Skocz do zawartości


Zdjęcie

usztywniacz nadgarstka?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

budo_..::wolfsshade::..
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 64 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Tarnowskie Góry

Napisano Ponad rok temu

usztywniacz nadgarstka?
To pytanie jest kierowane głównie do osób ćwiczących jowga. Zauważyłem, że tradycyjny strój używany w tym stylu obejmuje także skórzaną opaskę na nadgarstkach.
Dołączona grafika
I teraz moje pytanie: skąd to się wzięło i do czego jest używane?
Mam kilka opcji: albo jest to jakaś forma karwasza-osłony przedramienia, jedna z części zbroi. Albo, w co bardziej wierzę, jest to usztywniacz stawów nadgarstkowo-promieniowego i śródnadgarstkowego. Coś podobanego jest używane przez drwali.
Czy te ćwieki którymi jest nabijane to coś służą/służyły czemuś? Czy były wykonywane jakieś uderzenia lub bloki przy pomocy tej opaski?
I ostatnie moje pytanie - czy ktoś ma jakieś doświadczenia w walce z czymś takim na łapach? Jak to się sprawuje?
  • 0

budo_skiper
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1052 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: usztywniacz nadgarstka?
Czy w hunggar też się podobnych nie używa?
  • 0

budo_..::wolfsshade::..
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 64 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Tarnowskie Góry

Napisano Ponad rok temu

Re: usztywniacz nadgarstka?
W Hunggar też to uzywają. Zauważyłem to w kilku stylach południowych więc miałem nadzieję na jakiś odzew. A tu nic :(
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: usztywniacz nadgarstka?
Bo tutaj nie często zaglądają przedstawiciele tych styli :(
  • 0

budo_..::wolfsshade::..
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 64 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Tarnowskie Góry

Napisano Ponad rok temu

Re: usztywniacz nadgarstka?
Nie no! Nie załamujecie mnie! Nikt nie zna odpowiedzi na te pytanka?
Może Dacheng będzie wiedział - jak nikt nie wie to może chociaż on.
Może chociaż jakiś link? Cokolwiek?
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: usztywniacz nadgarstka?
Wejdz na ich strone i tam zapytaj
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: usztywniacz nadgarstka?
pieszczochy na nadgarstkach uzywa sie w celu ich wzmocnienia, np. podczas treningu z ciezka bronia...

...ale taka pieszczocha uzywana jest czesto na pokazach, zaznacza sile tym (wizualnie) sile i moc wykonywanych technik. mozna powiedziec, ze dla szpanu - dla publiki :wink:

nic w tym zlego, mnie sie podoba, bardzo charakterystyczne
  • 0

budo_..::wolfsshade::..
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 64 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Tarnowskie Góry

Napisano Ponad rok temu

Re: usztywniacz nadgarstka?
Czyli to jest traktowane tylko jako usztywniacz nadgarstka? Te ćwieki nie pełnią żadnej funkcji, mam rozumieć i są czysto estetycznym dodatkiem? Nie używa się tego w żadnych technikach do ataków czy też bloków?
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: usztywniacz nadgarstka?
raczej nie, nie ma zadnej specyfikacji co do wzoru, ksztaltu i rozmiaru cwiekow, ale jesli mialbys uzytek z wykorzystania ich do walki to czemu nie - inwencja tworcza nie zna granic :wink:
  • 0

budo_darek
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 98 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: usztywniacz nadgarstka?
[quote name="budo_..]To pytanie jest kierowane głównie do osób ćwiczących jowga. Zauważyłem, że tradycyjny strój używany w tym stylu obejmuje także skórzaną opaskę na nadgarstkach.
Dołączona grafika
I teraz moje pytanie: skąd to się wzięło i do czego jest używane?
Mam kilka opcji: albo jest to jakaś forma karwasza-osłony przedramienia, jedna z części zbroi. Albo, w co bardziej wierzę, jest to usztywniacz stawów nadgarstkowo-promieniowego i śródnadgarstkowego. Coś podobanego jest używane przez drwali.
Czy te ćwieki którymi jest nabijane to coś służą/służyły czemuś? Czy były wykonywane jakieś uderzenia lub bloki przy pomocy tej opaski?
I ostatnie moje pytanie - czy ktoś ma jakieś doświadczenia w walce z czymś takim na łapach? Jak to się sprawuje?[/quote]

Cześć,
Nie mamy żadnego "tradycyjnego" stroju. Do zdjęć, na pokazy czy zawody ludzie ubierają jakiś strój charakterystyczny dla swojej szkoły, ale to są "wewnątrzszkolne" ustalenia a nie jakieś "stylowe" zasady. Tak samo jest z pieszczochami. :D Nie zauważyłem, żeby na codzień ktoś u nas w tym ćwiczył albo walczył 8O
Pozdrawiam :D
  • 0

budo_ja
  • Użytkownik
  • Pip
  • 24 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: usztywniacz nadgarstka?
Sprobuję zgadnąć: człowieka z takim czymś na przegubie trudno jest zlapać za nadgarstek, a co za tym idzie, zrobić dźwignię. I to może być zastosowanie tych ćwieków.

Usztywnić nadgarstka to nie da rady, bo kończy się przed nim - musiałoby wchodzić na samą dłoń.

Co myślisz WOLFSSHADE? Ma to sens?
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: usztywniacz nadgarstka?
a dlaczego ten pan na zdjeciu ma paski na spodniach "w zygzaki" a nie jak dres pospolity 3 prazki? :)
  • 0

budo_..::wolfsshade::..
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 64 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Tarnowskie Góry

Napisano Ponad rok temu

Re: usztywniacz nadgarstka?
[quote name="budo_ja"]
Sprobuję zgadnąć: człowieka z takim czymś na przegubie trudno jest zlapać za nadgarstek, a co za tym idzie, zrobić dźwignię. I to może być zastosowanie tych ćwieków. [/quote]
O tych dźwigniach nie pomyślałem. To całkiem logiczne nawet bo z czymś takim na ręce łatwiej się chyba wyswobodzić bo uchwyt nie jest taki pewny.

[quote name="budo_ja"]Usztywnić nadgarstka to nie da rady, bo kończy się przed nim - musiałoby wchodzić na samą dłoń. [/quote]

Nie musi wchodzić na dłoń żeby usztywniać nadgarstek. Kości nadgarstka zaczynają się już za tymi dwoma wyrostkami rylcowatymi po obu stronach przedramienia. Działało by tak jak to:
Dołączona grafika
To, że usztywniało by to nadgarstek dodatkowo uniemożliwiało by dźwignie.

Dopiero jakiś czas temu sobie skojarzyłem ten usztywniacz z tymi pieszczochami na łapach tych od jowga i stąd to pytanie[/quote]
  • 0

budo_flash
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 134 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: usztywniacz nadgarstka?
Ten niby "usztywniacz" na nadgarstku ze stalowymi cwiekami sluzy do obrony przed nozem - chroni przed pociachaniem zyl - i uderzajac w odpowidni sposob dziala prawie jak kastet
  • 0

budo_..::wolfsshade::..
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 64 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Tarnowskie Góry

Napisano Ponad rok temu

Re: usztywniacz nadgarstka?

Ten niby "usztywniacz" na nadgarstku ze stalowymi cwiekami sluzy do obrony przed nozem - chroni przed pociachaniem zyl

O tym nie pomyślałem. Czyli zgaduję, że po stronie dłoniowej zapięcie ściśle zasłania przedramię - pomiędzy paskami nie ma "dziur". Tylko zastanawia mnie jedno - jeżeli ma chronić przed cięciami nożem to dlaczego jest takie krótkie - zostaje jeszcze kawał nieosłoniętego przedramienia. I te ćwieki chyba lepsze by były wtedy po stronie dłoniowej żeby nóż się po nich zsunął.

uderzajac w odpowidni sposob dziala prawie jak kastet

W odpowiedni tzn? Uderza się wtedy stroną wierzchnią przedramienia? Czy może używa się tego że wzmacnia nadgarstek i pięść z przedramieniem jest "sztywno" połączona?
  • 0

budo_flash
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 134 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: usztywniacz nadgarstka?
No ja bym sie nie doszukiwal super jakichs tajemnych zastosowan tej opaski charakterystycznych tylko dla tego stylu. W dawnych czasach noszono tego typu opaski powrzechnie (widac czesto na roznych filmach historycznych), gdy walczona bronia biala i potyczki byly codziennoscia.
Taka opaska to dodatek - mozna bylo z nia caly czas chodzic a w razie walki przydawala sie jako oslona reki itp.
  • 0

budo_flash
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 134 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: usztywniacz nadgarstka?
powrzechnie mialo byc przez "sz" :oops: :)
  • 0

budo_..::wolfsshade::..
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 64 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Tarnowskie Góry

Napisano Ponad rok temu

Re: usztywniacz nadgarstka?

W dawnych czasach noszono tego typu opaski powrzechnie (widac czesto na roznych filmach historycznych), gdy walczona bronia biala i potyczki byly codziennoscia.

Wiem co masz na myśli. Ta część uzbrojenia zwała się karwaszem(zbrojni) lub mankietem(łucznicy). Jednak obie wymienione części uzbrojenia różnią się dość znacznie od tego "pieszczocha".
Mankiet łuczniczy nie może mieć rzadnych ćwieków i musi być zapinany po stronie grzbietowej przedramienia - gładka do wewnątrz, aby nie zachaczyć o cięciwę.
Karwasz natomiast był w odróżnieniu od tego pieszczocha o wiele dłuższy - miał być osłoną całego przedramienia, a nie tylko początku, i często zachodził także na łokieć.
Ten krótki pieszczoch nie przypomnia więc ani jednego ani drugiego. Dlatego wydaje mi się taki charakterystyczny, bo nie widziałem dla niego szczególnych zastosowań.
Z tej właśnie przyczyny zadaję te pytanko - myślałem, że może ktoś odeśle mnie do jakiś źródeł...
  • 0

budo_ruido
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 214 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: usztywniacz nadgarstka?

No ja bym sie nie doszukiwal super jakichs tajemnych zastosowan tej opaski charakterystycznych tylko dla tego stylu. W dawnych czasach noszono tego typu opaski powrzechnie (widac czesto na roznych filmach historycznych), gdy walczona bronia biala i potyczki byly codziennoscia.


proponuje obejżec Xene WOJOWNICZĄ KSIĘŻNICZKE
skóry i cwieki nie sa jej obce ....WRRRAU :wink:
  • 0

budo_..::wolfsshade::..
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 64 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Tarnowskie Góry

Napisano Ponad rok temu

Re: usztywniacz nadgarstka?
jest też grupa ludzi preferująca takie "zabawki"...mam na myśli sad(ł)o-mas(ł)o.. ale wydaje mi się, że nie będą znali pierwotnego zastosowania tego pieszczocha w walce... :wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024