Skocz do zawartości


Zdjęcie

Prawidłowy shomen


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
71 odpowiedzi w tym temacie

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen
Panowie Jeżu i Szczepan (kolejność dowolna :wink: ),
w pewnym sensie obydwaj macie racje, jednak do tego co ty mówisz Jeżyk jest jeden zarzut: mówisz to z pozycji tzw. wolnego ptaka.
Jeździsz na wiele staży i mozesz eksperymentować, jeżeli jednak prowadziszz zajęcia to eksperymenty powinny być raczej ograniczone.
Dostajesz grupę poczatkujacych i odpowiedz sobie na pytanie - jak ich będziesz uczył i na jak duzy eksperyment sobie pozwolisz.....
Pamiętasz to jest to o czym kiedyś rozmawialiśmy; forma i fun :wink:
Szczepan bardzo dobrze podkresla, że w każdym momencie od początku swojej drogi w aikido interpretujesz pokazywaną technikę: robisz to bezwiednie nawet chcąc bardzo powielić pokazywaną przez nauczyciela technike.

Pancer (powielający jak Canon :wink: )
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen

Ucieszyl 8O raczej przekrecil w grobie :lol:


Przekręcił w grobie, a potem ucieszył :lol:

Bo Dziadek to był taki rock (skała) & roll (wywijas, przekrętas) no i od czasu lubił tez twist (wykecić) & Shout (wrzeszczeć) - zwłaszcza w wykonaniu innych :wink: :) :D 8)

Panowie Jeżu i Szczepan (kolejność dowolna :wink: ),
w pewnym sensie obydwaj macie racje, jednak do tego co ty mówisz Jeżyk jest jeden zarzut: mówisz to z pozycji tzw. wolnego ptaka.


No. no co to za wycieczki osobiste :P A tak serio - ktos kiedyś powiedział, że wakacji z myslenia nie mozna ( i nie powinno się) brać :wink: 8)


Pancer (powielający jak Canon :wink: )

Znaczy, ze waćpan bardziej kopista niz artysta :wink: 8) No Szczepan, bedzie niepocieszony :P :)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen

Jednak ludzie ćwiczący naście lat nie powinni pozostawać na tym etapie. Wtedy nie ma znaczenia, czy technika jest wariacją techniki podstawowej, czy jest jej dokładnym odzwierciedleniem. Jeżeli jej nie czujesz, nie jesteś nią (jeżu, ale pojechałem :lol: ), to praszczaj walek. Na pewnym poziomie (po nastu latach ćwiczenia), musisz stać się badaczem i twórcą, inaczej zostaje "pusta forma"

Cloude robiący ikkyo Cloda pięknie, Szczepan robiący Ikkyo Clouda nie pięknie. :lol: :lol: :lol:

Jest wiele poziomow robienia technik podstawowych. Inaczej robisz nikyo z 5 kyu a inaczej z 5 danem. A przeciez ciagle robisz podstawy. Jak cwiczysz w dojo gdzie sa wylacznie 5-3 kyu, to faktycznie istnieje ryzyko ze przez lata cwiczysz pusta forme. Ale jak na co dzien masz partnerow od od 1 do 6 dana to ci gwarantuje, ze zwykle ikkyo CIAGLE stanowi wyzwanie.
Nie wiem czy zauwazyles, ze ludzie z dojo od Yamady, Kanai czy Chiby sensei nie rwa sie do rozwijania swojego aikido. Ciekawe dlaczego , nie? A przeciez shihani toleruja wiecej odchylek niz jakikolwiek 3 czy 5 dan niejaponczyk.

Oczywiscie ze z wiekiem :wink: odczucie techniki odgrywa coraz wieksza role, wzrok juz nie ten :lol: Ale cala sztuka polega na tym, zeby w koncu robiac ikkyo w formie zupelnie standardowej, zrobic to za kazdym razem tak samo niezaleznie od zachowywania sie uke. Znaczy zeby uke nie mial miejsca ani czasu nawet na myslenie o kontrze.

Co to znaczy?

To jest wstep do TOTALNEJ kontroli nad uke. Nie przypadkowej, gdzie ciagle musisz sie dostosowywac do kontratakow uke, bo un wykorzystuje dziury w twojej technice.
Chodzi tutaj raczej o rozwiniecie calkowitej kontrololi fizycznej a z czasem i psychicznej nad atakujacym. Najpierw po momencie kontaktu, potem w momencie kontaktu, potem przed momentem kontaktu, a potem przed atakiem jako takim.
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen


Jednak ludzie ćwiczący naście lat nie powinni pozostawać na tym etapie. Wtedy nie ma znaczenia, czy technika jest wariacją techniki podstawowej, czy jest jej dokładnym odzwierciedleniem. Jeżeli jej nie czujesz, nie jesteś nią (jeżu, ale pojechałem :lol: ), to praszczaj walek. Na pewnym poziomie (po nastu latach ćwiczenia), musisz stać się badaczem i twórcą, inaczej zostaje "pusta forma"

Cloude robiący ikkyo Cloda pięknie, Szczepan robiący Ikkyo Clouda nie pięknie. :lol: :lol: :lol:

Jest wiele poziomow robienia technik podstawowych. Inaczej robisz nikyo z 5 kyu a inaczej z 5 danem. A przeciez ciagle robisz podstawy. Jak cwiczysz w dojo gdzie sa wylacznie 5-3 kyu, to faktycznie istnieje ryzyko ze przez lata cwiczysz pusta forme. Ale jak na co dzien masz partnerow od od 1 do 6 dana to ci gwarantuje, ze zwykle ikkyo CIAGLE stanowi wyzwanie.
Nie wiem czy zauwazyles, ze ludzie z dojo od Yamady, Kanai czy Chiby sensei nie rwa sie do rozwijania swojego aikido. Ciekawe dlaczego , nie? A przeciez shihani toleruja wiecej odchylek niz jakikolwiek 3 czy 5 dan niejaponczyk.

Oczywiscie ze z wiekiem :wink: odczucie techniki odgrywa coraz wieksza role, wzrok juz nie ten :lol: Ale cala sztuka polega na tym, zeby w koncu robiac ikkyo w formie zupelnie standardowej, zrobic to za kazdym razem tak samo niezaleznie od zachowywania sie uke. Znaczy zeby uke nie mial miejsca ani czasu nawet na myslenie o kontrze.

Co to znaczy?

To jest wstep do TOTALNEJ kontroli nad uke. Nie przypadkowej, gdzie ciagle musisz sie dostosowywac do kontratakow uke, bo un wykorzystuje dziury w twojej technice.
Chodzi tutaj raczej o rozwiniecie calkowitej kontrololi fizycznej a z czasem i psychicznej nad atakujacym. Najpierw po momencie kontaktu, potem w momencie kontaktu, potem przed momentem kontaktu, a potem przed atakiem jako takim.


Nie, i jestem tego absolutnie pewien
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen

Jeździsz na wiele staży i mozesz eksperymentować, jeżeli jednak prowadziszz zajęcia to eksperymenty powinny być raczej ograniczone.
Dostajesz grupę poczatkujacych i odpowiedz sobie na pytanie - jak ich będziesz uczył i na jak duzy eksperyment sobie pozwolisz.....
Pamiętasz to jest to o czym kiedyś rozmawialiśmy; forma i fun :wink:


Pancerku zapomniałem (jak mogłem :?: ), że ty musisz prowadzić treningi, i musisz uczyć ludzi podstaw, to jest dobry argument

Ale proszę o jedno, POBAW SIĘ czasami w Aikido. Możesz pojechać ze mną na jakiś "niewłaściwy" staż, a ja nikomu nie powiem, albo przez pomyłkę pójść na trening we wtorek i nie na AWF :D :lol:

Chociaż spróbuj...
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen

Nie, i jestem tego absolutnie pewien

ale argumentow brak na poparcie wlasnej tezy? :wink: :lol:
  • 0

budo_silvio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 829 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen

Nie, i jestem tego absolutnie pewien

ale argumentow brak na poparcie wlasnej tezy? :wink: :lol:


ja w tym momencie koncze sledzenie tego watku, bo juz tak odbiegliscie od glownego tematu (prawidlowy shomen), ze nie ma to juz sensu.
Silvio
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen

Nie, i jestem tego absolutnie pewien

ale argumentow brak na poparcie wlasnej tezy? :wink: :lol:


Nie chcę mi się, nie rozumiesz... :cry:
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen

Nie, i jestem tego absolutnie pewien

ale argumentow brak na poparcie wlasnej tezy? :wink: :lol:


ja w tym momencie koncze sledzenie tego watku, bo juz tak odbiegliscie od glownego tematu (prawidlowy shomen), ze nie ma to juz sensu.
Silvio


Dla chcących rozwijać swoje zrozumienie shomen polecam film do pobrania z e-mule - "Morihiro Saito - Aikido West Coast Tour - Vol 2 - Shomen Uchi, Jo Dori (DivX)" Przy niewielkiej znajomości angielskiego można się bardzo dużo dowiedzieć na ten i nie tylko ten właśnie temat
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen

Ale proszę o jedno, POBAW SIĘ czasami w Aikido. Możesz pojechać ze mną na jakiś "niewłaściwy" staż, a ja nikomu nie powiem, albo przez pomyłkę pójść na trening we wtorek i nie na AWF :D :lol:

Chociaż spróbuj...


Tak się zaczyna - od grzecznych namów i propozycji.... a jak sie kończy... :wink: :)

Pancer (lubiący niewłaściwe staże :wink: )
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen
prawidlowy shomen= taki jaki pokaze prowadzacy trenieng
i chyba tyle jezeli chodzi o dyskusje w tym temacie..
  • 0

budo_bart00sh
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 91 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dąbrowa Górnicza

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen
no własnie czytam tak sobie i czytam i zapomniałem jaki był temat :| streńdż ale co tam
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024