Skocz do zawartości


Zdjęcie

kolek vs dysk vs otwor w ostrzu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

budo_mlody369
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 69 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole

Napisano Ponad rok temu

kolek vs dysk vs otwor w ostrzu
Wlasnie co waszym zdaniem jest najwygodnijeszym i najbardziej praktycznym sposobem otwierania folderka....spodziewam sie odpowiedzi ze jednak dziurka ale co na to forumowi microcholicy :-) ??

PS.oczywiscie pomijamy automaty :twisted:
  • 0

budo_melkar
  • Użytkownik
  • Pip
  • 17 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olsztyn

Napisano Ponad rok temu

Re: kolek vs dysk vs otwor w ostrzu
nie będę oryginalny - dla mnie zdecydowanie najwygodniejszy jest otwór i tak zagłosowałem. Przy czym zaznaczam tak dysk jak i kołek potrafią być całkiem wygodne - to zależy jednak od całej konstrukcji.
  • 0

budo_kkamill
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2163 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Praszka

Napisano Ponad rok temu

Re: kolek vs dysk vs otwor w ostrzu
wg mnie kolek - ale taki ktory opiera sie o rekojesc przy otwartym ostrzu

KKamiLL
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: kolek vs dysk vs otwor w ostrzu
otwor w ostrzu, nie klinuje sie podczas glebokiego ciecia i jest imho najwygodniejszy do otwierania.
  • 0

budo_desmo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 396 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mikołów

Napisano Ponad rok temu

Re: kolek vs dysk vs otwor w ostrzu
do uzytkowania na pewno otwor jest najpraktyczniejszy. natomiast co do otwierania -jak ktos sie uprze ze kolek jest lepszy od otworu to niech mu bedzie ;)
  • 0

budo_akme
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1650 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: kolek vs dysk vs otwor w ostrzu
Hmm... jako microholik powiem, ze... otwor, niestety! Choc microtechowe kolki sa turboultrahiperwygodne... to jednak otwor jest bardziej optymalnym rozwiazaniem. No, ale nie wyobrazam sobie dziurawego amphibiana czy socoma ;)

Pozdrowionka,
Akme
  • 0

budo_mapet
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 475 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: kolek vs dysk vs otwor w ostrzu
dziura najlepsza dysk najgorszy IMHO
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: kolek vs dysk vs otwor w ostrzu
Sie podpisuje pod mapetem - choc dyski tylko pare razy macalem, ale mi ani troche nie przypasowaly.

Jakies takie ni w kij, ni w oko.
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: kolek vs dysk vs otwor w ostrzu
Dziura jest OK, ale dobrze zrobiony kołek jej moim zdaniem nie ustępuje. Jeśli zaś chodzi o wygodę i szybkość, szczególnie w rękawicach, to moim zdaniem nie ma to jak dysk. Duża powierzchnia podparcia, nie zaczepia o kieszeń... dla mnie rewelka. Tactical = dysk...
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: kolek vs dysk vs otwor w ostrzu
Mam z dziura i dyskiem. Wole z dyskiem. Choc dziura ma (jestem zwolennkiem maxymalnej prostoty) jedna zalete - o jeden element do zepsucia, odkrecenia sie, zuzycia etc. mniej.
K_P
  • 0

budo_fred
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 714 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wa-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: kolek vs dysk vs otwor w ostrzu
Kazdy z tych patentow ma swoje zalety...zwlaszcza jesli jest wspomagany flipperem :D
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: kolek vs dysk vs otwor w ostrzu
Korzystałem do tej pory z flippera, kołka, dysku, dziury okrągłej i owalnej. Miałem okazję pomacać wave'a. Pamiętam takie małe wycięcie na paznokieć w scyzorykach. Wnioski?

Ze względu na całkowicie spokojne i grzeczne zastosowania jakie przytrafiają się moim EDC tak naprawdę nie ma wielkiego znaczenia który patent służy do otwierania. Wszystkie (oprócz tego cholerstwa w scyzorykach) spełniają swoje zadanie lepiej niż bardzo dobrze. Dziura ma jednak dodatkową zaletę -> nie kradnie długości głowni.

Gdybym miał wybrać patent otwierający do noża od którego miałoby nieustannie zależeć moje życie i zdrowie - to byłby to dysk.

Pozdrawiam,
AdamD
  • 0

budo_blacha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: kolek vs dysk vs otwor w ostrzu
a gdzie opcje "fliper" i "wave" ??
moim zdaniem fliper, a poźniej kołek.
Dziura jesy fajna i nei kraddnie ostrza ale jakos wydaje mi sie ze dobry kołek jest szybszy. Z dyakiem jakos nie mialem przyjemnosci.
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: kolek vs dysk vs otwor w ostrzu
Dobrze blacha gada. Flipper a potem dobry kolek. Dziura bardzo fajna jest ale kurde, w rekawiczkach odpada.
Dysk totalnie do gazu :? a jak nieraz widze jak daleko te dyski sa od gardy... Chocby w tym Microtechu co go Terzuola zaprojektowa, przeciez ten dysk zabiera swoim umiejscowieniem 20% ostrza...
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: kolek vs dysk vs otwor w ostrzu

Tactical = dysk...


Jako ekspert od wszystkiego co TAKTYCZNE ;) :) powiem, ze TAKTYCZNY jest flipper, dobry kolek i automat :)
  • 0

budo_wiko
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 204 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: kolek vs dysk vs otwor w ostrzu

Przy czym zaznaczam tak dysk jak i kołek potrafią być całkiem wygodne - to zależy jednak od całej konstrukcji.


Dokładnie.

Obecnie noszę jako EDC Schrade X-Timera, właśnie z dyskiem. Nożyk ogólnie bardzo przyjemny i przemyślany, ale chyba zabrakło projektantom sprawdzenia jak będzie działać w praktyce.

Dysk jest (podobnie jak całe ostrze) powleczony czymś czarnym i przy spoconych dłoniach się ślizga. Do tego jest dość nisko nad okładziną z aluminium, w której nie wyfrezowano dojścia dla kciuka. Takie dwa drobiazgi i rozwiązanie skądinąd bardzo pewne staje się wątpliwe. Oczywiście można temu zapobiec - zdrapać powłokę, wyszlifować samemu rękojeść, ale w przemyślanej konstrukcji robi to producent.

BTW, przy zastosowaniach turystyczno-domowych nie ma to najmniejszego znaczenia.
  • 0

budo_kaligula
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 889 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: kolek vs dysk vs otwor w ostrzu
a ja jestem dziwny - pasuje mi wszystko - dziura okrągła, owalna, dysk czy kołek - nieważne, byleby było dobrze zrobione. tylko jedno ale - kołki lubię duże, takie jak w SOCOMie. spiczaste mi najmniej leżą ze wszystkiego.
pozdro
  • 0

budo_seemann
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 146 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Some Place Else

Napisano Ponad rok temu

Re: kolek vs dysk vs otwor w ostrzu
Mnie zawsze najbardziej odpowiadały flippery i otworki, chociaż rzeczywiście dobrze zrobiony kołek (znowu kłania się Sebenza - kołek jest malutki, ale ma tak agresywny szlif, że prawie wgryza się w skórę kciuka) jest OK.

Ostatnio pojawiło się rozwiązanie, które rzuciło mnie na kolana - Cobra Hood - nowy patent Spyderco. Jest to połączenie otworu z mocno zmutowaną koncepcją dysku (dysku już to w ogóle nie przypomina).

Dołączona grafika

Jak widać, Kaptur Kobry wykonany jest z metalu (żeliwo?) o porowatej fakturze, nawet mokre ręce nie stanowią większego problemu.

Dołączona grafika

Cobra Hood sprawdza się też rewelacyjnie (nie spotkałem się z lepszym rozwiązaniem) jako oparcie kciuka przy precyzyjnym cięciu.

Dołączona grafika

Pomysł Spyderco daje praktyczną pewność otwarcia ostrza w rękawiczkach (nawet gdyby były zrobione ze skóry nosorożca... :) )

Pozdrawiam,

See...
  • 0

budo_kaligula
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 889 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: kolek vs dysk vs otwor w ostrzu
oprocz ATR cos jeszcze ma Cobra Hood? ja knie to trzeba poczekac, bo tego brzydala nie mam zamiaru kupowac.
pozdro
  • 0

budo_wojtek22
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 348 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: kolek vs dysk vs otwor w ostrzu
Postawiłem na dziurę, bo jak już napisano kołki zabierąją część ostrza. Jednak dziura zwłaszcza duża osłabia ostrze. Jedno jest pewne każde z rozwiązań może być dobrze lub źle wykonane. Jakby tak połączyś dziurę z fliperem wspomaganie z d/a to by było coś :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024