Skocz do zawartości


Zdjęcie

Prawidłowy shomen


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
71 odpowiedzi w tym temacie

budo_koluskolosus
  • Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen
Dodam jeszcze dla tych , którzy dopiero zaczynają zabawę, że shomen, to żadne uderzenie i chyba nie trzeba się zastanawiać co będzie jak ręka dotrze i czy kogoś powali -kantem, nie kantem i itd. Shomen to pewien ruch i obrona. Jak się bierze do reki nóż, czy butelkę czy cóś tam , to się dopiero zaczyna realizm szomena. I chyba po to się to robi, żeby reagować na wszelkie ruchy z góry na głowę. Przykład: Gołota dostający komórą w baniak po walce (chyba pierwszej z Ridickem) . Reakcja boksera głowa w dół i rękawice do twarzy. To samo dzieje się w K1 jak startują bokserzy - nawyk balansu ciała powoduje, że walą zakryci rękawicami głową na kolana.
Co, mimo to, nie oznacza, że boks nie jest super i piękną sztuką.
  • 0

budo_koluskolosus
  • Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen

Hmmm... limo pod okiem z shomenu?
Naprawde trudno mi to sobie wyobrazic.
A moze celnosc Cie zawiodla?

Pewnie masz zbyt mala wyobraznie :wink: :lol: ale to da sie latwo naprawic, jak sie spotkamy 8)
Oprocz przypadku ktory opisal Muha, to jak bys dokladnie przestudiowala atak shomen, to bys spostrzegla ze w momencie uderzenia dystans jest akurat dobry na uderzenie lokciem w twarz. Jak rece sie zalamuja przy przyjeciu shomenu to lokiec wchodzi akurat w nos, ooopps przepraszam :oops: Dzieje sie tak, jesli ciezar ciala jest prawidlowo wlozony w uderzenie.
Dlatego my zawsze ustawiamy obie dlonie ponizej lokcia atakujacej reki, zeby takich wypadkow uniknac.

Zreszta w wiekszosci przypadkow, shomen nie rozni sie specjalnie od ataku men, ktory z kolei nie rozni sie specjalnie od tsuki na twarz 8)


Ale zwröc uwage, ze inaczej wali sie shomen/men w aikido, a inaczej w kendo. aikidocy wala ze statycznej, ustabilizowanej pozycji, czytaj najpierw krok, potem atak. i to jest z punktu widzenia walki nierealne.



Chyba masz na myśli kihon i podstawy, które w Aikido robi się cały czas. Można to sobnie urealniać robiąc aplikacje i itd. Ale to wyższa szkoła jazdy. Taka jest cena za finezję, najpierw perfekcja w kihonie a potem dopiero zabawa w tzw. "realność".
Dodam jeszcze, że Kendo ma co innego na celu bo walisz tym bambusem i walisz. W Aiki chodzi o przekładanie pewnych technik na boken albo odwrotnie. Stąd, też opuszcony boken przed przeciwnikiem i itd. Zupełnie o co innego chodzi. Dlatego nie można tego porównywać i mówić o jakiejkolwiek walce. Ja tak uważam.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen
Jesli chodzi o cwiczenia:
Sa nauczyciele dla ktorych shomen jest jednoczesnie nauka wejscia do poldystansu i nauka "rozbicia" gardy. Wtedy faktycznie jest inna synchronizacja uderzenia z postawieniem nogi.

Dla innych, shomen to raczej nauka stabilnej pozycji podczas uderzenia, i nauka jak wygenerowac duzo moc z uderzenia. Wtedy zaleca sie najpierw postawienie nogi a potem uderzenie.

Jesli chodzi o aplikacje:
To jest zupelnie inna sprawa.
  • 0

budo_silvio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 829 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen

Ciekawi mnie co wy robicie na shomen.


1. zejscie z linii ataku
2. przejecie atakujacej reki w najwyzszym jej punkcie. Jesli probuje sie przejac reke uke, kiedy ona juz spada, no to fucktycznie mozna dostac lokciem w nos.
Silvio
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen

(...)2. przejecie atakujacej reki w najwyzszym jej punkcie.


czyli w którym miejscu ? okolice tricepsu czy nadgarstka ?
co to znaczy przejęcie ? chwyt ?
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen
Więc jak to jest z tym shomenem ?
Co to jest w ogóle ?
Atak kantem dłoni na czoło uke ? Czy może na nos ?
Jeżeli przyjmiemy, że tu nie chodzi o uderzanie kogokolwiek kantem dłoni a o wyćwiczenie pewnych reakcji na atak pałką czy butelką to trzeba pamiętać, że te przedmioty mają określoną długość. Więc przestaje się zgadzać dystans i należałoby trenować w taki sposób, że uke macha shomen kilkanaście (dziesiąt ?) cm od głowy tori.
Jeżeli chodzi o nóż i atak soplem z góry, (wykluczając wariant, że atakującym jest ledwo stojący na nogach żul w remizie, przed którym obroną jest kop w dupę) to też celem takiego ataku nie jest raczej czubek głowy. :roll:
Więc chyba pozostaje wspomniany telefon komórkowy... :roll: :wink:
  • 0

budo_koluskolosus
  • Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen
Moim zdaniem powinno wyglądać to tak:

1. Zejście z lini ataku.
2. Podnosisz ręce tak jakbyś wyobrażał sobie, że masz boken w rękach(do kesa)
3. Ręka bliżej partnera powinna go sięgnąć ruchem pchającym w twarz- tutaj brak mi terminologi - palce zgięte i pchasz dłonią - chyba teisho czy coś takiego
4. Po wejściu na twarz ręka się zsuwa na shomen partnera i dopiero technika.
Przynajmniej ja tak robię i tak uczy Nischio na stażach.

Natomiast widziałem techniki podtrzymujące tzn.
Gość tnie kesa mieczem,bokenem a ty podbiegasz i prztrzymujesz mu ręce w momencie zamachu, nad jego głową. W przełożeniu na ręce zrobisz tak samo. Idzie shomen a ty go blokujesz, ale bez zejścia z lini to tak jak siła na siłe.
I to pewno będzie dobre ale jak załpiesz rękę w shomenie w fazie odchylania przed zamachem, co moim zdaniem jest wręcz bajkowe.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen

Ale zwröc uwage, ze inaczej wali sie shomen/men w aikido, a inaczej w kendo. aikidocy wala ze statycznej, ustabilizowanej pozycji, czytaj najpierw krok, potem atak. i to jest z punktu widzenia walki nierealne.


Zawsze myślałem, że właśnie tak tego ataku się nie robi w aikido 8)
Natomiast spotkałem się z nim na zajęciach karate :/
  • 0

budo_silvio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 829 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen

(...)2. przejecie atakujacej reki w najwyzszym jej punkcie.


czyli w którym miejscu ? okolice tricepsu czy nadgarstka ?
co to znaczy przejęcie ? chwyt ?


Uke podnosi reke i wtedy ja juz tam jestem ze swoja reka na jego tricepsie i robie technike. Staram sie nie chwytac tej reki, tylko po prostu normalnie, na chama wejsc w jego ruch.
Silvio
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen

Staram sie nie chwytac tej reki, tylko po prostu normalnie, na chama wejsc w jego ruch.
Silvio

po polsku nie mowi sie "na chama" tylko "uzywajac swojej KI" :wink:
  • 0

budo_feniks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1152 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sudety

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen
Odnosze wrazenie, ze dobrym wyjsciem jest w tym przypadku kontra, chociaz trzeba przyznac, ze to wymaga niemalych umiejetnosci, zeby wyczuc atak i skontrowac np. atemi....Co o tym myslicie? Krociutkie wyjscie z linii ataku i szybkie atemi w facjate.
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen
A ja, jeżeli pozwolicie, dalej swoje.
Czy ćwiczycie w jakikolwiek sposób sam atak shomen uchi ?
Jeżeli tak, to jak ?
My ćwiczymy czasem w taki oto sposób: jedna osoba trzyma przed sobą wyciągnięte i złączone dłonie, stroną wewnętrzną do partnera, tworząc taką, nazwijmy to tarczę. Druga osoba w tą właśnie tarczę uderza shomen. Ważne, żeby uderzenie było mocne, żeby uderzający zachował po uderzeniu stabilną pozycję i żeby nie machał ręką jak cepem, (który gdyby zabrać tarczę, siłą bezwładności powoduje, że człowiek uderzający robi salto w miejscu ;) )
  • 0

budo_maciejsobczak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 391 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen
U mnie sam shomen jest z nogą do przodu, ręka wychodzi zza głowy-shomen nie może być krótkim strzałem.Powinno to być tak aby atak doszedł celu. W trakcie początkowej fazy shomenu nasz sensei zwraca uwagę aby łokieć nie zasłaniał nam widoku. Tłumaczy to analogią do ataku mieczem.

Pozdro
  • 0

budo_jusi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa-Tarchomin

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen
Ale przecież wtedy masz brzuch w zasięgu przeciwnika i możesz oberwać :( Znaczy wtedy kiedy kiedy noga wychodzi pierwsza.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen
coraz weselej na tym forum..
jusi.. jak masz duze piersi to tez moga byc w zasiegu przeciwnika..
a tak BTW.. nikt sie zadnej sztuki walki nie nauczyl przez internet.. masz problem z shomenem idz do swojego senseja.. za to mu w koncu placisz.

a tak poza tym to bylo kilka pytan bez odpowiedzi.. "czy ktos mial problemy z lyzka" bardzo fajne pytanie.. i to o roznice wzrostu..

aha.. shomen zza glowy nigdy nie dojdzie celu. powolywanie sie na analogie z mieczem jest pomylka.. co innego ciecie treniegowe za co innego bojowe.

Silvio.. no tak i nie.. jedyny problem dla mnie ,ze to trzeba pokazac Bo jakos nie umiem tego opisac.
wiec moze tak oglednie nie bawiac sie w detale.. nie interesujemnie reka.. interesuje minie cenrum przeciwnika i przejecie nad nim kontroli.
a w ktorym to bedzie miejscu to nie ma znaczenia.
to sa takie rozwazania dla poczatkujacych..
  • 0

budo_maciejsobczak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 391 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen

aha.. shomen zza glowy nigdy nie dojdzie celu. powolywanie sie na analogie z mieczem jest pomylka.. co innego ciecie treniegowe za co innego bojowe


Masz rację jednakże mnie chodziło o analogię pierwszej fazy ataku tak aby łokieć nie zasłaniał nam oczu i żebyśmy wiedzieli gdzie uderzamy, nad samym cięciem się nie rozwodziłem. Przecież na ślepaka nie przejmiemy jak to ładnie napisałeś centrum przeciwnika :) .
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen
Shomen był pierwotnie atakiem wykonywanym przez tori, aby wywołąć w uke odruch zasłonięcia się i przejścia do kontrataku. Np. wykonujemy shomen (ale taki jak w ikkyo undo, idący od dołu) prowokując uke do zasłonięcia się i właśnie na tej zasłaniającej się i blokującej ręce (kuzushi) rozpoczynamy robienie techniki np. shiho nage, ikkyo, czy cokolwiek.

Taka koncepcja shomen pozwalała na rozwinięcie obrony. A więc uke zaczynał od shomena, aby wywołać naszą zasłonę i na tej zasłonie zbudować swój atak, ale tori znając tą możliwość mógł przejść do natychmiastowej obrony przez dowolną technikę tak jak to się ćwiczy w dniu dzisiejszym.

A więc mamy typowy przykład "go-no-sen" i "sen-no-sen"

W pierwszej sytuacji (prowokacji :) ) stosowano techniki omote, w drugiej ura. Przy czym jak twierdzą znawcy tematu, w latach pięćdziesiątych Dziadek zaczął się skłaniać do robienia w obu wypadkach shomenu prowokującego, czyli on zaczynał :lol: Ten sposób pracy z shomen uchi widać doskonale na filmach z dziadkiem, szczególnie w suwari waza.

Ponieważ, to de facto był atak, co pozostawało w pozornej sprzeczności z zasadami aikido, Tokio pozostawiło shomen jako taki, jaki znany jest nam w dniu dzisiejszym.

Takie spojrzenie na temat zmienia zupełnie sens tej techniki, która traktowana jako "cep w łep" wydaję się być z letka idiotyczna, chociaż nie odbiera możliwości uczenia się techniki obronnej jako takiej (jako formy)

I to by było na razie na tyle drodzy słuchacze :lol: :lol: :lol:
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen
Jeżyku, marnujesz się na ławce rezerwowych,
marsz do pisania poważnych tekstów lub całej książki,
albo do prowadzenia pogłębionych kursów aikido,
internet jest łatwy w obsłudze ale zbyt ulotny, a takie przemyślenia powinny zostać wyryte w trwalszej niż binarna rzeczywitości :idea: :wink:

  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen
jezyk... na poczatku byly dinozaury.. mam dalej? no.. moze rys historyczny pomińmy,.
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Prawidłowy shomen

Jeżyku, marnujesz się na ławce rezerwowych,
marsz do pisania poważnych tekstów lub całej książki,
albo do prowadzenia pogłębionych kursów aikido,
internet jest łatwy w obsłudze ale zbyt ulotny, a takie przemyślenia powinny zostać wyryte w trwalszej niż binarna rzeczywitości :idea: :wink:


Wiem, wiem jestem genialny :lol: :lol: :lol:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024