Skocz do zawartości


Zdjęcie

Automatyzm


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

budo_naku
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Automatyzm
Automatyzm


Nie znalazłem na forum takiego tematu. Więc chyba mogę założyć swój pierwszy temat na forum :wink: .

Automatyzm kiedy jest przydatny a kiedy nie ? Czy podczas ćwiczeń należy go unikać? Czego uczy dobrego a czego złego? Itd.…

Pozdrawiam
Naku
  • 0

budo_authority
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1851 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z codexu

Napisano Ponad rok temu

Re: Automatyzm
JA zauwazylem tak....

Podczas cwiczen to srendio przydatny..ale trenuejs zwlasnie poto aby automatycznie wykonywac ,szybko i perfekcyjnie techniki... Wiec aby to zrobic trening musi byc najbardziej jak sie da swiadomy :)

A na ulicy to albo uciekasz albo jestes mega szybki automat :)
  • 0

budo_kantele
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 643 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Automatyzm
no a podczas treningow z bronia kata sa wlasnie po to, zeby nauczyc sie automatyzmu... zreszta cos w tym jest, jak sie cos powtarza w kolko i na okraglo to sie to robi automatycznie - to tak samo jak np. z wlaczaniem swiatla po wejsciu do mieszkania - nawet nie wiesz kiedy to robisz :>
  • 0

budo_authority
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1851 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z codexu

Napisano Ponad rok temu

Re: Automatyzm
JA wim...ja wchodze do mieszkania
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: Automatyzm

JA wim...ja wchodze do mieszkania


No, szczególnie po przedłużonym spotkaniu z aikidocką bracią... Kluczykiem do dziurki po paluszku :wink: :wink:
  • 0

budo_authority
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1851 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z codexu

Napisano Ponad rok temu

Re: Automatyzm
Codziennie tak robie...kluczykiem po palcu... a trening tylko 3 razy w tygodniu :)
  • 0

budo_novic
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Where the Lincolns, and the Chevies and the Cadis at

Napisano Ponad rok temu

Re: Automatyzm

Kluczykiem do dziurki po paluszku


zadziwiajace w jak bardzo beznadziejnych sytuacjach wyuczone czynnosci nie zawodza :) :):)
  • 0

budo_don zen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Automatyzm
Nie no, czasami to moze byc frustrujace, jak np codzienne pytanie "cholera, ale jak wychodzilem to zgasilem swiatlo? A w ogole zamknalem drzwi?!" :)
  • 0

budo_kantele
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 643 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Automatyzm
ale mialo byc o automatyzmie w aikido, a nie o automatyzmie w zyciu codziennym... tekst o zapalaniu swiatla mial byc tylko paralela :)
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Automatyzm
jaki automatyzm w aikido?
  • 0

budo_authority
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1851 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z codexu

Napisano Ponad rok temu

Re: Automatyzm

jaki automatyzm w aikido?


Automatyzm , ja zrozumialem ze chodzi o nauke technik tka aby je mozna bylo bez problemu "odruchowo" powtózyc. być moze ty zrozumiales inaczej , sam niewiem :)
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Automatyzm
w sensie bezmyslnie?
  • 0

budo_authority
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1851 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z codexu

Napisano Ponad rok temu

Re: Automatyzm
w sensie podswiadomie / pamięc ruchów BEZ MYŁŚNIE NIE WOLNO ROBIC NIC tak ja uwazam
  • 0

budo_ellis
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:krakow / warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Automatyzm
pamiec ruchow to w sumie w kata... ale kiedy dochodzi do interpretacji to musisz wiedziec ze nie zawsze zejscie do tylu (jak bylo w zalozeniu kata ) to dobry pomysl...
  • 0

budo_authority
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1851 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z codexu

Napisano Ponad rok temu

Re: Automatyzm
Dlatego pisalem/mowilem ze nie wolno robic niczego bez myslnie :)
Ale jesli znasz bardzo dobrze jakas technika to mzoesz robic jej variacje :)
  • 0

budo_marv
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Basin City

Napisano Ponad rok temu

Re: Automatyzm
Automatyzm... hmmm...

Z tego co ostatnio czytałem to automatyzm wykonywania technik jest jednym z celów treningu (oprócz oświecenia oczywiście... :) )

Chodzi o to, by technika była czysto intuicyjną reakcją na atak , bez użycia świadomości, by nie zastanawiać się co należy zrobić po irimi tenkanie, no i nad tym co zrobić w danej sytuacji...

Na początku technikę wykonujesz fragmentarycznie, bo za dużo myślisz o tym co masz zrobić. Później gdy przyswoisz sobie daną technikę wykonujesz ją sprawnie i płynnie, ale nadal przy użyciu świadomości...

no i tu zaczyna się magic... gdy w pełni zrozumiesz istotę aikido i jego techniki to wtedy osiągniesz stan gdzie nie będziesz już pamiętać poszczególnych technik, gdyż będziesz je wykonywać z "czystym umysłem" czyli czysto intuicyjnie i zawsze odpowiednio do sytuacji...

no ale do tego musisz w to wierzyć, ćwiczyć codziennie po parę godzin przez nastę pne 60 lat, medytować w seiza po 3 godziny dziennie aż zaczniesz lewitować... :)
  • 0

budo_malekith
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 67 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano Ponad rok temu

Re: Automatyzm
Apropo powyższego. Ktoś kiedyś mi opowiadał o jakimś sensei (może nawet to był jakiś shihan, nie wiem), który dawał liczne pokazy i robił różne fajne rzeczy. Gdy go potem pytano jakie robił techniki, to powiedział, że nie wie :D Bo były to dla niego całkiem naturalne reakcje.

A nawiązując do tematu. Ja automatyzm rozumiem właśnie w taki sposób jak marv. "Automatyczna reakcja" na daną sytuację, na dany atak. W końcu to chyba właśnie jeden z celów treningu. "Nauczenie się naturalnych odruchów" :lol: Czy inaczej, sprawienie aby ruchy i techniki aikido stały się naturalnymi odruchami.

Kiedyś czytałem coś o tzw. "etapach bycia nowicjuszem". Początkujący (nowicjusz) uczący sie technik walki musi wyzbywać się złych nawyków, zapomnieć o swoich naturalnych reakcjach, często całkiem niewłaściwych. Musi wyrabiać sobie prawidłowe pozycje i odruchy. Musi myśleć nad każdym ruchem aby go zrozumieć i móc dobrze wykonywać. Po wielu, wielu latach gdy taki ktoś zostanie już mistrzem w swej dziedzinie, ruchy związane z daną sztuką walki są dla niego całkowicie naturalne. Można powiedzieć, że znów jest nowicjuszem :-) Bo każdy ruch potrafi robić bez zastanowienia, spontanicznie. Wyuczone techniki stały się "naturalnymi odruchami" :-)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024