Skocz do zawartości


Zdjęcie

KARATE-DO istota?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

KARATE-DO istota?

A mój trener zawsze powrarzał, że prawdziwu sportowcy nie dążą do starcia. Sprawdzic chcą się tylko chuligani, a tych nam w klubie nie trzeba.

Niech bokserzy walczą z bokserami, zapaśnicy z zapaśnikami, a karatecy z karatekami. A jezeli chcemy się porównywac na siłę, to porównujmy zawodników, a nie szkoły jakie reprezentują... bo każda z nich jest dobra i kazda z nich ma wady.


:D zawiewa muratem...

Wogle to nie wiem czy ktoś zwrócił uwagę na to iż na początku kiedy powstawało karate było w zasadzie tyle szkół ilu mistrzów (miejwięcej uczono tych samych technik). Szkoły te różniły sie w zależności od mistrza metodyką, filozofią walki itp. (wniosek z tego taki iż techniki wykonywane były tak żeby były skuteczne i wchodził a wiadomo kazdy ma inne predyspozycje więc były róznice).

Co zaś mamy dziś? no cóż japońce :) to shermetyzowali jak podstawowe twierdzenia algebry (w jeden bigos), do tego zaczęto zwracać uwagę na nawet najmniejsze szczegóły w efekcie kopie dobrze kiedy widać co chce kopnąć (akcent na podniesienie kolana przy mawashi np.) gozej że przeciwnik też to widzi, pozatem jest jeszcze pare kwiatków ale nie będę sie rozpisywał...

A jeżeli chodzi o jakis przykłąd z życia wzięty to wystarczy się chociaż jednemu gościowi z mojego klubu z 2 kyu do niedawna (obecnie 1 kyu) który spokojnie leje sie i daje rade z danami w zasadzie niezależnie od numerka (aczkolwiek mistrzem świata on on nie jest :wink: i są od niego lepsi) jego sukces z tego co zauważyłem bieże siez tego iż skraca techniki (np. mawashi czy mae-geri) ale z drugiej strony dostaje za to opierdziel bo to ma być widać jak podnosi kolano a dopiero potem kopie :?

(a jak wiadomo a moze i nie kopnięcie wykonane w taki sposób np. mawashi jest wykonane szybciej i nie traci zbyt wiele z swej siły nawet jeżeli pada pod lekkim kątem dla niedowiarków polecam dwa wzorki F=ma i p=mv oraz K1 :wink: )

PS. Nie jest jedynym który tak robi :) zapewne. A istotą karte było podobno to iż ma sie ono rozwijać bo jest niekończącą drogą poznawania i doskonalenia samego siebie, a to co mamy dziś to....... cóż według mnie lepszym karateką jest ktoś kto ćwiczy MMA niż ktoś kto ćwiczy shotokan, i nie chodzi mi tu wcale o to iż się leje a jego treningi to głównie sparingi. Po prostu oni podążają drogą na której ich styl walki staje się coraz doskonalszy (techniki), tym samym doskonalą się.

KARA-TE - pusta ręka DO - droga
  • 0

budo_pro8e
  • Użytkownik
  • Pip
  • 36 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: KARATE-DO istota?
Eee... a o co ty dokladne pytasz ludzi w tym temacie?
Jak dla mnie w karate nie chodzi tylko o umiejetnosc "lania sie" ale karate ma tez dla mnie wartosc duchowa. I momentami nie zczailem o co ci w ogole chodzilo. A Muratem zalatuje walka łopatą, krzesłem i "zabójcze techniki"... A nie podejscie Yanoosha do karate...
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: KARATE-DO istota?
W sumie to o nic wyrażam jedynie swój pogląd na to czym karate było w chwili swojego prawdziwego rozkwitu, a czym jest dzisaj (według mnie mogę sie mylić ale powód powstania był oczywisty mianowicie samoobrona). Może troche inaczej chodzi mi o bezmyślność z jaką przyswaja się często nowe techniki, które można wykonywać lepiej przez co trochę inaczej (co można zobaczyć na turniejach typu K1), tyle iż jest to ałtomatycznie błąd. (wniosek nie można udoskonalić swej techniki aby była skuteczniejsza, a jedynie doskonalić ją do wzorca co mija sie z celem chociażby tego co piszą w niektórych książkach o karate).

Co do umiejętności 'lania się' :wink: no nie........... chodzi też o rozwój ciała i to tak aby na starosć można chodzić o własnych siłach, są też kata i aplikacje (to drugie mnie zwłaszcza ciekawi). Nie można jednak zapominać o pierwotnym przeznaczeniu tej sztuki walki aby skutecznośćią nie zaczeła dorównywać aikido (sorki za przykład).

Chwała są szkoły karate typu Shidokan, Ashihara i inne mniej znane, które ratują honor karateków ale czy ktoś nie uważa iż szkoły tradycyjne typu shotokan nie powinny wziąść przykładu z swych młodszych braci?

PS. Najgorsze jest to iż co szkoła to obyczaje gdzieniegdzie to co napisałem jest prawdą kiedyindziej to co piszę jest całkowicie bezpodstawne.
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: KARATE-DO istota?
Oj wnuk nie ladnie takie rzeczy wypisywac, bardzo nie ladnie :)
  • 0

budo_yanoosh
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice, Warszawa, Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: KARATE-DO istota?
Zapowiada się ciekawa konwersacja. Sam jeszcze się wstrzymam z wypowiedzią, bo nowy jestem nie tylko na budo, ale też w karate. Staram się rozwijać zarówno merytorycznie jaki i fizycznie. Może wynoise coś z tego topicku...
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: KARATE-DO istota?
Apropo tego do czego słuzyło karate.
Służyło ono do samoobrony i walki!!! Głównie do samoobrony. Elementy duchowe były zawsze ale rozkwitły na dobre jak już karate stawało się wf-em. Przecież w przeszłości często walczono, w trakcie takich walk krztałtowały się style.
Przecież nawet sam Funakoshi walczył, a przynajmniej "sparował" z zapaśnikami okinawskimi np. Jego nauczyciele za to walczyli dość często. Mieli praktyke. Zauważcie że pokaz karate w wykonianiu Funakoshiego wrażenie zrobił na Kano, świetnym miestrzu jiu jitsu. Jakiez to karate musiało być!!
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: KARATE-DO istota?
Właśnie o to mi chodzi Laser :D
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: KARATE-DO istota?
no wiem że o to chodzi, tylko jeszcze swoimi słowami jakoś tam chciałem :)
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: KARATE-DO istota?
Nie mozna porowywac mawashi z K1 do mawashi technicznego. Takie mawashi geri w kihonie celowo sie tak wykonuje, ma to pomoc rozwijac ci miesnie, sile oraz szybkosc. Tak samo nie mozesz patrzec na walke realna przez pryzmat walki sportowej (tu sa takie a nie inne reguly i tego trzeba sie trzymac)
Zauwaz, ze celowo utrudnia sie w kihonie wykonywanie technik, to zadna nowsc Yoshitka Funakoshi to wymyslil - wprowadzil kihon, obnizyl pozycje, zeby podniesc umiejetnosci w wlace swoich podopiecznych. Sprawia, ze gdy staniesz na ulicy w wysokiej pozycji nagle okaze sie wszystko szalenie proste i mawashi geri wykonasz 10 razy szybciej i w tym wypadku logiczne jest to ze technika ta bedzie forma bardziej przpominac K1.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: KARATE-DO istota?
tylko nieststy nasze ciało jest tak skonstruowane, iż ćwicząć 10 lat w długaśnych pozycjach, w samoobronie też je przyjmiesz, i nici z walorów takiego ćwiczenia :-/
  • 0

budo_menthol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 229 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: KARATE-DO istota?

Takie mawashi geri w kihonie celowo sie tak wykonuje, ma to pomoc rozwijac ci miesnie, sile oraz szybkosc (...)

... i przy okazji przyzwyczai cie do takiego kopania. A potem mimo woli bedziesz probowal tak kopac.

A niskie pozycje? Kolanka panowie, kolanka lecą :cry: Tak ze nie nalezy przesadzac :)
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: KARATE-DO istota?

tylko nieststy nasze ciało jest tak skonstruowane, iż ćwicząć 10 lat w długaśnych pozycjach, w samoobronie też je przyjmiesz, i nici z walorów takiego ćwiczenia :-/


no nie wiem, nie widzialem zeby ktos walczyl na ulicy w dlugim zenkutsu dachi, sprobuj tak stanc a jestem pewien ze po chwili przegrasz walke. Trzeba myslec co sie robi,a nie robic cos z przyzwyczajnia.

Tu mi sie przypomona pewna stara autentyczna historia. Pewien gosciu - poczatkujacy, pomyslal ze jest juz wielkim karateka i kazdego pokana. Pewnego razu stanal do walki gdzis na ulicy i przyjal pozycje kiba-dachi oraz robiac choku-zuki prubowal trafic przeciwnika. Chlopaki sie posmiali, dostal 3 liscie i siadl :)
  • 0

budo_wodnik szuwarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1113 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zachodnia Stolica Przemytu
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: KARATE-DO istota?
cóż..
przynajmniej jakiś wniosek wyciągnął z tego incydentu-przynajmniej mam taką nadzieję..dla jego dobra :)
  • 0

budo_wodnik szuwarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1113 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zachodnia Stolica Przemytu
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: KARATE-DO istota?
cóż ...czasami trzeba dostać po twarzy by wbić sobie do głowy troszkę rozumu :wink:
Funakoshi-to były inne czasy to było zupełnie inne karate..
nie było mowy o jakiś zawodach tam trenowano regularnie kihon-ci ludzie pracowlai fizycznie ciężko,mieli dobra kondycje i jak już wcześniej koledzy forumowicze pisali praktykę w walce wręcz także z przeciwnikami z innych styli(np. wspomniani zapaśnicy)..
to nie było karate sportowe(trenowano bez ograniczeń technicznych)..
  • 0

budo_wodnik szuwarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1113 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zachodnia Stolica Przemytu
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: KARATE-DO istota?
cóż ...czasami trzeba dostać po twarzy by wbić sobie do głowy troszkę rozumu :wink:
Funakoshi-to były inne czasy to było zupełnie inne karate..
nie było mowy o jakiś zawodach tam trenowano regularnie kihon-ci ludzie pracowlai fizycznie ciężko,mieli dobra kondycje i jak już wcześniej koledzy forumowicze pisali praktykę w walce wręcz także z przeciwnikami z innych styli(np. wspomniani zapaśnicy)..
to nie było karate sportowe(trenowano bez ograniczeń technicznych)..
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: KARATE-DO istota?
karate-koks, chyba nie do końca mnie zrozumiałeś.
Pzedewszystkim jak mówisz o staniu w pozycjach to znaczy nie wiesz do czego one służą, ja rozumiem że w momęcie uderzenia można przyjąc pozycje dla zwiększenia siły ciosu ale stać i poruszac to się trzeba w luźnej pozycji.

Ja pisałem o odruchach. Pare razy już widziałem czarne pasy w tradycyjnym, które do sparingu ze mną stawały jak pokraki i przyzwyczajenia z pro sportowego treningu pod zawody itkf baaaaardzo ich zawodziły. Nie sądze żęby na ulicy gdy akcja jest szybka i nagła zrobili co innego :( To jest właśnie odruch. Piszesz o myśleniu, jasne, ale na głębokie wywody nie ma czasu niestety.
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: KARATE-DO istota?
[quote name="budo_Laser"]Pzedewszystkim jak mówisz o staniu w pozycjach to znaczy nie wiesz do czego one służą[/quote]

To byla metafora i chyba powinienes wiedziec o co mi chodzi :)

[quote name="budo_Laser"]Nie sądze żęby na ulicy gdy akcja jest szybka i nagła zrobili co innego :( To jest właśnie odruch. Piszesz o myśleniu, jasne, ale na głębokie wywody nie ma czasu niestety.[/quote]

No wiesz, ja bym zrobil co innego i czarne pasy ktore ja znam tez by sie zachowaly jak przystalo na ulice. Wychodzi na to, ze te czarne pasy, ktore ty znasz nie maja pojecia co to walka realna skoro tak by zrobili, niestety tak bywa :) [/quote]
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: KARATE-DO istota?
[quote name="budo_Karate_koks"][quote name="budo_Laser"]Pzedewszystkim jak mówisz o staniu w pozycjach to znaczy nie wiesz do czego one służą[/quote]

To byla metafora i chyba powinienes wiedziec o co mi chodzi :)
[/quote]
no fakt :-)
[quote name="budo_Karate_koks"]
[quote name="budo_Laser"]Nie sądze żęby na ulicy gdy akcja jest szybka i nagła zrobili co innego :( To jest właśnie odruch. Piszesz o myśleniu, jasne, ale na głębokie wywody nie ma czasu niestety.[/quote]

No wiesz, ja bym zrobil co innego i czarne pasy ktore ja znam tez by sie zachowaly jak przystalo na ulice. Wychodzi na to, ze te czarne pasy, ktore ty znasz nie maja pojecia co to walka realna skoro tak by zrobili, niestety tak bywa :) [/quote][/quote]
i tu tez prawda, wszystko zalezy od trenera. Ci z ktorymi mi dane było posparowac z tradycyjnego to pod zawody prwie tylko ćwiczyli.
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: KARATE-DO istota?

Tu tez prawda, wszystko zalezy od trenera. Ci z ktorymi mi dane było posparowac z tradycyjnego to pod zawody prwie tylko ćwiczyli.


No widzisz :) To ich blad...My wcale pod zawody nie cwiczymy (no moze na kilka treningow przed zawodami tak 6). Po prostu cwiczymy karate :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024