Skocz do zawartości


Zdjęcie

Policyjne aikido


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

budo_novic
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Where the Lincolns, and the Chevies and the Cadis at

Napisano Ponad rok temu

Policyjne aikido
Witam, czy moglby mi ktos wyjasnic, (albo podac jakis namiar internetowy) czym sie rozni aikido policyjne (chodzi o Japonie oczywiscie) od tego zwyklego (tego dla zwyklych smiertelnikow co japonskimi smerfami nie sa). Zaznaczam ze na guglach dowiedzialem sie jedynie iz moge sobie kupic ksiazke na ten temat, a poza tym jakies bezuzyteczne pierdoly.

prosilbym o w miare mozliwosci wyczerpujace informacje, gdyz moja ciekawosc nie zna granic :) :)
  • 0

budo_*michu*
  • Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Torun

Napisano Ponad rok temu

Re: Policyjne aikido
Z tego co slyszalem
policyjne aikido t0 techniki z aikido tyle tylko ze zmodyfikowane w jakimś stopniu.... :roll:
  • 0

budo_apas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 731 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sorrell, Ballyhea an Rath

Napisano Ponad rok temu

Re: Policyjne aikido
A ja znam dwoch policjantow, co aikido cwicza :) Tzn: jeden cwiczy, a drugi juz nie, ale cwiczyl. I to, co oni na macie robili, to niewatpliwie bylo (jest) aikido policyjne :) :D :) :D

APAS (pozdrawiajacy Rica i ubolewajacy, ze piwko do skutku nie doszlo...)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Policyjne aikido
Dawno temu, w latach 50-tych, Gozo Shioda, zalozyl Yoshinkai i z ramienia tej organizacji zaczal nauczac jakies formacje policji w Japonii. Potem przejeli to jego uczniowie. Wypadal tak jeden instruktor na 200 policjantow. Wiec wprowadzili specjalna metodologie nauczania start/stop, polegajaca na rozlozeniu techniki na dobne czesci, kazda czesc miala numer i wykonywaniu techniki na komendy: raz/stop, dwa/stop, trzy/stop...itd. W ten sposob wszyscy robili jednakowy ruch a instuktor chodzil i poprawial.
Potem, jak juz pare technik znali rozpoczal sie powazny trening.

Oczywiscie ich trening nie ma nic wspolnego z turystycznym cwiczeniem 99.99% aikido na swiecie. Wiekszosc aikidokow jest przyzwyczajona np do przyjacielskiej atmosfery na tatami, gdzie wszyscy sie do siebie anielsko usmiechaja i jest tak slodko ze HO HO HO....wiec policyjny trening to w porownaniu z tym przemoc, nienawisc i brutalnosc nie z tej ziemi. Ale kazdy rozumie, ze od tego zalezy ich zdrowie i zycie. Powazna sprawa, nie ma co.
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Policyjne aikido
Będąc na obozie w Kołobrzegu (chyba dwa lata temu), miałem treningi z instruktorem odpowiedzialnym za wyszkolenie tokijskiej policji.W sumie to wszystkie treningi poza jednym, różniły się tylko małymi szczegółami w porównaniu do innych, masa technik egzaminacyjnych i niestety atmosfera na macie też była lużna, tzn taka do jakiej jestem nieprzyzwyczajony(ogólnie treningi mi się w miare podobały).Ostatni trening był najciekawszy. gdyż przestaliśmy ciupać techniki egzaminacyjne i zaczeliśmy już się bawić tymi ciekawszymi, hehe :) .
  • 0

budo_sigh
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 98 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Policyjne aikido
Oczywiscie Szczepciu masz racje Yoshinkan Aikido wprowadzone przez Kancho Shiod'e cechuje się tym ze na poczatku cechuje sie tzw. aikido robotow. Oznacza to nie mniej nie wiecej, ze kazda technika podzielona jest na fazy, a faza przyporzadkowane kolejnym ruchowm w technice, sa oznaczane kolejnymi liczebniki (japonskie, polskie, ....). Pozwala to na duza kontrole przez instruktora prowadzacego zajecia nad postepami jego uczni. Dokładnie mowiac patrzac na 100 pilicjantow wykonujacych te same ruchy mozna latwo wychwycic osoby, ktore wykonuja to niepoprawnie i skorygowac. Metoda treningu polega na tym, aby eliminowac bledy w ich zarodku, a jak sie juz ich pozbedziemy to mozemy dokladac do tego ruch i ciaglosc. Cechuje sie to tym, ze nawyki z powtarzania tych samych ruchow wchodza w krew w wykonywaniu szybkim, czyli dokladnych kontrolach. W tym systemie szkoli sie do dnia dzisiejszego Tokyo Metropolitan Right Squad (nie znam poprawnej pisowni), przechodza oni roczne szkolenie w Yoshinkan Hombu Dojo w Tokyo.

Co do brutalnosci to tez jak zwykle Szczepciu masz racje, ale nie do konca. Racja polega tylko na tym jaka grupa jest szkolona. Jezeli jest to grupa cwyilna to niczym sie ona nie rozni od zwyklej grupy cwiczacej inne odmiany aikido. Jezeli chodzi natomiast o policje czy o sluzby ochrony to ludzie ci maja okreslony cel i predyspozycje przychodzac na trening. Zabiera im zwykle duzo czasu na to, aby dostosowac sie do rozluznienia i wykorzystywania bioder w aikido. Ale oni maja motywacje tego czego czasami jest brak gupom cywilnym.

Pozdrawiam
Osu
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: Policyjne aikido

Będąc na obozie w Kołobrzegu...


I ja tam byłem, i piwo ogniskowe piłem....i fajnie było , choć inaczej. Pozdrowienia Kiod.
  • 0

budo_miziel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Podkowa Leśna

Napisano Ponad rok temu

Re: Policyjne aikido
Wielu policjantów w Tokyo (a może i w innych miejscach Japonii) zamiast pałek ma jo. Nie sprawdzałem czy potrafią się nim posługiwać :) I nie wiem czy uczyli się tego w ramach aikido... Właściwie to może nie powinienem nic pisać... :wink:
  • 0

budo_silvio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 829 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano Ponad rok temu

Re: Policyjne aikido

.wiec policyjny trening to w porownaniu z tym przemoc, nienawisc i brutalnosc nie z tej ziemi. Ale kazdy rozumie, ze od tego zalezy ich zdrowie i zycie. Powazna sprawa, nie ma co.


Slyszalem ze w Japonii przestępczość jest wyjątkowo niska a policja nie ma za bardzo co robić. Więc trochę trudno mi uwierzyć, że japoński policjant musi być strit fajta. Jeśli ktoś ma informacje o pracy japońskiej policji, to z przyjemnością przeczytam, bo zawsze dobrze się czegoś dowiedzieć.
Silvio
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Policyjne aikido

Będąc na obozie w Kołobrzegu...


I ja tam byłem, i piwo ogniskowe piłem....i fajnie było , choć inaczej. Pozdrowienia Kiod.


może się nawet wspólnie integrowaliśmy...

pozdrawiam Shawnee
  • 0

budo_insultdog
  • Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: Policyjne aikido
na discovery travel jest program pt chyba "go warrior" - prowadzacy jezdzi sobie po swiecie i "przedstawia" rozne sztuki walki

widzialem fragment o aikido - cwiczyl przez chwile m.in. wlasnie zdaje sie w yoshinkan hombu dojo na zajeciach dla policjantow (podobno kurs roczny po 18h\tyg)
faktycznie widac bylo szybkie powtarzanie technik na komendy. fajne, jako poczatkujacemu wydaje mi sie, ze w ten sposob rzeczywiscie mozna szybciej nauczyc sie pierwszych technik


komentarz prowadzacego: "8 minut ciaglego padania i wstawania bylo prawdziwa mordega"
i potem medytowal z jakims japonczykiem:
"nic tak bardzo nie zblizylo mnie do istoty aikido jak 30 min siedzenia w seiza"

ale to jeszcze nic w porownaniu z odcinkiem w ktorym pojechal do rosji i komandosi uczyli go m.in. kozackich sztuk walki...

(cytaty z pamieci, nie wiem, czy o tym juz bylo...)
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Policyjne aikido
W nr 2/2004(5) BUDOJO jest płyta VCD pokazująca szkolenie policji japońskiej oraz artykuł. Polecam lekturę.
Miałem okazję być gościem Inoue Kancho w Yoshinkai Hombu w Tokio,
nie tyle metoda co bardzo charakterystyczna pozcja stóp to coś co bardzo wyraźnie odróżnia aikido yoshinkan od innych. Na marginesie identyczna pozycja stóp występuje w kashima kenjutsu.
Co do metody szkoleniowej to rzeczywiście jest ona oparta na elementach musztry wojskowej, co powoduje, że znakomicie sie wpisuje w logikę szkolenia służb mundurowych w Japonii.

  • 0

budo_kurm28
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław i okolice, ale bardziej okolice

Napisano Ponad rok temu

Re: Policyjne aikido

.wiec policyjny trening to w porownaniu z tym przemoc, nienawisc i brutalnosc nie z tej ziemi. Ale kazdy rozumie, ze od tego zalezy ich zdrowie i zycie. Powazna sprawa, nie ma co.

Slyszalem ze w Japonii przestępczość jest wyjątkowo niska a policja nie ma za bardzo co robić. Więc trochę trudno mi uwierzyć, że japoński policjant musi być strit fajta. Jeśli ktoś ma informacje o pracy japońskiej policji, to z przyjemnością przeczytam, bo zawsze dobrze się czegoś dowiedzieć.
Silvio


no właśnie dlatego jest taka niska, że policjanci to strit fajta i nikt im nie podskakuje bo się boja.
:wink: :) :)
  • 0

budo_spajk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 830 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraj Teutonow

Napisano Ponad rok temu

Re: Policyjne aikido
Chcialbym zobaczyc skutecznosc takiego "policyjnego aikido" w Polskich warunkach. Szczegolnie na meczach pilkarskich. Juz raz jakis balwan na tym forum pisal o Combat Aikido !!!! Fantazji ludziom nie brakuje. Moze tylko nieliczne techniki aikido moga byc przydatne w szkoleniu policji ale nie odrazu caly system. Smieszne to jest troche , no ale coz moze w japoni sie sprawdza ze wzgledu na nizszy poziom agresji w spoleczenstwie w Polsce z pewnoscia by sie nie sprawdzilo.
  • 0

budo_tarantula
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 188 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z przyszłości...

Napisano Ponad rok temu

Re: Policyjne aikido

Będąc na obozie w Kołobrzegu...


I ja tam byłem, i piwo ogniskowe piłem....i fajnie było , choć inaczej. Pozdrowienia Kiod.


może się nawet wspólnie integrowaliśmy...

pozdrawiam Shawnee


To ja też sie z wami integruje :) :) :)
Też tam byłemw :lol:
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: Policyjne aikido

Będąc na obozie w Kołobrzegu...


I ja tam byłem, i piwo ogniskowe piłem....i fajnie było , choć inaczej. Pozdrowienia Kiod.


może się nawet wspólnie integrowaliśmy...

pozdrawiam Shawnee


To ja też sie z wami integruje :) :) :)
Też tam byłemw :lol:

No, to sami swoi... :) ...hehehe...ale się zacytowało... :wink:
  • 0

budo_novic
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Where the Lincolns, and the Chevies and the Cadis at

Napisano Ponad rok temu

Re: Policyjne aikido
Dzieki wszystkim za wypowiedzi, troche sie wyjasnilo... aha, a jaka jest roznica miedzy nazwa Yoshinkai a Yoshinkan? (bo obie funkcjonuja, wiec mi nie piszcie ze roznia sie literka :P )

Szczegolnie na meczach pilkarskich.


hehe... no comment
  • 0

budo_sigh
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 98 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Policyjne aikido
Kan - to szkoła styl, Kai - to organizacja. Czyli Yoshinkan to nazwa stylu (odmiany aikido Gozo Shiody). Yoshinkai to organizacja skupiająca Dojo' ćwiczace styl Yoshinkan Aikido (pełna nazwa to IYAF )

Osu.
  • 0

budo_malekith
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 67 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano Ponad rok temu

Re: Policyjne aikido
A tak odnośnie tego policyjnego aikido, to słyszałem, że goście mają tam taki "hard" trening przez cały rok a po tym roku dostają 1 dan. To prawda?
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Policyjne aikido

A tak odnośnie tego policyjnego aikido, to słyszałem, że goście mają tam taki "hard" trening przez cały rok a po tym roku dostają 1 dan. To prawda?


hmm.... szczerze to wątpie by każdy policjant po przejściu takiego szkolenia dostawał dana.Byc może słyszałeś o rocznym programie szkoleniowym uchideshi, po przejściu którego otrzymuje się blacka, ale do niego mogą przystępować również cywile i z tego co sie domyślam nie jest on prowadzony pod kątem szkolenia policyjnego.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024