Skocz do zawartości


Zdjęcie

Reakcje naczyniowe na rany ciete...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

budo_kirin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Reakcje naczyniowe na rany ciete...
Pytanie raczej do lekarzy...
Jkis czas temu w moje lapy trafil film szkoleniowy, na ktorym jakis jegomosc stwierdza, ze po otrzymaniu rany nozem - nawet powierzchownej - czlowiek w ciagu kilkudziesieciu sekund traci zdolnosc do walki, moze nawet zemdlec.
Czy to prawda?
Czym to jest spowodowane - czy tao jakas reakcja szoku naczyniowego, a moze efekt odruchowej centralizacji krazenia?

Sam nie jestem entuzjasta nozy - temat zainteresowal mnie z czysto medycznego punktu widzenia.
  • 0

budo_gab3d
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1572 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z lasu

Napisano Ponad rok temu

Re: Reakcje naczyniowe na rany ciete...
Heh to zalezy co to jest rana nozem ?
1cm- 25cm ? Jaka gleboka ?
W ktorym miejscu, co pociete...
Nie ma lekko :P
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Reakcje naczyniowe na rany ciete...

Pytanie raczej do lekarzy...
Jkis czas temu w moje lapy trafil film szkoleniowy, na ktorym jakis jegomosc stwierdza, ze po otrzymaniu rany nozem - nawet powierzchownej - czlowiek w ciagu kilkudziesieciu sekund traci zdolnosc do walki, moze nawet zemdlec.


Są tacy co mdleją przy pobieraniu krwi :D Ale każdy kto kiedyś był na ostrym dyżurze (ja tylko osoba towarzysząca) opisze Ci mnóstwo przypadków mocno pociętych ludzi (nie tylko noże, piły na działkach itp. majsterkowanie ) którzy się owineli t-shirtem i szwagier (czy kto tam był mniej wypity) dowiózł ich na pogotowie. Nie ma reguły.
  • 0

budo_brisban
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:I znow wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Reakcje naczyniowe na rany ciete...
Nie mialem wielu ran cietych :) , ale jedna sam sobie zadalem przejezdzajac przegubem po deklu do nakrywania 30l puszek (naturalnie przez przypadek) w sumie nie bardzo sie tym wzruszylem i poszedlem sie owinac czyms zeby mi krew nie leciala. A ranka miala kolo 8-9 cm. Znaczy ciecie bylo tej dlugosc i dosyc glebokie.
  • 0

budo_kirin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Reakcje naczyniowe na rany ciete...
Hmm... a moze role odgrywa tu wzmozone uwalninie katecholamin w sytuacji stresowej jaka jest walka :?: :?
  • 0

budo_soul
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Reakcje naczyniowe na rany ciete...
WITAM

Co do Cięć i utraty przytomności to wystepuje to przy : szoku , szoku bólowym , wykrwawianiu sie i przy celnie zadanym pchnieciu unieszkodliwiajacym ... Podczas walki masz cale serie czy tez kombinacje ciosów by jak najszybciej pozbawic przeciwnika zdolności do dalszej walki , NP : Ciosy w nadkarski sa dosc popularne , ale malo kto wie ze ciecie zewnatrzne za zlożoną rekę tj zaraz za koścmi dloni nie pozwali przeciwnikowi na zacisniecie dloni na nożu . Bardzo niebezpieczne sa ciosy w pachwiny , pod pachami , szyjne , szyjne głebokie skierowane w dół , ciecia szerokie przez bebechy i ciecia w sciegna ... pozostale ciosy sa rownie grozne ale pozostaje mniejsze krwawienie 8O ...

POZDRAWIAM
  • 0

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Reakcje naczyniowe na rany ciete...
To sprawa psychiki. Ktoś kto wiele razy był skaleczony nożem, na kim widok własnej krwi (lub cudzej) nie robi wrażenia, będzie słabiej reagował na rany. Mowa oczywiście o ranach, które nie powodują wykrwawienia w krótkim czasie np. przy przerwaniu tętnic, i takie które nie powodują prawie natychmiastowego zatrzymania procesów metabolicznych w organiźmie. To tak jak z medykami na studiach - wielu mdleje podczas pierwszej sekcji zwłok, a potem nie robi to już wrażenia :-)
  • 0

budo_sabertooth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 356 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Reakcje naczyniowe na rany ciete...
reakcje naczyniowe to ważna rzecz, ale panowie... zanim człowiek się wykrwawi to trochę trwa :!: , natomiast w bezpośrednim starciu dużo bardziej krytyczny jest nie tyle szok na widok rany 20cm, czy litra krwi, ile to czy nie został w starciu uszkodzony system nerwowy :!: , bądź scięgna, wiązadła mięśni itd...bo wyobraźcie sobie moi drodzy jak walczyć ręką w której macie przecięte ścięgna? wasza ręka wisiała by sobie tak swobodnie jak.. nie będę pisał co... :D

a psychika ... to jeszcze inna bajka... :)
  • 0

budo_słoniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1975 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Reakcje naczyniowe na rany ciete...

Pytanie raczej do lekarzy...
Jkis czas temu w moje lapy trafil film szkoleniowy, na ktorym jakis jegomosc stwierdza, ze po otrzymaniu rany nozem - nawet powierzchownej - czlowiek w ciagu kilkudziesieciu sekund traci zdolnosc do walki, moze nawet zemdlec.
Czy to prawda?
Czym to jest spowodowane - czy tao jakas reakcja szoku naczyniowego, a moze efekt odruchowej centralizacji krazenia?

Sam nie jestem entuzjasta nozy - temat zainteresowal mnie z czysto medycznego punktu widzenia.


Tak sformułowana teza jest nieprawdziwa. Jak to w medycynie, wszystko opiera się na magicznym słówku "zależy".
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024