Skocz do zawartości


Zdjęcie

czarny pas


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
109 odpowiedzi w tym temacie

budo_yanoosh
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice, Warszawa, Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
Przestaję być naiwny. Zaczynam się załamywac...

U nas tez jest taki koleś, co to w dwa lata zronił brąz, potem dwa jeszcze trenował i zrobił sobie odpust. Wrócił po kolejnych dwóch i chciał na dana zdawać. Tragicznie to wyglądało, ale zdał. Moim zdaniem był nieprzygotowany psychicznie, bo techniki robił OK. Juz po kilku tygodniach miał przetarcia na pasie, a na treningach widuję go zadko. Mój pas wyglada nadal jak nowy...

No i pamietam jak po jakimś turnieju wyrywał laski na 6-te miejsce w walkach. Nie wspomniał, że w jego katregorii było tylko 6-ciu.
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas

Przestaję być naiwny. Zaczynam się załamywac...

U nas tez jest taki koleś, co to w dwa lata zronił brąz, potem dwa jeszcze trenował i zrobił sobie odpust. Wrócił po kolejnych dwóch i chciał na dana zdawać. Tragicznie to wyglądało, ale zdał.


A jakim cudem to mozlwie mi powiedz???Jaki to styl??? Bo dla mnie braz to 3 kyu, wiec jescze by musial dwa egzaminy zdac przed czarnym 2 kyu i 1 kyu.
  • 0

budo_budoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 310 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ateny, Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
Myślę, że Obi jest z jednej strony widocznym świadectwem stopnia aawansowania w sztuce walki, z drugiej elementem związanym również z etykietą (4 zasada Dojo w KT). Moim zdaniem wymaga takiej uwagi, jak inne elementy etykiety, oraz stroju - jak choćby Gi. Nie wypada ćwiczyć w starym, dziurawym, poprzecieranym Gi. Nie wypada ćwiczyć w postrzępionym, poprzecieranym Obi. To wygląda śmiesznie. Stary, sfatygowany Pas, jeśli ktoś ma dla niego sentyment, można przechowywać w domu, jako cenną pamiątkę, ale niekoniecznie "straszyć" nim na treningu. Tradycja w Karate nie polega na niechlujnym wyglądzie. Noszenie Czarnego Pasa szczególnie zobowiązuje. Kiedy patrzę na "nosicieli" takich poprzecieranych Obi (np. nieraz pojedyńczy sędziowie na zawodach), mam mieszane uczucia, a na pewno nie związane z większym dla nich szacunkiem. Odbieram to tak, jakby ktoś chciał siebie dowartościować w oczach innych lub nie dbał o wygląd zewnętrzny. Dla mnie miarą wartości jest nie stopień wytarcia pasa, a konkretne prezentowanie techniki i umiejętności. Mój Sensei, pomimo, że od wielu lat ma 3 dan, nosi zawsze czyste Gi i przyzwoity, czarny pas ze starannymi kaligrafiami na końcach. Jest dla nas wzorem, oczywiście nie tylko pod kątem wyglądu.

Pozdro -

Chcę jeszcze dodać, że dla mnie najważniejszy był i jest mój pierwszy, biały Pas, a raczej to, co mi przypomina. Zawsze staram się pamiętać swój "umysł początkującego", pierwsze treningi w Dojo - staranniej przykładam się wtedy do bieżącego treningu.
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
Mysle, ze jestes w bledzie. Czarny pas z uwagi na to, ja tak ciezko go zdobyc powinno sie nosic az sie rozpadnie na pol, wtedy ewentulanie mozesz go schowac w domu.

Inna sprawa, ze sa ludzie ktorzy naprawde powycieraja sobie pas pumeksem z takich nalezy sie smiac, ale inna sprawa gdy ktos nosi ten sam czarny pas przez 10 lat powiedzmy i w niektorych miejscach zrobi sie on bialy. Takich ludzi narawde nalezy dazyc szacunkiem, ten pas jest wyrazem ciezkiej pracy nad soba.
Nawet Ilja Jorga ma swoj pierwszy czarny pas jeszcze jest on prawie zupelnie bielutki, a mimo to czasem go nosi na seminariach, pomimo ze pasow ma pewnie tyle co pozadny biznesmam garniturow w szafie.
  • 0

budo_budoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 310 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ateny, Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
Szanuję Twoje zdanie, Karate_koks. Jednak pozostanę przy swoim spojrzeniu na te sprawy, chociaż na pewno zastanawiam się nieraz, czy widoczna starość Pasa być może wynika z ciężkiej pracy i nie widzę tego aż tak do końca jednoznacznie i negatywnie.
Oczywiście godny najwyższego szacunku Sensei Jlja Jorga bez względu na wygląd Obi jest poza moimi przemyśleniami.
  • 0

budo_telex
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
Oj mlodziez, mlodziez...
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
Spoko :wink:
Zawsze nalezy pamietac, ze liczy sie to jaki poziom prezentuje dany czlowiek, a nie to jak wyglada jego pas i po stopniu wytarcia, jak piszesz nie mozna oceniac umiejetnosci.
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas

Oj mlodziez, mlodziez...


oj co telex???
A moze ty sie wypowiesz co o tym siadzisz :wink:
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
no właśnie, ja mój brązowy mam już 5 lat, i poza tym że troszke wyblakł, i jakby się skórczył ( choc to raczej ja przytyłem :) ) to jest jak nowy. Choć faktycznie robią takie czarne pasy których wycieralność ma pokazywac jak długo ktoś w nich ćwiczy. Mnie to nie przeszkadza, a w sumie nawet fajne jest. Taka symbolika, że umysł się oczyszcza itd :)
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas

Mnie to nie przeszkadza, a w sumie nawet fajne jest. Taka symbolika, że umysł się oczyszcza itd :)

Dobre :) No Laser, ale 5 lat brazowy nosci, chyba juz czas pomyslec o zmianie koloru, nie ciagnie cie do tego?????

Ja mam brazowy prawie rok i tez jest jeszcze jak nowy, moze minimalnie w miejscu wezla wyblakl, ale tylko troszke z daleka nie zauwazalne :wink:
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
apropo, tu Kubota ma taki mocno wytarty, ale on go ma już , uuu, i jeszcze dłużej.
Dołączona grafika

a zmiana koloru, tak, musze się za kata wziąść wreszcie, w tym roku chcę na 2 kyu. Za rok na 1 i potem na 30 urodziny chcę sobie zrobić prezent w postaci dana :)
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
Jorga ma bardziej wytary, ale nie moge zdjecia znalezc.

O boze to ty 5 lat 3 kyu nosisz????To faktycznie bierz sie za kata, zycze powodzenia :wink:
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
jakoś nie czułem potrzeby zdawania, wystarczyło mi że ludzi lałem :-)
Teraz, ostatnio jakoś tak stwierdziłem , ze trzeba by zdac wyżej. Wiesz, jak się widzi ludzi którzy jak zaczynali to ty im coś pokazywałeś, małe dzieciaki byli itd, a terazz oni mają czarne pasy to tak jednak chce się go wreszcie mieć. :)

Mi to najbardziej czasu brakuje, żeby więcej parteru i ryu te poćwiczyć. Szczególnie do kontaktów z ryu te bym chciał wrucić ale kurde no własnie, czas mam teraz tylko na gosoku. I jeszcez mieczem by człowiek poćwiczył, i pare innych rzeczy.................
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas

Mi to najbardziej czasu brakuje, żeby więcej parteru i ryu te poćwiczyć. Szczególnie do kontaktów z ryu te bym chciał wrucić ale kurde no własnie, czas mam teraz tylko na gosoku. I jeszcez mieczem by człowiek poćwiczył, i pare innych rzeczy.................


Niestety...a nam ostanio mate zapasnicza zabrali i teraz trzeba cwiczyc aiki, zuty, pady...itd na parkiecie :( No ale moze to wyjdzie na dobre po czasie :)
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
Dołączona grafika
O prosze tak wyglada pas Jorgi. Ja bardziej wytartego nie widzialem.
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
Zaczyna sie i konczy na bialym pasie :)
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas

Zaczyna sie i konczy na bialym pasie :)

Cos w tym jest 8)
  • 0

budo_pro8e
  • Użytkownik
  • Pip
  • 36 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
Siema wszystkim dopiero sie zarejestrowalem na forum i to raczej nowy jestem :) Z kolei ja tez mialem taka teorie ze jak sie zaczyna (i pasa nie pierze) to zaczyna sie na czarnym a konczy na białym :P
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas

Siema wszystkim dopiero sie zarejestrowalem na forum i to raczej nowy jestem :) Z kolei ja tez mialem taka teorie ze jak sie zaczyna (i pasa nie pierze) to zaczyna sie na czarnym a konczy na białym :P

8O
Czy sa ludzie ktorzy piora swoje pasy?
Prac pas to tak jakby... pisac w zeszycie a jak sie zapisze caly to scierac i pisac od nowa.
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas

8O
Czy sa ludzie ktorzy piora swoje pasy?
Prac pas to tak jakby... pisac w zeszycie a jak sie zapisze caly to scierac i pisac od nowa.

Karategi też nie pierzesz? A o higienę dbasz?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024