Skocz do zawartości


Zdjęcie

Bat, czyli co to takiego?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

budo_guldan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1366 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Bat, czyli co to takiego?
poproszony o taki temat, umieszczam.

a wiec baty dzielimy na cztery podstawowe rodzaje:
- snake, czyli baty cale wiotkie, bez sztywnej rekojesci. przewaznie sa to baty bardzo szybkie, raczej mniej celne od innych i cichsze
- stock, czyli baty z luzno dowiazana rekojescia, raczej celne i wolniejsze
- bull, czyli baty z rekojescia wpleciona w bat, celne i piekne
- cow, czyli bat o sztywno dowiazanej rekojesci (po czesci wplecionej w bat)

baty dzielimy wg dlugosci:
do 5 ft - samoobrona
5-7 ft - do walki/uniwersalne
7 ft i wiecej - generalnie do strzalow wolniejszych, pojedynczych.
bardzo dlugie baty (9-10 ft) sa z reguly do pojedynczych strzalow snajperskich - sa baaaardzo celne.

wiekszosc informacji czerpie z rozmow z misztrzem kooniem.
  • 0

budo_kooniu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:małopolskie

Napisano Ponad rok temu

Re: Bat, czyli co to takiego?
w zasadzie nic dodac i nic ujac;))

mozna jeszcze powiedzie ze stock whipy pochodza od angielskich batów mysliwskich (tam polowali na lisy z konia i te baty do rozganiania psów im sluzyly)i w Australi wyewoluowaly do obecnego ksztaltu.(ja osobiscie uwazam je za najdoskonalsze baty i zdania nie zmienié :twisted: :!: :twisted: :!: )
Bullwhipy z kolei najczesciej uzywane byly w meksyku i stanach(wtedy jeszcze nie zjednoczonych;) czyli to takie baty amerykonskie a sejki no cóz niewiele o nich wiem ale sá w arsenale wlasciwie kazdego whipmejkera, wiem ze w nikturych sztukach walki w indonezji wlasnie snejków uzywali zrobionych np. z ogona rai zakonczonego kolcem jadowym :twisted: mile nie??;) :twisted:
no i jeszcvze jedno -bat jest pierwszym narzédziem stworzonym przez czlowieka kture potrafi przekroczy bariere dzwiéku!!! tak wiéc respekt panowie!!!!
  • 0

budo_wosiu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1070 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Bat, czyli co to takiego?
Panowie, my Polacy swoją terminologię mamy, trzeba tylko ją uporządkować. Może spróbujmy tutaj stworzyć taki mini-słownik. Przede wszystkim nie wiem czemu upieracie się przy terminie bat. Kiedyś proponowałem już bicz. Definicje słownikowe co prawda się pokrywają i taki jest też zwyczaj językowy żeby bat i bicz traktować zamiennie. Definicje obydwu słów mówią że jest to "rzemień lub sznur przytwierdzony do trzonka" lub podobnie. Co ważne, przy bacie określa się że przede wszystkim jest używany do popędzania zwierząt a dodatkowo jako narzędzie kary natomiast przy biczu, że przede wszystkim służy do chłostania. Zawsze bicz kojarzyłem jako środek chłosty lub broń a bat jako narzędzie do poganiania zwierząt. Dodatkowo wydaje się, że bicz zawsze dotyczył przedmiotu na krótkim trzonku lub z rękojeścią integralną pozbawioną trzonka a bat czegoś na średnim lub długim trzonku. Najpowszechniejszym znaczeniem słowa bat jest pojedyńczy rzemień na długim cienkim trzonku używany przez woźniców. Dlatego osobom zainteresowanym sztuką trzaskania czy też walką (samoobroną lub sportowym whipboxingiem) proponuję przejście na termin bicz a bat proponuję zostawić dorożkarzom. Oczywiście jak ktoś jest w stanie znaleźć bardziej rozwinięte definicje obu przedmiotów to zapraszam do dyskusje. Poniżej podaję też kilka tradycyjnych terminów dotyczących biczów i batów oraz przedmiotów spokrewnionych. Jak ktoś jest w stanie to rozwinąć będzie to miło widziane.

Pejcz (z niem.) - krótki bicz z rzemieni splecionych z rączką, głównie do popędzania konia, termin stosowany zamiennie ze szpicrutą
Szpicruta (z niem.) - elastyczny pręt pokryty skórą lub plecionką rzemienną mający zastosowanie w jeździe konnej,

Dyscyplina - bicz z wiązką luźnych rzemieni stosowany do wymierzania kar cielesnych,

Rózga - witka lub elastyczny pręt, czasem pokryty skórą, narzędzie kar cielesnych, czasami zamiennikiem jest termin trzcina

Nahajka (nagajka) (z tatar.) - krótki bicz bojowy z rękojeścią w całości skórzaną lub w pełni pokrywającą drewniany trzonek skórą lub rzemienną plecionką, z luźno dowiązanym, grubym i specjalnie plecionym biczyskiem, czasami ze stalową lub ołowianą kulką w końcówce biczyska, dodatkowa broń i narzędzie opresji carskich kozaków, przedtem broń tatarów Ordy Nogajskiej,

Knut, kańczug - terminy stosowane czasami jako synonim nahajki, gdzie indziej jako ogólne określenie krótkiego bicza przeznaczonego do chłosty lub walki,

Bizun (z węg.) - podobnie jak ww, określenie na średniej długości bicz stosowany przy chłoście lub do walki,

Harap (harapnik) - rodzaj bicza z krótką rękojeścią i długim biczyskiem z rzemiennego splotu, używanego do rozganiania psów myśliwskich,

Korbacz - krótki bicz bez drewnianego trzonka, równomiernie zwężający się od rękojeści do końcówki, z grubego początkowo splotu rzemiennego lub zwłaszcza z jednego kawałka najgrubszej skóry bawolej lub egzotycznej np. z hipopotama, termin użyty w książce "W pustyni i puszczy" na określenie czegoś podobnego do pierwotnego sjamboka, w innym znaczeniu wiązka 3-5 łańcuchów na trzonku lub długi łańcuch na trzonku zakończony żelazną kulą,

Basałyk (z tur.) - bicz bojowy z żelazną lub ołowianą kulką w końcówce,

Praszczeta (z łac.) - pręt do bicia,

Feruła (z łac.) - pręt lub liniał do kar cielesnych

Palcat - dawniej kij grubości palca używany w staropolskiej walce na kije będącej metodą treningową fechtunku oraz swoistym sportem, obecnie pręt pokryty skórą używany w jeździectwie.


To tyle na razie. Kooniu: śmiem twierdzić, że to filipińskie coś robione z suszonego ogona rai było sztywne i nijak nie podchodzi pod snake`a. To coś a la sjambok lub bull`s pizzle z suszonego, skręcanego kutasa byczego.


Jeśli jeszcze tego nie było to dla zainteresowanych:
"Fizyka strzelającego bicza" W.Tomaszewski, P.Pierański
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


Wosiu[/list]
  • 0

budo_kaligula
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 889 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bat, czyli co to takiego?
wow
kiedys szukalem po necie dokladnej systematyki, najlepiej ze zdjeciami, ale byly tylko jakeis strzepy.
takze jestem za uzywaniem slowa bicz zamiast bat.
macie moze jakies fotki knuta/nahajki? slowo nie tak rzadko spotykane, ale chyba nie do konca rozumiane :-)
  • 0

budo_wosiu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1070 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Bat, czyli co to takiego?

macie moze jakies fotki knuta/nahajki? slowo nie tak rzadko spotykane, ale chyba nie do konca rozumiane :-)


Zdjęć prawdziwych nahajek prawie że nie ma w necie, jakby ktoś zamieścił byłbym mile zaskoczony. Są pod tą nazwą takie badziewia z kawałka rurki aluminiowej i kawałka karbowanej gumy, za parę USD, oraz parę zdjęć okazów antykwarycznych, średnio reprezentatywnych. Kiedyś była taka rosyjska strona gdzie w ofercie były współcześnie wytwarzane ładne nahajki w cenie od 20 USD do bodajże 200 USD (te najdroższe dlatego, że ze srebrnymi zdobieniami). Teraz nie mogę jej znaleźć i zamieścić zdjęcia. W domu mam zapisaną tę stronę, jak wrócę do domu to poszukam i jak jest jeszcze ta strona to dam zdjęcie, ale to najwcześniej na święta.

Acha, jakby koledzy chcieli dalej rozijać taki słowniczek i ktoś na ochotnika by go uporządkował, zrobił korektę itp. to możnaby topic podwiesić na stałe w tym dziale i w Whipboxing.


Wosiu
  • 0

budo_wosiu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1070 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Bat, czyli co to takiego?
O kurde, zgapiłem, był taki dział Whipboxing i już go nie ma, przynajmniej nie widzę.

Wosiu
  • 0

budo_guldan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1366 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bat, czyli co to takiego?
whipboxingu juz ni ma.
ale ja jestem po prostu pod wrazeniem.
osobiscie uzywalem zawsze slowa bat, bo bicz kojarzy mi sie wlasnie z biczownikami (chlostanie sie przez plery). a jak wiadomo ja celowo sie raczej nie leje wiec uzywalem slowa bat, ktore kojarzy mi sie neutralnie.
przemysle i zweryfikuje swoje poglady.

a co do knuta i nahajki to tez bym chetnie zobaczyl zdjecia. poszukiwania czas zaczac!

wielkie dzieki wosiu za informacje.
  • 0

budo_wosiu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1070 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Bat, czyli co to takiego?
Niestety w swoim poście użyłem terminu "biczysko" jako części głównej, pracującej, bicza. Po językowym sprawdzeniu porównawczym przyznaję, że powinno się to odnosić do uchwytu, rękojeści bicza. Sorry.

Wosiu
  • 0

budo_kaligula
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 889 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bat, czyli co to takiego?
Wosiu, jestes juz w domku? jak ze zdjeciami nahajki? :) ja znalazlem pa russki tylko cos takiego:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
niestety z rosyjskiego znam tylko literki i kilka slow, wiec sobie nie poczytalem, ale chyba w temacie to jest ;) moze nawet ciekawe... szkoda ze nie ma wersji angielskiej :(
  • 0

budo_wosiu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1070 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Bat, czyli co to takiego?
Byłem i znowu nie jestem :) Nie zdążyłem wcześniej odpowiedzieć - wychodzi na to, że tej strony już nie ma. Poszukam jeszcze gdzieś a jak nie będzie to jedynie zainteresowani mogą zgłosić się na priva i wyślę zdjęcie nahaji mailem.


Wosiu
  • 0

budo_wosiu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1070 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Bat, czyli co to takiego?
No dobrze, udało mi się w końcu znaleźć stronę gdzie jest chyba jedyne reprezentatywne zdjęcie nahajek:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Nahajki są tam w ofercie, niestety dolny poziom cenowy wzrósł z 20 USD na 100 E. Napewno można gdzieś załatwić je dużo taniej ale trzebaby być w Rosji osobiście lub mieć tam kogoś. Jak ktoś chce poszukać jeszcze coś na temat nahajek na stronach angielskojęzycznych to zwracam uwagę, że nahajka występuje najczęściej jako "nagaika" lub "nagayka".


Wosiu
  • 0

budo_wosiu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1070 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Bat, czyli co to takiego?
Sorry, literówka, prawidłowo:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


Wosiu
  • 0

budo_kaligula
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 889 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bat, czyli co to takiego?
poklon jak zawsze mozna na Ciebie liczyc poklon
a wiec tak wygladaja nahajki... 8O nie spodziewalem sie... jednak wole swojskie bicze :-)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024