Skocz do zawartości


Zdjęcie

grupa Morro de Santana


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
44 odpowiedzi w tym temacie

budo_krzycz
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:stąd

Napisano Ponad rok temu

grupa Morro de Santana
Zanim przedstawię problem podam odrobinę informacji:



Historia grupy Artes das Gerais


Narodziny przyszłych mestres
Jamil Raimundo (Museu) - 11 listopad 1965 r.
Wellington Leandro de Freitas (Nem) - 22 marzec 1967 r.

Nauka u mestre Reinaldo w grupie Morro de Santana
aluno Museu - 1978-1992 r.
aluno Nem - 1979-1992 r.

Propozycja przeniesienia się mestre Reinaldo do innej grupy - 1992 r.

Rozpad grupy Morro de Santana
mestre Reinaldo i młodsi uczniowie - przeniesienie się do innej grupy - 1992 r.
starsi uczniowie - założenie grupy Artes das Gerais - 26 listopad 1992 r.
contra-mestre Museu
contra-mestre Nem
contra-mestre Aranha
professor Grande
professor Marcelinho

Otrzymanie tytułu Mestre de Capoeira
contra-mestre Museu - 5 grudzień 1995 r.
contra-mestre Nem - 14 czerwiec 1996 r.



No to czas na problem:

1) Jak powstała grupa Morro de Santana ?
2) Od kogo się uczył mestre Reinaldo ?
3) Czemu nie mogę znaleźć w googlach nic na ten temat ?

Jeśli ktoś wie cokolwiek na ten temat, proszę o oświecenie mnie, z góry dzięki.

  • 0

budo_dieselp
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 463 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Siemianowice Śląskie
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: grupa Morro de Santana
Jaja se qrva z tym avatarem robisz? :evil:
  • 0

budo_trygon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 355 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków k/ Gliwic

Napisano Ponad rok temu

Re: grupa Morro de Santana

3) Czemu nie mogę znaleźć w googlach nic na ten temat ?


Powiem tak: bo internet nie jest Wszechwiedzacym. Ciekawe czy znajdziesz cos na temat "Red Nose Team Gliwice", albo "Braci Ciuśki". Faktem niezaprzeczalnym jest, iz takie zjawiska istnieja/istnialy, ale nie oznacza to tego, ze musisz znalezc cos na ten temat na googlach. Pytanie na boku: chcesz podwarzac czyjs autorytet czy rzeczywiscie czegos sie dowiedziec? Jezeli chodzi ci o wiedze, to miales okazje zapytac Mestre Reinaldo na prowadzonych ostatnio w Polsce lekcjach (Udzielilby ci takze odpowiedzi na dwa pierwsze pytania). Jezeli o to pierwsze, to prosze daj sobie spokoj. Konczac tym optymistycznym akcentem,

Pozdrawiam!
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: grupa Morro de Santana
nie mam pojecia u kogo sie uczyl mestre reinaldo - tak samo jak nie mam pojecia u kogo uczylo sie zylion innych mestres. w tamtych czasach stopien mestre nie byl tak jak teraz rownoznaczny czerwonemu sznurowi. w latach 60-70 stopien mestre byl stopniem uznaniowym - czyli wiele osob (wielu innych mestres) musialo stwierdzic, ze dana osoba moze byc okreslana mianem mestre. mestre reinaldo mogl rownie dobrze cwiczyc u jednego konkretnego mestre jak i u kilku co w tamtym czasie bylo normalne.
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: grupa Morro de Santana
Mestre Reinaldo jest uczniem Mestre Jacare, tego samego który z Mestre Dunga sprowadzili Capoeira do Minas Gerais i byli tam jej głównymi promotorami. Głownie dzięki nim capoeira z Minas Gerais jest taka, jak widać.

Co do internetu - w internecie na moje oko 'ogłasza się' spory, ale ułamek grup. Morro de Santana - jeśli mnie pamięć nie zawodzi - "Wzgórze Santany" - sama nazwa wskazuje raczej na niewielki rozmiar grupy, może chodzi o ekipkę uczniów Mestre, którzy ćwiczyli razem i nadali nazwę powiedzmy od swojej dzielnicy? Jest tyle grup Capoeira w Brazylii, że nie sposób policzyć. Mnogość i dowolność ich powstawania czasem przeraża. To że któreś nie mają stron w internecie - nic nie znaczy.

Co do samego powstania - czasy tak stare, że istnieje tylko jeden sposób - spytać Mestre Reinaldo.
  • 0

budo_gen-fu
  • Użytkownik
  • Pip
  • 17 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: grupa Morro de Santana
Otóż to...

Pewnie Nem i Museu też by wiedzieli coś więcej. A co do netu, to upływ czasu też robi swoje, a grupa rozwiązała się dawno. No i wspomniany motyw, że przecież nie każda grupa musi mieć stronę.
  • 0

budo_krzycz
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:stąd

Napisano Ponad rok temu

Re: grupa Morro de Santana
Witam wszystkich.

[quote name="budo_DieselP"](...) qrva (...)[/quote]
Czy jest na tym forum jakiś regulamin ? Uprzejmie proszę administratora, webmastera oraz moderatorów o uniemożliwienie dyskusji w tym temacie użytkownikowi DieselP. :wink:

[quote name="budo_tRYGON"]Powiem tak: bo internet nie jest Wszechwiedzacym. Ciekawe czy znajdziesz cos na temat "Red Nose Team Gliwice", albo "Braci Ciuśki". (...)[/quote]
Znalazłem zanim zacząłem szukać - sam o nich napisałeś.

[quote name="budo_tRYGON"](...) Faktem niezaprzeczalnym jest, iz takie zjawiska istnieja/istnialy (...)[/quote]
Jakie zjawiska ? I czemu faktem niezaprzeczalnym ? Dziwne, że myślisz, że istnieją niezaprzeczalne fakty. Przecież mogę zaprzeczyć. Stanowczo zaprzeczam !

Wszelkie fakty są zaprzeczalne. Fakt to objaw prawdy. Coś się zdarzyło na prawdę, to znaczy faktem jest, że się zdarzyło, albo: faktycznie się zdarzyło. Jesli zaprzeczę prawdzie, będę kłamcą, ale dalej będę. Fakt również będzie trwał nadal.


[quote name="budo_tRYGON"](...) Pytanie na boku: chcesz podwarzac czyjs autorytet czy rzeczywiscie czegos sie dowiedziec ? (...)[/quote]
Obrażasz mnie dopuszczając pierwszą z tych wersji. Poniosła cię wyobraźnia i w niej zacząłeś już ze mną walkę, mimo iż nie było ku temu powodu.

[quote name="budo_tRYGON"]Jezeli chodzi ci o wiedze, to miales okazje zapytac Mestre Reinaldo na prowadzonych ostatnio w Polsce lekcjach.[/quote]
I tu się myliłeś (pisząc powyższego posta). Jak miałbym okazję to uczynić, zanim opisałem mój problem na forum, to skorzystałbym z niej, i nie zawracałbym głowy szanownym użytkownikom.

[quote name="budo_jakub"]nie mam pojecia u kogo sie uczyl mestre reinaldo - tak samo jak nie mam pojecia u kogo uczylo sie zylion innych mestres. (...)[/quote]
I nie interesuje cię to ?

[quote name="budo_uirapuru"]Mestre Reinaldo jest uczniem Mestre Jacare, tego samego który z Mestre Dunga sprowadzili Capoeira do Minas Gerais i byli tam jej głównymi promotorami. (...)[/quote]
Wielkie dzięki, dostarczyłeś mi bardzo cennej informacji. :-)

[quote name="budo_uirapuru"](...) Głownie dzięki nim capoeira z Minas Gerais jest taka, jak widać. (...)[/quote]
Czyli jaka ? Co widać ? Co widzisz ty ? Czym różni się capoeira z Minas Gerais od innej capoeira w Brazylii ?

[quote name="budo_uirapuru"]Co do internetu - w internecie na moje oko 'ogłasza się' spory, ale ułamek grup. Morro de Santana - jeśli mnie pamięć nie zawodzi - "Wzgórze Santany" - sama nazwa wskazuje raczej na niewielki rozmiar grupy, może chodzi o ekipkę uczniów Mestre, którzy ćwiczyli razem i nadali nazwę powiedzmy od swojej dzielnicy? Jest tyle grup Capoeira w Brazylii, że nie sposób policzyć. Mnogość i dowolność ich powstawania czasem przeraża.[/quote]
I tu kolejne ciekawe informacje. Spoczko 8)

[quote name="budo_uirapuru"](...) To że któreś nie mają stron w internecie - nic nie znaczy. (...)[/quote]
Nic nie znaczy - dla ciebie ? No bo dla mnie jednak coś to znaczy, może np. brakuje tam zapalonego capoeirista-informatyka ?

Mimo, iż grupa Morro de Santana istniała w latach mniej powszechnego internetu niż dziś, to jest ona związana historią ze znaną grupą capoeira jaką jest Artes das Gerais. Drażni mnie to, że na wszelkich stronkach o capoeira, jakie dotychczas miałem okazję przeglądać, jest luka w dziale historia (dotyczy to nie tylko AdG). Podawane są informacje o Mestres Bimba i Pastinha, oraz odrobina informacji o mistrzach grupy, której dotyczy stronka. Brakuje zaś "środka", powiązania między tym co było, a tym co jest. Czy wam to nie przeszkadza ? Lubicie mieć luki w wiedzy ?


[quote name="budo_uirapuru"](...) Co do samego powstania - czasy tak stare, że istnieje tylko jeden sposób - spytać Mestre Reinaldo. (...)[/quote]
Skąd wiesz, że czasy stare ? Może było to całkiem niedawno temu ?

[quote name="budo_Gen-Fu"](...) Pewnie Nem i Museu też by wiedzieli coś więcej. (...)[/quote]
Też tak myślę. Może się ich spytasz ...

[quote name="budo_krzycz"](...)
1) Jak powstała grupa Morro de Santana ?
2) Od kogo się uczył mestre Reinaldo ?
(...)
[/quote]
[i]W niedzielę 9 maja 2004 roku miałem przyjemność rozmawiać z mestre Reinaldo. Jeśli go dobrze zrozumiałem, to:
1) grupa Morro de Santana powstała w 1973 roku, a założył ją on sam,
2) uczył się zaś Reinaldo od mestre Jacaré.
Jest jakieś powiązanie pomiędzy mistrzami Jacaré i Paulão, nie do końca skumałem jakie. Pytałem się Reinaldo kto uczył mistrza Jacaré, być może taką właśnie otrzymałem odpowiedź - że Paulão. Aby zbytnio nie obciążyć swojego umysłu danymi, nie mając pod ręką kartki i długopisu, o więcej nie pytałem.


Przejrzałem dużo stron WWW zawierających wzmianki o obu mistrzach i pojawił się kolejny problem: mistrzów o przezwisku Paulão, Paulăo i Paulao jest wielu. Dziwnym wydała mi się być hipoteza jakoby miał to być słynny mestre Paulão ze stanu Ceará, urodzony 14 stycznia 1961 roku ...

I po co mi to wszystko ? Odpowiedź jest prosta - wierzę, że najlepszymi nauczycielami są mistrzowie mistrzów mistrzów ... itd., zgodnie z maksymą: najczystsza woda płynie ze źródła. Może będziemy mieli okazję sie od takowych uczyć.
:roll:

[i]Pozdrówki.

  • 0

budo_tora
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 833 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Calimshanu

Napisano Ponad rok temu

Re: grupa Morro de Santana
o jejciu istna tęcza z tej wypowiedzi.
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: grupa Morro de Santana

nie mam pojecia u kogo sie uczyl mestre reinaldo - tak samo jak nie mam pojecia u kogo uczylo sie zylion innych mestres. (...)

I nie interesuje cię to ?


jesli mam byc szczery to nie - nie mialem z nimi do czynienia, a ich wplyw na moja capoeire i wiedze o niej jest zerowy. jezeli ta sytuacja mialaby sie kiedys zmienic to pewnie zainteresuje sie tematem.
  • 0

budo_$ero$lav
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:od 2000 nosiciel wirusa capo

Napisano Ponad rok temu

Re: grupa Morro de Santana

I po co mi to wszystko ? Odpowiedź jest prosta - wierzę, że najlepszymi nauczycielami są mistrzowie mistrzów mistrzów ... itd., zgodnie z maksymą: najczystsza woda płynie ze źródła. Może będziemy mieli okazję sie od takowych uczyć.[/i][/size] :roll:


Wg mnie to nie jest najlepsze rozwiązanie by uczyć się capo od mistrzów mistrzów ;P
To jest tylko dobre w paru kwestiach. Niepodważalne jest, że jest to najlepsze gdy ktoś w capoeirze szuka korzeni i chce się dowiadywać o historii capo :)
Jeśli chodzi o śpiew to też spoko jest uczyć się u starego Mestre :] , ale już np. jeśli chodzi o techniki to tu byłaby lipa.
Po pierwsze mistrz Mestre musi mieć dużo lat więc wszystkiego nie zrobi ;P , po drugie on się uczył dawno i wtedy capo inaczej wyglądała, jeśli ciągle robi ją tak samo jak kiedyś to jest najzwyczajniej przestarzała.
Capo ciągle ewoluuje i teraz jest inna niż 40 lat temu, ja wolę się uczyć tej teraźniejszej ;P , bo jest po prostu lepsza :)

A tak offtopicowo to jaką miałeś motywację przy wypisywaniu tych wszystkich kolorków i zmianie czcionki? ;P To conajmniej dziwne ;) (ta błękitna czcionka jest nieczytelna :P )
  • 0

budo_goliatus_
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 491 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: grupa Morro de Santana

Po pierwsze mistrz Mestre musi mieć dużo lat więc wszystkiego nie zrobi ;P

Co nie znaczy, ze nie nauczy lepiej niz jakis szalony wymiatacz bedacy w pelni sil, bo potrafic wykonac technike to jedno, a byc w stanie przekazac ta wiedze innemu czlowiekowi to drugie trudniejsze zadanie :wink:

jeśli ciągle robi ją tak samo jak kiedyś to jest najzwyczajniej przestarzała.

I co? Nie nadaje sie wowczas na festyn? :P :twisted:
  • 0

budo_trygon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 355 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków k/ Gliwic

Napisano Ponad rok temu

Re: grupa Morro de Santana

Obrażasz mnie dopuszczając pierwszą z tych wersji. Poniosła cię wyobraźnia i w niej zacząłeś już ze mną walkę, mimo iż nie było ku temu powodu.

Faktycznie moze poniosla mnie wybraznia, ale widze, ze walke podjales :wink: Ciesze sie jednak, ze sie mylilem i ze moglem sie czegos dowiedziec.

Pozdrówki!
  • 0

budo_$ero$lav
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:od 2000 nosiciel wirusa capo

Napisano Ponad rok temu

Re: grupa Morro de Santana

Po pierwsze mistrz Mestre musi mieć dużo lat więc wszystkiego nie zrobi ;P

Co nie znaczy, ze nie nauczy lepiej niz jakis szalony wymiatacz bedacy w pelni sil, bo potrafic wykonac technike to jedno, a byc w stanie przekazac ta wiedze innemu czlowiekowi to drugie trudniejsze zadanie :wink:

Tego nie napisałem :] . Poza tym, nie znaczy też, że stary mistrz nauczy lepiej ;) . Może lepiej dyskutujmy o rzeczach, które są bardziej rzeczywiste do przewidzenia ;)
Zakładając, że taki Mestre ma 60 lat to nie wiem czy jest on konkurencją w przekazywaniu wiedzy wobec 35 letniego Profesora ;P

jeśli ciągle robi ją tak samo jak kiedyś to jest najzwyczajniej przestarzała.

I co? Nie nadaje sie wowczas na festyn? :P :twisted:

Nie chodzi o festyn. Ale to się nie nadaje do trenowania ;) hehehe. Po co jechać starym góralem po asfaltowej szosie w trasę, jak można kolarzówką?
Przykład: negativa jaką robił Mestre Bimba. Kucnij, wyprostuj jedną nogę do przodu, druga noga płasko na ziemii, oprzyj tę ręke którą nogę wysunąłeś trochę dalej za nogą z boku by być lekko pochylonym w tę stronę/ciężar ciała przesunięty tam.
Wygodnie? Teraz spróbuj wstać z takiej pozycji :] i to samo z normalnej negativa ( kucanie, noga z przodu niewyprostowana maksymalnie, stopa płasko dotyka podłoża, druga noga na palcach, kolana leciutko się dotykają). :)
Capoeira teraźniejsza jest po prostu lepsza :) bo ewoluowała przez te lata. Ewoluowała w dobrą stronę :) użyteczności, skuteczności (może to kogoś dziwi, ale wg mnie też :) ) oraz ekonomiczności ruchów.
To przyznał chociażby Prof. Fuampa, który o tym nam mówił. Pokazywał te przestarzałe ruchy z capoeira sprzed lat, przyznał, że w niekórych regionach Brazylii capoeira jest ciągle przestarzała/tradycyjna a w niekórych dynamicznie się rozwija ciągle :) Rozwija zapożyczając z innych sztuk walki, rozwija się przez ulepszenia kolejnych pokoleń instruktorów :)

Kto chce niech robi sobię starą negativę, niech uczy się takiej capo :]
Ja wybieram inną drogę :) salve! :D
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: grupa Morro de Santana
[quote name="budo_krzycz"]Jakie zjawiska ? I czemu faktem niezaprzeczalnym ? Dziwne, że myślisz, że istnieją niezaprzeczalne fakty. Przecież mogę zaprzeczyć. Stanowczo zaprzeczam !
[/quote]

Litości... to nie forum lingwistyczno-filozoficzne, konkrety, albo pisz na PW.

[quote name="budo_krzycz"]Czyli jaka ? Co widać ? Co widzisz ty ? Czym różni się capoeira z Minas Gerais od innej capoeira w Brazylii ?[/quote]

Obejzyj sobie filmik np. Artes das Gerais, Porto de Minas, Capoeira Gerais albo innej grupy pochodzącej z Minas Gerais, a potem weź na tapetę inne grupy - zbyt wiele tych szczegółów, by opisywać, ale wystarczy jeden rzut okiem na Capoeira z Bahia i na Capoeira z Minas Gerais, by zauważyć różnicę. W jakiej grupie ćwiczysz?

[quote name="budo_krzycz"]
[quote name="budo_uirapuru"](...) To że któreś nie mają stron w internecie - nic nie znaczy. (...)[/quote]
Nic nie znaczy - dla ciebie ? No bo dla mnie jednak coś to znaczy, może np. brakuje tam zapalonego capoeirista-informatyka ?[/quote]
Równie dobrze mogą nie posiadać kasy na webmastera, może nie mają prądu, albo poprostu są zbyt nieporadni, żeby robić sobie stronkę... dżizzzz, co za problemy? Jak można wyciągać wnioski dot. grupy na podstawie faktu, że nie posiadają stronki...

[quote name="budo_krzycz"]Mimo, iż grupa Morro de Santana istniała w latach mniej powszechnego internetu niż dziś[/quote]

Nie było wtedy internetu.

[quote name="budo_krzycz"], to jest ona związana historią ze znaną grupą capoeira jaką jest Artes das Gerais. Drażni mnie to, że na wszelkich stronkach o capoeira, jakie dotychczas miałem okazję przeglądać, jest luka w dziale historia (dotyczy to nie tylko AdG).[/quote]

Gdybym miał pisać całą historię AdG, ze wszystkimi powiązaniami od - wystarczy, że Mestre Bimby, to byłoby to bardzo trudne, a przy tej okazji trzeba by zapewne przejść przez grupy i osoby, z którymi kiedyś mieliśmy siłą rzeczy związek, a od których chcemy się odciąć.

[quote name="budo_krzycz"]Lubicie mieć luki w wiedzy ?[/quote]

Spytałeś, czy wolno Ci wiedzieć niektóre rzeczy. Są informacje, które nie są odpowiednie dla pewnych ludzi. Dlatego wiedze zdobywa się latami.

[quote name="budo_krzycz"]Skąd wiesz, że czasy stare ? Może było to całkiem niedawno temu ?[/quote]

Pare linijek niżej sam sobie odpowiedziałeś. Grupa powstała 11 lat przed moimi narodzinami, więc są to dla mnie czasy tzw. "stare".

[quote name="budo_krzycz"]
Jest jakieś powiązanie pomiędzy mistrzami Jacaré i Paulão, nie do końca skumałem jakie. Pytałem się Reinaldo kto uczył mistrza Jacaré, być może taką właśnie otrzymałem odpowiedź - że Paulão.[/quote]

Może wysnuwam nową teorię, musiałbym poszukać na necie, kto był ich nauczycielem i się upewnić. Domyślam się - na podstawie mojej rozmowy z Ben Ti Vi, która była bardzo długa - że był to Mestre Camisa z grupy Abada Capoeira. Takie tylko luźne skojarzenie.

[quote name="budo_krzycz"]Dziwnym wydała mi się być hipoteza jakoby miał to być słynny mestre Paulão ze stanu Ceará, urodzony 14 stycznia 1961 roku ...[/quote]

Paulao em Ceara, a znany poprostu jako Mestre Paulao Ceara jest mistrzem w Grupo Capoeira Brasil i na 99% chodzi o niego. Chociaż wydawało mi się, że Paulao jest dużo starszy niż 43 lata.

[quote name="budo_krzycz"]I po co mi to wszystko ? Odpowiedź jest prosta - wierzę, że najlepszymi nauczycielami są mistrzowie mistrzów mistrzów ... itd., zgodnie z maksymą: najczystsza woda płynie ze źródła. Może będziemy mieli okazję sie od takowych uczyć.[/quote]

Są mestres lepsi i gorsi. Są capoeiristas lepsi i gorsi. Moim zdaniem najlepiej robi ten, kto uczy się od każdego, od każdego czerpie jak najlepsze cechy, a odrzuca te najgorsze. Tym sposobem nasza wiedza uzupełnia się o nieznane punkty widzenia i nowe sposoby myślenia.
  • 0

budo_biscoitinho
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: grupa Morro de Santana

Paulao em Ceara, a znany poprostu jako Mestre Paulao Ceara jest mistrzem w Grupo Capoeira Brasil i na 99% chodzi o niego. Chociaż wydawało mi się, że Paulao jest dużo starszy niż 43 lata.


Przecież bardzo wielu jest mestres o apelido Paulao i jeśli chodzi o Paulao Ceara to raczej nie jest on powiązany z mestre Rei (chociażby z racji wieku i zupełnie innego miejsca zamieszkania).
Ale wszystko to i tak są domysły, jedyne czego możemy być pewni to to że mestre Mestre Rei jest Mestre Jacare, a mestre Mestre Paulao Ceara to Mestre Camisa.

Poprostu zapytajcie się DOKŁADNIE zainteresowanych (Mestres) a nie snujcie domysły. Robicie z tego jakiś serial brazylijski.
  • 0

budo_goliatus_
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 491 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: grupa Morro de Santana

Rozwija zapożyczając z innych sztuk walki, rozwija się przez ulepszenia kolejnych pokoleń instruktorów :)

No wlasnie jakis czas temu widzielismy na zdjeciach zawody Judoeiry :-)
  • 0

budo_$ero$lav
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:od 2000 nosiciel wirusa capo

Napisano Ponad rok temu

Re: grupa Morro de Santana

Rozwija zapożyczając z innych sztuk walki, rozwija się przez ulepszenia kolejnych pokoleń instruktorów :)

No wlasnie jakis czas temu widzielismy na zdjeciach zawody Judoeiry :-)

Rozmawiamy poważnie? Rzeczowo?
Ja piszę o capoeirze ciągle :]
  • 0

budo_krzycz
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:stąd

Napisano Ponad rok temu

Re: grupa Morro de Santana
[quote name="budo_Tora"]o jejciu istna tęcza z tej wypowiedzi[/quote] [quote="budo_$ero$lav"](...) jaką miałeś motywację przy wypisywaniu tych wszystkich kolorków i zmianie czcionki? (...)[/quote] Świat jest pełen barw, otaczają nas również wielokolorowe napisy. A mimo to użytkownicy tego forum ograniczają się do ich minimum.

[quote name="budo_$ero$lav"]Capo ciągle ewoluuje i teraz jest inna niż 40 lat temu, ja wolę się uczyć tej teraźniejszej ;P , bo jest po prostu lepsza[/quote] Nie wiedząc do czego pierwotnie dany ruch służył, narażasz się na jego błędną interpretację, co się, przynajmniej dla mnie, mija z celem. Nie nauczysz się capoeira nie rozumiejąc jej.

[quote name="budo_Goliatus_"](...) potrafic wykonac technike to jedno, a byc w stanie przekazac ta wiedze innemu czlowiekowi to drugie trudniejsze zadanie (...)[/quote] Wielkie słowa :)

[quote name="budo_$ero$lav"](...) Zakładając, że taki Mestre ma 60 lat to nie wiem czy jest on konkurencją w przekazywaniu wiedzy wobec 35 letniego Profesora (...)[/quote] Nie sztuką jest pokazać technikę. Sztuką jest ją rozumieć. Starszy mistrz ma taką przewagę nad młodszym, że może patrzeć na dane techniki z większym dystansem, z perspektywy dłuższego czasu i większego doświadczenia. No chyba nie powiesz mi, że nauczy cię lepiej ktoś, kto ma mniejsze doświadczenie ? Poza tym - w dobie powszechnego dostępu do broni palnej - capoeira ze sztuki walki przeradza się w rekreację. Czy nie sądzisz, że dawniej, kiedy capoeira była używana do prawdziwej walki, nie była ona cenniejszą sztuką niż dziś ?

[quote name="budo_uirapuru"](...) to nie forum lingwistyczno-filozoficzne (...)[/quote] Niestety nie mogę oddzielić swojego życia od filozofii, bo filo+sofia to umiłowanie mądrości. Głupocie mówię "NIE" ! Jakkolwiek nie zakładam, że sam jestem dostatecznie mądry - po to tu piszę, by się czegoś nauczyć. Język zaś to narzędzie, którym nie sposób się nie posługiwać na forum internetowym. Pewnie chodzi ci, o moje czepianie się słówek. No ale jak mam się nie czepiać, jak ktoś nie zważa na to co pisze ? Bądźmy poważni i rozmawiajmy poważnie.

[quote name="budo_uirapuru"](...) Obejzyj sobie filmik (...)[/quote] Toś mi powiedział ...

[quote name="budo_uirapuru"](...) zbyt wiele tych szczegółów, by opisywać, ale wystarczy jeden rzut okiem na Capoeira z Bahia i na Capoeira z Minas Gerais, by zauważyć różnicę (...) [/quote] Bo widzisz - ja jestem początkujący, i na prawdę nie wiem czym się to różni. A filmiki wcale mi nie pomagają ... Być może nie mam zdolności do takiej analizy, i może właśnie dlatego pytam się avansado. Racz mi wymienić kilka drobnych szczegółów, a będę zadowolony :wink: i, jakby tego mało było, to i wdzięczny będę. 8)

[quote name="budo_uirapuru"](...) W jakiej grupie ćwiczysz? (...)[/quote] Od niedawna, w Artes das Gerais, oczywiście.

[quote name="budo_uirapuru"](...) Jak można wyciągać wnioski dot. grupy na podstawie faktu, że nie posiadają stronki... (...)[/quote] Które wnioski ? O co chodzi ? Chyba nie o tego informatyka ? W ogóle się przecież nie dziwię, że grupa Morro de Santana nie miała swojej stronki. :) Dziwię się tylko, że webmasterzy nie są konsekwentni w podawaniu informacji o grupach capoeira, np. nie pokazują skąd się takowa grupa wywodzi ... Drzewo przekazu bym chciał ! Powiązania z innymi grupami ... Podobieństwa i różnice ... Wyjaśnienia co, jak i dlaczego ? No ale, skoro nikt inny o to nie pyta, to może jestem wyjątkiem ... :roll:

[quote name="budo_uirapuru"](...) Nie było wtedy internetu. (...)[/quote] Co ty nie powiesz :P Zanim zaczniesz się ze mną kłócić na ten temat, przeczytaj sobie dokument rfc0675.txt pt. "SPECIFICATION OF INTERNET TRANSMISSION CONTROL PROGRAM" z grudnia 1974 roku.

[quote name="budo_uirapuru"](...) Gdybym miał pisać całą historię AdG, ze wszystkimi powiązaniami od - wystarczy, że Mestre Bimby, to byłoby to bardzo trudne, a przy tej okazji trzeba by zapewne przejść przez grupy i osoby, z którymi kiedyś mieliśmy siłą rzeczy związek, a od których chcemy się odciąć. (...)[/quote] Chcemy - czyli kto chce ? No bo ja jak najbardziej pragnę, ale właśnie aby wszystko jasne było ... Nazywam takie podejście tak: "bez ściemy".

[quote name="budo_uirapuru"](...) Spytałeś, czy wolno Ci wiedzieć niektóre rzeczy. (...)[/quote] No jakoś mestre Reinaldo nie żąłował mi odpowiedzi na zadane przeze mnie pytania, wręcz przeciwnie - z radością odpowiadał ... :D No to czemu robisz z tego jakąś rzekomą tajemnicę ?

[quote name="budo_uirapuru"](...) Grupa powstała 11 lat przed moimi narodzinami, więc są to dla mnie czasy tzw. "stare". (...)[/quote] A skąd wiedziałeś, że to "stare" czasy ? Czy zanim napisałem zgrubną datę powstania grupy Morro de Santana, znałeś ją wcześniej ? Jeśli ją znałeś, to czemu mi nie powiedziałeś ? A jeśli nie znałeś, to musisz być jasnowidzem :lol:

[quote name="budo_uirapuru"](...) Domyślam się - na podstawie mojej rozmowy z Ben Ti Vi, która była bardzo długa - że był to Mestre Camisa z grupy Abada Capoeira. (...) Mestre Paulao Ceara jest mistrzem w Grupo Capoeira Brasil i na 99% chodzi o niego. (...)[/quote] Nic z tego nie rozumiem. Próbowałem skumać kto uczył mistrza Jacaré, a ty mi tu takie dziwne odpowiedzi dajesz ... Wytłumacz mi - w końcu był to wg ciebie (np. hipoteza) mestre Camisa czy mestre Paulão (ze stanu) Ceará ? No bo wątpię, aby o któregoś z nich chodziło ...

[quote name="budo_uirapuru"](...) najlepiej robi ten, kto uczy się od każdego, od każdego czerpie jak najlepsze cechy, a odrzuca te najgorsze. Tym sposobem nasza wiedza uzupełnia się o nieznane punkty widzenia i nowe sposoby myślenia.[/quote] Super :)

[quote name="budo_Biscoitinho"]Przecież bardzo wielu jest mestres o apelido Paulao i jeśli chodzi o Paulao Ceara to raczej nie jest on powiązany z mestre Rei (chociażby z racji wieku i zupełnie innego miejsca zamieszkania).
Ale wszystko to i tak są domysły, jedyne czego możemy być pewni to to że mestre Mestre Rei jest Mestre Jacare, a mestre Mestre Paulao Ceara to Mestre Camisa. (...)[/quote] Dokładnie (prawie dokładnie - patrz niżej) ...

A Capoeira chegou em Minas Gerais por volta dos anos 60/70, com o Mestre Paulão que, na época, tinha um grupo folclórico que fora contratado para uma peça teatral de rua, em Belo Horizonte. Eram pessoas de classe média-alta, como Toninho Cavaliere e Luiz Mário Ladeira (Jacaré), que foram os primeiros instrutores a tentar formar academias e grupos de Capoeira na capital mineira.
Capoeira przybyła do Minas Gerais na przełomie lat 1960/1970, z mestre Paulão (*), który, w tym czasie, miał grupę folklorystyczną, zakontraktowaną dla teatralnej części ulicy, w Belo Horizonte (*). Byli to (*) ludzie z klasy średnio-wyższej, tacy jak Toninho Cavaliere i Luiz Mário Ladeira (Jacaré) (*) - instruktorzy, którzy jako pierwsi próbowali uformować akademie i grupy Capoeira w górniczej stolicy.

(*) bez wątpienia nie chodzi o mestre Paulão ze stanu Ceará, bo ten był wtedy w wieku nie większym niż 10 lat
(*) Belo Horizonte - stolica stanu Minas Gerais
(*) tworzyli grupę, należeli do grupy
(*) jacaré - z port. aligator

Jest to fragment tekstu pochodzącego ze strony:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Być może popełnilem błędy w tłumaczeniu, jakby co to mnie poprawcie.
Pozdrówki.
  • 0

budo_wojtt
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1078 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Scotland

Napisano Ponad rok temu

Re: grupa Morro de Santana

Bo widzisz - ja jestem początkujący, i na prawdę nie wiem czym się to różni. A filmiki wcale mi nie pomagają ...

przejdz sie na trening do gm a zobaczysz roznice

a tak btw. to po tym jak piszesz wydaje mi sie ze szukasz dziury w calym tylko nie wiem co to ma miec na celu
  • 0

budo_oreliusz
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 90 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa - Praga Północ i trzy czwarte

Napisano Ponad rok temu

Re: grupa Morro de Santana
A moim zdaniem szuka całości w dziurach.
Dzięki jego dociekaniom dowiedziałem się paru całkiem interesujących rzeczy. Więc może samo dążenie do poznania jest celem? (udzielił mi się ten pseudo filozoficzny ton)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024