Skocz do zawartości


Zdjęcie

pytanie o sinologię


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

budo_xiamen
  • Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

pytanie o sinologię
mam pytanie natury ogólnej - mam nadzieję że ktoś (szczególnie Dacheng) wypowie się opisowo

co jest na takich studiach i czy warto wogóle je brać (w Poznaniu na UAM'ie), jaka jest efektywność nauki jezyka?

przepraszam za małą precyzję pytania...
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie o sinologię
Dużo by mówić, a czasu raczej brak. Powiem tylko, że jestem bardzo zadowolony z tego, że studiowałem sinologię. Dało mi to to, czego oczekiwałem.
  • 0

budo_tstankie
  • Użytkownik
  • Pip
  • 36 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie o sinologię
Czy sinologia jest trudna porównaniu z innymi kierunkami językowymi.
Zdaje sobię oczywiście sprawę z tego, że trzeba się uczy pisania, a wszystkie slowa są zupełnie obce, ale czy jest to bardzo trudny kierunek?
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie o sinologię

Czy sinologia jest trudna porównaniu z innymi kierunkami językowymi.
Zdaje sobię oczywiście sprawę z tego, że trzeba się uczy pisania, a wszystkie slowa są zupełnie obce, ale czy jest to bardzo trudny kierunek?


Ciekawy dla tych, których interesuje. A gdy komuś coś pasuje, to nie myśli o tym w kategorii trudności. To wszystko co jestem w stanie powiedzieć.
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie o sinologię

Czy sinologia jest trudna porównaniu z innymi kierunkami językowymi.

Nie wiem jak teraz, ale dawniej znajoma studiująca japonistykę musiała znać dobrze rosyjski i angielski. Po prostu literatura, słowniki itp. w innych językach była nie do dostania.
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie o sinologię
Egzamin wstępny obejmuje m.in. 2 języki obce. Rzeczywiście w porównaniu z innymi filologiami, gdzie istnieje zwykle duża literatura przedmiotu w języku polskim, w przypadku sinologii taka niemal nie istnieje, więc od początku pracuje się z literaturą w różnych językach. Pewna różnica między sinologią (i generalnie filologiami orientalnymi), a bardziej typowymi filologiami polega też na tym, że naukę języka kierunkowego rozpoczyna się od zera. Czyli w przypadku np. anglistyki, rozpoczynając studia, trzeba się wykazać już dobrą znajomością języka. W przypadku sinologii mało kto może się wykazać jakąkolwiek znajomością chińskiego przed rozpoczęciem studiów.. Więc egzamin z dwóch języków obcych powinien pozwolić ocenić zdolności do nauki języków.
  • 0

budo_mateusz wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 722 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Krakow/Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie o sinologię
Tak jeszcze troche o tej znajomosci jezyka kierunkowego przed rozpoczeciem studiow, z moich doswiadczen na arabistyce wynika, ze lektorzy nienawidza po prostu, gdy ktos probuje cos klecic samodzielnie przed studiami. I najczesciej maja racje, bo takim osobnikom na ogol wydaje sie ze umieja, nie sluchaja nauczyciela, a zazwyczaj okazuje sie ostatecznie, ze nie umieja :wink: , poza tym lektorzy mowia, ze takie osoby odstaja potem, bo w przeswiadczeniu o wlasnej "nieomylnosci" po prostu sie nie ucza, lub ucza sie mniej, a na orientalistyce uczyc sie trzeba i samo nic raczej nie przychodzi (podejrzewam na podstawie swoich malo jeszcze zaawansowanych kontaktow z chinszczyzna, ze sinologia jest pod tym wzgledem mniej wdzieczna niz arabistyka :wink: ). No, inna sprawa, ze takich osob ktorym "wydaje sie, ze umieja" jest na sinologii pewnie nieporownanie mniej niz u nas. :)
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie o sinologię

co jest na takich studiach i czy warto wogóle je brać (w Poznaniu na UAM'ie),


Po pierwsze od czasów gdy studiowałem wiele się mogło zmienić. Po drugie, z tego co wiem w Poznaniu profil sinologii wyglądał trochę inaczej niz w Warszawie. Piszę więc tutaj o sinologii Warszawskiej w moich czasach. Ogólnie wszystko wyglądało podobnie jak na innych filologiach. Przedmioty specjalistyczne (np. praktyczna nauka j. chińskiego, ćwiczenia z pisma i języka chińskiego, lektura tekstów, gramatyka, historia Chin, literatura chińska, klasyczny język chiński) i ogólne (filozofia, ekonomia, zagadnienia gospodarcze Azji, stosunki polityczne w Azji, językoznawstwo, literaturoznawstwo, antropologia kulturowa, inne języki orientalne i europejskie). Od trzeciego roku wybierało się jedną z trzech specjalizacji: literaturoznawczą, historyczną lub językoznawczą.
  • 0

budo_suseł
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań / Londyn

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie o sinologię
Jak sie nie myle na Sinologie na UAM'ie trzeba dobrze znac jezyk polski (na poziomie maturalnym, ale takze gramatyke i inne), oraz JEDEN z jezykow (angielski, rosyjski i pare innych do wyboru). Nie trzeba znac dwoch obcych.

Gdybym mial czas, to bym pewnie wybral Sinologie, jednak narazie zycie na to nie pozwala.

Pozdrawiam
  • 0

budo_mateusz wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 722 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Krakow/Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie o sinologię
Ostatnio w Warszawie robiono zmiane wymagan na egzaminy wstepne, ktora, o ile wiem, objela wszystkie specjalnosci orientalistyki (jesli ktoregos nie objela, niech mnie ktos wyprowadzi z bledu :wink: ) i polegala na redukcji 2 jezykow obcych do jednego - co zreszta jest moim zdnaiem sporym nabijaniem w butelke, bo nie wiem czy sie, dacheng, z tym zgodzisz, ale wedlug mnie samo studiowanie orientalistyki bez dobrej znajomosci co najmniej 2 jezykow zachodnich, a to dlatego, ze sie ma zbyt maly dostep do literatury (dzis rosyjski juz, przynajmniej w arabistyce, nie wiem jak gdzie indziej, raczej wyszedl z uzycia w literaturze naukowej, bo "padla" stara dobra sowiecka szkola :wink: ).
  • 0

budo_mateusz wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 722 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Krakow/Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie o sinologię
Kurcze, errata, szkoda, ze nie mozna edytowac postow :oops: :

ale wedlug mnie samo studiowanie orientalistyki bez dobrej znajomosci co najmniej 2 jezykow zachodnich, a to dlatego, ze sie ma zbyt maly dostep do literatury (dzis rosyjski juz, przynajmniej w arabistyce, nie wiem jak gdzie indziej, raczej wyszedl z uzycia w literaturze naukowej, bo "padla" stara dobra sowiecka szkola :wink: ).


Mialo byc: wedlug mnie samo studiowanie orientalistyki bez dobrej znajomosci co najmniej 2 jezykow zachodnich jest mocno utrudnione.

Reszta bez zmian i przepraszam za podwojny post. :)
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie o sinologię
Nie wiem jak jest teraz, ale w moich czasach na sinologii nie dało się w ogółe funkcjonować bez angielskiego i rosyjskiego. Inne zachodnie nie były aż tak potrzebne.
  • 0

budo_tstankie
  • Użytkownik
  • Pip
  • 36 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: pytanie o sinologię
Co do UAM-u, to tu jest link [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024