Skocz do zawartości


Zdjęcie

bokken lub jo lakierowany czy nie ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

budo_wojownik
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

bokken lub jo lakierowany czy nie ?
Witam

Chciałem poznać wasze opinie na temat lakieorwania broni treningowej.

Najbardziej interesuje mnie lakierwanie kija Jo lub BO, bo co niektózy twierdzą , że to jest nie na miejscu gdyz lakier wytwarza powłoke lepkosci i zadne szlifowanie temu nie zaradzi a podczas szybkiego przesunięcia dlonia po takim kiju mozna sobie ja delikatnie mówiac uszkodzic.
Chyba każdy słyszal o powstających w ten sposb pęcherzach ?

Inny problem jest jest przy lakieorwaniu mieczy np Bokken gdyz według mnie lakier zabezpiecza drewano i wzmacnia jego warstwę zwenetrzna. Odpowiednia ilosc wartw lakieru ( 2 do 3 ) minimalizuje wgniecenia podczas silnych ciosow.
Słyszałem tez opinie o nacieraniu sprzetu oliwką.

A wy jakie macie kije lub bokkeny ?
  • 0

budo_taisho
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: bokken lub jo lakierowany czy nie ?
Jo malowac bejca bo po lakierze sie lepi i "zacina" reka przy przesunieciach.
Boken bejca lub lakierem 1 warstwa.
A zrob po swojemu bo to tak samo jak z tematem: "jakie majtki lubicie nosic"
  • 0

budo_taisho
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: bokken lub jo lakierowany czy nie ?
Aha jeszcze jedno co do Jo. Inna teoria to: niczym nie malowac a po pol roku wetrze sie w niego twoj pot i bedzie wtedy idealny, a jednoczesnie zakonserwowany ;)
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: bokken lub jo lakierowany czy nie ?
jak juz polakierujesz to potem weż papier ścierny o drobnych ziarnach i lekko przejedź nim po patyku, co by taki sliski nie był. co do potu to racja :) :-) :D
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: bokken lub jo lakierowany czy nie ?
Zero lakieru. Tylko co jakisz czas lekko przeleciec olejem lnianym.
  • 0

budo_grey fox
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 192 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: bokken lub jo lakierowany czy nie ?

Zero lakieru. Tylko co jakisz czas lekko przeleciec olejem lnianym.


Zgadzam się ze Szczepanem, właśnie przejechałem sprzęt olejem (tylko nie patrzyłem czy lniany -zakosiłem coś co było pod ręką (BTW pięknego kolorku nabiera :wink: )) i uważam że żadne lakiery nie zastąpią kontaktu z "czystym" drewnem.

Grey Fox
  • 0

budo_niebieski
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 213 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:prawiecentrum

Napisano Ponad rok temu

Re: bokken lub jo lakierowany czy nie ?
Absolutnie bez lakieru. Dotrze się w czasie używania.
Kolega kiedyś zabejcował - ale miał ręce po treningu - całe brązowe :)
  • 0

budo_wojownik
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: bokken lub jo lakierowany czy nie ?
Wiem że temat nie jest ambitny , ale wypytuje o to, bo jestm producentem broni treningowej i chce robić jak najlepszy sprzęt :)

jako stolarz powiem wam co mysle o bejcowaniu: Typową bejcę rozrabia się w wodzie, wiec normalną sprawą jest ze pod wpływem potu bejca sie rozpusci i zabarwi nam dlonie. Aby tego uniknąc po bejcowaniu powinno sie polakierować drewno. Innym sposobem na uzyskanie kolorowego kija czy miecza jest uzycie lakieru koloryzujacego.

Co do teorii lepkosci po lakieorwaniu to zgadzam sie z marcin954 że poźniej należy drewno bardzo dobrze wypolerowac , czy przetrzec papierem sciernym. Wtedy pozbywamy sie lepkości i maly gładziutki polakierwany kij.

A co do mieczy to ja maluje 2 do 3 razy i nie bawię sie w polerwanie tylko stosuje owinięcie rekojesci bo nikt nie musial narzekać że bokekn jest lepki czy cos podbnego.
tak to mniej wiecej wyglada:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

i co o tym myslicie ?

Mam jeszcze pytanie odnośnie nacierania ilejkiem. Czy często to trzeba robic ? I jak długo drewno schnie po nacieraniu ?
  • 0

budo_cube_0
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:BDG

Napisano Ponad rok temu

Re: bokken lub jo lakierowany czy nie ?
Ja wole Jo bez zadnych dodatkow
  • 0

budo_magdalena
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 258 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: bokken lub jo lakierowany czy nie ?
Preferuję broń "saute" :wink: bez lakieru, bez bejcy z wyszorowaną rękojeścią (wiem, wiem bardziej kruche drewno), kiedyś mialam zamiar pobawić się z woskowaniem, ale jakoś zeszło.
  • 0

budo_niebieski
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 213 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:prawiecentrum

Napisano Ponad rok temu

Re: bokken lub jo lakierowany czy nie ?

Preferuję broń "saute" :wink: bez lakieru, bez bejcy ...

Dokładnie. Nigdy nie kupiłabym lakierowanej czy owiniętej broni.
Ale to kwestia gustu i zwyczajów w sekcji. Komuś może to odpowiadać. Asortyment zatem można dostosować i mieć jakieś dwa egzempalrze zawsze w odwodzie dla "naturszczyków" :)
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: bokken lub jo lakierowany czy nie ?
Drewno trzeba zabezpieczyc przed wilgocia, dokladnie i doglebnie. Optymalny jest olej, bo wnika gleboko. Mozna tez potem kombinowac z woskiem na goraco. Lakierowi mowimy stanowcze nie. Bron pracuje cala objetoscia, a nie powierzchnia.

Drzazgi usuwac, drobne ubytki mozna zaklejac zywica, ale to niestety nie starcza na dlugo.

Owijki sa bez sensu, drewno trzeba trzymac mocno zawsze i wszedzie.
  • 0

budo_horror vacui
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 245 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Warszawy. I nie wstydzę się tego.

Napisano Ponad rok temu

Re: bokken lub jo lakierowany czy nie ?

Owijki sa bez sensu, drewno trzeba trzymac mocno zawsze i wszedzie.


Chciałeś oczywiście napisać "zawsze i wszędzi".
Nieprawdaż?
:P
  • 0

budo_yanoosh
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice, Warszawa, Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: bokken lub jo lakierowany czy nie ?
Lakier jest do D.

Ja mam wszystko pomalowane farbą akrylową (cytadelki GW). Całkiem ładnie suię trzyma, nie wpłuwa na kontakt z drewnem, nie slizga się i nie swieci.

Tonfy konserwuję olejem, co sugerował sensei (a może już shihan - nie jestem na topie) Fumio Demura.
  • 0

budo_ellis
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:krakow / warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: bokken lub jo lakierowany czy nie ?
bez lakieru...
  • 0

budo_wojownik
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: bokken lub jo lakierowany czy nie ?

Drzazgi usuwac, drobne ubytki mozna zaklejac zywica, ale to niestety nie starcza na dlugo.

Owijki sa bez sensu, drewno trzeba trzymac mocno zawsze i wszedzie.

Co do tego to moje zdanie jest takie pomaluj bokken 3 razy gruba wartwa lakieru to nie bedziesz miał żadnych drzazg i nie bedziesz musial ich niczym zabezpieczać. A co do owijania rekojesci to tez radził bym wyprubowac zanim cos o tym sie napisze.
Może wam sie to wydaje głupie bo nigdzie nie ma owijanych rekojeści i mówicie stanowczo nie ale tutaj [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] ponad 300 osób uważa że są ok i bokken świetnie trzyma sie w dłoni. Więc dla mnie tamte opinie są wazniejsze :)

Ja mam wszystko pomalowane farbą akrylową (cytadelki GW). Całkiem ładnie suię trzyma, nie wpłuwa na kontakt z drewnem, nie slizga się i nie swieci.


Farba akrylowa ? mam mieszane uczucia bo ona tez bazuje na wodzie wiec pod wplywem potu moze sie rozpuszczac nie ??
Wdług mnie kazdy kolor nalezy pokryc lakierem :)

W nieługim czasie umieszcze tutaj zdjęcia bokkenow polakieorwnego i bez lakieru i zobaczycie co się z nimi dzieje i z ktorego leca więszke drzazgi...
  • 0

budo_yanoosh
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice, Warszawa, Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: bokken lub jo lakierowany czy nie ?

Farba akrylowa ? mam mieszane uczucia bo ona tez bazuje na wodzie wiec pod wplywem potu moze sie rozpuszczac nie ??


Akryl po zaschnieciu już wody nie łapie. Tylko silny rozpuszczalnik dziala - najlepiej aceton.
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: bokken lub jo lakierowany czy nie ?

Co do tego to moje zdanie jest takie pomaluj bokken 3 razy gruba wartwa lakieru to nie bedziesz miał żadnych drzazg i nie bedziesz musial ich niczym zabezpieczać.

Zwyklych aikidowych bokkenow lakierowac nie warto, zbyt szybko sie lamia, i lakierowanie nie ma na to wplywu.

Bede jednak wdzieczny, jesli znajdziesz skuteczna metode zabezpieczania bokuto Kashima przed drzazgami. Dzieki temu nie bede musial kupowac w przyszlym roku nowego. Wosk, lakier, zywica epoksydowa nie zadzialaly.

A co do owijania rekojesci to tez radził bym wyprubowac zanim cos o tym sie napisze.

Pomoce naukowe dobieram wedlug wskazan nauczyciela, a nie wedug mody.

Może wam sie to wydaje głupie bo nigdzie nie ma owijanych rekojeści i mówicie stanowczo nie ale tutaj [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] ponad 300 osób uważa że są ok i bokken świetnie trzyma sie w dłoni. Więc dla mnie
tamte opinie są wazniejsze :)

Moge zrozumiec, dlaczego cenisz swoich klientow, ale jesli chcesz sie zareklamowac tutaj, radze uszanowac rowniez zamieszczone tu odpowiedzi.

Farba akrylowa ? mam mieszane uczucia bo ona tez bazuje na wodzie wiec pod wplywem potu moze sie rozpuszczac nie ??
Wdług mnie kazdy kolor nalezy pokryc lakierem :)

Farba akrylowa, bedaca farba dyspersyjna, po wyschnieciu nie powinna sie rozpuszczac w wodzie. Niestety niskiej jakosci farby akrylowe zawieraja barwniki rozpuszczalne w wodzie, a akryl bywa nieodpowiednio przygotowany. Pot rowniez bywa bardziej agresywny niz woda.
  • 0

budo_wojownik
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: bokken lub jo lakierowany czy nie ?

Zwyklych aikidowych bokkenow lakierowac nie warto, zbyt szybko sie lamia, i lakierowanie nie ma na to wplywu.

Ja wiem o swoich bokkenach tyle że mają już niektóre ponad poł roku i trzymaja sie bardzo dobrze. Każdy był malowany tlyko lakierem. Nikt nie jest w stanie powiedzieć ile wytrzyma bokken prawda ? Wiec Twoim zdaniem ile może wytrzymać przeciętny bokken aikidowy ? Wydaje mi się że jeżeli wytrzymął juz 6 miesięcy to jest dobrze a jak wytrzyma drugie 6 to będzie super nie ? :)
Co do zabezpieczenia bokuto to cos pomysle bo tam chyba nie oszczedzacie siły ? Zrobie kilka testow i się odezwę, może beda jakies zdjęcia. A jak czesto zmieniasz bokkena czy bokuto ?

Pomoce naukowe dobieram wedlug wskazan nauczyciela, a nie wedug mody.

A ja modę dobieram według tego co sobie ktoś zarzyczy. Nie wiem kto wymyślił te owinięcia rękjeści miałem kilka takich zamówień wieć pojawiły sie takie bokkeny w ofercie teraz tylko takie się sprzedają. Zdziwił byś sie ilu nauczycieli kupiło z owinięciem. Ale chyba masz racje że to wszyskto zalezy od gustu i sekcji.

Jak najbardziej szanuję opinie tych którzy maja coś do powiedzenia i wiedzą o czym piszą.

A co weług Ciebie ma wpływ na łamanie się bokkenów ?
  • 0

budo_wojownik
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: bokken lub jo lakierowany czy nie ?

Akryl po zaschnieciu już wody nie łapie. Tylko silny rozpuszczalnik dziala - najlepiej aceton.


A jakiej farby używasz ??
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024