Skocz do zawartości


Zdjęcie

Prawidłowy shomen


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
71 odpowiedzi w tym temacie

budo_jusi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa-Tarchomin

Napisano Ponad rok temu

Prawidłowy shomen
Pewnie dla wielu z Was wyda się to banalne i oczywiste. Jednakże ja właśnie odkryłam,że kilka różnych osób tłumaczyło mi odmiennie
prawidłowy atak shomen. Każde z tych tłumaczeń było różne. Najbardziej logiczna wydawała mi się ostatnia alternatywa,mianowicie:
wpierw wychodzą nogi, osadzamy biodra i dopiero ręka.
Bardzo prosiłabym o jakieś wyjaśnienie :)
Pozdrawiam
  • 0

budo_kyrielejson
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 266 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa (CAA)

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen

Pewnie dla wielu z Was wyda się to banalne i oczywiste. Jednakże ja właśnie odkryłam,że kilka różnych osób tłumaczyło mi odmiennie
prawidłowy atak shomen. Każde z tych tłumaczeń było różne. Najbardziej logiczna wydawała mi się ostatnia alternatywa,mianowicie:
wpierw wychodzą nogi, osadzamy biodra i dopiero ręka.
Bardzo prosiłabym o jakieś wyjaśnienie :)
Pozdrawiam

Oj nie myśl o takich sczegółach. Ważne żeby w łeb trafić i postawy se nie popsuć. No i ogólne ma być konkretnie. Reszta zależy od dystansu. Poćwicz na początkujących, jak się przestraszy to znaczy, że dobrze. ;)
  • 0

budo_jusi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa-Tarchomin

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen
Hehe :wink:
Ale podobno tajemnica tkwi w szczegółach ;) Chciałabym wiedzieć.
  • 0

budo_lordprzemo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Browary Łódzkie

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen

Hehe :wink:
Ale podobno tajemnica tkwi w szczegółach ;) Chciałabym wiedzieć.


dokladnie... szczegolnie w aikido...


ja ci powiem jak mnie uczy trener - pelna synchronizacja i doskonaly timing = dobry shomen... czyli noga razem z reka... nic najpierw, nic pozniej... synchronizacja... ;d... tak mnie uczy trener i tego sie trzymam ;d...
  • 0

budo_kyrielejson
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 266 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa (CAA)

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen

Hehe :wink:
Ale podobno tajemnica tkwi w szczegółach ;) Chciałabym wiedzieć.

Ja to interpretuję tak: biodra myślą jak się dostać na odpowiedni dystans, nogi uważają, żeby się nie przewrócić, a ręka w międzyczasie się podnosi i wali w łeb. Problem nie leży w kolejności, tylko w tym jak to do kupy poskładać.

'Cała rzecz polega jedynie na tym, że kiedy chcesz zarąbać na śmierć swego wroga, masz ciąć tak, by ten zginął, bynajmniej nie biorąc sobie za cel tego jaki ma być cios: mocny czy słaby.'

Musashi Miyamoto
:-)
  • 0

budo_lordprzemo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Browary Łódzkie

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen

'Cała rzecz polega jedynie na tym, że kiedy chcesz zarąbać na śmierć swego wroga, masz ciąć tak, by ten zginął, bynajmniej nie biorąc sobie za cel tego jaki ma być cios: mocny czy słaby.'

Musashi Miyamoto
:-)


respect ;d... "ksiega pieciu kregow" ;d...
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen
Jusi czytaj klasyków jak wyżej tam jest odpowiedź,
najpierw cel :!: co w przypadku shomenu stanowi głowa przeciwnika :idea: ,
jak sięgniesz skutecznie przeciwnika to cała reszta biodra i nogi znajdą sobie czas i miejsce by się ustabilizować :roll: , jak nie trafisz w cel to biodra i nogi już ci nie będą więcej potrzebne :cry:

  • 0

budo_feniks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1152 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sudety

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen
A jak to sie ma do kwesti wzrostu, kiedy dwie osoby cwiczace maja wzrost diametralnie rozny :?:
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen

A jak to sie ma do kwesti wzrostu, kiedy dwie osoby cwiczace maja wzrost diametralnie rozny :?:

Uderzają z wyskoku albo z przyklęku - zależy od dysproporcji.... :wink:

Pancer (troche rozbawiony)
  • 0

budo_silvio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 829 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen

Pewnie dla wielu z Was wyda się to banalne i oczywiste. Jednakże ja właśnie odkryłam,że kilka różnych osób tłumaczyło mi odmiennie


co moge ci doradzic, to pocwicz shomen z bokkenem, bo ten atak pochodzi od ciecia mieczem. Jak wykonasz jakies 1000 ciec bokkenem to zobaczysz ze twoj atak shomen bedzie troche inny (lepszy).
Silvio
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen
Mam pytanie.

Czy ktoś z Was kiedykolwiek, naprawdę uderzył kogoś, kantem dłoni (sposobem shomen uchi ;) ) w głowę ?

Jeżeli tak, to co było potem ?
Czy np. uderzona osoba padła ogłuszona, czy może stała spokojnie, a uderzający miał przez tydzień kłopot z łyżką?

Pozdrawiam :-)
  • 0

budo_bestja
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 80 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź / Radom

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen
Ja jestem uczony tak,że przy uderzeniu najpierw wychodzi noga /jest lekko niesiona nad ziemię ale tak aby nie tracić równowagi/ i w tym momencie uderzenie wychodzi z dołu / to się nazywało - sprzed "centrum" :-) /a nie z boku bo wtedy jest niewidoczne dla broniącego się i po uderzeniu dopiero stawiamy wychodzącą stopę na ziemi aby była pełna masa uderzenia, tak mnie też kiedyś uczono oi tsuki w Karate.
  • 0

budo_kyrielejson
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 266 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa (CAA)

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen

Ja jestem uczony tak,że przy uderzeniu najpierw wychodzi noga /jest lekko niesiona nad ziemię ale tak aby nie tracić równowagi/ i w tym momencie uderzenie wychodzi z dołu / to się nazywało - sprzed "centrum" :-) /a nie z boku bo wtedy jest niewidoczne dla broniącego się i po uderzeniu dopiero stawiamy wychodzącą stopę na ziemi aby była pełna masa uderzenia, tak mnie też kiedyś uczono oi tsuki w Karate.

Dokładnie tak, ale zastanów się jak często na treningu atakujesz z idealnego dystansu. Czasem trzeba najpierw podciągnąć nogę zakroczną, czasem nie trzeba w ogóle poruszać tylko podnieść lekko środek ciężkości (przez niektórych zwany 'centrum'), a czasem wręcz się wycofać. Oczywiście w ostatnim przypadku bardziej stosowny byłby strzał z łokcia. ;)
Ja uważam, że w aikido powinno się myśleć dupą (sory, ale lubię to określenie). Praca nóg to sprawa wtórna.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen

Mam pytanie.

Czy ktoś z Was kiedykolwiek, naprawdę uderzył kogoś, kantem dłoni (sposobem shomen uchi ;) ) w głowę ?

Jeżeli tak, to co było potem ?
Czy np. uderzona osoba padła ogłuszona, czy może stała spokojnie, a uderzający miał przez tydzień kłopot z łyżką?

Pozdrawiam :-)

Mi kilka razy sie zdarzylo, ze np w shomenuchi ikkyo dla tori zalamaly sie rece, albo nie zszedl z linii ataku, wiec albo limo pod okiem, albo krew z nosa, ogluszenie to nie, bo atak jest dostosowany do poziomu tori. A ci z wyzszymi stopniami az tak nie daja sie zaskoczyc :lol:
  • 0

budo_ariczia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Niepodległy Górny Śląsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen
Hmmm... limo pod okiem z shomenu?
Naprawde trudno mi to sobie wyobrazic.
A moze celnosc Cie zawiodla?
  • 0

budo_muha
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen
Ależ to sobie bardzo łatwo wyobrazić. Częsty błąd - spoglądanie na nadlatującą rękę/miecz/kij itp. W sterylnych treningowych warunkach jestesmy przyzwyczajeni, ze "przeciez mnie nie walnie". No i taka twarzyczka z błogim uśmiechem przygląda się shomenowi, po czym tenże ląduje na tejże...
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen

Hmmm... limo pod okiem z shomenu?
Naprawde trudno mi to sobie wyobrazic.
A moze celnosc Cie zawiodla?

Pewnie masz zbyt mala wyobraznie :wink: :lol: ale to da sie latwo naprawic, jak sie spotkamy 8)
Oprocz przypadku ktory opisal Muha, to jak bys dokladnie przestudiowala atak shomen, to bys spostrzegla ze w momencie uderzenia dystans jest akurat dobry na uderzenie lokciem w twarz. Jak rece sie zalamuja przy przyjeciu shomenu to lokiec wchodzi akurat w nos, ooopps przepraszam :oops: Dzieje sie tak, jesli ciezar ciala jest prawidlowo wlozony w uderzenie.
Dlatego my zawsze ustawiamy obie dlonie ponizej lokcia atakujacej reki, zeby takich wypadkow uniknac.

Zreszta w wiekszosci przypadkow, shomen nie rozni sie specjalnie od ataku men, ktory z kolei nie rozni sie specjalnie od tsuki na twarz 8)
  • 0

budo_ariczia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Niepodległy Górny Śląsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen
Ach, lokciem w twarz :idea: No jasne. :idea:
A blad z podnoszeniem glowy rzeczywiscie jest dosc czesty. 8)
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen

Hmmm... limo pod okiem z shomenu?
Naprawde trudno mi to sobie wyobrazic.
A moze celnosc Cie zawiodla?

Pewnie masz zbyt mala wyobraznie :wink: :lol: ale to da sie latwo naprawic, jak sie spotkamy 8)
Oprocz przypadku ktory opisal Muha, to jak bys dokladnie przestudiowala atak shomen, to bys spostrzegla ze w momencie uderzenia dystans jest akurat dobry na uderzenie lokciem w twarz. Jak rece sie zalamuja przy przyjeciu shomenu to lokiec wchodzi akurat w nos, ooopps przepraszam :oops: Dzieje sie tak, jesli ciezar ciala jest prawidlowo wlozony w uderzenie.
Dlatego my zawsze ustawiamy obie dlonie ponizej lokcia atakujacej reki, zeby takich wypadkow uniknac.

Zreszta w wiekszosci przypadkow, shomen nie rozni sie specjalnie od ataku men, ktory z kolei nie rozni sie specjalnie od tsuki na twarz 8)


Ale zwröc uwage, ze inaczej wali sie shomen/men w aikido, a inaczej w kendo. aikidocy wala ze statycznej, ustabilizowanej pozycji, czytaj najpierw krok, potem atak. i to jest z punktu widzenia walki nierealne.
  • 0

budo_koluskolosus
  • Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen
Dla mnie shomen to proste kesa przełożone na ręke. Jeżeli boken chodzi dobrze to chyba nie ma tu żadnego problemu i praca jest taka sama - tylko dystans krótszy.
Ciekawi mnie co wy robicie na shomen. Widziałem najpierw blokowanie w jakimś stylu i dopiero technikę. Siła na siłe, niby takie powstrzymywanie, ale to nie wychodzi przy szybkim shomenie, chyba, że dystans jest bardzo mały.
Najbardziej sensowne wydaje mi się to co pokazuje Nischio(może ktoś jeszcze), lekke zejście do boku i i wjazd na twarz a dopiero zsuwanie się na rekę robiącą shomen i technika.
Napiszcie coś jak u was z obroną z shomenem
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024