Skocz do zawartości


Zdjęcie

METODYKA TRENINGOWA KUNGFU


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: METODYKA TRENINGOWA KUNGFU
Jak to ćwiczycie? rozwiązanie zadaniowe? kombinacje techniczne?
W pierwszym okresie są to proste ćwiczenia z partnerem, później walki zadaniowe i wolna walka (która jest często przerywana w celu tłumaczenia pewnych zachowań), oraz wolna walka bez ingerencji instruktora. Główny nacisk jast kładziony na umiejętność wykorzstania technik CLF w walce, jak i osobistych predyspozycji poszczególnych ćwiczących

A jaki on jest? Wiem, że się różni od planu sifu Ciembroniewicza, ale nie wiem nic o różnicach ponad nastawienie w kierunku walki.
Program jest ogólnie dostępny na stronach [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

A jak postępujecie ze studentami, którzy przychodzą tylko na 2 godziny? 2 godziny sparingów? form?
Każdego traktuję indywidualnie... u mnie na treningu nie ma takiej sytuacji że wszyscy klepią to samo bez względu na poziom. Każdy jedzie zgodnie z programem, ale każdy własnym tempem. Tak więc Ci ćwiczący 2 razy tygodniowo, ćwiczą tak samo jak pozostali ale efekty mają wolniejsze :)


OK, ale co jest dla niego i kiedy przeznaczone? Nauczacie od szczegółu do ogółu, czy od ogółu do szczegółu?
Program jest jasny i oczywisty : nauczysz się podstawowych technik (takich a takich), zaczniesz się uczyć form (takich a takich), itd. Każdy uczeń ma własne tempo nauki, więc każdy osiąga wszystko inaczej :)

Czy codzienne treningi nie powodują u Twoich studentów spadku szybkości lub techniki?
Nie, nic takiego nie ma miejsca... codzienny trening powoduje że możesz więcej ćwiczyć niż być ćwiczył 2 razy w tygodniu... oczywiście nikt nie ćwiczy po 8 godzin, więc mają czas na regenerację.

A jak to ma się do planu treningów? Czy w metodzie Twojego Mistrza są uwzględnione okresy przygotowawcze przed zawodami np. w postaci intensyfikacji cykli treningowych, czy też nie ma to znaczenia?
My ogólnie nie ćwiczymy pod kątem zawodów... przed zawodami cwiczymy co prawda intensywniej pewne elementy, ale nic ponadto. Trening powinien byc taki, abyś mógł startować w zawodach bez wielomiesięcznego przygotowywania...

Ale to właśnie jest bardzo ciekawe. Jak dzielicie? Niektóre systemy nauczają techniki, by potem dodawać siły, w innych pracuje się nad siłą, by potem czyścić technikę, w jeszcze innych najpierw pracuje się nad rękami, by potem "przejść do nóg" . Jak jest w CLF?
Ćwiczymy techniki, które same z siebie budują siłę, szybkość ;) Jedziemy równocześnie ogólnorozwojówkę z nauką technik + cwiczenia szybkosciowe.

CDN
  • 0

budo_mariuszk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 228 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: METODYKA TRENINGOWA KUNGFU
"Podstawą nauczania jest u mnie przekaz mistrza LiJuna rozbudowany o dodatkowe elementy i techniki"
Proszę o rozszeżenie odpowiedzi - nie znam przekazu tego mistrza

Mistrz LiJun nauczał w Polsce 10 lat temu, prowadził szkołę w Łodzi i w W-wie. Jego przekaz to mniej więcej 50% formy sportowe, 50% tradycja (samoobrona, worek, sparringi), sporo czasu poświęcamy na formy w tym broń (lina, kij, nunachaku).


"Tak, formy są ważnym elementem, tym bardziej że zajęcia są u mnie rekreacyjne a nie tylko wyczynowe"
Czy to znaczy, że im bardziej wyczynowe zajęcia tym mniej form?

Nie w tym sensie. Chodzi o to, że mamy formy sportowe, które raczej nie interpretuje się do walki, ale uczymy je również rekreacyjnie, nie każdy musi robić salta i szpagaty aby ćwiczyć efektowne wushu.


"Podział treningu: rozgrzewka + siłówka + rozciąganie + rozgrzewka chińska to około 45 minut, później techniki, formy, samoobrona, sparringi. Sparringi mamy średnio 1-2 w miesiącu"
Dla początkujących także? Jakie zasady? Jak radzicie sobie z kontuzjami? I co z podejściem ludzi, którzy mają przecież ćwiczyć rekreacyjnie?


Tak, ćwiczenia siłowe są spokojne, rozłożone w czasie z innymi elementami. Kontuzje się zdarzają, ale (odpukać) rzadko. To, że ktoś ćwiczy rekreacyjnie to nie oznacza, że nie musi budowac siły :) Wiesz... pod pojęciem zajęcia rekreacyjne rozumiem głównie to, że są dostosowane do możliwości ćwiczących - jak ktoś się boi robić gwiazdę, to go nie zmuszamy, motywujemy ale nie zmuszamy, nie wyrzucamy za to, że nie robi rewelacyjnych postępów itd.


"Tak, głównie treningi indywidualne i obozy przygotowujące, ale nie moze to odbijać się na całej grupie"
Co to znaczy?

To znaczy, że reszta grupy nie powinna odczuwać że trener zajmuje sie np 1 osobą bo ona jedzie na zawody, a reszta ma zajęcia na "macie": macie piłkę i gracie :) :) :)


"Tak, ale raczej w grupie zaawansowanej jest to bardzo elastyczne i dopasowane do aktualnych potrzeb. "
A na czym polegają?

Cóż to wywodzi się ze sposobu nauki mojego mistrza. W grupie, które już coś potrafi, zajęcia są luźne, to znaczy "każdy robi co chce": jeden formy, drugi zadaniówki z kumplem na tarczach, inna osoba ma problemy z padami to ćwiczy itd. Oczywiście wymaga to ogromnej dyscypliny i nie może być na każdym treningu


A jak budujecie szybkość i siłę czy dynamikę ruchu?
Siłę głównie przez proste ćwiczenia siłowe, a pozostałe elementy związane z motoryką ruchu, przez regularne wykonywanie form sportowych

Czy każdą z tych umiejętności rozwijacie oddzielnie, czy w trakcie wykonywania np. form podnosi się po prostu ich jakość?
jak wyżej - formy sportowe



Zauważyłem, że budowanie siły powoduje stratę szybkości. Jak rozwiązujecie ten problem?

Dlatego wszystkio musi być w równowadze


Czy budowanie siły robicie izometrycznie, na siłowni czy po prostu na workach? O ile wiem niektórzy używają treningów z ciężką bronią w celu podniesienia poziomu siły i dynamiki z minimalną stratą szybkości, a jak jest u Was?
Głównie worek, tarcze, utwardzanie

Czy ćwiczycie siłę na manekinach?
Nie mamy manekinów


Niektóre systemy wewnętrzne budują wyobrażenia działających sił pod różnymi kierunkami co ma ostatecznie owocować zdolnością generowania większej siły. Używacie czegoś takiego?
Koncentracja na momencie i punkcie uderzenia, kulminacja siły - tak
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: METODYKA TRENINGOWA KUNGFU
[quote]"...postanowilem stworzyc nowoczesny program nauczania" A jak on wygląda? I jak wyglądał poprzedni? [/quote]
moj program nauczania bazuje na systemie Chi Sim Weng Chun. Zostal napisany po wielu latach badan i doswiadczen w prowadzeniu zajec tradycyjnego kungfu. Program ten mozna dostosowac praktycznie do kazdej szkoly walki. Nazywa sie "Ultimate Fighting System -Weng Chun"
[quote] Jak sobie radzisz z nauczaniem trudnego materiału w krótszym czasie? Mnie czasem brakuje czasu i 5 godzinnego treningu przeciągam do 6-ciu godzin... [/quote]
to proste - od czasu do czasu organizuje seminaria 1-2 dniowe[quote] "od koordynacji ciala z wykonywanymi technikami" Jak to sprawdzasz?I według jakiej skali oceniasz? [/quote] np. przez cwiczenia z partnerem, prezentacje form, zastosowania technik. nie oceniam - udzielam wskazowek
[quote] "9-12 mcy w zaleznosci od predyspozycji ucznia"
To masz najkrótszy czas! I do tego przy treningu =3 x 1 h! Respect! Jak to robisz? Musisz mieć jakąś genialną metodę
[/quote]
Tu jest wlasnie kwestia podejscia do tematu. Nie jestem zwolennikiem dlugotrwalego terminowania uczniow przy sobie. Nie oszukuje ich zmieniajac ciagle techniki, formy lub program nauczania byc miec ich nonstop jako zrodlo przychodu. Maja okreslony material do nauczenia sie i ja im to daje. Standard (9-12 mcy) treningu sluzy do nauki podstaw. tyle mniej wiecej wystarczy by cos wiedziec i umiec. Kto chce moze na tym zaprzestac i zakonczyc nauke, a kto chce moze kontynuowac dalej.[quote] "poznawanie technik i ich zastosowania w pieciu dystansach: dlugi, sredni, krotki, zwarcie i parter"
Nie zrozumiałem odpowiedzi. Czy mółbyś ją nieco rozszerzyć? [/quote]
To jest wlasnie moja metoda treningowa, uczyc technik i zastosowan w roznych dystansach walki - wszystko w oparciu o jeden system - Weng Chun. [quote] A jak budujecie szybkość i siłę czy dynamikę ruchu? [/quote] szybkosc to indywidualna cecha motoryczna i kazdy rozwija ja wedlug swoich mozliwosci.zalecam wykonywanie cwiczen zadaniowych
[quote] Czy każdą z tych umiejętności rozwijacie oddzielnie, czy w trakcie wykonywania np. form podnosi się po prostu ich jakość? [/quote] formy to kopalnia wiedzy jesli chodzi o techniki i sytem, natomiast nie wszystkie formy nadaja sie do rozwijania cech motorycznych. takie podejscie ma np. styl Choy Lee Fut.[quote] Czy macie jakieś specjalistyczne ćwiczenia wyrabiające te umiejętności, a jeśli tak to jakie? [/quote] np. 'lepkie rece', kiu sao, trening na przyrzadach itp
[quote] Zauważyłem, że budowanie siły powoduje stratę szybkości. Jak rozwiązujecie ten problem? [/quote] nie stanowi to zadnego problemu, w Weng Chun nie chodzi o to by zawsze byc szybkim
[quote] Czy budowanie siły robicie izometrycznie, na siłowni czy po prostu na workach? [/quote] raczej izometrycznie ale to zalezy od indywidualnych potrzeb ucznia i celu jego treningu
[quote] O ile wiem niektórzy używają treningów z ciężką bronią w celu podniesienia poziomu siły i dynamiki z minimalną stratą szybkości, a jak jest u Was? [/quote] napisalem o tym wczesniej. osobiscie nie lubie treningu statycznego na silowni wiec wole cwiczenia dynamiczne z ciezka bronia
[quote] Czy ćwiczycie siłę na manekinach? [/quote]
tak
[quote] Niektóre systemy wewnętrzne budują wyobrażenia działających sił pod różnymi kierunkami co ma ostatecznie owocować zdolnością generowania większej siły. Używacie czegoś takiego?[/quote] podobno jest cos takiego w systemie Chi Sim ale zajmuje to bardzo dlugi okres nim sie pozna, dlatego zrezygnowalem z tego i nie zamiescilem w programie nauczania
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: METODYKA TRENINGOWA KUNGFU

Zauważyłem, że budowanie siły powoduje stratę szybkości.

Sila ciosu a o taka chodzi bierze sie dla mnie przynajmniej z szybkosci jego wykonania i koordynacji calego ciala podczas jego wykonania. W takim rozumieniu budowanie sily nie powoduje strat szybkosci. Sila bardziej statyczna, (taka jak np. rozwijamy wyciskajac na laweczce lezac) imho moze sie przydac w bjj duzo bardziej niz w kungfu.
  • 0

budo_vt
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 402 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wa-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: METODYKA TRENINGOWA KUNGFU

...W Polsce przyjelo sie prowadzic zajecia od 1.5 do 2h, na Zachodzie trening trwa 1h. Kwestia dopasowania...


Co mozna zrobić przez godzine treningu jak samo wykonanie Siu Lim Tao to 30 minut :?:
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: METODYKA TRENINGOWA KUNGFU
moje siulimtao wykonuje sie w 3 minuty, chyba ze lubisz medytacje :wink:
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: METODYKA TRENINGOWA KUNGFU
Pioter, teraz Twoja kolej na odpowiedzi :!: jak to jest u Ciebie?
  • 0

budo_macleod
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 471 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Jungle

Napisano Ponad rok temu

Re: METODYKA TRENINGOWA KUNGFU
o kurcze to wy robicie formy na czas :)
  • 0

budo_marcin(18)
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 195 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zakopane

Napisano Ponad rok temu

Re: METODYKA TRENINGOWA KUNGFU
Zapytam trochę przewrotnie, czy kung fu nie zaczyna ewoluować (pod względem metod treningu) w kierunku kick-boxingu (do którego zresztą nic nie mam) zmieszanego z jakimś BJJ ?? Nie mówię, że to źle, ale z tego co widzę to coraz więcej ludzi ćwiczy: sparringi zadaniowe na tarczach, rundy na workach, wprowadza mikro- i mega- cykle; a kto jeszcze ćwiczy formy jako główną metodę treningu do walki :roll: kto stara się interpretować te formy i stosuje techniki z form w walkach na ringu i na ulicy, kto ćwiczy jeszcze na manekinach ?
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: METODYKA TRENINGOWA KUNGFU

a kto jeszcze ćwiczy formy jako główną metodę treningu do walki

a ktos kiedys cwiczyl formy jaka glowna metode przygotowawcza do walki? Rozne style w obrebie chinskich maja wlasna metodyke przygotowania do walki, sparingi zadaniowe, worki itd. tu naprawde nic nowego nie wymyslono od 200 lat:)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024