musi to byc odpowiedz na pytanie "jak zyc w tym trudnym i brutalnym swiecie":P ). Szacunku naprawde nie nabywam do kogos dlatego ze mam do niego mowic mistrzu czasem wrecz mogloby mi to przeszkadzac.
A moze sie myle? moze sa tu przedstawiciele SW u ktorych na treningach jest cos wiecej?
  • 0

budo_zolin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 670 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:północny-zachód
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy coś nie zostało zatracone ?
Ciekawy topic....jak bym chcial duchowe wsparcie to bym wrocil na karate. Tego jeszcze by brakowalo na bjj aby na trenera mowic sensei i nei zadawac zadnych pytan i w ogole super RESPECT(bo to prawie jakis bog). Uklony jakies, jakas medytacja i masa innych glupot na ktore sie marnuje czas. Mi wlasnie taka forma odpowiada jaka jest na bjj ze jak mam pytanie to wolam, hej Piotrek gdzie ta reke wsadzic(bez skojarzen haha) i dlaczego tak, a nie siak. Piotrek moj trener cierpliwie odpowiada na pytanie, tlumaczac mi wszystko po kolej. To jest spoko forma. Jak swego czasu chodzilem na aikido to jak zapytalem o cos "mistrza" to wszyscy sie na mnie dziwnie spojrzeli, a mistrzu powiedzial ze pytania to juz sie zadaje po treningu a nie w trakcie(dal mi do zrozumienia ze mam sie zamknac i siedziec cicho :)

Wlasnie dlatego wybralem bjj bo

-super atmosfera, czasem jest kupa smiechu
-zawsze gotowy do pomocy trener
-nie traci sie czasu na bzdety(rozgrzewka, techniki, sparingi)
-skuteczne techniki, ktore sie sprawdzily na wiekoszsci powaznych turniejow
-trener jest fachowcem w tym co robi udowadniajac to na macie

Mnie nigdy nie krecila filozofia jaka towarzyszy danej sw. Interesowala mnie zawsze walka. Jedyne co sie liczy to pokonanie przeciwnika. Mysle ze wiekszosc fajterow bjj tak wlasnie mysli. Inaczej by tego nie trenowali. Zajeli sie czyms innym. Nie wspomne juz o wkurzajace dyscyplinie na niektorych sw. Huh rozpisalem sie, pozniej cos jeszcze dorzuce :D
  • 0

budo_zwierzak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łomża

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy coś nie zostało zatracone ?
W BJJ/LL nie ma ceremoniałów, choćby po to by uniknąć śmieszności...

Szacunek między uczniami, a trenerem po prostu jest. Jest i tyle. Kropka.
Nie musimy robić ukłonu przy każdej technice, ani wykrzykiwać słów, które tak naprawdę nic dla nas nie znaczą. Nasi trenerzy nie są żadnymi legendami i nie stoją z boku. Trenują tak jak my i właśnie dlatego są tym kim są. Swojej wartości dowodzą w walce, a nie kolorami pasów.

Sami trenujący też nie kłaniają się sobie przy każdej rundzie w walce, czy przy jakichś ćwiczeniach. Ćwiczymy ostro, nieoszczędzamy się i mamy w tej dyscyplinie mało ograniczeń technicznych, dlatego każdy dba o zdrowie innych. Tak rodzi się tak specyficzna więź, jaką widać w każdej dobrej drużynie BJJ. Nikt tu nie osiągnie niczego sam. Jesteśmy wszyscy od siebie zależni i razem pracujemy na zwycięstwo tych osób, które są w reprezentacji na zawodach. Im prędzej dana sekcja zaczyna to rozumieć, tym lepsze jest jej jiu-jitsu.

To pierwsza część filozofii.
Drugą jest tzw. Wyzwanie Gracie'ch.
Walczyć z każdym i wszędzie(choć nie chodzi raczej o bójki w knajpach :twisted: ). Nie po to by zaspokoić potrzebę wygrywania, ale po to, by rozwijać siebie i sztukę.

Tyle mojej skromnej wiedzy w tej materii. Jeśli ktoś wie więcej, to chętnie posłucham.

Przyznam, że właśnie z powodu tej otoczki nie zmieniłbym BJJ i LL na japońskie sztuki walki.
  • 0

budo_bart3k
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy coś nie zostało zatracone ?
Cała ta otoczka została zatracona jednak nie powiem, żebym za nią jakoś szczególnie płakał. Filozofią wszystkich sztuk walki jest pokonanie przeciwnika jak najszybciej, przy jak najmniejszym wysiłku. Bjj wraz z tą "otoczką" nie utraciło na skuteczności(wręcz przeciwnie) i to jest najważniejsze.
A szacunek równie dobrze można okazać przez podanie ręki przed walką albo na koniec treningu.
  • 0

budo_paeł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 942 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy coś nie zostało zatracone ?

dlatego każdy dba o zdrowie innych.


No i tu zalezy duzo od czlowieka, jak ja komus mowie "lajtowo bo mnie plecy bola" a ktos sobie bierze i robi zemnie szmate zeby cos udowodnic za wszelka cene to :roll: ...

Ale nie schodzmy z tematu :wink:
  • 0

budo_sajan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 220 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy coś nie zostało zatracone ?
Jak to nie ma wspaniaych mstrów załozycieli a rodzinaGracie i jej wyzwanie ?? Oni są zywą legędą podziwiam ich i rei dla nich, ale gdybu była równoś to po co pasy (dla kasy ) no fakt i nikt nie zaprzeczy.
Dziei z wszystkie opinie chciałem sie tylko czegoś więcej dowiedzieć o bjj bo chyba stało sie populrne dzieki Tomaszowi Guji w naszym kraku ale moge sie mylić??
No nic wasze wypwiedzi mnie tyko zmobilizowały do cięższego treningu moze kiedyś stoczymy pare sparingów w przyjacielskiej atmosferze a;e do tego czsu dużo potu ze mnie upłynie :) bo gdy bede juz nosił któryś dan z PAJJ to nie bede sie nim chcial zaslaniać :) i nie walczyć , ale jak pisalem duzo potu jeszecze upłynie ze mnie:)
Pozdro
  • 0

budo_niedziel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2844 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze wsi jestem
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy coś nie zostało zatracone ?

chyba stało sie populrne dzieki Tomaszowi Guji w naszym kraku ale moge sie mylić??

A kto to jest? :-)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024