Skocz do zawartości


Zdjęcie

Aikido bez broni


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
58 odpowiedzi w tym temacie

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido bez broni
Praktyka z bronią uczy przede wszystkim pokory. Oczywiście jeżeli jest prowadzona z sensem (tzn. uke nie omija i nie udaje ataku a tori rzeczywiście stara się kontrolować uke). Broń jest szybsza, twardsza i pozostawia niezapomniane wspomnienia (pamiętasz Sławku :) :) ) jeżeli coś zrobimy nie tak. Pomaga polepszyć naszą percepcję.
Co do nazewnictwa nazwami "kij,czy kije" mogą posługiwać się laicy, ale osoby które ćwiczą powinni odnośić się z szacunkiem do tego co robią. Świadczy to o ich kulturze i zaangażowaniu. Skoro tego nie szanują, to nie szanują innych i można ich nazwać po prostu CHAMAMI - to taki polski określnik człowieka i jego postawy oddający w jednym słowie wszystko.
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido bez broni

Prawde mowiac, nie wytykal bym optymiscie tych kijow i plisowanych spodniczek, bo ludzie niezorientowani zadaja pytania, odnosnie aikido, uzywajac tych wlasnie okreslen. Mysle, ze najprosciej odpowiedziec na to tak, jak w "Skrzypku Na Dachu": Tradycja. To nas wyroznia, to nas laczy, to pozwala nam przetrwac. Zadal bym jednak optymiscie pytanie: "Dlaczego uwaza, ze aikido nie jest sztuka walki?" To moze byc interesujacy watek.


hmmm...
nie zartuj sobie....przeciez on specjalnie tak pisze zeby wyprowadzic Aikidokow z rownowagi....
ludzie niezorientowani nie reaguja w ten sposob...


Idac za ciosem, odpowiem Przemkowi. Moim zdaniem, cwiczenie z bronia wcale nie posiada zalet, o ktorych wszyscy wiedza. Tlumaczenie, ze pomaga schodzic z linii ataku, stanowi nic innego jak krytyke obecnego systemu szkolenia, poniewaz nic nie stoi na przeszkodzie by to 'schodzenie z linii' cwiczyc z partnerem oddzielnie i to bez broni. Natomiast uchwyty, ciecia i pchniecia stanowia alementy konwencji, ktora przyporzadkowuje technikom aikido okreslony atak. Nie mam zadnych watpliwosci, ze doprowadzenie do perfekcji technik w ramach tej konwencji, pozwoli radzic sobie w roznych sytuacjach. A jezeli ma byc smiesznie, to kule z pistoletu, jak i bomba atomowa, sa rzeczywiscie skuteczniejsze od aikido. Podtrzymuje swoje zdanie, ze wazari waza to nonsens. Jezeli masz Przemku sensowna odpowiedz na to pytanie: "Bo niby po co??", to zamieniam sie w sluch.


z tymi przykladami to zartowalem....
przeciez aikido to sztuka walki w ktorej sie roznego rodzaju cwiczenia (rozne rodzaje broni, uczwyty, pchniecia, ciecia, cwiczenie w suwari waza, hanmi handachi waza) uzupelniaja i pomagaja w rozwoju....
jesli chodzi o cwiczenie z bronia to jest bardzo duze uproszczenie w stwierdzeniu "ze pomaga zejsc z linii ataku"... jest wiele roznych cwiczen ktore maja zupelnie rozne zadania i cele... chociaz to tez jest jeden z celow cwiczenia bronia... a cwiczenia te nie zastepuja nauki zejsc z linii..tylko jak sam napisales pomagaja....
co do suwari waza .... skad ci przyszlo takie stwierdzenie do glowy ze to nonsens?? moze dlatego ze czasami bola nogi??

qrcze...... czyzbys chcial mnie sprowokowac do wykladu o zadaniach i celach cwiczenia poszczegolnych elementow aikido..... tylko co z Twoim nauczycielem??? nie wytlumaczyl ci tych rzeczy?? po za tym jest w necie chyba sporo miejsc gdzie mozesz znalezc odpowiedzi na Twoje watpliwosci....
pozdro...
  • 0

budo_kyrielejson
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 266 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa (CAA)

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido bez broni

probujesz zmienic temat?? gdzie ja napisalem cokolwiek na temat tego czy w aikikai sie cwiczy z bronia czy nie?? odnioslem sie tylko do stwierdzenia Jusi, ze jej nie ma na egzaminach....- zobacz sobie powyzej .....po za tym mozna tez zobaczyc na stronie PFA wymagania na stopnie.....
to po pierwsze....

8O Ja tylko próbuję się trzymać tematu wątku, a nie piszę o róźnych przedmiotach widzianych na egzaminie. :P
Inna sprawa, że wymagania PFA nieco trącą myszką.

ps. a w ogole co to za okreslenie "kije"???? co to hokej?? krykiet?? kije do pomidorow??
bron w aikido ma przeciez swoj rodowod, tradycje, istnieje jakis ceremonial....

I co ceremoniał mówi na temat nazewnictwa na forach dyskusyjnych? Dla ułatwienia dodam, że boken, ani tanto to raczej nie jest 'broń'.
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido bez broni
Jeżeli użyjesz ich w walce to z pkt. widzenia prawa jest to broń :wink: Tak samo jak kij basebolowy, butelka itp.
W treningu używa się drewnianych odpowiedników po to aby nie było wielu zejść i okaleczeń - co miało by wpływ na liczbę adeptów w danej szkole :)
  • 0

budo_tarantula
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 188 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z przyszłości...

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido bez broni
Uważam że trening z bronią jest potrzebny, żeby się poprostu z nią oswoić i czuc sie bardziej pewnym na ulicy. Nigdy nie wiemy czy ktos nam z nożem nie wyskoczy na ulicy... Dlatego powinniśmy ćwiczyc z bokenem, tanto, jo. Ja szczerze mówiąc najbardziej lubię jo. Zależy tez od instruktora, nie każdy instruktor preferuje broń, ale z takim raczej nie miałem styczności.
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido bez broni

Uważam że trening z bronią jest potrzebny, żeby się poprostu z nią oswoić i czuc sie bardziej pewnym na ulicy. Nigdy nie wiemy czy ktos nam z nożem nie wyskoczy na ulicy...


Nonsens.
Po co bron jest, wszyscy wiedza- ma wspomagac techniki aikido (przestrzen, timing, szeroko rozumiana precyzja). I tyle.
Irytujace jest to, ze sporo ludzi uwaza, ze machanie bokkenem ma cokolwiek wspolnego z praca prawdziwym mieczem. Podobnie jak kendo nie ma. Moze ktos wreszcie obali to pokutujace w wielu miejscach na swiecie przekonanie, ze analogia shiho nage do shiho mae shomen giri jest dowodem na pochodzenie aikido od jakiejkolwiek szkoly miecza.
  • 0

budo_optymista
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 144 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido bez broni
Przemek napisał:
ps. a w ogole co to za okreslenie "kije"???? co to hokej?? krykiet?? kije do pomidorow??
bron w aikido ma przeciez swoj rodowod, tradycje, istnieje jakis ceremonial....

Trzeba być nieźle ......... aby kij od szczotki zakwalifikować do broni. Może więc jeszcze wałek do ciasta. :D :D :D :D :D
Zdecydowana większość ćwiczy przecież kijami kupionymi w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego. Często zakup dokonywany jest tuż przed treningiem, więc i wymiary takiego „jo” i „bokena” są humorystyczne. :) :) :) :) :) :) :) Niektórzy korzystają z usług zaprzyjaźnionych stolarzy, więc czasami w takiej sekcji można zobaczyć niezliczoną mnogość wzorów tej „broni”. Tylko nieliczni, po pewnym czasie, kupują tajwańską masówkę a wyjątki posiadają PRAWDZIWĄ BROŃ TRENINGOWĄ wykonaną z odpowiedniego drewna, o właściwych wymiarach, masie i wyważeniu.
  • 0

budo_tarantula
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 188 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z przyszłości...

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido bez broni

Uważam że trening z bronią jest potrzebny, żeby się poprostu z nią oswoić i czuc sie bardziej pewnym na ulicy. Nigdy nie wiemy czy ktos nam z nożem nie wyskoczy na ulicy...


Nonsens.
Po co bron jest, wszyscy wiedza- ma wspomagac techniki aikido (przestrzen, timing, szeroko rozumiana precyzja). I tyle.
Irytujace jest to, ze sporo ludzi uwaza, ze machanie bokkenem ma cokolwiek wspolnego z praca prawdziwym mieczem. Podobnie jak kendo nie ma. Moze ktos wreszcie obali to pokutujace w wielu miejscach na swiecie przekonanie, ze analogia shiho nage do shiho mae shomen giri jest dowodem na pochodzenie aikido od jakiejkolwiek szkoly miecza.


Wcale nie napisałem że broń (boken, tanto, jo) nie wspomaga treningów. Nie napisałem także że ktos mi wyskoczy z kataną na ulicy. mÓwiłem o oswojeniu sie z bronią, i rzczywiście broń wspomaga w technikach przestrzeń, timing. Bron jest potrzebna na treningach, a w sekcji w której byłem mieliśmy treningi 3 razy w tygodniu i jeden dzien był zawsze przeznaczony dla broni. Sempai powtarzał zawsze abysmy traktowali drewniana broń, jak prawdziwą. Drewninym patykiem możesz też zabić, a nie o to chodzi... A poza tym to każdy podchodzi inaczej do treningu z bronią...
  • 0

budo_^marudka^
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 297 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido bez broni

Może więc jeszcze wałek do ciasta


daj jakiejkolwiek zdenerwowanej kobiecie walek (a po wypowiedziach widac ze trudnosci w zdenerwowaniu jej nie bedziesz miec) a zobaczysz ze bedzie ona mogla cie nim zabic... wiec reasumujac to WALEK TO TEZ BRON chodz nie uzywana na treningach

ZAPAMIETAJ TO

pozdrawiam ^maruda^
  • 0

budo_ares
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 131 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido bez broni
["Nonsens.
Po co bron jest, wszyscy wiedza- ma wspomagac techniki aikido (przestrzen, timing, szeroko rozumiana precyzja). I tyle.
Irytujace jest to, ze sporo ludzi uwaza, ze machanie bokkenem ma cokolwiek wspolnego z praca prawdziwym mieczem. Podobnie jak kendo nie ma. Moze ktos wreszcie obali to pokutujace w wielu miejscach na swiecie przekonanie, ze analogia shiho nage do shiho mae shomen giri jest dowodem na pochodzenie aikido od jakiejkolwiek szkoly miecza.[/quote]"

Drogi bujin to chyba do końca nie jest tak Boken i Jo w aikido jest aby pomagać lepiej zrozumieć techniki ręczne. Daje troszeczkę większy horyzont. Pomaga zrozumieć co to jest presja i precyzja- są to nieodzowne rzeczy w aikido, (założe się że inaczej będziesz robił np. kote gaeshi jak będziesz cwiczył techniki ręczne a inaczej jak bedą Cię np. atakować bokenem. Nie mówie tu o kwesti wyglądu techniki a raczej presji jaka jest na Tobie wywoływana i zarazem zmusza Cię to do pracy nad większę precyzją, Co do tego, czy techniki aikido pochodzą np. od miecza z pewnością w dużym stopniu,ale nie do końca. Przypominam że aikido czerpie z wielu sztuk walk (nie tylko są to sztuki włdania mieczem). Podobieństwa szukał bym tu raczej w formie i kierunku ruchu.

Pozdrawiam:
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido bez broni


Hmm...
Tamura sensei prowadzi przeciez (co prawda rzadko...ale zawsze to jest cos....) treningi gdzie jest bron... i wtedy trzeba to dopiero zobaczyc.... ta kontrola, szybkosc, dokladnosc ..echh.. brak slow....

Przemek - pewno masz jakieś zdjęcia znajac życie ......:) podziel się z nami...

Pancer (ciekawy)

Jak tylko uda mi sie przeslac na serwer to od razu wrzuce..(mam teraz z tym klopot...) :) :)


uff..udalo mi sie....tu jest pokazane jak Sensei jest atakujacym... ale widac jak trzyma bokken i Jego postawe...a fotka jest z wczesniejszego stazu w Lesneven...


Dołączona grafika
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido bez broni
a oto kolejne foty Tamura shihan z bokken ....
to z O'sensei:
Dołączona grafika

a oto inne
Dołączona grafika

to znalazlem na szybkiego......
  • 0

budo_optymista
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 144 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido bez broni
Przemek napisał:

Hmm...
Tamura sensei prowadzi przeciez (co prawda rzadko...ale zawsze to jest cos....) treningi gdzie jest bron... i wtedy trzeba to dopiero zobaczyc.... ta kontrola, szybkosc, dokladnosc ..echh.. brak slow....

Rzeczywiście prawda, zdjęcia odzwierciedlają te słowa :D :D :D :D
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido bez broni
Oczywiscie :!: :!: :!: :!:
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido bez broni

Przemek napisał:
ps. a w ogole co to za okreslenie "kije"???? co to hokej?? krykiet?? kije do pomidorow??
bron w aikido ma przeciez swoj rodowod, tradycje, istnieje jakis ceremonial....

Trzeba być nieźle ......... aby kij od szczotki zakwalifikować do broni. Może więc jeszcze wałek do ciasta. :D :D :D :D :D
Zdecydowana większość ćwiczy przecież kijami kupionymi w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego. Często zakup dokonywany jest tuż przed treningiem, więc i wymiary takiego „jo” i „bokena” są humorystyczne. :) :) :) :) :) :) :) Niektórzy korzystają z usług zaprzyjaźnionych stolarzy, więc czasami w takiej sekcji można zobaczyć niezliczoną mnogość wzorów tej „broni”. Tylko nieliczni, po pewnym czasie, kupują tajwańską masówkę a wyjątki posiadają PRAWDZIWĄ BROŃ TRENINGOWĄ wykonaną z odpowiedniego drewna, o właściwych wymiarach, masie i wyważeniu.


trzeba byc niezle.......... zeby pisac takie głupoty jak optymista....
Jak czegos nie wiesz to pytaj....a nie wysmiewaj...
  • 0

budo_optymista
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 144 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido bez broni
Ja wiem, nie muszę pytać. Wyśmiewam natomiast Wasze zadęcie :D :D
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido bez broni

Ja wiem, nie muszę pytać.


Skoro tak to powinienes wiedziec ze na treningu jo, bokken i tanto traktowane sa jako bron (np. nie lapie sie za ostrze bokkena i tanto, istnieje ceremonial zwiazany z bronia, cwiczenia takie moga byc wstepem do cwiczen z ostra bronia-jakos trzeba sie tego nauczyc a niekoniecznie w "krwawy" sposob......)...

Wyśmiewam natomiast Wasze zadęcie :D :D


Skoro wiesz to powinienes takze wiedziec ze to nie zadecie, natomiast takie sa reguly panujace na treningach Aikido..
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido bez broni

Ja wiem, nie muszę pytać.


Skoro tak to powinienes wiedziec ze na treningu jo, bokken i tanto traktowane sa jako bron (np. nie lapie sie za ostrze bokkena i tanto, istnieje ceremonial zwiazany z bronia, cwiczenia takie moga byc wstepem do cwiczen z ostra bronia-jakos trzeba sie tego nauczyc a niekoniecznie w "krwawy" sposob......)...

Wyśmiewam natomiast Wasze zadęcie :D :D


Skoro wiesz to powinienes takze wiedziec ze to nie zadecie, natomiast takie sa reguly panujace na treningach Aikido..


On Ci już chyba nie odpowie...
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Aikido bez broni

Ja wiem, nie muszę pytać.


Skoro tak to powinienes wiedziec ze na treningu jo, bokken i tanto traktowane sa jako bron (np. nie lapie sie za ostrze bokkena i tanto, istnieje ceremonial zwiazany z bronia, cwiczenia takie moga byc wstepem do cwiczen z ostra bronia-jakos trzeba sie tego nauczyc a niekoniecznie w "krwawy" sposob......)...

Wyśmiewam natomiast Wasze zadęcie :D :D


Skoro wiesz to powinienes takze wiedziec ze to nie zadecie, natomiast takie sa reguly panujace na treningach Aikido..


On Ci już chyba nie odpowie...


Achaaa.. nie zauwazylem wczesniej ...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024