Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dominator kontra S...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

budo_seemann
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 146 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Some Place Else

Napisano Ponad rok temu

Dominator kontra S...
Zgodnie z obietnicami - w końcu pare słów o Dominatorze.

Od czasu kiedy zainteresowałem się nożami, szczególnie spodobała mi się koncepcja narzędzi z tytanowymi rękojeściami i blokadą frame-lock.
Minimum komplikacji - maximum efektu.

Dziś dla porównania dwa modele reprezentujące taką właśnie konstrukcję:
Dołączona grafika
Fakty:
Sebenza Small
Ostrze: 2.9" S30V
Grubość ostrza: 0.118"
Rękojeść: Tytan
Blokada: Frame Lock

Camillus Cuda Dominator
Ostrze: 3.65" S30V
Grubość ostrza: 0.125"
Rękojeść: Tytan
Blokada: Frame Lock

Prawie to samo, ale nie to samo...
Pierwsze zaskoczenie – Dominator sprawia wrażenie bardziej ergonomicznego. Profil rękojeści jest świetnie dopasowany do dłoni a frezy w tytanie sprawdzają sie świetnie. Może Chris Reeve wypuściłby jakąś wersję Sebbie „Ultra Grip” z podobną rękojeścią.

Blokady:
Wiadomo - w folderze to być albo nie być dla palców. W obu przypadkach bardzo porządna robota. Sam dżwięk powstający przy blokowaniu ostrza uspokaja. Nie jest to może odgłos typu „zatrzaskujące się wieko od trumny” jaki wydają np. pancerne konstrukcje lock back Extrema Ratio, ale poczucie solidności jest niewątpliwe.
Jedna istotna uwaga – system otwierania ROBO jest w moim subiektywnym odczuciu mało rewelacyjny - sprężyna nie zawsze dopycha ostrze do pozycji zablokowanej. Speed Safe stosowany przez Kershawa daje znacznie lepszy efekt.
Dominator chyba zyskałby, gdyby zdecydowano się pozostawić go manualem.
Dołączona grafika

Na koniec cytaty z klasyków: :wink:
Piter: ... i nic nie poradzę, że uważam Sebenzę za nóż wręcz doskonały.
Dark: Quality...is EVERYTHING! [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Zgadza się, obaj panowie mają rację. Różnice w jakości widac gołym okiem:

Camillus:
Dołączona grafika
Chris Reeve:
Dołączona grafika

No comments...

Prawie to samo, ale nie to samo...
Podsumowując:
Teoretycznie 2+2 = 4, przynajmniej w przybliżeniu :) . Stąd elementy typu S30V + tytanowa rękojeśc + frame lock powinny dać podobny efekt. W rzeczywistości sprawa ma się trochę inaczej...

Camillus stworzył dobry i bardzo ergonomiczny nóż, na którego wartość niestety rzucają cień drobne niedoróbki. Pewnie lepiej by mu się żyło, gdyby był manualem bez wspomagania, no i gdyby producent bardziej skrupulatnie przestrzegał procedur kontroli jakości.
Na Sebenzę można wybrzydzać, że za mało taktyczna, że flicking jest niewykonalny, że słabo pierze i prasuje i że deszcz pada latem.
Moim zdaniem Sebenza ma tylko jedną wadę – koszt zakupu (równo 2xDominator). Natomiast jej wielką zaletą jest to, że jest warta tych pieniędzy.

PS Ostatnio dorobiłem się trzeciego egzemplarza konstrukcji tego typu (tytan+integral lock) – Spyderco ATR (zdaje sie, że teraz traktują ten nóż jako swój model flagowy); jak się nim trochę dłużej pobawię, pewnie coś na jego temat wrzucę. Tymczasem na zachętę:
Dołączona grafika

PPS Panowie, moje PW póki co nie działają, stąd brak odpowiedzi bynajmniej nie oznacza, że olewam nadawców.

Pozdrawiam,
See...
  • 0

budo_thorneb
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 512 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Już Warszawa :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Dominator kontra S...
Dzięki Seeman. Fajna recka i zdjęcia poklon
  • 0

budo_kkamill
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2163 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Praszka

Napisano Ponad rok temu

Re: Dominator kontra S...
Fajna recenzja

KKamiLL
  • 0

budo_heimdall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 635 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Dominator kontra S...
Dzięki za recenzję!
A jak z trzymaniem ostrza z S30V u tych różnych producentów? Masz tu jakieś przemyślenia :wink: ?
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dominator kontra S...
Super recka i fajne fotki.

Seamann chcialbym ja wrzucic do siebie na strone, moge ?
  • 0

budo_blacha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: Dominator kontra S...
seeman - rozwalasz mnie - miażdżące zdjecia i świetna recenzja, szkoda ze na sebcie mnie nie bedzie stac jeszcze długo - ale o dominatorze zaczynam juz marzyc .... moze kiedyś .....

ten spyderco wyglada niezle - czekam na jakies zdjecia i moze recenzje - miodzio
  • 0

budo_qkiel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dominator kontra S...
o ile mnie pamiec nie myli byly jakies problemy z bladeplay w ATR, ciekawe czy juz jest wszystko ok bo nozyk jest zajefajny :)
bardzo fajne zdjecia i recka :wink:
  • 0

budo_dark
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2517 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dominator kontra S...
niezla recenzja seemann, czytalem troche o dominatorze - fakt jakies 100usd tanszy ale pojawiaja sie pewne niedorobki w niektorych egzemplarzach np zle scentrowane ostrze, maly blade play, slabo dzialajacy robo. O ile wiekszosc dominatorow byla OK to porownujac do takiej sebenzy - nie slyszalem jeszcze o jakimkolwiek niedoprawcowaniu w jakimkolwiek modelu CRK..wiec jesli ktos stawia na jakosc to chris reeve jest tym facetem z ktorym trzeba rozmawiac :)

ale zgodze sie obiektywnie ze seb moglaby miec nieco bardziej ergonomiczna rekojesc, natomiast o flicking open sie zapomina i juz.
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dominator kontra S...
Tez pozwole sobie dolaczyc sie do pochwal ;)
Swietne fotki.

A propos ATR - wiosna Messer Magazin robil test, plusy (w porownaniu do pozostalych, Buck Strider, BM Stryker, E. Commander, Böker Kalashnikov, CRKT M16, oceniane jako "tactical folder") to ergonomia i ostrze - reszta musi sie tu duuzo uczyc, taki wniosek - no i compression lock.

Minusy - wrazliwy czubek (zrzucali z metra na stalowa plyte, wyraznie sie uszkodzil), sliski, kruchy (polamali klinge przy zginaniu), droooogi.

Stowa wiecej i juz mozna sie zaczac rozgladac ze Striderami.

Ogolne wnioski - tnie super, na tactical sie srednio nadaje.

Zajal drugie miejsce ex-aequo z BS880T.
  • 0

budo_seemann
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 146 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Some Place Else

Napisano Ponad rok temu

Re: Dominator kontra S...
Dzięki za pozytywne opinie, miło że mozna się czasem podzielić swoimi doświadczeniami na forum.

Odpowiadam na pytania:
Vince - jeżeli masz ochotę to spokojnie wkładaj materiał na swoją stronę.
Heimdall - póki co oba sprawują się bez zarzutu i nie obserwuję różnicy w trzymaniu ostrza (tyle, że za ciężko to one u mnie nie pracują).

Z tą jakością zdjęć, to pochwały są... jak by tu powiedzieć... trochę (trochę bardziej niż trochę) nieuzasadnione - fotki były z lenistwa pstrykane na biurku obok klawiatury - poniżej szeroki plan mojego :) atelier :) :

Dołączona grafika

Pozdrawiam
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dominator kontra S...
Ooo kruca jaki fachowy pokrowiec na DuzoNozy :)
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dominator kontra S...
Dzieki za zgode, artykul bedzie jutro.

No i nie badz taki skromny, co z tego, ze zdjecia na stoliku robione ? Makro wyszly czysciutko, az milo sie oglada! :)
  • 0

budo_blacha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: Dominator kontra S...
a ten pokrowiec to mozna przy pasku nosic ?? bo jakbym mial tyle sprzetu to za cholere bym nie wiedzial co ze sobą nosić i brałbym wszystkie :) :)
ten pokrowiec jestwidać do tego własnie :)
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Dominator kontra S...
Dominator i Sebenza... niby podobne, ale tak różne, nie Seemann? Niestety, prawda jest taka iż "S" to po prostu inna liga, co by nie mówić.
  • 0

budo_wojtek22
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 348 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dominator kontra S...
8O jestem zszokowany powiększonymi zdjęciami Dominatora. Mam trzy noże od Camillusa i czegoś takiego się nie spodziewałem. Z podobnej półki Cuda Maxx jest wykonana bez najmniejszej podkreślam NAJMNIEJSZEJ niedoróbki
Z innej beczki Heat bądź co bądź ekonomiczna wersja Dominatora jest wykonany i złożony perfekcyjnie.
Będę monotematyczny Tajwan góruje :twisted:
Może kiedyś ktoś powie "dobre bo niemieckie i w dodatku wykonane w Polsce"
  • 0

budo_kkamill
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2163 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Praszka

Napisano Ponad rok temu

Re: Dominator kontra S...

Może kiedyś ktoś powie "dobre bo niemieckie i w dodatku wykonane w Polsce"


juz moze powiedziec - Opel Agilla

KKamiLL
  • 0

budo_heimdall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 635 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Dominator kontra S...

8O jestem zszokowany powiększonymi zdjęciami Dominatora. Mam trzy noże od Camillusa i czegoś takiego się nie spodziewałem. Z podobnej półki Cuda Maxx jest wykonana bez najmniejszej podkreślam NAJMNIEJSZEJ niedoróbki
Z innej beczki Heat bądź co bądź ekonomiczna wersja Dominatora jest wykonany i złożony perfekcyjnie.
Będę monotematyczny Tajwan góruje :twisted:
Może kiedyś ktoś powie "dobre bo niemieckie i w dodatku wykonane w Polsce"


Mnie też to w...wia i zastanawia, czemu azjaci (np. a propos tańszych ColdSteel'ów z 420 ) mogą ładnie spasować części, dokładnie wykończyć szlif i jeszcze do tego symetrycznie wykonaną krawędź tnącą wykończyć na lustro a ich droższe odpowiedniki z linii produkcyjnej "made in USA" są nieraz niechlujnie wykończone a krawędź tnąca zwykle wygląda jakby ktoś uczył się na niej ostrzenia z wolnej ręki zdradzając przy tym totalne beztalencie do prac manualnych :evil: . Ja rozumiem że np. SRK to nóż roboczy, nie musi być piękny itd.itp. ale skoro można to po prostu zrobić dobrze (a przeciętny robotnik z Azji po fabrycznym przeszkoleniu to potrafi więc obywatel USA też dałby radę :wink: ) to czemu się serwuje taką żenadę??? Skoro już mówię o ColdSteelu - przewinęło mi się przez ręce kilka SRK i ReconTanto, wszystkie miały tak niechlujnie wyprowadzoną krawędź tnącą, że jadąc po osełce stal ścierała się...miejscami, bo kąt fabryczny był na całej jej długości delkatnie mówiąc "zmienny" :lol: ...- niestety jest to przypadłość spotykana dość powszechnie także wielu innych firmach.
  • 0

budo_dark
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2517 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dominator kontra S...
moze trzeba po prostu odeslac do wymiany, opieprzyc i bez problemu przysla nowy..?
  • 0

budo_kkamill
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2163 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Praszka

Napisano Ponad rok temu

Re: Dominator kontra S...

moze trzeba po prostu odeslac do wymiany, opieprzyc i bez problemu przysla nowy..?


a przysla nowy??

KKamiLL
  • 0

budo_kotwic
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 285 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Giżycko

Napisano Ponad rok temu

Re: Dominator kontra S...
Bardzo ciekawie opisane i porównane noże.
Teraz tylko poczekać kilka tygodni (miesięcy), na wyniki z używania tych modeli. :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024