Skocz do zawartości


Zdjęcie

pija ktos mate?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
63 odpowiedzi w tym temacie

budo_sid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1086 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: pija ktos mate?

Eeee, wiesz co Sid... wklejając info ze strony "herbacianej" czy "kawianej" zawsze będzie to podszyte jakąś propagandą


Ehm... ok... więc inaczej. Z doświadczenia napisać mogę, że Mate jest zdrowsza. Przynajmniej ja odniosłem takie wrażenie. Po kawie czułem się dobrze tylko na początku, później już nie (szybki zjazd). Mój żołądek też z jej picia nie był zadowolony. Kawy nigdy nie mogłem wypić za dużo - góra 1-2 z jednej łyżeczki. Nie mogłem się też po niej uspokoić... Tyle pamiętam... już dawno nie piłem...

A... i jeszcze jedno... kawa jest PASKUDNA w smaku!
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: pija ktos mate?

Oczywiście, że herbata! Herbata nie zawiera kofeiny, tylko teinę,

Teina i kofeina to ta sama substancja.
Dlatego nie ma żadnych różnic w szkodliwości dla zdrowia. Obie są równie szkodliwe. Kofeina zawarta w mate wcale nie jest bardziej ani mniej szkodliwa.

Polecam hasło z encyklopedii: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

oraz

Chemicznie rzecz biorąc, kofeina jest pochodną puryny (C5H4N4) i należy do grupy alkaloidów. Jako pierwszy z nich w 1804 r. została wyodrębniona morfina. Obecnie znanych jest około 2000 naturalnych lub otrzymywanych syntetycznie związków z tej grupy. W budowie częsteczki są bardzo podobne do siebie, a różnią się jedynie obecnością grup metylowych. Nie można natomiast generalnie określić działania alkaloidów, gdyż jest ono inne dla każdego z nich.
Kofeina dosyć łatwo spala się na kwas moczowy (C5H4N4O3). Może to właśnie dlatego nie powinniśmy jej pić zbyt dużo przed wyjściem do kina lub teatru ? ;-)

Cząsteczka C8H10N4O2 przedstawiona jest schematycznie na poniższym rysunku:
CH3
|
N
/
N----C C===O
|| || |
CH C N---CH3
/ /
N C
| ||
CH3 O
Działanie
Kofeina działa w ludzkim organizmie na cztery różne sposoby. Pierwszy z nich jest najczęściej spotykany i dlatego (a także z powodu braku dostępnej literatury) tylko on zostanie tutaj omówiony. Kolejny występuje rzadko, dwa ostatnie pojawiają się jedynie w przypadku nierealnie dużego stężenia.
Kofeina jest bardzo podobna w strukturze, jednak zupełnie różna w działaniu od adenozyny - substancji znalezionej w mózgu spowalniającej jego działanie. Ze względu na podobieństwa w budowie oraz występowanie silniejszych nukleonowych i elektronowych (tłumacznie własne terminów nucleophilic oraz electrophilic) grup funkcyjnych C8H10N4O2 z łatwością blokuje receptory adenozyny, czasowo usuwając uczucie zmęczenia i polepszając koncentrację.

Znane są również inne reakcje fizjologiczne powodowane przez kofeinę. W ciągu 30 do 60 minut oo wypicia filiżanki kawy kofeina osiąga najwyższe stężenie we krwi. Powoduje wzrost ciśnienia krwi, tętna oraz wydzielania kwasów żołądkowych; kwasy tłuszczowe uwolnione z zapasów tłuszczu przedostają się do krwiobiegu. Symptomy te mogą utrzymywać się od kilku do nawet 12 godzin, jednak już po około czterech dniach regularnego zażywania organizm uodparnia się na większość z nich. Kofeina zwiększy ciśnienie krwi i tętno u osoby pijącej kawę po raz pierwszy, natomiast po długotrwałym piciu nie spowoduję żadnych znaczących czy zauważalnych zmian.

Szkodzi? Zabija?!
Co za dużo, to nie zdrowo. Po zażyciu około 50 tabletek z kofeiną lub wypiciu 100-200 filiżanek kawy w ciągu godziny (wiem, że to trudne :-) , ale chwilowo pomińmy tą niedogodność) występują poważne skutki uboczne działania kofeiny. Dla większości ludzi ta ilość jest już toksyczna. W medycynie istnieje pojęcie Lethal-Dose-50 (LD50); określa ono dawkę sybstancji, która powoduje śmierć 50% poddanych jej działaniu odbiorców. Dla szczurów przy doustnym podawaniu kofeiny LD50 wynosi 200 mg/kg wagi; u ludzi jest to od 75 mg. do 150 mg. na kilogram wagi. Odpowiada to mniej więcej 10 g. przyjętym doustnie, jakkolwiek istnieją udekomentowane ekstremalne przypadki śmierci po zażyciu 3,2 grama kofeiny, jak również przeżycia po przyjęciu 24 mg.
Uwaga! NIGDY nie sprawdzajcie wielkości LD50 na własnym, ani na cudzym organizmie, nie warto! Nie biorę odpowiedzialności za takie eksperymenty.


  • 0

budo_sid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1086 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: pija ktos mate?
Tak patrząc... to wszystko jest szkodliwe...

Poza tym, z tego co wiem, teina jest mniej szkodliwa od kofeiny... ale mogę się mylić.
  • 0

budo_pawełek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 135 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Podlasie

Napisano Ponad rok temu

Re: pija ktos mate?
a tą tykwę do picia mate to skąd można wziąc i co to jest??
  • 0

budo_sid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1086 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: pija ktos mate?

a tą tykwę do picia mate to skąd można wziąc i co to jest??


Tykwe i całą reszte można kupić w herbaciarni. Choć nie w każdej. A jest to taki... hmmm... kubek.

Tu, na obrazku masz tykwe. A to w niej... ta "słomka", to bombilla:
Dołączona grafika
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: pija ktos mate?

Poza tym, z tego co wiem, teina jest mniej szkodliwa od kofeiny... ale mogę się mylić.

Słusznie, mylisz się, teina i kofeina to dwie nazwy tej samej substancji, dlatego obie są tak samo szkodliwe.
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: pija ktos mate?
mateina, ktora jest zawarta w mate, to rowniez to samo.
  • 0

budo_pawełek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 135 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Podlasie

Napisano Ponad rok temu

Re: pija ktos mate?

a tą tykwę do picia mate to skąd można wziąc i co to jest??


Tykwe i całą reszte można kupić w herbaciarni. Choć nie w każdej. A jest to taki... hmmm... kubek.

Tu, na obrazku masz tykwe. A to w niej... ta "słomka", to bombilla:
Dołączona grafika


a ile ta tykwa mniej więcej kosztuje??

fajne cudo !!!!
  • 0

budo_sid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1086 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: pija ktos mate?

a ile ta tykwa mniej więcej kosztuje?


dużo...

... ale też zależy jaka...

A po co Ci tykwa...??? Ja swoją mam, bo w prezencie dostałem. Lepiej zrobisz, jak kupisz samą bombillę i jakiś ładny kubeczek/filiżankę.
  • 0

budo_pawełek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 135 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Podlasie

Napisano Ponad rok temu

Re: pija ktos mate?
oki, dzięki :D
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: pija ktos mate?

a ile ta tykwa mniej więcej kosztuje?

dużo...

... ale też zależy jaka...

no wlasnie - pytanie tez, ile to jest "duzo".

ja za swoja razem z bombilla dalem 11 euro.
w sklepach widzialem same tykwy po 8-9 euro.

w yervicie tykwy zaczynaja sie od 20-paru zlotych.

ja wole tykwe od kubka - jakos tak mniej zielska zuzywam.
moze dlatego, ze mniej wody na raz wchodzi?

czy rzeczywiscie drewno "przechodzi" aromatem i z czasem sie mate robi "mocniejsza", nie zauwazylem.
  • 0

budo_sid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1086 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: pija ktos mate?

ja wole tykwe od kubka - jakos tak mniej zielska zuzywam.
moze dlatego, ze mniej wody na raz wchodzi?


Dlatego filiżanka jest lepsza od kubka... :-) Poza ty, gdzieś, kiedyś widziałem kubeczek, który bardzo przypominał tykwę. Był nawet dość ładny (i nie tani). Najlepiej pochodzić po herbaciarniach i poszukać czegoś ładnego... specjalnego... :-)

Tykwe mam tylko na specjalne okazje :wink:
  • 0

budo_marti
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: pija ktos mate?
a ja wczoraj sobie kupilem mate :) :) :) owocowa...babka powiedziala ze lepiej zebym zaczal od takiej i dopiero przestawil sie na 'zwykla' :) (5dag owocowej jakies 8zł.) baaardzo mi smakuje :D :D :D :D
  • 0

budo_sid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1086 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: pija ktos mate?

a ja wczoraj sobie kupilem mate :) :) :) owocowa...babka powiedziala ze lepiej zebym zaczal od takiej i dopiero przestawil sie na 'zwykla' :) (5dag owocowej jakies 8zł.) baaardzo mi smakuje :D :D :D :D


Drogo... choc to może jakiś lepszy gatunek. Ja płacę 5-6 zł. Na zwykłą się nie przestawiaj... nie warto. Aromatyzowane są lepsze. :-)
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: pija ktos mate?

Na zwykłą się nie przestawiaj... nie warto. Aromatyzowane są lepsze. :-)

od czego?

fuuuj... ;)
  • 0

budo_tae tad
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2258 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: pija ktos mate?
Ja pijam Debowe Mocne z lodowki w butelce
  • 0

budo_marti
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: pija ktos mate?

Drogo... choc to może jakiś lepszy gatunek. Ja płacę 5-6 zł. Na zwykłą się nie przestawiaj... nie warto. Aromatyzowane są lepsze. :-)


kupilem tam gdzie mi napisales ze jest :) mnie osobiscie bardzo smakuje ta owocowa...czy to lepszy gatunek to nie wiem :P ta normalna kosztowala 5,90 za 5dag... :P czy tam brazylijska... :P poszukam jakiegos sklepu blizej mnie to bede czesto uzupelnial zapasy :D :D :D tykwa+ta 'rurka' (bombila?) kosztowalo tam 100zł to chyba duzo...? :)
  • 0

budo_sid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1086 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: pija ktos mate?

tykwa+ta 'rurka' (bombila?) kosztowalo tam 100zł to chyba duzo...? :)


Taaa... to dużo. Poszukaj samej bombilli. A może sam sobie zrobisz :wink:
  • 0

budo_rumcajs
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: pija ktos mate?
Ja tam wierzę i należę: doceniam zalety, gdy przydzie nocna zmiana: (kawa fuj!) piję matę i piję... i jest mi coraz lepiej: spać mi się nie chce, ogólne łagodne i melancholijne pobudzenie psychofizyczne, żadnych niemiłych efektów jak po kawie w większej ilości. Jak dla mnie rewelacja. A co na dłuższą metę (matę) daje to nie odczułem, bo za rzadko zażywam. :oops:
  • 0

budo_shaft
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:chinatown

Napisano Ponad rok temu

Re: pija ktos mate?
yerba mate okey
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024