Skocz do zawartości


Zdjęcie

Aikido bez broni


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
58 odpowiedzi w tym temacie

budo_washi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 773 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Aikido bez broni
Czy istnieja szkoly Aikido trenujace tylko walke/obrone wrecz, bez urzycia broni??


--
Washi
  • 0

budo_^marudka^
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 297 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido bez broni
nie chyba nie ma poniewaz cwiczac z bronia cwiczysz miedzy innymi zejscia z lini ataku oraz wiele innych cieekawych rzeczy :]
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido bez broni
Hmm..., rok temu będąc na obozie Yoshinkanu w kołobrzegu, zapoznałem się z Masuhiro(synem Nagano sensei) i z rozmowy z nim wynikało że on wogóle nie ćwiczy ani z jo ani z bokenem, chociaż nie twierdze że mogłem coś żle zrozumieć, może kolega LM będzie mógł sprostować moją wypowiedz. :D
  • 0

budo_optymista
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 144 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido bez broni
Marudka, zaproś do dyskusji uczestników pierwszego stażu z M.Fujita ( 8 dan ), który odbył się w Warszawie w końcu lat 80 - tych. Mistrz Fujita na tym stażu odniósł się do treningów z jo i bokenem.

PS. Ach co to był za staż!!! Przyjechało pół Polski i jescze trochę. Był nawet J.Wysocki ze swoją gwardią.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido bez broni
i jakis dupek przy wejsciu na mate sprzedawal piwo..
  • 0

budo_macias
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 932 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido bez broni

Czy istnieja szkoly Aikido trenujace tylko walke/obrone wrecz, bez urzycia broni??


--
Washi

w wielu sekcjach aikikai w ogole nie rusza sie tematu "bron"
  • 0

budo_kyrielejson
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 266 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa (CAA)

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido bez broni

Czy istnieja szkoly Aikido trenujace tylko walke/obrone wrecz, bez urzycia broni??
--
Washi

Ale o co konkretnie chodzi? U nas np. kije są raczej dodatkiem i ćwiczy sie je raczej dla tego, że jest takie zapotrzebowanie oddolne i nie ma obowiązku.
  • 0

budo_washi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 773 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido bez broni

Ale o co konkretnie chodzi....


Zapytalem zupelnie z ciekawosci, gdyz chcialem sie dowiedziec czy miecz i Aikido sa ze soba tak polaczone ze nie wypada myslec o trenowaniu bez miecza, czy tez wcale tak nie jest :)



--
Washi
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido bez broni
Rownie dobrze moglbys zapytac o suwari waza. Kolejny nonsens.
  • 0

budo_jusi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa-Tarchomin

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido bez broni
Nie jestem pewna ale wydaje mi sie ze skoro w Aikikai bron zostala wycofana na egzaminach to uznaje sie ja jako dodatek do aikido :)


Pozdrawiam wszystkich serdecznie! :D
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido bez broni
no co ty Jusi?? Bron wycofana na egzaminach :?: :?: :roll: od kiedy :?: :?:
  • 0

budo_optymista
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 144 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido bez broni
Jeśli ktoś chce ćwiczyć jo i boken to powinien się zapisać do sekcji JODO, KENDO lub IAIDO. Tam mają uporządkowane systemy treningowe, bo to co się wyczynia "w tym temacie" w aikido woła o pomstę do nieba!!!!!
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido bez broni

Marudka, zaproś do dyskusji uczestników pierwszego stażu z M.Fujita ( 8 dan ), który odbył się w Warszawie w końcu lat 80 - tych. Mistrz Fujita na tym stażu odniósł się do treningów z jo i bokenem.

Tak było dziwie - najpierw sensei Fujita powiedział, że w aikido nie ćwiczy się broni i jest to niepotrzebne, a zaraz później na następnym treningu Sensei Terry Ezra (bardzo polecam) powiedział wprost by nie słuchać japończyka bo gada bzdury (moze nie dosłownie - ale liczy się kontekst :wink: ).
Anglik poprowadził x razy lepszy trening od Sekretarza Generalnego Hombu... :wink: (opinia powyższa jest prywatna i nie powinna być podstawą do wszczęcia dyskusji o wyższości...etc. etc)

i jakis dupek przy wejsciu na mate sprzedawal piwo..

Najlepsze zawsze przegapie...... :wink:

U nas np. kije są raczej dodatkiem i ćwiczy sie je raczej dla tego, że jest takie zapotrzebowanie oddolne i nie ma obowiązku.


No to uważajcie bo ludzie mają bardzo dziwne zapotrzebowania.... :wink:
Nie rozumiem tylko tego, że nie ma obowiązku....schodzi się z maty czy coś...

Pancer (jak zawsze ciekawy)
  • 0

budo_kyrielejson
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 266 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa (CAA)

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido bez broni

Marudka, zaproś do dyskusji uczestników pierwszego stażu z M.Fujita ( 8 dan ), który odbył się w Warszawie w końcu lat 80 - tych. Mistrz Fujita na tym stażu odniósł się do treningów z jo i bokenem.

Tak było dziwie - najpierw sensei Fujita powiedział, że w aikido nie ćwiczy się broni i jest to niepotrzebne, a zaraz później na następnym treningu Sensei Terry Ezra (bardzo polecam) powiedział wprost by nie słuchać japończyka bo gada bzdury (moze nie dosłownie - ale liczy się kontekst :wink: ).

Ja myślę, że ta robieżność bierze się z tego, że praktycznie każdy japończyk miał do czynienia z kendo i w ogóle jak chce ćwiczyć jakieś kije to sobie idzie do stosownego dojo. U nas natomiast dla wielu jedyny kontakt z mieczem to trening aikido.


U nas np. kije są raczej dodatkiem i ćwiczy sie je raczej dla tego, że jest takie zapotrzebowanie oddolne i nie ma obowiązku.


No to uważajcie bo ludzie mają bardzo dziwne zapotrzebowania.... :wink:
Nie rozumiem tylko tego, że nie ma obowiązku....schodzi się z maty czy coś...

Pancer (jak zawsze ciekawy)

Sie na trening nie przychodzi. Te z kijami są konkretnego dnia o konkretnej porze. A przede wszystkim nie ma kijów na egzaminach.
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido bez broni
Osobiście przekonuje mnie tłumaczenie, że treningi z jo mają przede wszystkim pomóc w nauce zachowywania właściwego dystansu (kumi jo) oraz poprawić koordynację pracy rąk w połączeniu z krokami (kata). Natomiast trening z bokken wpływa korzystnie na naukę właściwego timingu.
A śmieszy mnie nieco gadanie o tym jak to się zabija przy użyciu jo ciosem w skroń, albo jak ktoś kogoś o, teraz rozcina mieczem od jaj do szyi (bo taka katana, to normalnie taka ostra była, że by cię normalnie o tak o przecięła).

Pozdrawiam :D

Ale czy ja już o tym aby nie pisałem...? Ostatnio cholera jakiś Niemiec mi wszystko chowa. Alzheimer, czy jak mu tam ? ;)
  • 0

budo_mursi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 474 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido bez broni
O ile mi wiadomo, to Fujita dlatego twierdził, że w aikido nie ma technik miecza, bo tak był właśnie uczony przez Ueshibę.
Ueshiba, przebywając jeszcze wówczas w Tokyo - gdzie właśnie szkolił się Fujita - podobno nigdy nie nauczał technik bokken, toteż aikido, jakie poznał Fujita, było właśnie systemem walki wręcz.

Przypuszczam, że być może zaoowocowało to powstaniem jakiejś linii przekazu, gdzie techniki walki bronią w ogóle nie są ćwiczone - w każdym razie nie jest to niemożliwe. Ale niech potwierdzą to inni - ja się na tym nie znam :)
  • 0

budo_jusi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa-Tarchomin

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido bez broni

no co ty Jusi?? Bron wycofana na egzaminach :?: :?: :roll: od kiedy :?: :?:


No przeciez nie ma jej o.O
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido bez broni

Czy istnieja szkoly Aikido trenujace tylko walke/obrone wrecz, bez urzycia broni??


tak jak Kiod napisal - w Yoshinkanie nie ma broni, jedynie co to w formie tanto soho (czy jak mu tam :) albo kihon dosa z kijem takim czy owakim...

to Kiod: nie u Nagano Sensei w dojo kije robi sie tylko z okazji Jodo, 2x n w tygodniu, ale to to juz bardziej Marie przejela (w koncu 3ka ;) )
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido bez broni

Ueshiba, przebywając jeszcze wówczas w Tokyo - gdzie właśnie szkolił się Fujita - podobno nigdy nie nauczał technik bokken, toteż aikido, jakie poznał Fujita, było właśnie systemem walki wręcz.

Masatake Fujita rozpoczął treningi w 1950 roku i jak sam przyznaje uczył się głównie od Kisshomaru Ueshiba Sensei, Okumura Sensei, Tamura sensei oraz Noro Sensei. W wywiadzie mów, że dosyć rzadko ćwiczył u OSenseia.
Są jednak chwalebne wyjątki - sensei Yoshiaki Yokota jak tylko ma możliwość to prowadzi zajęcia ze sprzętem - i to do tego w Hombu Dojo :wink:

Pancer (zaciekawiony skąd te rozbieżności)
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido bez broni

no co ty Jusi?? Bron wycofana na egzaminach :?: :?: :roll: od kiedy :?: :?:


No przeciez nie ma jej o.O

powaznie :?: :?: bo niecale 3 tygodnie temu widzialem egzaminy aikikai z jo, bokken i tanto :P :P :P
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024