Skocz do zawartości


Zdjęcie

rozwoj taekwondo


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

rozwoj taekwondo
czy taekwondo jeszcze sie rozwija? czy techniki sa modyfikowane? czy prowadzone sa jkaies badania nad ich ulepszeniem? czy dodawane sa nowe? i jak myslicie, czy takie zmiany sa potrzebne... czy moze powinnismy stanac zupelnie w miejscu zamknac sie w sobie i fanatycznie bronic obecnej formy taekwondo?
  • 0

budo_carpediem
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Biała Podlaska

Napisano Ponad rok temu

Re: rozwoj taekwondo
Witam!

Kiedys byl chyba topic na tym forum o dodaniu parteru do TKD. I ktos napisal ze ten parter byl juz od dawna, wiec rzeczywiscie fajnie by bylo moim zdaniem gdyby trenerzy wprowadzili w program nauczania te elementy. Jednak wg mnie podstawa to walka w stojce, na to powinien byc kladziony najwyzszy nacisk, jak ktos chce mixow to przeciez sa MMA. Nie zrozumcie mnie zle, nie bronie czystosci stylu i sztuk walk tak jak ten koles od kalaki z xywa na H.

Wiecie czlowiek powinien sie rozwijac, ale po to niektorzy wybrali TKD zeby cwiczyc taka sztuke walki a nie inna.

Gdzies wyczytalem ( i to chyba na PZTKD, ale nie jestem pewny) ze TKD to nowoczesny styl, stale poprawiany technicznie pod wzgledem naukowym itp, czyli sie rozwija...

Pzdr CarpeDiem
  • 0

budo_zhang guolao
  • Użytkownik
  • Pip
  • 24 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: rozwoj taekwondo

czy moze powinnismy stanac zupelnie w miejscu zamknac sie w sobie i fanatycznie bronic obecnej formy taekwondo?


Hej, myślę, że się nienajlepiej wyraziłeś ponieważ czasami "stanie w miejscu" nie jest takie najgorsze. Sam rozwój może postępować w dobrą i ... niestety też w złą stronę. Niech przykładem będzie chociażby Kung-Fu - niektóre style przerodziły się w czysto akrobatyczne twory, którym strasznie daleko jest do Sztuki Walki (bez obrazy jeśli jakaś osoba z Kung-Fu to czyta). Jak to będzie z Taekwon-Do zobaczymy.
Według mnie, wszelkie zmiany powinny być wprowadzane powoli i "z głową". Już w tej chwili Taekwon-Do jest rozwiniętą i cudowną Sztuką Walki i niech tak pozostanie.
Oczywiście "lepsze jest wrogiem dobrego" dlatego według mnie jeśli coś okaże się złe, niestkuteczne, niepotrzebne a z drugiej strony coś będzie doskonałe, skuteczne i zgodne z duchem TKD :-) to coś zmienione być powinno.

Pozdrawiam.
  • 0

budo_rob
  • Użytkownik
  • Pip
  • 37 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z daleka

Napisano Ponad rok temu

Re: rozwoj taekwondo
Dobry i nowoczesny styl powinien się rozwijać. Dodanie parteru do TK-D- cóż w niektórych sekcjach jest to trenowane... w sumie w TK- D są techniki wykonywane w parterze- uderzenia i kopnięcia, czyli w założeniach gen Choia było przygotowanie TaeKwonDoków do walki w każdych warunkach... Więc moim skromnym rozszerzenie zakresu o walke typowo parterową nie jest wcale takie złe... Trzeba być przygotowanym na wszystko :wink: Co do Kung Fu: Może się to wydawać dziwne ale w zamierzchłych czasach walczono właśnie (nie wiem dokładnie jak to ująć... :? ) przy pomocy form... Jest to raczej tradycja niż trening walki, jak ktoś chce się nauczyć "bić" to ma inne, twardsze style, choćby i np. Kung Fu Sanda... tae Kwon- Do na pewno nie będzie udziwnione. Mamy przecież encyklopedie, która stanowi pewne wytyczne, których raczej nikt nie będzie zmieniał.
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: rozwoj taekwondo
rozwoj nie musi oznaczac obrotu o 180 stopni w ksztalcie, chodzilo mi raczej o to czy zakladamy ze np ap chagi nie da sie wykonac jeszcze lepiej? (szybciej, mocniej, bezpieczniej dla kopiacego itd itd) czy sa jeszcze ludzie ktorzy zajmuja sie rozwijaniem tehcnik? inna sprawa- czy TKD jest tworem zamknietym ilosciowo, czy jest sensowne/ mozliwe/ pozadane dodawanie (a moze usowanie?) technik i kto powinien tego dokonywac?
  • 0

budo_rob
  • Użytkownik
  • Pip
  • 37 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z daleka

Napisano Ponad rok temu

Re: rozwoj taekwondo

rozwoj nie musi oznaczac obrotu o 180 stopni w ksztalcie, chodzilo mi raczej o to czy zakladamy ze np ap chagi nie da sie wykonac jeszcze lepiej? (szybciej, mocniej, bezpieczniej dla kopiacego itd itd) czy sa jeszcze ludzie ktorzy zajmuja sie rozwijaniem tehcnik? inna sprawa- czy TKD jest tworem zamknietym ilosciowo, czy jest sensowne/ mozliwe/ pozadane dodawanie (a moze usowanie?) technik i kto powinien tego dokonywac?

Cześć.
Odnośnie technik noznych, to już raczej ciężko wymyślić coś nowego i lepszego- siła i szybkość ciosu jest naturalnym procesem treningowym i modyfikacja techniki raczej się na nic nie zda :roll:
Jeśli coś jest zmieniane i modyfikowane to raczej krokówki i układy. Wiesz napewno jak to wygląda teaz, a wyglądało, powiedzmy 2 lata temu... Jeśli chodzi o dodawanie, usówanie i modyfikowanie technik, to owszem są ludzie, którzy się tym zajmują. Na jednym z seminariow mówił o tym Wim Boss. Technik racyej nikt nie bedzie usowal, bo zmieniloby sie cale Tae Kwon Do, zwlaszcza uklady, ktore sa baza np. egzaminacyjna
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: rozwoj taekwondo
jasne ze zeby byc szybszym itd trzeba trzaskac tysiace razy techniki, ale patrzac na rozne style- "te same" techniki roznia sie w wykonaniu... wiec sa rozne koncpecje, metody ktore tez przekladaja sie na rozny efekt. do tego dysponujac dosyc duza wiedza o ciele czlowieka mozna tehcniki jeszcze troche podrasowac.

p.s: a uklady to ja bym wlasnie wywalil :) albo przynajmniej, gdyby to bylo mozliwe, zmniejszyl ich wage.
  • 0

budo_rob
  • Użytkownik
  • Pip
  • 37 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z daleka

Napisano Ponad rok temu

Re: rozwoj taekwondo
Z ukladami jestem ZA :wink: ale wiesz jak jest...
W sumie racja.. ale wez pod uwage to, ze rozne style klada nacisk na rozne cechy motoryczne np sila, wytrzymalosc. Cecha przewodnia TKD jest szybkosc i techniki sa skonstruowane pod tym katem. Druga sprawa, nie ma dwoch osob jednakowo wykonujacych techniki. Doswiadczony fighter i tak swiadomie lub nie dostosuje je do wlasnych warunkow fiyzcynzcha, a ze poczatkujacym jest i tak wszystko jedno :-)
A co myslisz o samej walce na macie? Spodkalem sie z opinia, ze jest to "bieganie po macie"... :? To tak off topic
  • 0

budo_dzik
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 173 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: rozwoj taekwondo

p.s: a uklady to ja bym wlasnie wywalil albo przynajmniej, gdyby to bylo mozliwe, zmniejszyl ich wage.


ee tam. Kompletnie się nie zgadzam. Im więcej ich poznaje tym bardziej mi się podobają. Być może się myle, ale ukłądy formalne dobrze kształtują zmysł równowagi. Poza tym jest to jeden z niewielu elementow treningu który stanowi o tym ze TaeKwon-do jest sztuką walki. Strasznie mi brakuje większej ilości nawiązań do tradycji w treningu. Myśle ze po odrzuceniu form Taekwon-do byłoby dużo uboższe.

Co do technik, to w wiekszośći ogólnikowych tekstów o Taekwon-do znajdziemy informacje, że każda technika ma swoje zastosowanie i każda została przebadana pod kątem biomechaniki, wydaje się ze wszystko jest już perfekcyjne. Ale chyba nadal się pracuje nad sposobem wykonywania technik. Słyszalęm ostatnio że np w WTFie wszystkie kopnięcia są wyprowadzane tak aby wogle nie wychodziły z boku. Zawodnicy starają się kopać tak aby stopy poruszały się w lini prostej do przeciwnika. A wszystko dlatego, że siatkówka nie radzi sobie z łapaniem ostrości kiedy jakiś obiekt (tutaj stopa) gwałtownie zmieniają odległość od oka. Stąd nawet dollyo wyprowadza się początkowo tak jak ap chagi i dopiero na końcu dokręca się noge. Nie trenuje w WTFie, wiec poprawcie mnie jeśli napisałem jakąś bzdure.

pozdrawiam, DZIK
  • 0

budo_rob
  • Użytkownik
  • Pip
  • 37 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z daleka

Napisano Ponad rok temu

Re: rozwoj taekwondo
W ITF dollyo tez mozna wzprowadzic jak ap. Ale dollyo tak wyprowadzone ma mniejsza sile. Jest to raczej zwod i pojedzncza technika.
Nie tylko od ulkadow zalezy czy styl jest sztuka. Cala otoczka filozoficzno- moralna ma na to wplyw. Przyklad- Kick Boxing- sztuka walki nie jest nie dlatego, ze nie ma w nim form- brakuje zasad moralnych :roll:
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: rozwoj taekwondo
prosilbym nie schodzic z tematu, odswiezcie temat(y) o naszych rozwazaniach na temat sztuki :)

...jasne ze kazdy jeden czlowiek kopie inaczej, ale widzac 1000 zawodnikow kopiacych front kicka odroznich tych z karate tradycyjnego, od tych z TKD.... od tych z muay thai itd o to mi chodzi o te fundamenty, przyjete wzorce w obrebie stylu.
  • 0

budo_dzik
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 173 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: rozwoj taekwondo
jasne że nie tylko układy o tym stanowią. Ale w baardzo wielu sekcjach TKD, trening jest nastawiony przede wszystkim na wyczyn sportowy i cała otoczka gdzies umyka. Formy, jeżeli się je pozna, zainteresuje się znaczeniem nazwy, symboliką to stają się według mnie świetnym nośnikiem tradycji w TKD.

sorry za OFf Topic.

I bardziej do tematu. Co sądzicie o wprowadzeniu siepów i haków w rywalizacji sportowej ?? Chyba kwestia jeszcze nie poruszana na tym forum.
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: rozwoj taekwondo

I bardziej do tematu. Co sądzicie o wprowadzeniu siepów i haków w rywalizacji sportowej ?? Chyba kwestia jeszcze nie poruszana na tym forum.

po pierwsze kwestia poruszana, po drugie haki i sierpy sa dozwolone (itf)
  • 0

budo_rob
  • Użytkownik
  • Pip
  • 37 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z daleka

Napisano Ponad rok temu

Re: rozwoj taekwondo
Moim zdaniem raczej nie trzeba zmieniac wzorcow. Bo i po co? Tak jak juz pisalem: rozne style klada nacisk na inne czynniki, jesli TKD mialoby byc "twardsze" to rowniez i fundamenty musialyby ulec modyfikacji. Szczerze mowiac ja nie dostrzegam istotnych roznic miedzy front kickiem w TKD a np Muay Thai. To co nas odroznia od innych styli jest "fala" i yop chagi...
  • 0

budo_carpediem
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Biała Podlaska

Napisano Ponad rok temu

Re: rozwoj taekwondo
A spojrzcie na to z tej strony: kazdy z nas ma inna technike, np nie da rady znalesc dwoch osob robiacych identycznie uklady, zawsze porozni je jeden malutki szczegol (ale jakze istostny!). Kazdy z nas inaczej kopie, uderza, bo ma swoja technike wykonania ciosow -> wklada siebie i swoja dusze w trening, a jak wiadomo kazdy jest inny, stad kazdy ma inna technike. A szybkosc i sila np kopniecia to juz indywidaualne doskonalanie tej swojej techniki.

Pzdr CarpeDiem

PS a tak poza tym to dzik.... dobrze gada o ukladach, barman : piwo dla dzika :wink:
  • 0

budo_rob
  • Użytkownik
  • Pip
  • 37 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z daleka

Napisano Ponad rok temu

Re: rozwoj taekwondo
Dokładnie! Napisałem to kilka postów wcześniej... A kwestie układów w TK-D zostawmy lepiej w spokoju, opinii o nich jest tyle, ile trenujących, którzy myślą troche o tym co trenują...
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: rozwoj taekwondo

To co nas odroznia od innych styli jest "fala" i yop chagi...

jak dla mnie fala zostala wprowadzona torche na sile, wlasnie po to aby odciac sie bardziej od karate... a dlaczego odroznia nas yop chagi?
  • 0

budo_nechrist
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2092 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wro

Napisano Ponad rok temu

Re: rozwoj taekwondo

ee tam. Kompletnie się nie zgadzam. Im więcej ich poznaje tym bardziej mi się podobają. Być może się myle, ale ukłądy formalne dobrze kształtują zmysł równowagi. Poza tym jest to jeden z niewielu elementow treningu który stanowi o tym ze TaeKwon-do jest sztuką walki. Strasznie mi brakuje większej ilości nawiązań do tradycji w treningu. Myśle ze po odrzuceniu form Taekwon-do byłoby dużo uboższe.

odkad poznalem PoEun zgadzam sie calkowicie :)

Szczerze mowiac ja nie dostrzegam istotnych roznic miedzy front kickiem w TKD a np Muay Thai.

z tego co zauwazylem to roznice sa dosyc istotne...
w MT front kick ma sluzyc glownie jako pchniecie. moze byc wolniejsze ale musi byc cholernie silne. w TKD ap chagi to jest "blysk". glowny nacisk jest polozony na szybkosc, kosztem sily. i w TKD jest to raczej uderzenie niz pchniecie.
dalej. kopniecie boczne, dollyo chagi (czy inne mawashi, jak zwal tak zwal). w MT znowu jest nacisk polozony na sile. wydaje mi sie ze nie ma tam poczatkowego zgiecia kolana, zas po kopnieciu noga idzie dalej i zmusza kopiacego do obrocenia sie, w wyniku sily odsrodkowej (?) kopniecia.
i znowu w TKD jest to "blysk". jest poczatkowe zlozenie, wyprostowanie nogi i skret i potem powrot nogi do zgiecia.

tak wiec techniki w TKD i MT (i pewnie w innych sztukach/stylach tez) mimo ze wygladaja podobnie roznia sie sposobem wykonania i ew. zalozeniami teoretycznymi.
to co napisalem o technikach MT opieram na tym co widzialem podczas walk roznych przedstawicieli tego stylu. wiec nie opiera sie to na doswiadczeniach treningowych. jesli sie gdzies pomylilem to prosze o sprostowanie, sam chetnie sie wiecej dowiem na ten temat.
  • 0

budo_dzik
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 173 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: rozwoj taekwondo

kopniecie boczne, dollyo chagi (czy inne mawashi, jak zwal tak zwal). w MT znowu jest nacisk polozony na sile. wydaje mi sie ze nie ma tam poczatkowego zgiecia kolana, zas po kopnieciu noga idzie dalej i zmusza kopiacego do obrocenia sie, w wyniku sily odsrodkowej (?) kopniecia.
i znowu w TKD jest to "blysk". jest poczatkowe zlozenie, wyprostowanie nogi i skret i potem powrot nogi do zgiecia.


No właśnie. Chodzi tu chyba o to, że techniki nożne w Thaiu są w większośći technikami przelotowymi. Adept MT nie celuje w przeciwnika tylko w coś co znajduje się obok niego, tak jakby chciał przeciwnika przeciąć swoją nogą. (poprawcie jeśli się myle). Natomiast w TKD gdzie promowana jest szybkość, większość technik nastawiona jest na punktowe trafienie (choć nie wszystkie, np Bandae Dollyo :twisted: ).

I wszystko spoko, tylko dalej nie wiemy czy prowadzi się badania nad obecnymi technikami TKD. Czy spece od biomechaniki i mistrzowie TKD udoskonalają to co teraz jest kanonem. Ja nic o takich pracach nie wiem.
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: rozwoj taekwondo

No właśnie. Chodzi tu chyba o to, że techniki nożne w Thaiu są w większośći technikami przelotowymi. Adept MT nie celuje w przeciwnika tylko w coś co znajduje się obok niego, tak jakby chciał przeciwnika przeciąć swoją nogą. (poprawcie jeśli się myle). Natomiast w TKD gdzie promowana jest szybkość, większość technik nastawiona jest na punktowe trafienie (choć nie wszystkie, np Bandae Dollyo :twisted: ).

w TKD kopie sie i tak i tak, przynajmniej w moim klubie. (ja raczej nie gustuje w 'punktowaniu')
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024